همه چیز در مورد ورژن ۴ (مناسب تر برای قدیمی های کلاسیک (۳.۶) باز!)

 • سلام!
  این مقاله به معرفی نکات جدید در ورژن ۴ اختصاص داره.


  اهداف و مخاطبین:
  این مقاله برای کسایی نوشته شده که تراوین قدیمی (ورژن ۳.۶ کلاسیک) رو بازی کرده ان و بلد هستن ولی نمی دونن یا نمی خوان بازی در ورژن ۴ رو تجربه کنن. خوندن این مقاله به این عزیزان که مخاطب اصلی هستند توصیه می شه.
  همچنین کسایی که ورژن ۴ رو به تازگی شروع کرده ان هم می تونن از نکاتی که مطرح می شه استفاده کنن یا دوستان مجرب تر من رو تصحیح کنن.


  منابع، حق کپی رایت:
  این مقاله با استناد به تجارب شخصی من نوشته شده.
  من دو تا و نصفی سرور کلاسیک نرمال (یک ساله) بازی کرده ام. توی دوتاش تقریباً پلنر و ... بوده ام و یه مدتی هم مدیر بخش آموزش همین فروم بودم.
  ورژن ۴ هم یه سرور اسپید (تیم - ۴ ماهه) و یه سرور دو ایکس (قهرمانان کام - ۶ ماهه) بازی کرده ام و یه چندتایی سرور الکی هم دست گرمی بازی کرده ام.


  اینا رو از این باب می گم که اولاً دوستانی که من سعادت آشناییشون رو ندارم بدونن خیلی هم رو هوا حرف نمی زنن. و مضاف بر این دوستانی که خیلی حرفه ای هستند هم بدونن ممکنه یه جایی رو رو هوا گفته باشم! :دی برای این دوستانی که دنبال سوتی گرفتن از من هستن (با نیت خوب و قلبی پاک که هدفشون ارتقای کیفیت مطلب هست) من جاهایی رو به صورت «ا.ا.ن» مارک کرده ام که مخفف «اگه اشتباه نکنم» هست. اگه اینجاها به نظرتون اشتباه هست لطفاً تصحیح کنین.


  لطفاً این مقاله رو هم بدون اجازه حقیر در جایی (حتی فروم های اتحاد و فروم های شخصی و وبلاگ های شخصی) کپی نکنید. ممنونم.

 • فصل صفر) مقدمه -- ورژن ۴ خیلی مزخرفه بابا!

  خیلی از پیر و پاتال های تراوین عاشق ورژن ۳.۶ (معروف به کلاسیک) هستند. همون ورژنی که صفحه لاگینش سفید هست و سبک. و اثری از قهرمان و گرافیک تمام صفحه و ... نیست.


  با خیلی از این دوستان که صحبت می کنیم و نظرشون رو در مورد ورژن ۴ می پرسیم به چنین جملاتی می رسیم:


  • «با طلا می شه توش امتیاز فرهنگی خرید یا حتی تولید (تجربه قهرمان) یا نیروی اضافه (چسب زخم و بانداژ)! همه چیزش پولیه!»
  • «عروسکیه بابا! مال بچه هاست! سنگین هم لود می شه»
  • «قهرمانش خیلی مسخره ست. به زور وارکرفت رو تزریق کرده ان توی تراوین!»
  • «کی حال داره کلی چیز میز جدید یاد بگیره. ما مثل مرد همون قدیمیه رو بازی می کنیم!»
  • و ...  برای من هم زمانی که اولین سرور ورژن ۴ رو سعی داشتم بازی کنم همین شائبه ها برقرار بود. اما خب به مرور دیدم این قدر ها هم مزخرف نیست و بلکه چیزای جالبی هم داره.


  بذارین اولین همین نکات رو کمی روشن کنم.


  رفع ابهام اول: نقش طلا
  نکات گفته شده (امتیاز فرهنگی، تولید، بازیابی نیروهای کشته شده) کاملاً صحیح هست. اما بهتره کمی دقیق تر بهشون نگاه کنیم.
  یه چیز جدیدی که ورژن ۴ داره فریضه ای به نام نقره هست. هر ۱ طلا رو شما در هر لحظه می تونین به ۱۰۰ نقره تبدیل کنین. یا هر ۲۰۰ نقره رو در هر لحظه به ۱ طلا. (مثل نرخ خرید و فروش ارز با هم متفاوت هست). این نرخ هم همواره ثابت هست. با داشتن نقره شما می تونین آیتم هایی رو بخرید از یک بازار عمومی یا خودتون به مرور و با گذشت سرور به صورت نیمه تصادفی کسب کنین. این آیتم ها در بازار معامله می شه.
  شما می تونین با خرج کلی طلا (مثلاً یه پک ۱۶۰۰ تایی طلا) یهو مثلاً ۱۶۰ هزار تا نقره داشته باشین و باهاش کلی خرید کنین. و خب این خریدها می تونه بهتون کمک هم بکنه. اما نکته قشنگ اینجاست که در حالت سالم (بدون نقره فروشی و ...)ˆ از این ۱۶۰۰ تا طلایی که شما باش آیتم می خرین اگه فروشنده های اون آیتم ها بخوان نقره حاصل از فروش رو مجدد به طلا تبدیل کنن حداقل ۸۰۰ تا طلا به دست فروشندگان می رسه. این فروشندگان کیا هستن حالا؟ اکانت های معمولی!
  یعنی شما اگه وسوسه ی رتبه ی یک رقمی پاپ رو نداشته باشین، در عمل می تونین خیلی راحت با فروش اجناسی که کسب می کنین و حرصشون رو ندارین (در ادامه مفصل توضیح می دم) به راحتی طلای مفتی بگیرین و خرج تون خیلی کمتر بشه!
  برای مثال خیلی راحت می تونین در شروع کار ۵۰ تا طلای فعالسازی کلوپ طلایی رو از خود سرور بگیرین و راحت با گریز رایگان (به جای هر گریز ۲ سکه طلا!) و مسیر تجارت رایگان و کلی چیزای دیگه سرور رو شروع کنین. یا به عنوان یه مثال دیگه من همین دیشب یه آیتم ساده (۲۵ تا پماد و ۷ تا تله و ۲۹ تا اسکرول) رو فروختم توی یه سروری که تازه شروع کرده بودم و حدود ۲۰۰ تا گلد کسب کردم که فکر کنم برای یک ماه اول (اگه نخوام خودکشی کنم!) خیلی هم کافی باشه.
  حالا حساب کنین همین قضیه برای خیلی اکانت دیگه هم اتفاق می افته. و گلد رایگان کسب می کنن و بازی براشون جذاب تر می شه. و در حالت کلی پلیرهای بیشتری دارن با گلد بازی می کنن (گلدی که توسط پولدارها تزریق می شه به درون سرور!) و خب همین به جذابیت های بازی اضافه می کنه.
  مضاف بر این با کمی هوشیاری می شه توی بیزینس بازار هم افتاد و این وسط با خرید و فروش (و گاهی پک کردن و آنپک کردن آیتم ها) هم کلی پول در آورد!


  به هر حال من منکر این نمی شم که با داشتن طلای خیلی زیاد، می شه خیلی کارها کرد. اما شما اگه اون یک دهم درصد تاپ (۱۰ نفر اول) رو بذارین کنار الباقی سرور واقعاً بازی براشون راحت تر و جذاب تر هست. و صد البته، همه این موارد هم در ادامه به نوعی قابل جبران هست. یعنی یک بازیکن نوب اگه یک میلیون تا طلا هم داشته باشه، باز به جای خاصی نمی رسه! : )
  درست مثل زندگی عادی که با داشتن پول زیاد می شه امکانات رفاهی بهتری برای زندگی فراهم کرد. اما چه بسیارند کسایی که پول زیادی دارند ولی نه آرامش دارند و نه از زندگی لذت می برند!


  رفع ابهام دوم: ظاهر عروسکی، لود شدن کند
  درسته که قیافه اش واقعاً کودکانه شده و ایکن هاش هم به شدت بی ریخت هستن (مثلاً گرزدارش شبیه ته گوش پاک کن هست آیکنش) اما خب فضایی که داره واقعاً گیراتر هست. همین تمام صفحه بودن صفحه و رنگ و لعابش باعث می شه ناخواسته حس «درون دهکده بودن» بیشتر القا بشه. و خب به شکل و شمایل جدید ساختمون ها و نقشه و ... هم کم کم عادت می کنین. : )
  ضمناً اگه کانکشن شما خیلی قوی نیست (ADSL خوب ندارین) می تونین موقع لاگین یه گزینه ی اتصال با کانکشن ضعیف رو فعال کنین که صفحات سریع تر لود بشه.


  رفع ابهام سه: قهرمان خیلی مسخره شده
  مهم ترین تغییر عمده ورژن ۴ رو شاید بشه همین حضور قهرمان دونست. قهرمانی که خیلی کارها می کنه! خودش منبع تولید می کنه؛ مثل کتیبه می تونه سرعت ساخت نیروها رو در شرایطی افزایش بده؛ حضورش در جنگ خیلی موثرتر می تونه باشه؛ می تونه کمک کنه از مخفیگاه بیشتر غارت کنین؛ می تونه نیروهای کشته شده در یک حمله رو تا ۳۳ درصد زنده کنین؛ می تونه در شروع بازی نقش کلی سرباز اضافه رو بازی کنه و ...
  درسته که در نگاه اول این همه توانمندی شاید خیلی عجیب و زیاد باشه. اما خب اگه اینا رو یاد بگیرین، می تونه خیلی بازی رو جذابتر هم بکنه. مثلاً این که تصمیم بگیرین کی از قدرت قهرمان برای تولید منابع استفاده بشه و کی ازش برای افزایش قدرتش. و یا اینکه قهرمانتون رو چه مدلی کانفیگ کنین (مثل یه PC جدید که می خواین بخرین!) که بهتر به سبک و سیاق بازی شما بخوره. و یا ...
  دقت کنین که تمامی این شرایط قهرمان برای همه صادق هست به طور یکسان. و چیزی نیست که حس کنین بقیه دارن و شما ندارین! شما هم می تونین داشته باشین. منتهی باید طرز کارش رو یاد بگیرین که تا حدی توی این مقاله بهش اشاره می کنم.


  رفع ابهام چهار: کی حال داره کلی چیز میز جدید یاد بگیره!
  نه تنها ذهن و روان آدمی، بلکه کلی از چیزهای موجود در طبیعت و هستی دارای اینرسی هستند! اینرسی هم یعنی مقاومت به تغییرات و تمایل به حفظ همون شرایطی که هست! منتهی همین جنبش و تغییرها هست که تمایز انسان با سنگ رو نشون می ده. همین شجاعت ورود به دنیاهای جدید و یادگیری هست که بنای چالش های جدید رو فراهم می یاره.
  بذارین یه مقایسه کنیم مثلاً یه داور فوتبال رو در نظر بگیرین که هم داور هست و هم مثلاً دکترای فیزیک داره و هم یه بنگاه معاملات ملکی داره. و خب یه داور دیگه هم هست که فقط داوری بلده. فرض کنین توی خود داوری اینا شبیه هم هستند. خب با این وصف شما دوست دارین با کدوم یک از این دو شخص بیشتر مصاحبت کنین؟ فکر می کنین کدوم باهوش تر و توانمندتر هست؟ واضحه که اولی باید مغز پویاتر و روحیات قویتری داشته باشه!
  اینجا هم همینه. تراوین ورژن ۴ که واقعاً در برخی نکات استراتژی های متنوعی رو می طلبه، یک بستار جدید هست برای ارزیابی و محک زدن خودتون. که اگه اینجا هم بتونین خوب بازی کنین و شاخ باشین، می تونین به خودتون ببالین که یک تکه سنگ نیستین که فقط بلدین آب رودخونه رو سد کنین! بلکه می تونین مثل موم باشین و در هر جایی که لازم باشه از خودتون توانمندی مفید بروز بدین!
  تراوینی تر بگم (به طور حدودی): توی ورژن ۴ برای این که فیکتون لو نره که فیک هست باید توی هر موج حداقل ۲۰ تا نیرو بذارین. مضاف بر این وقتی فیک می شینه روی مدافع مثل ورژن کلاسیک از توی گزارش های اتحاد با داشتن اکانت جاسوس نمی شه دید طرف دف داشته یا نداشته.
  همین دو فریضه باعث می شه که کلاً سبک و سیاق پلن ریزی متفاوت بشه تا اندازه زیادی! دیگه نمی تونین یه فیک لیست بدین خب بچه های ۲۰۰ تا فیک روی کتیبه ها و کپ ها بزنین! چون هر موج حالا دیگه باید ۲۰ تا نیرو توش باشه و همردارهای شما باید ۴ک تروپ برای یه فیک لیست خرج کنن! =))


  استراتژی جدید؟ چالش جدید؟ واضحه که می تونه قشنگ باشه!
  فقط کافیه به خودتون ایمان داشته باشید و بخواین که نشون بدین این خود شخص شخیص شما هستین که باهوش، خلاق، خفن و قوی هستین؛ نه فقط تراوین کلاسیک! یادتون نره که شما همونی هستین که یک یا دو یا سه سال پیش خودتون رو توی بازی هایی مثل age of empires یا رایز آف نیشن یا کامند اند کانکوئر یا جنرالز یا وارکرفت حرفه ای می دونستین و با خودتون گفتین «بریم ببینیم آیا توی یه بازی آنلاین استراتژیک هم می تونیم شاخ باشیم؟!» و اومدین و شد. پس حتماً باز هم می تونین!


  حرفˆ آخر مقدمه)
  امیدوارم تا اینجا قانع شده باشین که ارزش یه امتحان کردن رو داره. اگه نشدین بد نیست یه مقدار بیشتر با جزئیات تغییرات آشنا بشین تا اون گنگی و ترس از تاریکی ذاتی تون از بین بره. بعد شاید فرجی حاصل شد! :دی
  درست مثل این که اگه فردا به شما بگن می خوان ببرنتون زامبیا شاید اولش یه ترس غریبی بهتون دست بده. اما اگه مفصل راجع به نژاد و جمعیت و واحد پول و فرهنگ و غذا و آدرس و خلاصه یه عالمه بهتون توضیحات درمورد اونجا رو بدن، نه تنها دیگه اون ترس از تاریکی رو ندارین؛ بلکه حتی کنجکاو هم می شین ببینین همه ی اینایی که گفته می شه واقعاً چه جوری هست! این گورخرهای وحشی شطرنجی عملاً چه جوری ملخ رو روی هوا می خورن؟! :دی

 • فصل اول) تغییرات ساختاری مهم


  نقشه همچنان همونی هست که بوده -- یک نقشه ۴ ربعی از ۴۰۰ تا منفی ۴۰۰ در ایکس و ایگرگ.


  نژادهایی که باهاش بازی می کنین هم همون سه تای رومن و توتن و گول هستند با همون نیروهایی که ساخته می شد با این تفاوت که:

  • ناتار یه مقدار اکتیوتر شده!
   همه اکانت هایی که حذف می شن دهکده اولشون مال ناتار می شه و ناتار خیلی آروم توشون بازی می کنه و منبع بالا می کشه یا گهگاه تروپ می سازه. این ناتارها هم به کسی حمله نمی کنن ولی می تونن فارم های خوبی باشن.
   مضاف بر این دهکده های واندر هم از بسم الله بازی توی یه مکان های ثابتی (زیر شعاع ۲۲ از مرکز) وجود دارن و توشون یه عالمه ناتار هست که پاکسازیشون اوایل بازی خیلی سخته.
  • طبیعت هم یه مقدار داخل بازی اومده!
   شما می تونین نیروهای موجود در واحه ها (موش و خفاش و تمساح و ...) رو به تسخیر خودتون در بیارین که بیان توی دهکده هاتون و دفاع کنن! دقت کنین که این موجودات بین دهکده ها جابجا نمی شن و فقط هم دفاع می کنن. و خب جالبیش هم اینه که گندم هم نمی خورن!
   اینجا یه لیست از کلیه نیروهای طبیعت (ملقب به جک و جونور) با قدرت دفاعی شون هست. مثلاً تمساح (که توی اوسیس های ۵۰ درصد گندم معمولاً پیدا می شه) حدوداً شبیه ۶ تا محافظ هست. یعنی شما مثلاً ۱۰۰ تا تمساح اگه برای پایتخت تون بگیرین انگار ۶۰۰ تا محافظ بدون خوردن گندم دائم اونجا هستند!  شروع بازی و کتیبه و واندر
  هم عین همون سابق هست. با این تفاوت که همون طور که گفته شد.


  • سیزده دهکده واندر همه در مختصات به شعاع زیر ۲۲ از مرکز (مثلاًˆ در نقطه 15|5) از ابتدای بازی حضور دارن. و البته پر از نیروی دفاعی ناتار هستند. و خب برای تسخیر این دهکده ها شما حداقل باید یک سوم سرور رو بازی کنین. اما همین حضور دهکده های واندر می تونه برای استراتژی های تیمی بسیار مفید باشه! و کلی استراتژی جدید می طلبه. البته برای بالا بردن واندر نیاز به نقشه ساخت هست که عین کلاسیک همون اواخر (ماه های ۱۰ و ۱۱) می یان.

  • ا.ا.ن. نیروهای مقیم در واندرها هم (زمانی که تسخیر می شن) گندم نصف نمی خورن! و خب همین باعث می شه بازی یه مقدار جذابتر هم بشه (البته در مواقعی که عزم تیمی کل ربع وجود نداشته باشه، باعث می شه که بازی طولانی هم بشه! :دی).  ساختمون ها هم همه عین سابق هستند با این تفاوت که:


  • زره سازی و اسلحه سازی با هم یکی شده و یه ساختمون واحد «آهنگری» جاش اومده. و شما سطح نیروها رو کلاً بالا می برین (نه سطح زره جدا، سطح اسلحه جدا) و همین باعث می شه کلی حرف و حدیث هایی که سابق بود (مثل این که جاسوس مهاجم باید زره اش هم بالا باشه چون داره تلفات می ده!) از بین بره. :دی

  • ا.ا.ن توی ساختمون اصلی با سطح ۱۰ به بالا می شه یه ساختمون رو کامل تخریب کرد (قبلاً خب باید سطح به سطح انجام می دادیم این کار رو!)

  • در اردوگاه:

   • یه مقدار حمله ها و بک گراندها رنگارنگ شده حمله هاش
   • اگه به جایی با منجنیق حمله کنین تارگت منجنیق ها رو توی خود اردوگاه می نویسه که دلهره نداشته باشین دیگه!
   • یه نکته خیلی مهم اینجاست که اگه به جایی حمله کنین و تعداد نیروهای شما کمتر از سطح اردوگاه مدافع باشه، مدافع موج حمله رو به صورت عقابی می بینه! یعنی اگه مثلاً با ۳ تا گرزدار به کسی که اردوگاهش سطح ۴ یا بیشتر هست حمله کنین، طرف تعداد گرزی های مهاجم (یعنی شما) رو به صورت «؟» و بقیه نیروها رو به صورت ۰ می بینه! با این نکته دیگه عملاً اگه فیک بدین به کسی که اردوگاه ۲۰ داره و توی موج فیک تون کمتر از ۲۰ تا نیرو کلاً باشه، طرف عقابی می بینه (و می فهمه هم که کمتر از ۲۰ تا تروپ توی موج هست!). و خب برای همین فیک ها معمولاً به صورت ۱ منجنیق و ۱۹ (ا.ا.ن ۱۹ کافیه) سرباز بیچاره در هر موج فرستاده می شه!
   • بازگشت سریع یا محدود اردوگاه هم نداریم. البته یه جایی من خوندم مثل این که یه محدودیت بزرگ در حد ۵۰۰۰ موج خروجی به ازای هر دهکده داریم توی این ورژن.  • در تله ساز و تله ها:

   • هزینه های ساخت تله ساز یه مقدار کمتر شده.
   • اگه با یه حمله عادی نیروهای اسیرشده (مثلاً ۱۲ تا نیرو) آزاد بشن، ۲۵ درصدشون کشته می شن این وسط! یعنی اگه ۱۲ تا نیروتون جایی گیر کنه و خودتون حمله کنین برای آزاد کردنشون، ۹ تاشون آزاد می شن و ۳تاشون می میرن این وسط (شاید از ذوق آزادی!).
   • با آزاد شدن نیروها توسط مهاجم، هیچ تله ای خودکار تعمیر نمی شه (قبلاً ۳۳ درصدشون خودکار تعمیر می شد).  • دیوارها خودشون به خودی خود امتیاز دفاعی می دن. رومن و گول و توتن هر کدوم به ازای هر سطح به ترتیب ۱۰ و ۸ و ۶ امتیاز دفاعی می دن. یعنی دیوار سطح ۲۰ رومن ۲۰۰ امتیاز دفاعی خودش داره.

  • میدون تمرین از فاصله ۲۰ خونه ای به بعد عمل می کنه (قبلاً ۳۰ خونه ای بود).

  • پیشنیاز سنگبری دیگه قصر نیست (ولی توی پایتخت باید ساخته بشه فقط).

  • در سفارت هم هر اتحاد می تونه حداکثر با ۳ تا اتحاد دیگه کانف (متحد) و حداکثر با ۳ تا اتحاد دیگه نپ (آتش بس) باشه. یه سری توضیحات اضافه هم به سفارت اضافه شده مثل مجموع قدرت هجومی و دفاعی و ...  یه تفاوت ریز دیگه هم توی منطقه خاکستری هست.
  شعاع ۲۲ از مرکز توی نقشه کفش خاکستری هست (به جای سبز یا خاکی) که منطقه ارث پدری ناتار هست! اون واندرهای اولیه همه اینجا هستند توی این منطقه. توی این منطقه سه تا ویژگی خاص داریم:


  • اولاً توی این منطقه واحه های ۵۰ درصد چوب و ۵۰ درصد آهن و ۵۰ درصد خشت همی یافت می شود! (چه خوب!)

  • دوماً دهکده هایی که توی این منطقه تأسیس می شن امتیاز فرهنگی به اکانت مربوطه نمی دن! (چه بد!)

  • سوماً دهکده که اینجا می زنین در ابتدای کار و دقیقاً ۲۴ ساعت بعد از تأسیس دهکده توی اون منطقه، ناتار یک بار یه ۱۴ موج («یک + تعداد واندرهای هنوز تسخیر نشده در اون زمان» عدد موج) با کاتا بهتون حمله می کنه که ده رو صفر کنه! فقط هم همین یه بار حمله می کنه.
   این مقاله جامع هم کلی راهکار و نکته در مورد این منطقه و چی کار کنیم دهمون صفر نشه (۲۹ تا ساختمون بسازیم :دی) ارائه کرده که اگه کارتون به اونجاها کشید خوبه که بخونین.


  آخرین تفاوت رو هم توی نقشه می شه دونست که اولاً دیگه شیب ۴۵ درجه نداره، ثانیاً می شه هم با موس درگش کرد (مثل گوگل مپ!) و هم با کلیدهای جهت دار و همچنین asdw (مثل بازی های معمولی نقشه دار مثل دوتا) نقشه رو جابجا کرد. و نهایتاً چندین مدل زوم داره! :دی
  فشردن کلید G در نقشه هم اثر جالبی داره!
  یه سری شیرین کاری هم اضافه شده به نقشه مثل مارک کردن یه خونه برای خود اکانت یا متحدین یا ... که خب فکر کنم هم تخصصی هست و هم کم کاربرد.


  همین!

 • فصل دوم) تغییرات و تسهیلات استراتژیک بازی

  گفتیم هدف همچنان همون همرسازی و صد کردن واندر و ... هست. منتهی یه سری اتفاقات خوب و خوش آیند هم این وسط افتاده!


  تسهیل اول) غارت و منبع سریع و بدون درد!
  بخش اول) ازدیاد منابع!
  اول این که واحه ها به جای ۴۰۰ تا از هر منبع (جمعاً ۱۶۰۰ تا) توی این ورژن ۴ در صورتی که واحه ۲۵ درصد باشه از هر منبع ۱۰۰۰ تا (جمعاً ۴۰۰۰ تا) و درصورتی که ۵۰ درصد باشه (یه ۵۰ یا ۲۵-۲۵ ترکیبی) از هر منبع ۲۰۰۰ تا (جمعاً ۸۰۰۰ تا) منبع می ده. از اون ور هم با داشتن ابزاری به اسم تله ی قهرمان - که البته محدود هست - کلاً همه دنبال خالی کردن واحه ها از وجود جانور و تسخیر اونها هستند. این می شه که کلاً در شروع بازی و همچنین تا ادامه ی کار شما همیشه می تونین از واحه ها غارت کنین و کلی منبع به چنگ بیارین! حساب کنین ۸ک منبع می شه حدود ۶۴ تا گرز. واضحه که شما در هر زمان با ۵۰۰ تا گرزی هم بزنین به یه واحه دیگه کمتر از ۶۴ تا تلفات می دین دیگه. خب پس تا ته سرور از یه دهی که دهکده همرتون نباشه (تلفات و جبران تروپ براتون مهم نباشه) می تونین هی فرت فرت غارت کنین و منبع سود کنین! و خب همیشه هم بازی جذاب هست!
  مضاف بر این گفتیم که پلیرهایی که حذف می کنن دهکده اولشون توسط ناتار بالا کشیده می شه (به همون اسم!) و خب نتیجه این می شه که مثلاً در جایی یهو می بینین ناتارخان یهو ۳۰ هزار دهکده داره! و خب همه هم تقریباً فارم هستند و می شه ازشون کم و زیاد منبع کش رفت!


  بخش دوم) حالا منبع که هست هیچ؛ غارت هم اتوماتیک شده!
  دیدیم که خب منبع (حداقل از اوسیس) و فارم همیشه کم و بیش در حد خوبی هست. اما کی حال داره بشینه سرش و هی ریز ریز غارت بزنه؟ : (
  یه چیزی که توی ورژن ۴ و با فعال کردن کلوپ طلایی اضافه شده، فارم لیست هست! شما می تونین برین توی کلوپ طلایی، بعد برای هر فارمی مشخص کنین که می خواین با چند تا از چه نیرویی بهش حمله بشه. بعد همه اینا رو برای مثلاً ۲۰ تا یا ۵۰ تا یا ۱۰۰ تا یا حتی ۵۰۰ تا فارم و اوسیس مشخص کنین (حتی می تونین چند تا فارم لیست داشته باشین و فولدر بندی کنین)، بعد می تونین با یه کلیک همه این لیست رو انتخاب کنین و بعد بزنین به همه حمله بشه! اینجوری بعد از تنظیم کردن فارم لیست می تونین هر چند ساعت یک بار با سه کلیک (کلیک اول) رفتن به فارم لیست؛ کلیک دوم) زدن گزینه انتخاب کل لیست؛ کلیک سوم) زدن گزینه «بزن بره!») یهو ۵۰۰ تا حمله از خودتون صادر کنین! به همین سادگی! سه کلیک = ارسال ۵۰۰ حمله به ۵۰۰ تا فارم مختلف!
  این لیست ها رو هم در هر زمان می تونین تغییر بدین یا حتی بین این فارم لیست (فولدر) ها جابجا کنین به دو قسمت مشکوک یا عادی. توی هر سطر هم برای شما آخرین گزارش، رنگ گزارش (قرمز، زرد، سبز)، آیکن این که پر اومده یا خالی، آخرین زمان حمله و همچنین فاصله رو براتون می یاره. ینی می تونین نیم ساعت بعدش بیاین و با یه نگاه و ۲۰ تا کلیک، همه اونایی که گزارش غارت ازشون سبز و دست پر پر بوده رو انتخاب کنین و بگین دوباره بره!


  بخش سوم) حالا منبع و غارت اتوماتیک هست؛ گلد نیست!
  قشنگیش اینه که اول بازی با انجام وظایف کاردان تا پیش از بیرون اومدن از حمایت شما ۳۵ تا گلد دارین و حدود ۱۴۰۰ تا نقره! یعنی کافیه این وسط یه ۱۶۰۰ تا نقره با فروش آیتم هاتون از بازار کسب کنین که بشه جمعاً ۵۰ تا گلد و برین کلوپ طلایی رو رایگان فعال کنین. اگه اوایل سرور هم باشه و شما جزو اولین کسایی باشین که ثبت نام می کنین ممکنه اون آیتم های اولیه رو حتی تا ۲۰ هزار گلد (معادل ۱۰۰ تا طلا!) هم ازتون بخرن. که خب دیشب مثلاً برای ما تو سرور اسپید آلمان حاصل شد!

  ================


  تسهیل دوم) شروع بازی ساده تر!
  کاردان توی این ورژن برخلاف ورژن قبلی که فقط وعده ی سر خرمن (یک لشکر عظیم = موش!) می داد، مثل بچه آدم کنارتون هست و حتی تا ساخت دهکده دوم باهاتون هست. وظایف کاردان (که تا ۳۵ مورد می رسن و لیست شون اینجا هست) هم قشنگ تر هستند، هم منبع ده تر، هم مفصل تر.
  به بیان ساده، شما بازی رو می تونین بدون این که کار خاصی بخواین بکنین با منابع فول ۲ و انبارغذای ۲۳۰۰ و انبار ۶۳۰۰ و ساختمون اصلی ۵ و سربازخونه و اصطبل شروع کنین. این باعث می شه که حتی اگه فارم هم قراره باشین، فارم خوبی باشین! =))
  برای همه این ماحصلات (مثل انبار ۶۳۰۰) هم وقتی بهش برسین پولی که براش خرج کردین رو تقریباً بهتون می ده و همون طور که گفتم کلاً سود داره. یا حتی برای ۱۰ کردن قصر/اقام و ساخت ۳ مهاجر و تأسیس دهکده دوم هم حدود ۱۰ درصد وام بلاعوض قرض الحسنه بهتون می ده!
  همون طور هم که گفته شد ۳۵ تا گلد و ۱۴۰۰ تا نقره هم به عنوان شیرینی بهتون می ده همون اول!


  ================


  تسهیل سوم) گریز و مسیر تجارت رایگان
  یه بدبختی ورژن کلاسیک این گریزهاش بود. هر گریز ۲ تا گلد هزینه داشت و توی جنگ (یا حتی شروع بازی وقتی زیاد حمله می شدش) آدم نه می تونست نیروها رو روی گریز بذاره (چون یه شب تا صبح یهو ۱۰۰ تا گلد می رفت!) و نه می شد آدم نذاره (چون ممکن بود خفت بشه!).
  اینجا ولی با فعال سازی کلوپ طلایی، گریز رایگان داریم!
  منتهی این گریز فقط و فقط در دهکده پایتخت و برای نیروهای ساخته شده در پایتخت میسر هست. در دهکده های دیگه گریز اصلاً نداریم، حتی پولی.


  یه نکته دیگه «مسیر تجارت» هست که واقعاً اون اواخر و از حدود مید گیم به بعد خیلی زندگی رو شیرین می کنه!
  توی ورژن کلاسیک ما یه مسیر تجارت ته بازار داشتیم که اولاً هر یه مسیرش ۲ تا گلد در هفته بود، ثانیاً درست کار نمی کرد یه مواقعی. و کلاً فکر کنم یک هزارم کاربران باهاش کار می کردن!
  اینجا ولی مسیر تجارت بین همه دهکده های خود اکانت موجود هست و باز هم رایگان!
  یعنی شما وقتی ۱۰ تا یا ۲۰ تا ۴۰ تا دهکده دارین، لازم نیست دیگه روزی یک ساعت بشینین هی مثل حمال ها منبع بین دهکده ها جابجا کنین و یه کار تکراری و مسخره رو انجام بدین! کافیه یه بار مسیر تجارت ست کنین که مثلاً هر سه ساعت یک بار این قدر منابع از فلان دهکده به فلان دهکده (مثلاً پایتخت) بیاد. نتیجه این که مثل کاری که ما توی سرور تیم کردیم کلاً چهار تا دهکده (همر کپ/ همر نان کپ/ دهکده ساخت دفاعی / دهکده آخر در حال توسعه) رو از بین ۳۵ تا دهکده فقط سر می زدیم. و اون ۳۰ تا دهکده بقیه رو شاید هفته ای یه بار سر می زدیم! خیلی زندگی شیرین می شه.
  مضاف بر این می تونه گندم هم مستقیم از فیدرهای ۱۵گندمی بیاد به کپ به صورت منظم و هر یک ساعت یک بار و لازم نیست تروپ رو توی فیدرها هی پارک کنیم که بعداً خفت بشن و ...! حتی برای هولدرها هم می تونه این قضیه خیلی کمک کننده باشه!


  ================


  تسهیل چهارم) یک جنگ آموز بزرگ عمومی!
  یکی دیگه از تسهیلات این ورژن داشتن کلاه قهرمان هست که به طور مجزا برای سربازخونه و اصطبل می تونه تا ۲۰ درصد افزایش سرعت ساخت بده. در بخش قهرمان این رو توضیح خواهیم داد.


  ================


  تسهیل پنجم) لو نرفتن گزارش ها!
  یکی از معایب بودن توی اتحادها توی ورژن ۳.۶ این بود که گزارش های هجومی (حمله به فارم ها!) و همین طور گزارش های دفاعی (فیک که می یاد) از طریق گزارش های اتحاد لو می رفت. اینجا ولی می شه با کمی تنظیمات ا.ا.ن کاری کرد که فارم های اول بازی لو نره! مضاف بر این فیک ها هم وقتی می شینه هم اتحادهای شما همون گزارشی رو که مهاجم می بینه می بینن (ا.ا.ن این رو هم باید ست کنین).

 • فصل سوم) قهرمان! موجودی عجیب!

  مهم ترین و عجیب ترین تفاوت ورژن ۴ با ورژن کلاسیک همین وجود قهرمان هست!
  به قهرمان باید از چند منظر بپردازیم!


  منظر اول) نوع قهرمان
  برخلاف ورژن ۳.۶ که توش قهرمان یکی از نیروها بود (گرزی، دلاور، شوالیه، ...) اینجا قهرمان نوع خاصی نداره! بلکه یه آدم هست که سرعت و قدرت و توانمندی هاش با نیروهای دیگه فرق داره و همه قابل تغییر هست!
  این قهرمان از نظر قیافه (سیبیل، رنگ مو، چشم، ...) قابل تغییر هست هر موقع اراده کنین و هم در صفحه داخل و خارج دهکده شما و هم در پروفایل شما (از نگاه سایر پلیرها) این رنگ و لعاب قیافه اش قابل رویت هست!


  منظور دوم) قدرتهای قهرمان
  توی ورژن ۳.۶ ما ۵ تا قدرت برای قهرمان داشتیم: حمله شخصی، دفاع شخصی، حمله عمومی، دفاع عمومی، سلامتی. و این ۵ تا قدرت هم وقتی تخصیص می یافت بعد از سطح صفر دیگه نمی شد عوضشون کرد و باید قهرمان رو عوض می کردیم.
  اینجا ولی قدرتهای قهرمان ۴ تا شده که دوتاش یعنی حمله عمومی و دفاع عمومی همون مثل سابق هست. قدرت سوم اینجا ترکیبی از قدرتهای اول و دوم قدیم هست که به «قدرت درگیری (fighting strength)» معروف هست. و این قدرت هم در دفاع و هم در حمله یکسان به کار می یاد (مثل تلفیق زره و اسلحه سازی).
  این قدرت برای رومن یه ۲۰ درصد بیشتر از بقیه نژادها هست هر یه دونه اش. یعنی قهرمان اولیه همیشه ۱۰۰ تا قدرت شخصی داره. بعد توی رومن به ازای هر پوئن (یک چهارم لول) ۱۰۰ تا می یاد روی این عدد و برای گول و توتن ۸۰ تا می یاد روش.


  قدرت چهارم اینجا تولید منبع هست! بله قهرمان می تونه یه میزانی منبع تولید کنه. در عمل توی سرورهای کلاسیک به ازای هر سطح قهرمان (۴ پوئن) قهرمان می تونه یا از هر منبع ۱۲ تا دونه تولید کنه، یا از یه منبع (به دلخواه شما) ۴۰ تا دونه در ساعت تولید کنه. توی سرورهای دو ایکس و سه ایکس این مقدار دو و سه برابر هست.
  برای مثال یه قهرمان که همه امتیازهاش به تولید بره توی سرور اسپید می تونه در سطح نهایی (۱۰۰ پوئن) به اندازه ۳۰۰۰ تا گندم در ساعت خودش تولید کنه و یا از هر منبع ۹۰۰ تا دونه. تغییر بین این که از یه منبع بسازه یا از هر ۴ منبع در هر زمان به دلخواه قابل انجام هست. این تولیدات فقط برای همون دهکده ای که قهرمان توشه می ره. تولید ۴ منبعی هم حدود ۲۰ درصد سود توش هست در مقایسه با تولید تک منبعی. اما خب اگه گلد نداشته باشین با کمک همین قهرمان واقعاً می تونین تعادل منابع رو خیلی راحت حفظ کنین اون اوایل. مثلاً اگه توتن هستین این تولید رو بذارین روی چوب و راحت فرت فرت گرزی بسازین!


  تمامی این توضیحات رو با عدد و رقم می تونین توی این جدول ببینین و باش بازی کنین! و مثلاً ببینین که برای رسیدن هیرو به سطوح ۱ و ۲ و ۳ به ترتیب تجربه هیرو (قهرمان) باید به ۵۰ و ۱۵۰ و ۳۰۰ برسه. این تجربه هم با ماجراجویی و هم با مصرف اسکرول و هم با شرکت در جنگ ها (به سبک کلاسیک) قابل افزایش هست.


  سلامتی قهرمان هم توی سرورهای نرمال روزی ۱۰ درصد و توی سرورهای اسپید ۲۰ درصد در روز به صورت پیشفرض بالا می یاد. اما خب هم با گذاشتن کلاه یا پوشیدن زره و کفش سلامتی به صورت روزمره و هم با مصرف پماد (به صورت یهویی) می شه سلامتی قهرمان رو بالا آورد. این آیتم ها رو در ادامه توضیح می دیم. نترسید! زیاد نیستند و عجیب هم نیستند!

  اگه قهرمان هم بمیره می شه هم با مصرف منبع و گذران زمان و هم با مصرف سطل (به صورت یهویی) قهرمان رو زنده کرد.
  برخلاف ورژن ۳.۶ اینجا زنده شدن قهرمان هرگز بیش از ۲۴ ساعت (توی سرورهای ۱ ایکس) طول نمی کشه. زمان و اینای زنده شدن قهرمان اینجا هست.


  به جز اون قدرت شخصی که توی رومن بیشتر هست، بقیه موارد بین نژادها یکسان هست. البته نوع منابع مصرفی برای زنده کردن قهرمان نژادها با هم فرق داره ولی کل جمع هزینه منبعی مصرفی یکسان هست.


  آخرین نکته هم این که هیروی توتن اون ۲۰ درصد غارت از مخفیگاه رو به نیروهایی که همراهش باشن می ده. در غیر این صورت (نژادهای دیگه و یا حمله بدون قهرمان) در حالت عادی هیچ امتیاز مخفیگاهی وجود نداره.


  منظر سوم) ماجراجویی
  هر ماجراجویی عبارتست از اعزام قهرمان برای مدتی معلوم به نقاطی تعیین شده که بره و یه چیزی با خودش بیاره. این زمان معمولاً بین ۱۰ دقیقه تا یک ساعت هست اون اوایل (می ره و بر می گرده) و این نقاط هم به مرور توسط سرور داده می شه.
  در ابتدای ثبت نام شما سه تا ماجراجویی دارین که قهرمانتون باید بهشون بپردازه. از این به بعد در یک سرور نرمال:


  • در روز ۱ تا ۳ شما هر روز ۳ تا ماجراجویی جدید بهتون داده می شه.

  • در روز ۴ تا ۷ در هر روز به طور متوسط به شما ۲ تا ماجراجویی جدید داده می شه.

  • در روز ۸ تا ۲۱ در هر روز متوسط به شما ۱.۲ ماجراجویی داده می شه.

  • در روز ۲۲ تا ته سرور هم متوسط هر روز به شما ۰.۶ ماجراجویی داده می شه.


  این روزها نسبت به زمان ثبت نام شما هستند و نه زمان شروع سرور! توی سرورهای دو ایکس و سه ایکس هم این متوسطهای روزانه و خود زمانها همه تقسیم بر ۳ می شن. کلیه این اطلاعات اینجا هست. (گویا فارسیش توی سایت ir ترجمه نشده).


  حالا قهرمان از ماجراجویی چیا می یاره؟


  • اولاً که همیشه یه مقداری از جونش کم می شه و یه مقداری به تجربه اش اضافه می شه.
   این مقادیر حدوداً برای همه ثابت هست در زمان های مختلف سرور/ثبت نام اما دقیقش تصادفی هست و البته میزان جونی که کم می شه به قدرت شخصی قهرمان (و آیتم هایی که همراه داره) ربط داره.

  • و خب این چیزا رو هم ممکنه بیاره:

   • یا هیچ چی نیاره و پوچ باشه!
   • یا تجهیزات شامل سپر/کلاه/ابزار دست راست/ ابزار دست چپ/ کفش بیاره.
   • یا سایر آیتم ها رو بیاره (مثل قفس/پماد/اثرهنری/...)
   • یا نقره می یاره.
   • یا منبع می یاره.
   • یا یه مشتی نیروی ول شده از نژاد خودتون می یاره (در حد اون اوایل ۳ الی ۱۰ تا).
  این چیزایی که قهرمان می یاره با گذشت سرور میزان و سطح شون هم بالا می ره. مثلاً اون اوایل ممکنه وقتی منبع می یاره از هر منبع ۲۰۰ تا بیاره و در آینده ممکنه به ۲۰۰۰ تا هم برسه.


  چیزهایی که قهرمان در ۱۰ ماجراجویی اول می یاره همیشه ثابت هست. (۱ پوچ / ۱ اسب / ۲ بار منبع / ۲ بار نقره / ۱ بار نیرو (۳ تا دونه نیروی پایه نژادتون) / ۱ بار قفس / ۱ کتاب / ۱ بار پماد).


  آیتم هایی هم که می یاره بسته به زمان سرور سطح خودشون رو داره که در ادامه توضیح می دیم. کلاً هم گویا ۳۸۳ تا ماجراجویی بیشتر نمی شه یه پلیر بره! بعدش تموم می شه. :دی


  منظر چهارم) آیتم های قهرمان
  زمبل زیمبول ترین قسمت قهرمان ورژن ۴ همین آیتم هاش هست که در نظر خیلی متعدد و عجیب می یاد. و هر آیتم کلی کارهای عجیب انجام می ده!
  شما این آیتم ها رو می تونین هم از ماجراجویی به دست بیارین، هم تو بازار بخرین (که بازار رو توی قسمت بعدی توضیح می دم). این آیتم ها رو هم یه مقداریشون رو می تونین به خود قهرمان بدین همراهش یا روش باشه؛ الباقی رو هم می تونین توی چمدان قهرمان بذارین که ظرفیت نامتناهی داره.
  لیست کلیه آیتم ها اینجا و اینجا هست که خب فارسیش رو هم مفصل همراه با کاربردشون توضیح می دیم.


  بهترین راه دسته بندی آیتم های قهرمان به نظرم تقسیم اونها به سه دسته ی «مصرفی»، «تجهیزی» و «البسه» هست.  [LIST=1|INDENT=1]
  [*]دسته اول) ابزارهای مصرفی
  این دسته ابزارها رو شما وقتی می گیرین باید مصرفشون کنین تا کار خودشون رو انجام بدن. کافیه روشون کلیک کنین تا اعمال بشن (و بعد هم ناپدید). الزاماً به خود قهرمان هم مرتبط نیست. می تونین از اینا چندین تا توی چمدون داشته باشین و یکیش (یا یه تعدادیش) رو مصرف کنین در هر زمانی که خواستین.
  -


  • کتاب! (تکی)
   در یکی از ۱۰ ماجراجویی اول شما یه کتاب بهتون داده می شه. با مصرف یک کتاب شما می تونین یک بار پوئن های قهرمان رو بین ۴ موردی که داره (قدرت شخصی / دفاع عمومی / حمله عمومی/ تولیدات) دوباره هر مدلی دلتون بخواد (فقط همون یک بار) بچینین! مثلاً اگه یهو خواستین برین جنگ بزرگی می تونین یه کتاب مصرف کنین و بزنین همه پوینت ها بره به حمله عمومی به فرض. و بعدش اگه کتاب داشتین یا می تونستین بخرین دوباره برگردونینش به قدرت شخصی یا تولیدات.
   -

  • اثر هنری! (تکی)
   این اون جاییش هست که ملت می گن نامردیه! شما با مصرف یه اثر هنری می تونین به اندازه امتیازفرهنگی یک روزتون (با ماکزیمم ۵۰۰۰ تا در سرور نرمال و ۲۵۰۰ در سرور اسپید) یهو امتیاز فرهنگی کسب کنین!
   می تونین اثرهای هنری رو هی بخرین و پس انداز کنین و بعد زمانی که خواستین تک تک بزنین به بدن! البته دقت کنین که اگه تولید امتیازفرهنگی شما مثلاً ۶۰۰۰ باشه، با مصرف اثر هنری فقط ۵۰۰۰ تا بهتون امتیازفرهنگی اضافه می کنه.
   قیمت اثر هنری هم سرور به سرور متفاوت هست اما بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تا نقره معمولش هست اون اوایل.-

  • سطل! (تکی)
   اگه قهرمانتون مرده باشه و سطل داشته باشین، روی سطل کافیه کلیک کنین تا مصرف بشه و در جا قهرمانتون زنده بشه! بالطبع می تونین به مرور زمان سطل هی بخرین یا از ادونچر بگیرین و هر وقت قهرمانتون مرد سریع زنده اش کنین و اون منابع لازم رو ندین و صبر هم نکنین. البته سطل معمولاً یه کم گرون هست.
   -

  • پماد! (تعدادی)
   هر یه پماد یه درصد جون قهرمان رو بالا می بره. شما می تونین یه عالمه پماد بخرین و ذخیره کنین که هر وقت لازم شد بمالین به قهرمانتون! البته حواستون باشه که قهرمان اگه بمیره با ۱۰۰ تا پماد زنده نمی شه! :دی
   -

  • اسکرول (ا.ا.ن به فارسی بهش می گن کتیبه که با اون کتیبه های خزانه ای فرق داره) (تعدادی)
   با مصرف هر یه دونه اسکرول ۱۰ تا تجربه به قهرمانتون اضافه می شه. همین! و خب برای همینه که اسکرول اون اوایل سرور خیلی گرونه چون ملت می خوان سریع تجربه قهرمان رو بالا ببرن که بعدش تولیدات هیروشون هم بالا بره!
   -

  • لوح قانون (تعدادی)
   قهرمان توی هر دهی که باشه با مصرف هر یه دونه لوح قانون یک واحد وفاداری اون دهکده افزایش پیدا می کنه. و البته توی این ورژن وفاداری هر دهکده تا ۱۲۵٪ هم می شه بالا باشه در هر لحظه! اصولاً این آیتم رو می شه کم مصرف ترین آیتم قهرمان دونست! چون کاربردش تقریباً فقط موقعی هست که یه دهکده تون داره چیف می شه. اونجا هم اگه چیف کننده حرفه ای باشه یه ضرب می زنه تموم می کنه کار رو!
   -
   -  [*]دسته دوم) ابزارهای تجهیزی
  این ابزارها رو باید همراه قهرمان بفرستین به مأموریت تا در لحظه لندینگ هیرو و در هنگام عملیات مورد استفاده قرار بگیرن!


  • قفس!
   با این ابزار می تونین برین از واحه حیوان شکار کنین! توی یکی از ده ماجراجویی اول شما بهتون ۶ یا ۷ تا قفس داده می شه که باهاش می تونین برین شکار. برای شکار کافیه قفسها رو (هر تعداد که مایلین) بدین دست قهرمان. بعد قهرمانی که قفس داره رو بزنین به واحه ای که حیوان داره. اینجا هیچ جنگی در نمی گیره بلکه به تعداد قفس های قهرمان از واحه حیوون می یاره تو دهی که ازش قهرمان اعزام شده. انتخاب حیوانات هم به این صورت هست که از بالاترین حیوان (در لیست) یکی انتخاب می شه بعد از حیوان پایینی یکی، بعد از پایینی یکی و هر موقع تموم شد از سر لیست دوباره تکرار می شه. اگه حیوانات تموم بشه هم اضافه قفس ها بر می گرده. حیوانها هم که تسخیر شد قفسها خودبخود ناپدید می شه. (یه کم فکر کنین معمولاً برای شکار یه تمساح شما یه موش و یه مار هم همیشه تو پاچه تون هست!)
   گفتیم که این حیوانات در منزل شما گندم نمی خورن اصلاً! ضمناً نمی شه حیوانات پلیرهای دیگه رو هم شکار کرد.
   اوایل سرور قیمت قفس خیلی بالا هست. اما بعداً کم می شه. برای شروع کار مفیده و البته اگه پول داشته باشین طلا/نقره خرج کنین هم می تونین کلی قفس بخرین از بازار و یه باغ وحش راه بندازین که دژ دفاعی بدون گندمخوردن شما هستند!
   -

  • بانداژ
   وقتی یه حمله ای شکل بگیره و همراه قهرمان (چه مدافع چه مهاجم) یه تعدادی (مثلاً ۱۰۰ تا) بانداژ باشه به اندازه ی ۱/۳ نیروهای کشته شده در کنار قهرمان با این بانداژها زنده می شن. بالطبع اگه مثلاً ۱۰۰ تا بانداژ همراه قهرمان باشه و ۳۰ تا نیروی خودی کشته بشن در کنار قهرمان خودی، ۱۰ تاشون (به نسبت مساوی) زنده می شن و بعد از جنگ ۹۰ تا بانداژ باقی می مونه. اگه مثلاً ۶۰۰ تا نیرو کلاً کشته بشه خب ۱۰۰ تاشون زنده می شه و بانداژها هم تموم می شه!
   نیروهایی هم که زنده می شن از ۲۴ ساعتی (توی ۲ ایکس و ۳ ایکس ا.ا.ن می شن ۱۲ و ۸ ساعتی) راه می افتن می یان و در جا ظاهر نمی شن!
   -

  • چسب زخم
   عین همون بانداژ هست ولی اون یک سومش اینجا یک چهارم هست. یعنی اگه پاشین با ۱۰ک گرزی برین یه جا رو بزنین و ۶ک گرزی تون بترکه حداکثر ۱۵۰۰تاش با چسب زخم قابل بازیابی هست اون هم اگه ۱۵۰۰ تا چسب زخم همراه قهرمانتون باشه!
   دقت کنین قهرمان در لحظه می تونه یا تعدادی بانداژ داشته باشه یا یه تعدادی چسب زخم.
   کلاً هم این ارقام ۱۵۰۰ تا و یا مثلاً ۱۰هزار و اینا یه مقدار زیاد هست! مگر این که کل سرور هی بشینین بانداژ یا چسب زخم بخرین!
   -
   -  [*]دسته سوم) البسه قهرمان!
  اینا رو قهرمان می پوشه! کلاً قهرمان یه کله داره، یه جفت پا، یه دست راست، یه دست چپ، یه تنه، یه نشیمنگاه (برای اسب سواری)! برای این ۶ قسمت بدنش ۶ نوع لباس (وسیله) مختلف می تونه بپوشه. دقت کنین که چون یه کله بیشتر نداره، در هر لحظه یه کلاه بیشتر نمی تونه داشته باشه! برای تعویض البسه هم قهرمان باید در بیس باشه و در سفر نمی تونه تعویض لباس بکنه!
  این دسته از ابزارها همگی ۳ مدل (سبک، متوسط، سنگین) دارن که در طول سرور این ۳ مدل می یان. این زمان بندی این هست که معمولاً طی ۷۵ روز ابتدای سرور فقط ابزارهای سطح اول (سبک ها) می یان. مثلاً فقط اسب های ۱۴ سرعتی. از روز ۷۵ تا ۱۶۵ ابزارهای سطح دوم (متوسط ها) می یان مثل شمشیرهای ۱۰۰۰ قدرتی. و از روز ۱۶۵ به بعد هم ابزارهای سری سوم (سنگین ها) می یان. این روزها برای سرور نرمال هست. برای سایر سرورها تقسیم بر تعداد ایکسش می شه بالطبع.
  برای همین امکان نداره شما مثلاً توی ماه دوم سرور نرمال یه کلاه ۲۰ درصد پیدا کنین!
  -


  • اسب!
   کلاً یه جا بیشتر برای اسب نیست و اون هم کنار قهرمان هست. اگه قهرمانتون بدون اسب باشه مثل پیاده عمل می کنه که مثلاً در حمله به یه مشت نیزه دار می تونه جالب باشه. : )
   سه مدل هم اسب داریم که به ترتیب ۱۴، ۱۷ و ۲۰ خونه سرعتشون هست. البته توی سرور سه ایکس این مقادیر ضربدر دو می شه. ضمناً اسب برای هیروی گول ۵ تا سرعتش همیشه بیشتر هست (توی سرور اسپید ۱۰ تا). یعنی توی سرور اسپید سرعت هیرو با آخرین مدل اسب می شه ۵۰ تا در ساعت!
   -

  • کلاه ها
   کلاً ۵ نوع کلاه داره قهرمان ورژن چهار که ۵ نوع کارایی مختلف دارند.

   • کلاه هوشیاری یا تجربه
    این کلاه تجربه ای که قهرمان کسب می کنه (جنگ / ماجراجویی) رو ۱۵ یا ۲۰ یا ۲۵ درصد افزایش می ده. یعنی مثلاً اگه کلاه ۲۰ درصد سر هیرو باشه و با یه مشت تروپ برن جمعاً ۱۰۰۰ واحد گندمخور از یه جایی بکشن، هیروی شما به جای ۱۰۰۰ تا تجربه (اکسپرینس) در اون لحظه ۱۲۰۰ تا تجربه می گیره!
   • کلاه ترمیم یا سلامتی
    این کلاه در هر روز ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ درصد (بسته به سطح کلاه) به سلامتی قهرمان اضافه می کنه. این میزان توی سرور اسپید دو برابر هست.
   • کلاه گلادیاتور، تریبون و کنسول
    این کلاه در هر روز ۱۰۰ یا ۴۰۰ یا ۸۰۰ تا امتیاز فرهنگی می ده. توی سرور اسپید این میزان ها نصف هست.
   • کلاه خود سربازها (سربازخونه)
    این کلاه سرعت ساخت نیروهای سربازخونه (پیاده ها) رو ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ درصد کاهش می ده. زمانی که می خواین نیروها رو تو صف ساخت بذارین باید این کلاه سر قهرمان باشه و بعد می تونین تعویضش کنین. درست مثل کتیبه که بعد از تو صف گذاشتن، می شه دادش به نفر بعدی!
   • کلاه خود اسب ها (اصطبل)
    این کلاه مثل قبلی هست اما در مورد نیروهای اصطبل (سواره نظام) عمل می کنه و سرعت ساخت رو ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ درصد کاهش می ده.
    -
    دقت کنین که کلاه هوشیاری باید در لحظه عمل جنگی سر قهرمان باشه (که خب باید قبل از عزیمت هم پوشیده باشه). کلاه ترمیم و امتیاز فرهنگی هر زمانی که سر قهرمان باشن همونقدر عمل می کنن. مثلاً اگه ۲ ساعت سر قهرمان باشن به اندازه یک دوازدهم روزانه اثر خودشون رو می ذارن. کلاه های ساخت سواره و پیاده هم زمانی که نیرو می خواد تو صف ساخت گذاشته بشه باید سر قهرمان باشه. و بعدش که دیگه رفت تو صف ساخت، دیگه مهم نیست. برای همین برای شارژ کردن سربازخونه و اصطبل هی باید کلاه عوض کنین!
    -  • ابزارهای دست راست
   فرض شده که همیشه قهرمان «راست دست» هست و برای همین ابزارهای دست راست یه شمشیری چیزی هست!
   به ازای هر نیروی جنگی پیاده و سواره هر نژاد (که از هر نژاد ۵ تا هستند دقیقاً) یه ابزار دست راست وجود داره که این ابزار هم ۳ سطح سبک، متوسط، سنگین داره. یعنی جمعاً ۴۵ تا ابزار دست راست وجود داره که خب همه شبیه به هم هستند تقریباً.
   تمامی ابزارهای سبک دست راست (۱۵ مورد) دقیقاً ۵۰۰ تا قدرت شخصی به قهرمان می دن. تمامی ابزارهای متوسط دست راست ۱۰۰۰ تا و نهایتاً تمامی ابزارهای سنگین دست راست ۱۵۰۰ تا قدرت شخصی به قهرمان می دن. مضاف بر این هر ابزاری هم باعث می شه که اون نیروها قدرت دفاع/حمله شون یه میزانی اضافه بشه. برای مثال گرز سبک گرزدار باعث می شه که هرچی گرزی کنار قهرمان هست ۳ تا امتیاز به دفاع و ۳ تا به حمله اش اضافه بشه.
   -
   دقیق اگه بخوایم بگیم برای پیاده نظام ها (رومن: لژیونر و محافظ و شمشیرزن - توتن: گرز و نیزه و تبر - گول: فلنکس پیاده و شمشیرزن) ابزارهای دست راست در سطوح سبک و متوسط و سنگین به ترتیب ۳ و ۴ و ۵ تا به قدرت دفاع و حمله این نیروها اضافه می کنن. برای سواره نظام های سبک دفاعی (کاهن و دلاور) این رقم ۶ و ۸ و ۱۰ هست. برای شوالیه ها (شوالیه رومن، شوالیه توتن، شوالیه گول) این رقم ۹ و ۱۲ و ۱۵ هست. و نهایتاً برای سزار این رقم ۱۲ و ۱۶ و ۲۰ هست! یعنی اگه یه هیروی رومن شمشیر دست راستش نیزه ی شوالیه سزار سطح سنگین (که از روز ۱۶۵ به بعد گیر می یاد) باشه، هر سزاری که کنارش باشه ۲۰ تا دونه به قدرتش اضافه می شه!
   -

  • ابزارهای دست چپ
   ابزارهای دست چپ در واقع ابزارهای کمکی قهرمان هستند مثل سپر و پرچم و بوق و این چیزا! کلاً ۶ تا ابزار دست چپ داریم که همه مثل ابزارهای دست راست سه سطح دارن که در زمان های مختلف سرور (همون زمان های گفته شده) می یان توی سرور.
   ۲ تا از این ابزارها قدرتی هستند. یکیش غارتی. سه تاش هم سرعتی.

   • سپر (قدرتی)
    خیلی شیک ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ تا قدرت جنگی به خود قهرمان می ده.
   • بوق ناتاری! (قدرتی)
    در حمله ای که به ناتار بشه ۲۰ یا ۲۵ یا ۳۰ درصد به قدرت جنگی کل نیرهای اضافه می کنه.
   • کیسه غارت! (غارتی)
    ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ درصد مخفیگاه رو می تونن نیروهای همراه هیرو غارت کنن. مختص توتن نیست و گول و رومن هم می تونن استفاده کنن.
   • نقشه (سرعتی)
    سرعت بازگشت به دهکده پس از جنگ رو ۳۰ یا ۴۰ یا ۵۰ درصد افزایش می ده. (هم هیرو و هم نیروهای همراه)
   • قلاب یا پننت (سرعتی)
    سرعت حرکت بین دهکده های خودی رو ۳۰ یا ۴۰ یا ۵۰ درصد افزایش می ده.
   • پرچم کوچیک (سرعتی)
    سرعت حرکت بین دهکده های متحدین رو ۱۵ یا ۲۰ یا ۲۵ درصد افزایش می ده.
    -  • لباس های تنه (لباس رزم)
   چهار مدل زره (لباس زرم) هم داریم تلفیقی از افزایش قدرت یا میزان سلامتی یا کاهش خسارت وارده بر قهرمان هستند. دوباره اینا هم سه سطح دارن.

   • زره بازسازی یا سلامتی یا پر نشان (سلامتی صرف)
    میزان بازسازی یا همون ترمیم قهرمان در روز رو ۲۰ یا ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش می ده.
   • زره قدرتی یا شمشیرنشان (قدرتی صرف)
    قدرت قهرمان رو ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ واحد افزایش می ده. (درصد عین سپر دست چپ)
   • زره معمولی یا دست نشان (سلامتی و کاهشی)
    این زره در حالت سبک هم ۱۰ واحد ترمیم قهرمان در روز رو زیاد می کنه هم خسارت وارده بر قهرمان رو ۴ واحد کاهش می ده. یعنی اگه در عملیاتی قهرمان قرار باشه ۱۰ واحد جونش کم بشه، با به تن داشتن این زره تنها ۶ واحد جونش کم می شه. اگه کمتر از ۴ واحد هم قرار باشه جونش کم بشه، اصلاً کم نمی شه!
    در حالت متوسط هم روزی ۱۵ درصد ترمیم می ده، هم خسارت رو ۶ واحد کم می کنه.
    در حالت سنگین هم روزی ۲۰ درصد ترمیم می ده و خسارت رو ۸ واحد کم می کنه.
   • زره چند تیکه یا پنجه نشان (قدرتی و کاهشی)
    در حالت سبک قدرت رو ۲۵۰ تا افزایش می ده و خسارت رو ۳ واحد کم می کنه. در حالت متوسط قدرت رو ۵۰۰ تا افزایش می ده و خسارت رو ۴ واحد کم می کنه. در حالت سنگین هم قدرت رو ۷۵۰ تا افزایش می ده و خسارت رو ۵ واحد کم می کنه.
    -  • کفش (سرعتی)
   سه مدل کفش هم داریم که به ترتیب مربوط به سلامتی، سرعت مستقیم و سرعت درصدی هستند.

   • کفش سلامتی
    ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ درصد در روز نرخ بهبود و بازسازی قهرمان رو افزایش می ده.
   • کفش تیغی (خاکستری یک بنده)
    سرعت مستقیم قهرمان رو ۳ یا ۴ یا ۵ واحد افزایش می ده (در سرور اسپید این اعداد دوبل می شن).
   • کفش سربازی (پوتین سه گره)
    سرعت کل ارتش همراه رو بعد از ۲۰ خونه به اندازه ۲۵ یا ۵۰ یا ۷۵ درصد افزایش می ده. درست عین میدون تمرین. یعنی شما چه میدون تمرین سطح ۵ داشته باشین چه کفش سربازی متوسط. و البته اگه همه رو با هم داشته باشین هم در هم ضرب می شن و کلی سریع می شن!

  [/LIST]


  خب این هم از آیتم های قهرمان!
  خیلی نترسین به خدا. لازم نیست همه اینا رو حفظ کنین. تازه به مرور با عکسشون هم یادشون می گیرن. عکس همه هم اینجا هست:
  http://travian.kirilloid.ru/items.php#helmets-block
  اصولاً اون اوایل بازی اصلاً گزینه های شما متعدد نیست که بخواین بترسین. اما به مرور دستتون می یاد. برای مثال خوب هست که شب ها که می خوابین قهرمان کفش و زره سلامتی بپوشه و موقع رزم لباس مناسب رزم رو!


  یه نکته جالب هم اینجاست که شما می تونین قهرمان بقیه ملت رو هم ببینین همیشه تو پروفایلشون! و خب اگه به انواع کلاه ها و سپرها و کفش ها و ... آشنا باشین ممکنه بتونین حدس بزنین در چه حالتی هستند. البته از همین راه می شه برای فریب مردم هم استفاده کرد! اما خب خود همین نکته خیلی می تونه بازی رو قشنگ کنه! :دی


  برتری قهرمان های نژادهای مختلف
  در مورد نژادها هم فکر کنم فهمیده باشین که رومن یه مقدار قدرت بیشتری داره (۲۰ درصد قدرت شخصی بیشتر)؛ گول ها در صورت داشتن اسب ۵+ واحد سرعتشون بیشتر هست و توتن ها هم ۲۰ درصد غارت مخفیگاه خودشون رو دارن برای نیروهایی که همراه هیرو باشن.


  این سوال و جوابها رو هم نیمای عزیز ترجمه کرده که بسیار مفید هست:
  سوالات و جوابهای مخصوص قهرمان و ماجراجوییها( تراوین نسخه 4)

 • فصل چهارم) حراجی و دلالی!

  آخرین فصل از این مقاله ی ما به معرفی حراجی اختصاص داره.


  شما بعد از این که ۱۰ تا ماجراجویی انجام دادین می تونین توی حراجی ها شرکت کنید. در حراجی ها شما می تونین آیتم های قهرمان خودتون رو به فروش بذارید یا آیتم های بقیه رو بخرین! تمامی حراجی ها با نقره انجام می شه و شما می تونین نقره رو از ماجراجویی یا تبدیل طلا (هر طلا می شه ۱۰۰ نقره) یا از فروش آیتم های دیگه خودتون کسب کنین!


  هر حراجی از زمانی که آیتم توسط یک پلیر برای فروش گذاشته می شه در سرورهای عادی ۲۴ ساعت و در سرورهای ۲ ایکس و ۳ ایکس به ترتیب ۱۲ و ۸ ساعت مورد قیمت گذاری واقع می شه تا در پایان این مدت (حدوداً) به بالاترین قیمت پیشنهادی توسط سایر پلیرها فروخته بشه.


  شما با کلیک روی آیکن چکش حراجی در کنار قیافه ی خوشگل قهرمان می تونین به حراجی برین و کلی آیتم برای مزایده ببینین. این مزایده ها هم همیشه بر حسب زمان موعد فروش نهاییشون مرتب شده هستند (اونی که زودتر از همه داره فروش می ره جلوتر هست). برای مثال در شکل زیر شما یه سری آیتم برای فروش می بینین:

  (عکس از تاپیک عمو بندگیک در سایت انسرز خود شرکت تراوین)


  الآن اینجا اول یه کلاه اصطبل (اسب سازی) داره فروش می ره که تا حالا ۸ بار چکش خورده (۸ بار قیمت جدید روش گذاشته شده). قیمت الآنش ۲۵۱ تا نقره هست و ۲ دقیقه و ۳۷ ثانیه دیگه به فروش می ره. اگه می خواینش باید ظرف این ۲ دقیقه با قیمتی بالاتر از این ۲۵۱ تا نقره پیشنهاد بدین.
  به همین راحتی. یا بعدی ۷۴ تا پماد هست که ۲۰۰۰ تا نقره داره فروش می ره حدود ۴ دقیقه دیگه ولی چون صاحب این عکس ۵۵۶ تا نقره بیشتر نداره (اون بالا نوشته) برای همین نمی تونه پیشنهادی بده وقتی پولش رو نداره!
  به همین راحتی!


  اما نکته ظریفی که ممکنه اون اوایل شما رو بسیار گیج کنه اینه که قیمتی که نوشته می شه اینجا قیمت اصلی بالاترین مزایده نیست (برخلاف چیزی که توی حراجی های توی فیلم ها می بینین!). این قیمت (مثلاً این ۲۵۱ تا نقره) معناش این هست که یه آقای ایکسی یه قیمتی برای این کلاه گذاشته که بالاتر از ۲۵۱ هست و یه آقای ایگرگی گفته که ۲۵۱ تا نقره حاضره بخره ولی چون سیستم قیمت پیشنهادی آقای ایکس رو (که مخفی هست) در حافظه داشته به آقای ایگرگ نداده!
  الآن ما نمی دونیم قیمت آقای ایکس چه قدر هست. و خب ممکنه ۲۷۰ باشه ممکنه ۳۰۰ باشه یا حتی ممکنه ۱۲۰۰ باشه!
  ما الآن باید پیشنهادی بالاتر از ۲۵۱ بدیم. بعد دو حالت پیش می یاد. یا قیمت ما کمتر از قیمت آقای ایکس (که ما نمی دونیم ولی سیستم می دونه) هست که خب این عدد ۲۵۱ اضافه می شه و هیچ چی تغییر نمی کنه. مثلاً ما می گیم ۲۸۰ و قیمت آقای ایکس ۳۰۰ بوده. خب اینجا می نویسه ۲۸۰ و هیچ چیز دیگه ای عوض نمی شه. یا یه حالت دیگه اینه که ما قیمت مون بالاتر از قیمت آقای ایکس هست. یعنی مثلاً ما می گیم ۳۳۰ و قیمت آقای ایکس ۳۰۰ هست. در این حالت اینجا نوشته می شه ۳۰۰ (یا ۳۰۱ ا.ا.ن) و برنده موقت این مزایده ما می شیم! بعد اگه این کنتور زمانی صفر بشه و کسی روی بید (قیمت پیشنهادی) ما بید بالاتری نذاره آیتم به قیمتی که آخرین نفر خواسته بگیره به ما فروخته می شه. یعنی فرض کنین ما ۳۳۰ گذاشتیم و مالکیت موقت آیتم به نام ما در اومد. در این حالت فرض کنین آقای ایکس شاکی می شه و می یاد یه بید ۳۱۵ می ذاره و خب موفق نمی شه. و تنها عدد اینجا ۳۱۵ می شه. حالا اگه مزایده تموم بشه آیتم به ما به قیمت ۳۱۵ (و نه ۳۳۰) فروخته می شه! و با صفر شدن کنتور مربوطه هم آیتم به چمدون هیرو اضافه می شه هم ۱۵ تا نقره به ما داده می شه چرا که موقعی که ۳۳۰ رو ادعا کرده بودیم ۳۳۰ تا کم شده بود ولی حالا ۳۱۵ قیمت فروش محاسبه می شه.


  شاید یه کم سخت و پیچیده به نظر بیاد. اما یه کم بازی کنین دست تون می یاد.


  یه نکته خوب هم اینه که اگه صاحب بیدی عوض بشه و زمان اون بید زیر ۵ دقیقه باشه، زمان بید به ۵ دقیقه تبدیل می شه! مثلاً توی همین مثال بالا اگه ما یهو ۵۰۰ تا بید بذاریم روی کلاه و قیمت درونی بید بالاترین مثلاً ۴۰۰ باشه، اون وقت کنتور زمانی به ۵ دقیقه تبدیل می شه (از ۲ دقیقه و ۳۷ ثانیه) و عدد ۴۰۰ هم نوشته می شه.


  یه سری نکته تستی راجع به حراجی!


  • اول این که ساعت خرید و فروش بعضاً خیلی مهم هست! مثلاً شما یه آیتم رو طوری بذارین که ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب موعد پایانی فروشش باشه بالطبع پلیرهای بیشتری می بیننش و روش سرمایه گذاری می کنن، در مقایسه با حالتی که ساعت فروش ۶ صبح باشه که خیلی کم پلیر آنلاین هست!

  • زمان شروع هر لول از آیتم ها معمولاً قیمت های اولیه خیلی خیلی بالا هستند. به عنوان مثال در همون ابتدای سرور اگه شما توی همون ساعات اولیه ثبت نام کنین و جزو اولین کسایی باشین که ۱۰ ماجراجوییشون رو تموم می کنن و آیتم تو بازار می ذارن، احتمال داره قیمت های نجومی ببینین! مثلاً اگه اون ۶ یا ۷ تا تله ای که گیرتون می یاد رو بذارین برای فروش ممکنه به قیمت ۱۰ یا ۲۰ هزار نقره فروش بره و شما خیلی راحت ۵۰ یا ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ تا طلا گیرتون بیاد! اصولاً توی هر سروری یه سری بچه پولدار هستند که برای هر مزخرفی حاضرن ۲۰۰ تا طلا بزنن! =)) مثلاً اول سرور یارو هنوز سزار رو تحقیق نکرده ولی می خواد پز بده (خصوصاً به خاطر عکس تمام قد هیرو توی پروفایل) می ره شمشیر سزار می خره ۲۰ هزار نقره! :دی
   خلاصه این که هم زمان اومدن آیتم های سطح ۲ و هم اون ابتدای سرور و هم در زمان آیتم های سطح ۳ (روز ۱۶۵ سرور حدوداً) هر آیتمی که بذارین مال اون سطح آیتم ها می تونه قیمت نجومی بگیره!

  • اگه یه آیتم بذارین که کسی نخردش بسته به نوع آیتم خود سیستم به قیمت ۱۰۰ یا ۱ نقره ازتون می خردش. آیتم های حجیم (مثل پرچم و البسه و ...) که یه دونه ای هستند ۱۰۰ تا نقره هستند و آیتم های کیلویی (مثل پماد و اسکرول و چسب و باند و ...) ۱ نقره هستند.

  • اسب رو هم می شه فروخت اما فقط به سیستم و به قیمت ۱۰۰ نقره!

  • خرید آیتم ها در ساعات خلوتی (مثل همون ۶ صبح!) و فروشش در ساعت های شلوغی می تونه یه دلالی خوب باشه اما خب پر ماجرا! یهو می بینی اون وسط می زنه و کسی آیتم شما رو نمی خره (همه می رن می خوابن!) و آیتمی که خریدین ۵ هزار نقره و انتظار دارین ۱۰ هزار نقره فروش بره یهو می شه هزار نقره موقع فروش! خلاصه ریسک همیشه داره.

  • پک کردن و آن پک کردن هم یه راه خوبی هست برای پول در آوردن. بسته به سرور گاهی پک کردن جواب می ده و گاهی آنپک کردن. مثلاً شما پمادهای ۱۰ تایی رو بخرین هی بعد در قالب یه بسته ۱۰۰ تایی بفروشین! یا گاهی (مثلاً در زمینه اسکرول) برعکسش. چون ملت مثلاً حال ندارن برای ۱۰ تا پماد (وقتی ۵۰ تاییش هم هست) هی کلیک کنن و قیمت بذارن و قیمت عوض کنن. اما برای یه پک کلفت حاضرن! در زمینه اسکرول ولی گاهی برعکس می شه و قیمت پک کلفتش کمتر از خرید دونه ایش می افته و می صرفه که برعکس کار کنین. خلاصه بسته به سرور از این کارا هم می شه کرد.

  • شما پیشنهادات کسی که با شما سیتری (جانشینی) یا IP مشترک یا سیستم مشترک یا اتحاد مشترک داره رو نمی بینین و نمی تونین با هم آیتم مبادله کنین.

  • تجربه و تجربه و تجربه! فقط باید دست تون گرم بشه تا بتونین خوب تو بازار کار کنین. ولی خب کلاً شیرینی قضیه این هست که اگه یه مقدار خوبی نقره برای دلالی همیشه داشته باشین، می تونین همیشه سرگرم باشین! :دی

  • یه ایده نسبتاً خوب هم این هست که زمانی که می خواین یه آیتمی رو بذارین برین ببینین توی بازار که از همون آیتم آخرین دونه ای که هست مال چند ساعت دیگه هست. یعنی به دست بیارین که به مدت چند ساعت این آیتم خود شما در تاپ قرار می گیره. برای مثال اگه می خواین سطل بفروشین ببینین اگه آخرین آیتم توی سرور نرمال مال ۲۳ ساعت دیگه هست زمان مناسبی هست! چون به مدت ۱ ساعت سطل شما زودترین سطل برای فروش خواهد بود! و خب سطح هم چیزی هست که ملت اورژانسی می خوانش و توی اون ۱ ساعت هر کی سطل بخواد معمولاً سراغ شما می یاد. خوشبختانه یا متأسفانه ملت تو حراجی ها بعضاً هم کورن هم لجباز! یعنی طرف می بینه یه سطل دیگه به فاصله ۵ دقیقه ای از این سطلی که بید گذاشته با نصف قیمت هست، اما روی همین بید گرون می ذاره! :دی خلاصه باید با این تکنیک ها کار کنین تا دستتون گرم بشه.


  همین دیگه.
  به نظرم بهتره این مقاله رو پست کنم بعد به مرور با نظرات دوستان تکمیل می شه و از مدیر محترم آموزش خواهیم خواست که نکات جدید رو اضافه کنه!


  ممنون که تا اینجا خوندین!
  --آیدین


  پ.ن.
  راستی اگه می خواین شروع کنین به یه آزمایش ساده سرور ۱ کام و سرور اسپید آلمان تازه شروع شده. البته دومی زبانش آلمانی هست و عوض نمی شه!
  ts1.travian.com
  tx3.travian.de

  کلاً هم همیشه توی این سایت می تونین جدیدترین سرورهایی که ریستارت خورده/ می خوره رو ببینین:
  http://www.traviantoolbox.com/en/statistiques.php?tri=recent

 • دست شما درد نکنه. آموزش زیبایی بود. کلوپ طلایی 100 تا طلا میخواد برای سرور های عادی و 50 تا برای اسپید.


  شما به قسمت اسکپریت ها و بات ها اشاره نکردی که کار رو خیلی راحت کرده در ورژن 4. ( حالا نمیدوم تو 3.6 هم بوده یا نه)

 • دست شما درد نکنه. آموزش زیبایی بود. کلوپ طلایی 100 تا طلا میخواد برای سرور های عادی و 50 تا برای اسپید.


  بله درسته.  شما به قسمت اسکپریت ها و بات ها اشاره نکردی که کار رو خیلی راحت کرده در ورژن 4. ( حالا نمیدوم تو 3.6 هم بوده یا نه)


  اپسکرپت و بات دقیقاً کجا هست؟


 • ِخیلی هم خوب
  من یک چیزی رو شنیدم اما هیچ وقت تست نکردم
  یه بنده خدایی می گفت اگر همیشه 3 تا باند یا 5 تا چسب همراه قهرمانت باشه توی ماموریت های تکی اونا مثل سطل خودشون عمل می کنن و هیرو رو برمیگردونن(بعد همون تایم لازم و این حرفا)
  حالا نمی دونم درسته یا نه
  سهند

  ClassicS Never Die
  They just go to Hell and Regroup

 • سلام آيدين جان
  اول ممنون از وقتي كه ميزاري براي جمع آوري اين مطالب و تايپ كردنشون با اون وضع دستت(بهتر شدي؟)
  يكي دو تا اشتباه سهوي تو مطلبي كه نوشتي هست كه يك موردش مربوط به اين قسمت ميشه


  • ناتار یه مقدار اکتیوتر شده!
   همه اکانت هایی که حذف می شن دهکده اولشون مال ناتار می شه و ناتار خیلی آروم توشون بازی می کنه و منبع بالا می کشه یا گهگاه تروپ می سازه. این ناتارها هم به کسی حمله نمی کنن ولی می تونن فارم های خوبی باشن.
   مضاف بر این دهکده های واندر هم از بسم الله بازی توی یه مکان های ثابتی (زیر شعاع ۲۲ از مرکز) وجود دارن و توشون یه عالمه ناتار هست که پاکسازیشون اوایل بازی خیلی سخته.


  تو آپديت آخر ذكر شده 10% از اكانت هايي كه حذف ميشن تبديل به دهكده ناتار ميشن و فقط هم براي پايتختشون اين اتفاق ميافته نه دهكده اول(البته تك دهكده اي باشن پايتخت همون ده اوله)

  Quote

  Small Natars villages:


  If an account gets deleted there is a 10% chance that its capital becomes a small Natars village.

  اينا همش فيكه...
  (دكتر شريعتي در حال دف كورديناتوري)

 • سلام آیدین جان. ممنون بابت پست آموزشی و مقاله بسیار زیبا.
  من از و4 هیچی نمیدونستم! :دی (البته از این چیز میزای جدیدش:دی) از همون عده ای بودم که میگفتم چرته و ...
  ولی با خوندن این مقاله واقعا نظرم عوض شد. (مرسی سهند و مریم که گفتید بیام بخونم :دی)
  امیدوارم اسانید سرور 2 و سرور های دیگه مثل سرور 2 باز هم دور هم جمع بشن تا هم با هم باشیم! هم با هم لذت ببریم : )
  با تشکر...
  - ســــروش • آیدین جان فرصت نکردم کامل پستتون رو بخونم ، تا اینجایی که خوندم ، این قسمت که با رنگ فرمز مشخص کردم مشکل داره


  در ورژن 4 ، هر دهکده ای که حذف میشه 10% شانس تبدیل شدن به ناتار رو داره ، در حقیقت ، در 90% موارد دهکده از روی نقشه پاک میشه

  ولی به صورت کاملا اتفاقی 10% امکان داره روی نقشه با نژاد ناتار باقی بمونه

  I Havn't Got Much Things To Do ; But I've Got Lots Of Things NOT TO DO !


  [SIGPIC][/SIGPIC]

 • [COLOR=#008000][size=24]
  [*]ا.ا.ن [B]توی ساختمون اصلی با سطح ۱۰ به بالا می شه یه ساختمون رو کامل تخریب کرد
  (قبلاً خب باید سطح به سطح انجام می دادیم این کار رو!)  آیدین جان منظورتون رو از این قسمت متوجه نشدم .


  یعنی توی ورژن 4 ، وقتی ساختمان اصلی سطح 10 به بالا داشته باشید ، با یکبار تخریب زدن ساختمان از هر سطحی که باشه مستقیم تخریب میشه؟!


  I Havn't Got Much Things To Do ; But I've Got Lots Of Things NOT TO DO !


  [SIGPIC][/SIGPIC]

 • آیدین جان منظورتون رو از این قسمت متوجه نشدم .


  یعنی توی ورژن 4 ، وقتی ساختمان اصلی سطح 10 به بالا داشته باشید ، با یکبار تخریب زدن ساختمان از هر سطحی که باشه مستقیم تخریب میشه؟!  نه عزیزم اینجوری که شما فکر میکنی نیست یه باگه دوست داشتید پیام خصوصی بدید یادت بدم  موفق باشید


  -محسن-
  پی نوشت : به جان شایان محسن هستم شایان فروم رو تحریم کرده نمیاد اینقدر امتیاز منفی ندین .

  War doesn't determine who's right - only who's left.
  Bertrand Russell


  [SIGPIC][/SIGPIC]

 • سلام دوستان خسته نباشین


  ایدین جان یه توضیح راجب باگ تو این سرور میدین ؟ اگه شنیده باشین سرور اسپید جدید پر از باگ هستش ! یا نیرو اضافه میشه یا کم میشه و این چیزها !
  پ.ن : اینم لینک یکی از باگ ها !
  http://travian-reports.net/ir/report/904070aea6c,90407139f7d

  JuSt SW FoR EvEr  JuSt ValiantS FoR EvEr


  CominG SooN


 • آیدین جان فرصت نکردم کامل پستتون رو بخونم ، تا اینجایی که خوندم ، این قسمت که با رنگ فرمز مشخص کردم مشکل داره


  در ورژن 4 ، هر دهکده ای که حذف میشه 10% شانس تبدیل شدن به ناتار رو داره ، در حقیقت ، در 90% موارد دهکده از روی نقشه پاک میشه

  ولی به صورت کاملا اتفاقی 10% امکان داره روی نقشه با نژاد ناتار باقی بمونه


  سعید جان من چند سروری که مختصات پایتختمو حفظ بودم بعد از حذف اکانت دیدم که به ناتار تبدیل شده!


  شاید منظور آیدین هم پایتخت باشه!

  ███████████████████████████████████████████████████████████████ ███████████████████████████████████████████████████████████████

 • ممنون آیدین عزیز بابت پست خوبت ، بازهم مثل همیشه وقت گذاشتی و 20 عمل کردی ...
  من هم مثل شما با این دید نگاه میکنم که اضافه شدن آیتم ها و چالش های جدید به تراوین خودش چپترها ( شما بخونید فصول ) ی جالبی رو برای آموزش تکنیک ها و تاکتیک های بازی ایجاد کرده و ورژن 4 هم میتونه خیلی خیلی خوب باشه !
  همون اثر هنری هم که خیلی ها مثال میزنن که بگن پولی تر شده ورژن 4 مرزی برای استفاده داره و اگر نقره خیلی کیلویی تو سرور جابجا نشه به جایی میرسه که باید چاره دیگر اندیشید ، در کل تغییرات ورژن 4 بیشتر به این سمت رفته که افراد بشتری بزرگ شدن رو تو بازی تجربه کنن ولی بازهم برای اینکه بزرگترین بشی ... گاو نر میخواهد و مرد کهن !


  احسان

  If you are good at something don't do it for free


  رفیق آلوچه نیست بهش نمک بزنی ، عاشقت نیست بهش کلک بزنی ، رفیق مقدسه باید جلوش زانو بزنی


 • سلام .


  خراب کردن ساختمان ها به وسیله ساختمان اصلی و 2 گلد یک جور باگ هست .


  در مورد قسمت دوم پستتون . گریز فقط برای کپیتال شده و مجانی هست :دی یک قابلیت که اگر اشتباه نکنم ذکر نکردین .


  و در مورد ویو های یک ده :


  -در سرور نرمال اگر اشتباه نکنم تا 1 ماه اول ماکسیمم ویو : 5 ک موج رفت و 5 ک برگشت


  که بعد از 1 ماه میشه 10 ک رفت و 10 ک برگشت که به هیچ وجه بیشتر نمیشه تا آخر بازی یعنی ماکسیمم موجی که یک ده میتونه بده 20 ک موج هست .


  -قهرمانان هم همینطوره اولش این محدودیت داره اما با گذر زمان ماکسیمم موج میشه کلا 20 ک موج


  -در اسپید هم کلا 10 ک موج رفت و برگشت تا آخر بازی که کلا 20 ک موج میشه که این محدودیت تو اسپید خیلی اذیت میکنه

  x5==> K3nt
  S6 r1==> God kill m3
  S6 r2==>Skater
  S7 r1==> A Beautifull Lie
  Ts10==>God kill m3
  Ts14==> SSUSS

 • دوستان یه سوال!
  توو سرور 2 راند سوم پلنی اجرا شد که شامل 50هزار موج فیک بود که باعث شد سرور هنگ کنه و اردوگاه باز نشه...
  توو ورژن 4 این کار امکان پذیر نیست؟  سلام .


  که بعد از 1 ماه میشه 10 ک رفت و 10 ک برگشت که به هیچ وجه بیشتر نمیشه تا آخر بازی یعنی ماکسیمم موجی که یک ده میتونه بده 20 ک موج هست .


  منظور از برگشت/ موج هایی هستند که دارن میان روو دهکده(مثل حمله و فیک) یا موج های در حال بازگشت هستند؟

 • سعید جان من چند سروری که مختصات پایتختمو حفظ بودم بعد از حذف اکانت دیدم که به ناتار تبدیل شده!


  شاید منظور آیدین هم پایتخت باشه!


  راجع به این موضوع همین چند روز پیش با افشین عزیز ادمین سایت صحبت می کردیم ، ایشون گفتند هر دهکده فقط 10% شانس ماندن روی نقشه


  با نژاد ناتار رو داره و این قانون برای پایتخت و غیر پایتخت تفاوتی نمی کند، من خودم وقتی اکانتم رو حذف کردم هیچ کدام از دهکده هام روی نقشه باقی نماند

  I Havn't Got Much Things To Do ; But I've Got Lots Of Things NOT TO DO !


  [SIGPIC][/SIGPIC]