آموزش دفسازی با گول برای مبتدیان

 • نکته: این آموزش صرفا برای افرادی است که تازه بازی را شروع کردن و آشنایی زیادی با بازی ندارن ، یا قبلا بازی کردن اما به صورت حرفه ای و سطح بالا و تاثیر گذار نبوده. دوستان با تجربه اگر مشکلی را در متن دیدن حتما ذکر کنن. در ضمن این آموزش طوری نوشته شده که نیاز به مصرف گلد بالایی نداره.


  ساخت نیروی دفاعی یکی از مهمترین رکن های موفقیت در بازی تراوینه. شاید کسانی که ارتش هجومی بزرگی دارن بیشتر به یاد بمونن و یا حرفه ای تر به نظر برسن اما تراوین یک بازی تیمیه و قوی ترین بازیکن ها هم نیازمند کمک دیگران مخصوصا در امور دفاعی هستن. پس دفسازی نشان دهنده ضعیف بودن و یا بی اهمیت بودن بازیکن نیست. مهمترین قسمت اینه که بدونید شما عضو یک خانواده بزرگ هستید که دارید برای برنده شدن تلاش میکنید. پس تمام تلاشتونو بکنید که از بازی لذت ببرید و تا اونجایی که میتونید برای تیمتون مفید باشید.


  اما چه کسانی باید دفاعی بازی کنن؟؟ با توجه به تجربه قبلی تمامی اکانت هایی که کمتر از 15 ساعت در روز فعالیت دارن بهتره که هجومی بازی نکنند.چونکه هجومی بازی کردن دردسرهای زیادی داره و با تلاش بسیار و صرف وقت فراوان به نتیجه مناسب میرسه. اولین مشکل هم تامین گندمه که باید یه سره غارت کنید و که اونم نیاز به لیست فارم داره و کلی داستان دیگه. کسانی هم که تجربه زیادی ندارن هم بهتره که حداقل یک سرور به صورت دفاعی بازی کنن تا با کمک دیگران تجربه کسب کنن و در سرور های بعدی اگه وقتشو داشتن بازی هجومی بازی کنن.


  و اما اصل ماجرا. بازی به طور کلی به چند فاز تقسیم میشه.


  فاز اول تا زمان تاسیس ده دوم طول میکشه و تقریبا سخت ترین قسمته. چون در ابتدای بازی که هنوز اتحادها شکل نگرفتن و بازیکن های قوی و ضعیف مشخص نشدن همه در حال درگیر شدن با هم هستن و همه تلاش میکنن که بازیکن های ضعیفتر رو از میدون به در کنن تا بتونن منابعشونو غارت کنن. البته با توجه به امکاناتی که نژاد گول داره راحتتر از بقیه نژادها میتونه از این قسمت عبور کنه. البته این فاز خودش مراحلی داره.


  کارهایی که باید تا زمان بیرون آمدن از محافظت انجام داد

  اول بازی شما چند روزی رو تو محافظت هستید که باعث میشه کسی نتونه به شما حمله کنه. باید خوب از این موقعیت استفاده کنید و زیرساختهای خودتونو بالا ببرید. این روزهای محافظت قابل تمدید کردن هست. اگه وقت زیادی برای بازی ندارید بهتره که تمدید کنید.
  بهترین کار روزهای اول اینه که طبق آموزش خود بازی و ماموریت های اولیه خود بازی پیش برید. چند ماموریت آخر یکم سخت میشن و به اونها که رسیدید میتونید دیگه طبق روال خودتون پیش برید. مثلا 5 کردن همه منابع یا ده کردن اقامتگاه.


  یکی از مهمترین کارها تو این چند روز اینه که یه مخفیگاه رو به سطح ده برسونید. مزیت نژاد گول اینه که مخفیگاهش ظرفیت بیشتری نسبت به نژادهای دیگه داره.


  ساخت سرباز در هفته اول به وقتی که میتونید برای بازی بذارید بستگی داره. اگه فرصت دارید که از واحه های اطرافتون غارت کنید میتونید سربازاتونو زیاد کنید. مثلا تا 20 سرباز پیاده پیش برید. کار نژاد گول تو این مورد یکم سخت تره. چون سرباز پیاده گول رتبه دوم بدترین غارتگر بازی رو داره. پس حواستون باشه که اگه واحه ای حیوون داشت اول قهرمانو بزنید تا حیوونا بمیرن بعد سربازا رو بفرستید. (حواستون باشه که قهرمان هم کشته نشه) اینو هم در نظر بگیرید که به خاطر اینکه سرباز پیاده یک سرباز دفاعی هست و قدرت هجومی خیلی کمی داره اگه به تعداد کم برای غارت بفرستید ممکنه که تلفات بدید. مثل این لینک


  http://travian.kirilloid.ru/warsim2.php#a:r2u1Ub#d:r4#r3uU


  همون طور که میبنید سرباز کشته شده. بهتره قبل از هر حمله ای یه بار شبیه سازیو با همین سایت انجام بدید و نتیجه رو چک کنید. چرا قبل از هر حمله؟ چون اول بازی هر یک سرباز و هر یک منبع بسیار حیاتی و مهمه. شما نباید چیزی رو از دست بدید. یکم با همین سایت کار کنید قلقش دستتون میاد. توصیه دیگه اینکه سعی کنید قهرمانو هم با سربازا بفرستید. تا اگه یه دفعه حیوون تو واحه ظاهر شد ضررتون کمتر بشه. در ضمن حتما جمعیت خودتون رو هم در شبیه سازی وارد کنید. میتونه تاثیر گذار باشه.


  تو این مدت سعی کنید ساختمان اضافه ای نسازید و ارتقا بیخود نداشته باشید. بیشتر رو بالا بردن منابع تمرکز کنید. ارتقا ساختمان ها معمولا نیاز به چوب بیشتر داره و ساخت سرباز در نژاد گول هم معمولا خشت بیشتری مصرف میکنه. پس این دو تا رو باید بیشتر از آهن و گندم ارتقا بدید. در مورد گندم هم اگه غارت میکنید میتونید بذارید که تولید گندم شما منفی بشه. چون با غارت جبران میشه و اول بازی مصرف گندم برای ارتقا خیلی کمه و زیاد نگرانی نداشته باشید. اما حواستون باشه که وقتی گندم منفی دارید حساب کنید که برای چند ساعت دیگه تو انبارتون گندم هست. با تموم شدن گندم سربازاتون کم کم میمیرن. اگر هم فرصت زیادی ندارید و نمیتونید غارت کنید بهتره که هیچ وقت نذارید گندمتون منفی بشه.


  چه کنیم بعد از پایان محافظت فارم نشویم؟

  بعد از اتمام محافظت چند روز سخت رو خواهید داشت. همسایه های غارت گر تلاش میکنن که شما رو فارم خودشون کنن و منابعتونو غارت کنن. خوشبختانه نژاد گول امکاناتی داره که باعث میشه به سادگی تسلیم نشه. یکیش مخفیگاهی بود که قبلا ده کردید. فقط حواستون باشه که اگه نژاد توتن با قهرمانش بهتون حمله کرد یک پنجم از ظرفیت مخفیگاهتونو هم با خودش میتونه ببره. پس اگه سه هزار تا ظرفیت مخفیگاه شماست باید منابع شما زیر 2400 باشه.


  برای اینکه غارت نشید چند کار باید انجام بدید
  اول از همه یه بازیکن قوی نزدیک خودتون شناسایی کنید و زیر حمایتش برید. معمولا بازیکن های هجومی به خوبی از این قضیه استقبال میکنن. تازه شاید در ازای تامین نیروی دفاعیشون بهتون منابع هم کمک کنن. اگه کسی بهتون حمله کرد میتونید ازش کمک بخواید. احتمالا کارتون با دیپلماسی و تهدید و ... حل بشه.
  در کنار این میتونید یه اتحاد خوب پیدا کنید و عضوش بشید. معمولا شرایطش شبیه حالت قبله.


  وقتی بهتون حمله شد لازمه که شما هم یه سری کارهایی بکنید.
  کم ضررترین استراتژی جا خالی دادنه. یعنی منابع رو مصرف کنید تا به سطح کمتر از ظرفیت مخفیگاه برسه. سربازا رو هم بفرستید به جای دیگه تا زمانی که به دهتون حمله میشه ده کاملا خالی باشه. در کنار اینها میتونید از اتحاد یا دوستانتون کمک بگیرید.


  باید به مهاجم نشون بدید که از شما چیزی گیرش نمیاد و باید بیخیال شما بشه. معمولا بعد از چند حمله بی نتیجه یا تهدید کردنش از طریق دوستانتون بیخیال شما میشن. اما اگه طرف مقابل تسلیم نشد شما هم باید اذیتش کنید. اگه لازم شد مخفیگاه دوم رو هم ده کنید. در ضمن نژاد گول ساختمانی داره به اسم تله ساز. این ساختمونو بسازید و تا چند سطح بالا ببرید و تله هاشو هم بسازید. اگه کسی بهتون حمله کنه به تعداد تله هایی که دارید سربازاش تو تله میفتن. حالا شما دست بالا رو دارید. اون شخص چند راه داره. یا شما رو راضی کنه که نیروهاشو آزاد کنید یا خودش اونا رو بکشه یا اینکه بهتون حمله بزنه برای آزاد کردنش. احتمال مورد سوم بیشتره. بنابراین وقتی نیروهای دشمن تو تله افتادن باز هم تله هاتونو بیشتر کنید.اینطوری احتمالا از طریق مذاکره وارد میشه. تصمیم با خودتونه که چیکار کنید. حالت برد برد اینه که یه باجی دریافت کنید و نیروهاشو ازاد کنید. چون اگه خودش نیروهاشو بکشه باید تله ها رو از اول با صرف منابع بسازید. اما اگه خودتون آزاد کنید تله ها مجانی تعمیر میشن. یا میتونید نیروهاشو اسیر نگه دارید تا مجبور بشه خودش بکشه که اینطوری کلی ضرر میکنه. بسته به موقعیتتون تصمیم بگیرید.


  چطور اکانتو توسعه بدیم؟
  تا اینجا برنامه دفاعی در این فاز. اما شما باید به فکر توسعه خودتون هم باشید. این قسمت بستگی به این داره که چقدر میتونید وقت بذارید برای بازی و چقدر غارت میکنید.


  اگه وقت میذارید سربازاتونو تا حدود 50 پیاده ببرید بالا برای غارت زدن و در کنارش شروع به ساخت اصطبل کنید تا بتونید رعد تحقیق کنید. درسته شما قصد بازی دفاعی دارید اما اوایل بازی که سطح منابع شما پایینه یکم غارت میتونه بهتون خیلی کمک کنه. شمشیرزن هم بخاطر سرعت بسیار کمی که داره برای غارت مناسب نیست. بعد اینکه رعد تحقیق شد تا حدود 40 الی 50 تا رعد بسازید. با اینکار یه دفعه دستتون خیلی برای غارت باز میشه و سرعت توسعه شما خیلی زیاد میشه. تو این مرحله علاوه بر واحه ها میتونید همسایه ها رو هم غارت کنید. فقط حواستون باشه که به بازیکنای فعال و قوی کاری نداشته باشید. باید افراد غیرفعال رو شناسایی کنید. داشتن نیروی جاسوس که تو نژاد گول اسمش ردیابه هم مفیده. حدود 20 تا ردیاب داشته باشید که نتونن راحت ازتون جاسوسی کنن.


  این سایت هم میتونه به شما کمک کنه : http://travianstats.de/
  مثلا میشه از طریقش بازیکن های غیرفعال اطراف خودتونو شناسایی کنید. بعد با جاسوسی وضع شون مشخصه میشه.


  اگر وقت نمیکنید زیاد بازی کنید و در حد یکی دو ساعت در روز سر میزنید بهتره که رو بالا بردن منابع تمرکز کنید. و سرباز سازی رو چند روز دیرتر شروع کنید.


  نقش بازار
  تو این مدت یکی از ساختمانهایی که میتونه برای شما مفید باشه بازاره. مخصوصا اگه قصد استفاده از طلا رو هم ندارید. (برای بازی دفاعی نیاز زیادی به طلا ندارید. سعی کنید بییشتر باهاش پلاس های منابع رو فعال کنید) با بالا بردن بازار تعداد تاجرای شما بیشتر میشن. میتونید منابعی که اضافه دارید رو با بقیه مبادله کنید. مخصوصا گندم و آهن خیلی رو دستتون میمونه که با چوب و خشت باید عوض کنید. اما طوری هم نباشه که یه دفعه دستتون از اهن و گندم خالی بشه. تو بازار میتونید هم پیشنهاد بذارید و هم پیشنهاد های بقیه رو قبول کنید. بسته به اینه که چقدر ظرفیت و منابع دارید، چقدر فرصت دارید و چقدر با پیشنهاد دهنده فاصله دارید.


  چه وقت سربازخانه و اصطبل رو ارتقا بدیم؟
  اگر سرباز میسازید، همین طوری سطح سربازخانه و اصطبل رو بالا نبرید. فقط وقتی که سربازخانه یا اصطبلتون مرتب روشنه و سرباز در حال ساخته و مثلا ظرف 15 یا 20 ساعت آینده کارش تموم نمیشه یعنی نیازه که سطحشون بره بالا.


  آماده شدن برای تاسیس ده دوم
  در حین توسعه کم کم باید خودتونو آماده کنید که زیرساخت های تاسیس ده دوم رو ایجاد کنید. اما حواستون باشه که نیروسازی هم باید انجام بشه. معمولا نیروی مناسب رو با توجه به جمعیت میسنجن. یعنی وقتی شما جمعیتتون 200 شد باید به اندازه مصرف 200 گندم هم نیرو داشته باشید. (سرباز پیاده یک گندم مصرف میکنه و رعد و ردیاب هم دو تا) اگه رعد ساختید برای غارت نسبت مناسب بین نیروها دو سوم جمعیت دفاعی و یک سوم جمعیت هجومی داشته باشید. اگر هم فرصت غارت نداشتید و کلا دفاعی ساختید بهتره به اندازه جمعیت دفاع داشته باشید. البته در این حالت هم داشتن چند تا ردیاب لازمه.


  قصر نسازید

  برای افزایش تعداد دهکده هاتون به ساختمان قصر یا اقامتگاه احتیاج دارید. قصر رو فقط میشه تو یه ده ساخت و اون ده به عنوان پایتخت انتخاب میشه. هزینه ساخت قصر هم به نسبت خیلی زیاده. پس بهتره که اول اقامتگاه بسازید. وقتی دف ساز هستید برای تغییر پایتخت زیاد عجله نکنید. وقتی زیرساختها آماده شد اقدام کنید. ده کردن اقامتگاه نیاز به منابع زیادی داره. اگه غارت کنید خیلی کارتون جلو میفته. بعد از ده کردن اقامتگاه برای تاسیس ده بعدی نیاز به امتیاز فرهنگی مناسب دارید. وقتی اقامتگاه ده شد جایزه اش 500 امتیاز فرهنگیه. موقع شروع بازی هم شما 500 امنیاز فرهنگی دارید. پس از این نظر زیاد نگران نباشید. بعد از اینکه امتیاز فرهنگیتون به مقدار مناسب رسید میتونید تو اقامتگاه مهاجر بسازید. برای تاسیس ده جدید باید سه تا مهاجر داشته باشید. با اینکه مهاجر گول از بقیه نژادها کمی ارزونتره اما باز هم هزینه اش زیاده و شاید چند روز طول بکشه که موفق بشید. مراقب باشید که یه موقع بهتون حمله نکنن و مهاجرا رو نکشن.


  ده دوم چند گندمی باشد؟
  برای تاسیس ده دوم اگه میخواید پایتخت باشه بهتره یه ده 9 گندمی مناسب پیدا کنید. میتونید از دوستان با تجربه تر در اتحاد کمک بخواید. معمولا اکانت های هجومی که کلوپ طلایی رو فعال کردن میتونن دنبال ده های 9 گندمی بگردن. از اونها بخواید یه جای مناسب براتون پیدا کنن. خودتون هم میتونید بگردید که کمی زمان بر هست. دقت کنید که دهی پیدا کنید که نزدیک اون واحه های گندم وجود داشته باشه تا بعدا با تسخیر اونها و افزایش تولید گندمتون بتونید سربازای بیشتری بسازید. بعد از اینکه مهاجرا ساخته شدن اونها رو به جای مشخص شده روانه کنید تا ده جدید ساخته بشه. بعد از ایجاد ده جدید شروع به بالا بردن منابع و زیر ساخت کنید. تا بتونید کم کم نیروسازی رو در اون ده هم شروع کنید.
  نکته: اگه توانایی خرید گلد برای تعدیل منابع رو داشته باشید میتونید یک ده 15 گندمی بگیرید.


  پایان بخش اول.
  ادامه دارد ....