طبقه بندی کامل سوالات تازه واردین

 • در این جا سوالاتی که تازه واردین عزیز بیشتر با اون ها مواجه میشن و توی فروم ، تماس با ساپورت ، پرسش از دوستان و ... مطرح میکنن ، آورده میشه و جواب های این سوالات هم داده میشه.
  امیدواریم که دوستان ، بتونن نهایت استفاده رو ببرن.

  با تشکر از Lopez گرامی که زحمت این طبقه بندی رو برای ورژن 3.6 کشیدند و در این تاپیک از طبقه بندی ایشون استفاده میشه و نکات جدید مربوط به ورژن 4 هم اضافه میشه.
  خیلی از سوالات عزیزان در تاپیک های آموزشی جواب داده شده. پس توصیه میشه که حتما از
  این بخش برای پیدا کردن موضوعات مورد نظرشون استفاده کنند.

  =========================  چهار نوع منبع مختلف در دنیای تراوین وجود دارند: چوب، خشت، آهن و گندم


  قبل از آن که شما شروع به ساختمان سازی بکنید، باید منابع خود را توسعه دهید تا سطح ذخیره منابع خود را افزایش دهید .


  انبار و انبار غذا به شما کمک می کند تا منابع بیشتری را ذخیره کنید و مفخیگاه شما را قادر می سازد تا از منابع خود در برابر غارت های دیگران حفاظت کنید.


  شما در تراوین تنها نیستید، شما در ارتباط با هزاران بازیکن دیگر در تراوین هستید.


  بازیکنانی که در همسایگی شما هستند برای شما بیشترین اهمیت را دارند. با استفاده از نقشه، شما می توانید بهتر بفهمید که همسایگانتان چه کسانی هستند.


  در بازی شما قادر به ساختن لشگر خواهید بود و میتوانید با استفاده از آن ، آبادی ها و همسایه هایتان را غارت کنید و به آن ها حمله کنید.  راهنمای نوار ابزار :


  1. دیدکلی: در اینجا شما می توانید به مرکز منابعتان بروید
  2. مرکز دهکده: در مرکز دهکده شما می توانید ساختمان های خود را بسازید
  3. نقشه: در اینجا شما می توانید به اطراف دهکده خود نگاهی بیندازید و یا همسایگان خود را ببینید
  4. آمارها: رتبه تمامی بازیکنان
  5. پیام ها: دریافت و ارسال پیام
  6. گزارشات: اطلاعاتی در خصوص این که چه اتفاقاتی در دهکده شما افتاده است


  بعضی از ساختمان ها برای ساخت پیش نیاز هایی دارند. یعنی به این نیاز هست که ساختمان های دیگری ساخته شوند ، تا شما بتوانید آن ها را بسازید.
  برای دیدن ساختمان های موجود در بازی اطلاعاتی در مورد آن ها به پاسخ های تراوین مراجعه کنید. در قسمت "سوال من.." گزینه ساختمان ها را انتخاب کنید. سپس در قسمت اول بعد از "وارد جزئیات می‎شویم" دسته دلخواه ساختمان ها را انتخاب کنید و در قسمت بعد خود ساختمان را انتخاب کنید. اگر در قسمت اول بعد از "وارد جزئیات میشویم" ، مرور کلی ساختمان ها را انتخاب کنید خواهید توانست تمام ساختمان های موجود در بازی به همراه پیش نیاز های موجود برای ساخت آن ها را مشاهده کنید.


  بعد از شروع بازی کاراکتری به نام کاردان در کنار صفحه شما نشون داده میشود و یک سری وظایفی رو به شما محول میکند که شما در صورت انجام دادنشان از کاردان منابع ، گلد و ... جایزه می‎گیرید. تا زمانی که شما تمام وظایف کاردان رو انجام ندهید ، از کنار صفحه شما نخواهد رفت و تا تمام شدن وظایف با شما خواهد بود.
  بهتر هست که همیشه زوتر به وظایفی که بهتون داده میشه عمل کنید.
  اقامتگاه:


  اقامتگاه در یک دهکده می تواند در سطوح 10 و 20 سه مهاجر یا یک رئیس/رئیس قبیله/سناتور تربیت کند. وقتی که یک اقامتگاه در یک دهکده ساخته می شود، دیگر امکان ساخت قصر در آن دهکده وجود ندارد و بالعکس.


  قصر:


  قصر در یک دهکده می تواند در هر کدام از سطوح 10 و 15 و 20 سه مهاجر یا یک رئیس/رئیس قبیله/سناتور تربیت کند. وقتی که یک قصر در یک دهکده ساخته می شود، دیگر امکان ساخت اقامتگاه در آن دهکده وجود ندارد و بالعکس.
  ( قصر تنها جایی است که شما می توانید دهکده ای را پایتخت خود قرار دهید. پایتخت دهکده ای است که دشمنان شما نمی توانند آن را تسخیر کنند. به علاوه تنها دهکده ای است که سنگبری در آن می تواند احداث شود، و تنها دهکده ای است که سطح منابع آن می تواند به بیشتر از 10 نیز ارتقاء پیدا کند. )  ارتقاء و تحقیق - - دارالفنون,آهنگری

  برای داشتن نیروهای جدید، پیش از آن که بتوانید آن ها را در سربازخانه، اصطبل یا کارگاه تربیت کنید، لازم است آنها را در دارالفنون تحقیق کنید. پس از آن که شما لشگریانی را تربیت کردید، ممکن است بخواهید که توانایی های آن ها را ارتقاء دهید. این کار را می توانید با ارتقاء سطح توانایی های آنان در آهنگری انجام دهید. منظور از توانایی ، قدرت دفاع و حمله هر نوع از لشگریان می‎باشد.  تله سازی ( این ساختمان مخصوص نژاد گول است )


  تله سازی از دهکده شما با استفاده از تله های مخفی محافظت می کند. نیروهای مهاجم بی احتیاط در این تله ها گرفتار می شوند و دیگر نمی توانند به دهکده شما صدمه ای بزنند. سربازانی که در تله گرفتار شده اند، از همان دهکده ای که متعلق به آن هستند گندم می خورند.


  لشگریانی که اسیر شده اند حمله به صورت غارت آزاد نخواهند شد و تنها با حمله عادی آزاد میشوند. وقتی که لشگریان اسیر با یک حمله عادی آزاد شوند، تمام تله ها تخریب شده و 25% نیرو های گرفتار داخلی تله که آزاد شده اند کشته میشوند. اگر صاحب تله سازی، لشگریان را آزاد کند تمام تله ها تعمیر خواهند شد. اگر مهاجمی که نیروهایش در تله ها اسیر شده اند نیرو ها رو به صورت دستی از اردوگاه بکشد(یا ارسال گندم به آن ها را قطع کند) ، تمام تله ها تعمیر میشوند.

  اردوگاه:

  اردوگاه فقط در انحنای سمت چپ و پایین ساختمان اصلی دهکده شما قابل احداث است.
  بسته به سطح اردوگاه شما، شما می توانید اهداف متفاوتی را برای هدف منجنیق های خود انتخاب کنید.
  * سطح یک: فقط اهداف تصادفی
  * سطح 3، 5 و 10 امکان انتخاب اهداف مختلف افزایش می یابد.
  * در سطح 10 هر ساختمانی به غیر از مخفیگاه, سنگبری و تله ساز را می توانید هدف بگیرید.
  * در سطح 20 و با داشتن حداقل 20 منجنیق می توانید 2 هدف مختلف را با امکانات مشابه سطح 10 هدف بگیرید.
  سیستم هدف گیری: توجه کنید که تمامی اهداف قابل هدف گیری در سطوح قبلی، در سطوح بالاتر نیز قابلیت انتخاب دارند.


  همچنین اگر سطح اردوگاه شما از تعداد نیروهایی که در حال حمله به شما در یک حمله هستند بیشتر باشد ، با آمدن علامت سوال زیر نوع نیروی در حال حمله ، شما قادر به تشخیص نوع و تعداد نیرو خواهید بود.برای مثال اگر سطح اردوگاه شما 2 باشد و مهاجمی در حال حمله به شما باشد که در قسمت پایین نیرو هایش زیر گرزدار علامت سوال و زیر بقیه نیروهایش عدد 0 قرار داده شده باشد، شما ‎می‎توانید تشخیص بدهید که مهاجم تنها با یک عدد گرزدار به شما حمله کرده است.


  عمارت قهرمان
  با داشتن یک عمارت قهرمان سطح 10، 15 یا 20 شما می توانید به ترتیب 1، 2 و یا 3 آبادی را با قهرمان خود تسخیر کنید. . بسته به نوع آبادی تسخیر شده شما از افزایش نرخ تولید نوع مشخصی از منابع خود بهره خواهید برد. (با برخی از انواع آبادی ها حتی تا دو نوع منبع).


  قهرمان
  از مهم ترین لشگریان شما در بازی می باشد که شما از ابتدای بازی دارای آن می‎باشید و عکس آن در کنار صفحه (سمت چپ) نمایش داده می‎شود. شما با رفتن به ماجراجویی ها ، کشتن نیروها در حمله یا دفاع و استفاده از کتیبه های افزایش سطح قهرمان میتوانید تجربه و سطح قهرمان خود را بالا ببرید.
  قهرمان شما دارای آیتم هایی که برای منافع مختلف مثلا افزایش قدرت قهرمان ،افزایش تجربه قهرمان ،تولید امتیاز فرهنگی بیشتر و ... میتوانید از آن ها استفاده کنید.
  با رفتن به ماجراجویی ها می‎توانید آیتم ، منابع ، نقره ، سرباز و ... به دست آورید.
  در بازی حراجی هایی وجود دارد که شما میتوانید در آن ها شرکت کنید و آیتم های قهرمان خود را بفروشید و نقره به دست آورید و یا این که آیتم های جدیدی بخرید.

 • نژاد ها

  نژاد رومن

  توصیه ها برای روش های بازی با این نژاد :


  راهنمای شروع بازی با رومن -مقاله Steve-تراوین نسخه 4 از Farzan
  بازی حرفه ای با رومن ((برای نژاد های دیگه هم کاربرد داره)) از _GOD_
  آموزش رومن 100% تضمینی از WAR CHIEF
  آموزش :با رومن، بهتره سرباز بسازیم یا منابع رو ارتقا بدی؟(یک داستان علمی/اقتصادی) از EyeDean
  آموزش بازی با رومن در 40 روز اول سرور
  از MOD_Mamali
  بحث و تبادل نظر در مورد بازی با رومن از E.Panter
  آموزش: زمان ساخت سرباز برای رومی ها از dokhtardayi

  نژاد توتن


  توصیه ها برای روش های بازی با این نژاد :

  توتن:
  زدن Ww و کتیبه با توتن همراه با غارت کلان از Great-Napoleon
  آموزش جامع بازی با توتن ورژن 4 در 14 روز اول بازی از Mr.Arash
  آموزش جامع بازی با توتن در دو هفته ی اول بازیاز Mr.Arash
  36 نکته برای نژاد توتن تا آخر بازی
  از TOM & JERRY
  بازی با توتن برای به دست آوردن کتیبه
  از SOLTANI
  آموزش سه هفته اول بازی با توتن
  از sushiyans http://www.travianforum.ir/sho…-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%85  http://www.travianforum.ir/sho…-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%85 نژاد گول (مناسب ترین نژاد برای تازه واردین)

  توصیه ها برای روش های بازی با این نژاد :

  با نژاد گول از ابتدا تا انتهای بازی لذت ببریم از James
  آموزش بازی هجومی به نژاد گول از crash
  یک گول حرفه ای باشید!
  از koochool
  هفته اول بازی با گول از lord david


  ــــــــــــــــــــــــــــــ

  طلا و پلاس


  س چطور طلا تهیه کنم ؟
  ج 3 راه دارید :
  1- تبدیل 200 سکه نقره به یک طلا .
  2- خریداری کنید .
  3-به قسمت به دست آوردن سکه ی طلای تراوین برید و با استفاده از دعوت با ایمیل و یا لینک ارجاع شخصی ، دوستانتون رو دعوت کنید تا در یکی از سرور ها ثبت نام کنند. بعد از این که دهکده ی دوم رو گرفتند به شما طلا داده میشه.


  س
  چطور نقره تهیه کنم؟
  ج چهار راه دارید: 1- با انجام وظایف از کاردان دریافت کنید 2- از ماجراجویی به‎دست بیاورید 3- از تبدیل 1 طلا به 100 نقره 4- از فروش اجناس در حراجی
  .

  سچطور می‎تونم طلاهایی که باقی مونده رو بعد از حذف اکانت و یا اتمام سرور به اکانت دیگه ای توی یه سرور دیگه انتقال بدم؟


  جفقط طلاهای خریداری شده را می‎توان انتقال داد نه طلاهایی که از خود بازی بدست آمده . برای انتقال طلا باید اکانتتونو حذف کنید ، طلا ها به ایمیلی که اکانت رو باهاش ساختید ارسال میشه از اونجا میتونید انتقال بدید.
  (اگر بازی تموم شده باشه به صورت اتوماتیک این کار انجام میشه)


  س
  اکانت پلاس رو فعال کردم. قبلا توی فروم خوندم که برای کسانی که غارت می کنن خیلی لازمه. چه طوری برای حمله به فارم ها ازش استفاده می کنن؟
  ج به این گونه که در گزارش حمله، مجموع غارت و این که آیا نیروهاتون کاملاً دست پر برگشتن یا نه و همچنین وقتی روی نقشه می روید، این که به کدام دهکده ها در حال حمله هستید را به شما می گوید.همچنین با استفاده از اون می‎تونید به جای نقشه ی 7*9 ، نقشه ی 11*9 داشته باشید و اطراف خودتون رو بهتر مشاهده کنید.


  س آيا با دو تا طلا مي تونيم همه ی كارا رو فوراً تموم كنيم؟
  ج شما روی هر کدوم از ده ها برید و اون پلاس «فوراً ساختمون ها تمام بشود» رو بزنید ساختمون های در حال ساخت اون دهکده و تحقیقات در حال انجام در دارالفنون و آهنگری رو تموم می کنه.


  س به يه دهكده مون داره حمله مي شه و نيرو هامون رو برای پشتيباني مي فرستيم برای اون یکی دهكده. زمان رسيدن نيرو هاي مدافع و مهاجم دقيقا با هم برابره. آيا اين دو تا با هم روبرو مي شن يا مهاجم زودتر مي رسه و هيچ مدافعي جلوش سبز نمي شه؟
  ج هیچ وقت دو تا نیرو همزمان نمی تونن برسن، حتی اگر هم در ثانیه یکی باشن.


  س تعدیل منابع چگونه صورت میگیرد؟
  ج به بازار برید و روی تعدیل منابع کلیک کنید. در این قسمت با زدن "توزیع منابع باقیمانده" میتونید منابعتون رو طوری تنظیم کنید که از همشون به مقدار برابر در انبارتون باشه. اگر بخواید میتونید این نسبت ها رو تغییر بدید که مثلا اگر الآن آهن بیشتری دارید و چوب نیاز دارید ، مقدار
  بیشتری چوب و مقدار کمتری آهن رو تنظیم کنید که بگیرید.

  نکته: دوستان عزیز اگر هر گونه سوالی در خصوص انتقال طلا دارید. لطفا با میل زیر ارتباط برقرار کنید.
  plus@travian.ir


  س چگونه می توان با استفاده از تعدیل منابع ، بیشترین استفاده رو از منابع برای ساخت نیرو انجام داد؟
  ج مقابل اسم اون نیرو یک آیکون شبیه سکه های طلا وجود داره که اگر روش کلیک کنید می‎تونید این کار رو انجام بدید (بهترین تعدیل رو انجام بدید) .

  س چجوری لینک بندی کنم(در پلاس رو میگم)مثلا با یک کلیک بره به سربازخونه؟
  ج از قسمت: پروفایل >> تنظیمات >> لینک مستقیم

  س چطور فارملیست بسازم ؟
  جبرای ساخت لیست فارم شما باید اول کلوپ طلایی رو فعال کنید.
  به اردوگاه برید و روی قسمت لیست فارم ها کلیک کنید. بعد "ایجاد لیست جدید" رو بزنید. دهکده مورد نظر رو انتخاب کنید و اسمی برای فارملیست انتخاب کنید.بعد روی "افزودن" کلیک کنید و مختصات دهکده یا آبادی مورد نظر رو وارد کنید.
  شما میتونید چندین لیست فارم داشته باشید و توی هر کدوم دهکده و یا آبادی هایی رو اضافه کنید. و با کلیک روی "آغاز غارت" به یک باره چندین حمله بفرستید.


  س طلا چه قدر تو بازي تأثير داره؟
  ج تاثیر زیادی داره . در واقع شما با داشتن طلا می توانید 25% تولیدات خودتون رو افزایش بدید، کمی هم محیط بازی رو برای خودتون جذاب تر کنید (با اکانت پلاس) و ساخت و سازی بسیار سریعتر داشته باشید. برای داشتن ارتشی بزرگ، شما نیازمند طلا هستید تا اولاً بتوانید با ساخت انبار و انبارغذا بتوانید گندمزارها را به سطح 19 برسانید و به سرعت سربازخانه/اصطبل/اصطبل بزرگ/سربازخانه ی بزرگ بسازید (همچنین در صورت تخریب شدن با منجنیق های دشمن آن را بازسازی کنید). همچنین چیف کردن کسی که طلا دارد بسیار مشکل است (چون سریع ساختمان اصلی را به سطوح بالا می رساند و اقامتگاهش را دوباره می ساز -البته نمی شود با طلا اقامتگاه/قصر را سریعتر ساخت-). کلوپ طلایی و استفاده از گریز ، لیست فارم و دیدکلی دهکده ها هم از استفاده های دیگه ی اون هستش که با استفاده از اون میتونید آماری کلی درباره ی منابع ، انبار ها ، لشگریان و ... ببینید.

  ـــــــــــــــــــــــــــــ


  پروفایل  س چه جوری می شه یه ساختمان از خودمون رو خراب کنیم؟


  ج یا ساختمان اصلی اون دهکده رو به سطح 10 برسونید تا گزینه ی تخریب سطح به سطح ساختمان براتون (در ساختمان اصلی) فعال بشه و یا به یکی از دوستان بگید که بهتون با منجنیق حمله کنه یا خودتون از یه دهکده ی دیگه با منجنیق حمله کنید.
  س چطوری میشه یه اکانت رو حذف کرد؟
  ج
  روی اسم اکانتتون در سمت راست صفحه کلیک کنید >> اکانت >> بروید و سپس در پایین صفحه اکانت خود را حذف کنید. حذف کردن اکانت نیاز به وارد کردن رمز عبور اکانت دارد و پس از 72 ساعت حذف انجام خواهد شد.

  س وقتی که به من حمله می شود، برای این که از من چیزی غارت نکنند، بهترین کار چیست؟
  ج ارتقا دادن مخفیگاه و حتی ساختن دومین مخفیگاه. ارتقا دادن دیوار و اقامتگاه تا مهاجم تلفات بدهد. آنلاین بودن زیاد تا هنگام حمله جاخالی بدهید (منابع رو خرج کنید و نیروها رو به جای دیگری بفرستید). وقتی نیروهایی که با جاخالی دادن (و فرستادن به دهکده ی دوستان) زنده نگه داشته اید زیاد شد، ناگهان (ترجیحاً با پشتیبانی گرفتن از دوستان و همسایگان) دفاع کنید تا مهاجم نیروهایش را از دست بدهد. اگر گول هستید کار راحت تری با ساختن تله دارید. بهتر است برای خود جانشینی انتخاب کنید.

  ـــــــــــــــــــــــــــــ


  آهنگری


  س آهنگری خراب بشه اثر ارتقا هایی که توش انجام شده باقی می مونه؟
  ج بله.


  س آهنگری چیست و به چه دردی می خورد؟
  ج ساختمانی هست که اگر در آن نیرویی را که در آن دهکده تحقیق شده بهبود دهید، 1.5% به قدرت همه ی سربازان ساخته شده در آن دهکده (چه از قبل ساخته شده باشند و چه از آن به بعد ساخته شوند) اضافه می شود.منظور از قدرت ، قدرت حمله و دفاع سربازان هستش. بهبود آهنگری در مورد جاسوس/ردیاب/خبرچین باعث می شود در دفاع بیشتر از حریف جاسوس بکشند (و همچنین در حمله ی غیر جاسوسی ای که به شما می شود به عنوان یک مدافع به درد نخور بیشتر مقاومت کنند) . همچنین موجب می شود هنگام جاسوسی کردن، کمتر تلفات بدهند.حداکثر سطح بهبود 20 است و همیشه باید سطح آهنگری بیشتر از سطح بهبود باشه.


  س حداکثر سطح آهنگری چند درصد به حمله و دفاع اضافه می کنه؟
  ج قدرت حمله و دو نوع دفاع (در مقابل سواره و پیاده) در سطوح مختلف آهنگری رو می توانید از اینجا ببینید.
 • اتحاد  سچطور عضو اتحادی بشم ؟
  ج اول باید سفارت خانه بسازید ، بعد از ساختن سفارت به رهبران اتحاد های دلخواه نامه بدید و درخواست دعوت نامه کنید ، پس از دریافت دعوت نامه میتونید به سفارت خانه رفته و دعوت نامه را بپذیرید.
  س چه جوري مي شه يك نامه رو به همه اعضاي اتحاد فرستاد (يه چيزي مثل Send To All)؟
  ج اول این که باید توانایی ارسال پیام عمومی {IGM} را داشته باشید که این توانایی رو موسس اتحاد (یا هر کسی که قدرت اعطای مقام داره) می تونه به شما بده. وقتی این توانایی رو بهتون دادن، شما می تونی با نوشتن [ally] در قسمت دریافت کننده ی نامه، یک نامه ی عمومی ارسال کنید. (معمولا موسسان اتحاد اگر پیامی را به صورت عمومی سند کند، در کنار عنوان نامه شون MM می نویسند تا اعضای اتحاد سر کار نرن!)


  س آيا مي شه تو فروم اتحاد، يك آدرس رو به صورت لينك گذاشت؟
  ج خیر، نمی شه.
  س آيا مي شه تو فروم اتحاد رنگی نوشت؟
  ج بله،
  می‎تونین با [ color=blue ] (و آخرش [ / color ] (کلاً بدون space) متن تون رو آبی بنویسین. به جای blue از رنگ های عادی دیگه (مثل red یا green) هم می تونین استفاده کنین.


  س موسس اتحاد ما رفته و من الان امپراطور شدم. حالا بخوام کسی رو عضو اتحاد کنم باید سطح سفارت رو ارتقا بدم یا نه؟
  ج اگر تعداد اعضای اتحاد از «سطح سفارت شما×3» بیشتر یا مساوی باشه، اون وقت برای دعوت افراد جدید باید سفارت خودتون رو ارتقا بدید (سفارتی که بیشترین سطح رو داره)، در غیر این صورت می تونید بازیکن های دلخواه رو دعوت کنید.


  س چگونه می توانم عضو های بیشتر در اتحاد دعوت کنم؟
  ج شما باید سطح سفارت خود را ارتقا دهید. در صورتی که موسس اتحاد هستید، حداکثر در سطح 20، شما می توانید 60 نفر را دعوت کنید. برای دعوت هم از قسمت تغییرات>>دعوت یک بازیکن به اتحاد (که در صفحه ی اول اتحاد وجود دارد) استفاده کنید.


  س امتیاز اتحاد به چه چیزهایی بستگی داره؟
  ج به چند عامل بستگی داره که مهمترین اون جمعیت کل اعضاست.


  س توضیحی در رابطه با رنگ های اتحاد (آن لاین و غیر آن لاین)؟
  ج آبی: بازیکن هم اکنون آن لاین است (در اکانتش خود یا جانشینش حضور دارد).
  سبز: بازیکن کمتر از 24 ساعت پیش آن لاین بوده.
  زرد: بازیکن 24 ساعت آن لاین نشده (و کمتر از 72 ساعت از حضورش در اکانت می گذرد).
  قرمز: بازیکن 72 ساعت آن لاین نشده (و کمتر از یک هفته از حضورش در اکانت می گذرد).
  خاکستری: بازیکن بیش از یک هفته آن لاین نشده.


  س اگه به مؤسس اتحاد حمله بشه و سفارت رو با منجنیق از بین ببرن و یا سطح سفارت بیاد پایین چی به سر اتحاد و اعضای اون می آد؟
  ج هیچ اتفاقی نمی افته، فقط برای عضوگیری دوباره باید سفارت به سطحی که لازمه ( بیشتر از تعداد اعضا÷3) برسه.
  س اگه مؤسس از اتحاد خارج بشه و کس دیگه ای مقام نداشته باشه چی می شه؟
  ج اون وقت کسی مؤسس می شه که سفارتش سطح بالاتری داره و اگه دو بازیکن سفارت سطح یکسانی داشته باشند، کسی که جمعیت بیشتری داره مؤسس می شه.
  س يه نفر كه يه اتحاد داره بره تو يه اتحاده ديگه چه اتفاقي مي افته؟
  ج هیچ اتفاقی نمی افته (فقط دارنده کل اختیارات اتحاد قبلی می شه کسی که بیشترین سطح سفارت رو داره -اگه سفارت دو نفر یکسان باشه، به کسی می رسه که جمعیت بیشتری رو داره-).
  س آیا محدودیتی برای تشکیل دادن اتحاد وجود دارد؟
  ج فقط باید حداقل سفارت سطح 3 داشته باشید و مؤسس اتحاد دیگری نباشید (این که قبلاً مؤسس یک اتحاد بوده اید و الآن از آن خارج شده اید، مؤسس بودن حساب نمی شود).
  س علامت ø که در رنکینگ اتحادها موجود است، به چه معناست؟
  ج به معنی «میانگین جمعیت اعضای اتحاد» است که البته تأثیری در رتبه ی اتحاد ندارد.
  س چه طوری می تونیم خودمون از اتحادمون خارج بشیم؟
  ج به صفحه ی اول اتحادتون برید (لینکش در سفارت خونتون موجوده). در قسمت تغییرات یک قسمت داره به نام خروج از اتحاد. با وارد کردن رمز عبور اکانتتون و تأیید کردن می تونید از اتحاد خارج بشید. البته مؤسس اتحاد یا هر مقامی که اختیار اخراج کردن اعضا رو از طرف مؤسس اتحاد گرفته باشه هم می تونه شما رو اخراج کنه.


  سمدتی هسش که هنگام ورود به فروم اتحادی که خودم ساختم ، با ارور "ما 404 بار گشتیم ولی چیزی پیدا نکردیم" مواجه میشم. علتش چیه و چطور درست میشه؟
  ج علتش این هست که شما توی قسمت لینک فروم اتحاد چیز اضافه ای زده اید.به تغییرات اتحاد برید در قسمت لینک فروم ، لینک را پاک کرده و صفحه را ذخیره کنید.


  ـــــــــــــــــــــــــ
  لاگین و مشکلات آن  س من در اجرای بازی مشکل دارم. هر بار که وارد می شم و دهکدم رو نشون می ده دیگه نمی تونم کاری کنم. روی هر گزینه که می زنم خود به خود از بازی خارج می شه. توی همه سرور ها همین مشکل رودارم. علت آن چیست؟
  ج مرورگرتون را عوض کنید! ( توصیه میشود از موزیلا فایر فاکس یا اپرا استفاده کنید).


  س آیا میشود به طور همزمان در دو اکانت فعال بود؟
  ج اگه با دو مرورگر مختلف کانکت بشید, میتونید همزمان در یک جهان در دو اکانت لاگین کنید.


  سرمز عبورم رو فراموش کرده ام. چطور اون رو بازیابی کنم؟
  جدر قسمت ورود یک پسورد اشتباه وارد کنید ، بعد نوشته ی سبزی زیر کلید ورود ظاهر میشه ، با استفاده از اون نوشته میتونید درخواست رمز جدید کنید .رمز به آدرس ایمیلی که اکانتو باهاش ساختید ارسال میشه.


  سچطوري کسي رو به اتحادم دعوت کنم؟
  جبه قسمت تغييرات برويد بر روي دعوت از بازيکن جديد کليک کنيد نام او را وارد کرده و تاييد بزنيد.


  س ايا در متحد شدن با اتحاد ها محدوديت وجود دارد؟
  ج بله تنها مي توانيد با سه اتحاد متحد شويد.

 • نظامی
  ـــــــــــــــــــــــــــــ  س آيا مي شه همزمان غارت و حمله انجام داد؟
  ج هر حمله ای با غارت همراه است! در واقع تنها تفاوت دو نوع حمله (عادی و غارت) در این است که در حمله ی غارت، دو طرف اون قدر می جنگن تا مجموع درصد صدماتشون 100% بشه (مثلاً 20% ارتش یکی و 80% ارتش دیگری)؛ اما در حمله ی عادی تا جایی جنگ ادامه پیدا می کنه که ارتش یک طرف کاملاً نابود بشه (در ضمن منجنیق، دژکوب و رئیس/رئیس قبیله/سناتور و آزاد شدن اسیران فقط در حمله ی عادی موفقیت آمیز عمل می کنند). یعنی هیچ گونه تفاوتی در منابعی که میارن وجود نداره.


  س اگه من با نیزه دار به جایی که مطمئنم سرباز نداره، حمله کنم، کشته میدم؟
  ج بهترین راه استفاده از شبیه ساز نبرد توسعه یافته است. به طور کلی به اختلاف جمعیت شما و مدافع (morale bonus یا روحیه) و سطح قصر و اقامتگاه و دیوار و نوع دیوار (در واقع نژاد) مدافع بستگی دارد.

  سچطور میتونم حمله و یا نیرویی که برای پشتیبانی به جایی فرستادم رو کنسل(لغو) کنم تا در بین راه برگردن؟
  جاز زمانی که دستور حمله را صادر میکنید ، فقط 90 ثانیه فرصت دارید به اردوگاه برید و روی ضربدر قرمز کنار حمله کلیک کنید و حمله را کنسل کنید.

  س غارت کردن و حمله کردن به اکانتی که چند تا ده داره، فرقی می کنه؟ آیا ده نصیب فرد مهاجم نمی شود؟
  ج خیر! در حقیقت حمله به کسی که چند دهکده داره هیچ تفاوتی با حمله به یک بازیکن تک دهکده ای نداره. فقط ممکنه سرباز بیشتری داشته باشه و دیوار بالاتری و جمعیت بالاتری داشته باشد و این ها روی تلفات شما تأثیر داشته باشند (تأثیر جمعیت). و دیوار و سرباز و سطح قصر/اقامتگاه بیشتر هم که تلفات مهاجم را بیشتر می کند. در ضمن در این حالت شما باید در انتخاب کردن این که به کدوم دهکده اش دارید حمله می کنید دقت کنید.
  اگر می خواهید دهکده ی کسی رو تسخیر کنید، اینجا کامل توضیح داده شده.
  س چگونه می توان یک دهکده را از روی جهان حذف کرد؟
  ج خلاصه: باید با منجنیق به آن دهکده حمله کنید و ساختمان ها و منابعش رو تخریب کنید. اگه اون دهکده تنها دهکده ی اکانت نباشه، پس از این کار محو می شه (در غیر این صورت می تونه با جمعیت و سطح منابع صفر به کار خودش ادامه بده).
  توضیحاتی بسیار کامل در اینجا داده شده.
  جدول تعداد منجنیق مورد نیاز برای تخریب سطوح مختلف یک ساختمان
  :  f_cataneededm_d3401b4.jpg
  س چه طور می شه قهرمان رو از یک ده با نیروهای یه دهکده ی دیگه با هم فرستاد برای حمله؟
  ج ابتدا لازم است بگویم که قهرمان شما برای همه ی دهکده های شما هست. برای حمله کردن از دهکده ای که قهرمانتون در اون حضور نداره ، به اردوگاه دهکده ای که قهرمانتون در اون جا هست برید و گزینه ارسال نیرو به صورت پشتیبانی رو به دهکده ی دیگه انتخاب کنید و تیک "تغییر دهکده خانه قهرمان" رو بزنید.

  س اگر ما به جايي نيروي كمكي بفرستیم و بعد (در حالی كه نيروي كمكي ما اون جا باشه) بهش حمله كنيم چي مي شه؟
  ج نیروهایی که به اون جا فرستاده اید درست مانند مدافع با نیروهای حمله کننده ی شما می جنگند. بهترین کار این است که قبل از رسیدن نیروهای مهاجمتان، نیروهای مدافعتان را از اون جا پس بگیرید. البته برخی برای این که مدال مهاجمین رو بگیرن این کار رو می کنن، ولی اگه پس از مدال گرفتن شاکی خصوصی داشته باشین، مولتی هانتر شما رو جریمه می کنه.
  س اگه من با کاتا (منجنیق) ساختمون اصلی یکی رو بزنم، چی می شه؟
  ج تنها اتفاقاتی که می افته اینه که اولاً برای ساختن ساختمون هایی که پیش نیازشون ساختمون اصلی هست (مثل قصر و اقامتگاه -در واقع بیشتر ساختمون ها-) باید ساختمون اصلی رو دوباره به سطح مورد نیاز برسونه؛ دوماً زمان ساخت و ساز ساختمان هایی که پیشنیازشون ساختمون اصلی نیست بسیار بیشتر می شه (این مقدار رو از اینجا ببینید).

  س بهترین ساختمان ها برای زدن منجنیق چیست؟
  ج به طور کلی حمله با منجنیق به سه+یک هدف انجام می گیره:
  1. فارم کردن:
  ابتدا ساختمان اصلی، سپس قصر/اقامتگاه (تا به خاطر امتیاز دفاعیشون بیخودی تلفات ندین)، انبار غذا (بدون غذا نمی تونه زیاد نیروی کمکی بگیره)، مزارع گندم/کارخانه های گندم (اگه بدون زدن این یکی بتونید فلجش کنید بهتره)، بازار (تا نتونه منابعش رو فراری بده) رو هدف قرار بدید.
  اگر مخفیگاهاش نمی ذارند چیزی غارت کنید، باید ریسک کنید و «شلیک تصادفی» رو انتخاب کنید و امیدوار باشید که به انبارش نخوره!
  2. تسخیر روستا:
  تخریب قصر یا اقامتگاه با منجنیق قبل از رسیدن رئیس/رئیس قبیله/سناتوره از نون شب هم واجب تره! برای اطمینان حاصل کردن می شه تعدادی منجنیق رو همراه رئیس/رئیس قبیله/سناتور فرستاد تا مطمئن شد که قصر یا اقامتگاه کاملا تخریب شده باشه. و تالار جشن (تا نتونه جشن بزرگ بگیره و کار رئیس شما رو 5% مشکل تر کنه) هم جزو مستحباته!
  3. نابودی روستا:
  تمامی ساختمان هایی رو که باعث می شه نیرو بسازه به اضافه ی ساختمان اصلی و گندمزارها/کارخانه های گندمش رو اول بزنید. بعدش به مقدار کافی (بسته به جمعیت دهکده) با منجنیق به تعداد 35 الی 40 منجنیق در هر بار حمله شلیک تصادفی کنید. همچنین شلیک دوگانه (اردوگاه لول 20 باید باشه) باعث می شه نابود کردن سریعتر انجام بشه. حمله ها رو با حداقل فاصله ی ممکن انجام بدین.
  -یک مورد اضافه: دستور از طرف مسئولین اتحاد: البته خودشون می گن که هدف چیه، ولی منطق حکم می کنه که اگه کلی گفتن می خوایم فلجش کنیم، باید مثل فارم کردن باهاش رفتار بشه و اگه معدن آهنش رو زدید و بهتون گفتن ناشی، نباید ناراحت بشین!
  همچنین تخریب کردن ساختمان اصلی باعث می شه نتونه بلافاصله اقامتگاه بسازه (البته اگه طلا نداشته باشه که سریع ساختمون اصلی رو باز سازی کنه)
  تعداد منجنیق مورد نیاز برای تخریب سطوح مختلف یک ساختمان هم در بالا آورده شد.
  س حمله با قهرمان به تنهایی فیک حساب نمیشه؟ قهرمان نمی میره؟
  ج خیر، برای فیک معمولاً ارزان ترین نیرو (که البته سرعت مورد نیاز رو هم داره) فرستاده می شه. توضیح: فیک یک حمله ی دروغین است که برای گمراه کردن یک یا چند بازیکن، با یک نیرو فرستاده می شه (توصیه می شود). برای این که ببینید قهرمان می میره یا نه باید از شبیه ساز جنگ پیشرفته استفاده کنید.
  س حداقل پوئن لازم «قدرت حمله» برای حمله ( که کشته ندیم ) چنده؟
  ج بهترین کار، استفاده از شبیه ساز جنگ پیشرفته است. با امتحان کردن تو شبیه ساز می فهمیم که حتی اگه با دو تا سرباز پیاده هم حمله کنین تلفات نمی دین.


  ساگه گندممو تو دهكده اي كه توش اسير دارم منفي كنم، نيروهاي اسير مهاجم ميميره؟!
  جاسیرها از انبار غذای کسی که حمله کرده غذا میخورن و اگه گندم دهکده ای که توش اسیر شدن تموم بشه نمیمیرن!

  س آیا جاسوس/ردیاب که توسط دوستان به طور پشتیبانی ارسال می شود، می تواند کار خود را مثل دهکده ی خودشون انجام بدند؟
  ج بله. کار می کنند. یعنی در صورتی که از شما جاسوسی شود. به شما می گویند (از طریق گزارش) اما چون پشتیبانی هستند. نمی توان آن ها را (برای جاسوسی کردن) فرستاد.


  س اگه نيروی دفاعي به كسي بدم و اون نتونه گندمش رو تأمين كنه چي مي شه؟
  ج تا زمانی که گندم منفی فرد به 0 نرسد، نیروهای شما کشته نخواهند شد. اگر باز کل نیرو های شما کشته شدند و گندم منفی به 0 نرسید آنگاه نیروهای فرد نیز می میرند.


  س می خواستم ببینم که اگه من با منجنیق به یکی حمله کنم و اردوگاهشو تخریب کنم، کل سربازاش می میرن یا نه؟
  پ.ن:در صورتی که طرف نیروهاش رو پارکینگ نفرستاده باشه.2 -اگه پارکینگ فرستاده باشه، میمیرن یا نه؟
  ج خیر. نیروهاش نمی میرند. فقط دیگر امکان ارسال کردن آن ها و مشاهده ی نیرو های در حال برگشت تا زمان ساخت مجدد اردوگاه نیست.


  س اگه تو راه پشتیبانی گندمت تموم بشه اون موقع بازم نیروها میمیرن؟ من یه چند باری دیدم که گندم تو انبار منفی می شه.اون دیگه چیه؟ اون موقع چه اتفاقی می افته؟
  ج اگر کل نیروهای شما در حال رفتند به دهکده ای هستند برای پشتیبانی، نیرو ها می میرند. اما اگر نیرویی توی ده باقی مونده باشه و یا در حال برگشت هستند. اول از آن ها کشته خواهند شد. توصیه میشود


  س همر چیست و چگونه می توان آن را ساخت؟
  ج همر به بزرگترین ارتش هر شخص گفته می شه که برای ضربه زدن به دشمن از اون استفاده می شه. (توصیه می شود: 1 و 2 )

  س تله به چه دردی می خوره؟
  ج تله مخصوص نژاد گول است و با عث می شه که هنگام حمله ی دشمن، به تعداد آن ها نیرو در تله بیفتد و نتواند در جنگ شرکت کند یا به عبارتی موج حملات کوچک شکسته شود. در صورتی که مهاجم یا هم اتحادی مهاجم به شما حمله ی عادی کند و در جنگ پیروز شود (حداقل یکی از نیروهایش برگردد) همه ی نیروهای اسیر شده را آزاد می کند (البته 25% نیروهای اسیر کشته میشوند)

  س آیا تله ها هم خراب می شن؟
  ج بله اگر مهاجم از اردوگاه نیروهای اسیر شده خودش را در تله بکشد ، تله ها خراب خواهند شد.


  س یه نفر با 24 تا گرزدار به من که گولم حمله کرده بعد توی گزارش حمله نوشته شما 19 تا از زندانیانتون رو آزاد کردین. جریان چیه؟
  ج حمله ای که به شما شده از نوع «حمله ی عادی» بوده است. در محاسبه ی جنگ ابتدا به تعداد تله ها نیرو اسیر می شه و پس از اتمام جنگ، در صورتی که حمله ی مهاجم «حمله ی عادی» بوده باشد و نیرویی از مهاجم بماند، اسیران را آزاد می کند. گرچه این اسیران در جنگ شرکت نمی کنند، اما پس از آزاد شدن تله ها را خراب کرده و در گزارش جنگ نیز ذکر می شود. این موضوع کاملا طبیعی است.


  س می خواستم بدونم که آیا می شه نیروهای خودم رو واسه شخص دیگه ای بفرستم؟ اگه می شه چه جوری؟
  ج روی دهکده ی مورد نظر کلیک کنید و لشگرکشی رو انتخاب کنید. سپس گزینه ی پشتیبانی رو انتخاب کرده و مقدار هر نیرو رو مشخص سازید و تأیید کنید. توجه: کسی که برایش نیرو ارسال کرده اید نمی تواند به آن ها فرمان بدهد و تنها می تواند (و شما هم می توانید) پس از رسیدن نیروها، آن ها را بازگرداند.


  س چه جوری می تونم با جاسوسام از اوضاع ده های دیگه خبردار بشم؟
  ج باید فقط با جاسوس هاتون به اون دهکده حمله کنید (نوع حمله مهم نیست) و نوع جاسوسی مورد نظرتون رو در هنگام راهی کردن نیروها انتخاب کنید (آوردن اطلاعات قصر/اقامتگاه/دیوار/ارتش یا آوردن اطلاعات منابع موجود در انبار/ارتش و یا سطح مخفیگاه). اگر مدافع جاسوس هایی داشته باشه، ممکنه جاسوس های شما کشته بشن . برای فهمیدن مقدار تلفات از شبیه ساز استفاده کنید.


  س فرض کنید که شما یه ده با گندم منفی دارید و همه ی نیرو هاتون رو برای غارت بیرون فرستادید و توی انبار مثلا 4000 گندم دارید. یکی به دهتون حمله می کنه و تمام گندم های انبار رو می بره (فرضا مخفیگاه هم ندارید). حالا چه بلایی سر سربازها می آد با توجه به این که دارن از انبار گندم می خورن؟
  ج شروع می کنن به مردن! و تا وقتی که گندم تهیه نکنید (البته به اندازه ای که برای ساختن اون سرباز گندم مصرف کرده اید بهتون برمی گرده) یا تولید گندم مثبت نشه ادامه داره.


  س چطور نیروهایی که برای کسی به صورت پشتیبانی فرستادم ام رو به دهکده ام برگردونم؟
  جبه اردوگاهتون برید و روی پس کشیدن نیرو کلیک کنید.

 • بخش دوم نظامی
  ساختمان های نظامی (سرباز خانه ، اصطبل ، داروالفنون،آهنگری، اردوگاه، کارگاه و ...)


  س سطح آهنگری چه تاثيری بر قدرت دفاع و حمله نيرو ها دارد؟
  ج هر چه قدر که قدرت نیروها رو تو آهنگری افزایش بدید، قدرت دفاع آن ها زیادتر می شود، به عنوان مثال قدرت دفاع محافظ در برابر پیاده در سطح 0 ، 65 است و در سطح 20 به 81.1 میرسد. برای نیروهای دیگر نیز می توانید از این لینک استفاده کنید.در مورد قدرت حمله هم مشابه همین وجود داره.

  س براي اين که بخواهيم دفاعي مستحکم داشته باشيم (در نژاد رومن) بهتر است از چه نوع سربازي بيشتر بسازيم؟
  ج در نژاد رومن بهتر است برای دفاع بهتر است ترکیبی از محافظ و لژیون بسازید. توصیه می شود.
  س داریم با سربازخونه نیرو می سازیم. اگه سطحش رو بیاریم پایین، هنوز سربازخونه با همون سرعت کار می کنه؟
  ج شما وقتی یک گروه برای تربیت می زنید تا زمانی که آن گروه تربیت کردنشان تمام شود، اگر سرباز خانه ارتقا و یا تخریب شد به همان سرعت تربیت خواهند شد. بعد از آن گروه، سرباز خانه مطابق به سطح خود عمل می کند.

  س در حمله ای که کردم همه ی نیروهام کشته شدند و تنها یک نیرو زنده می ماند. آیا من می توانم از طریق گزارش آمار نیروهای ایشون رو ببینم؟
  ج بله، می توانید از تعداد نیرو های مدافع باخبر شوید. همچنین وقتی هیچ کدام از نیروهایتان برنگردند، باز هم اگر شما بتوانید 25% نیرو های مدافع رو بکشید، آن وقت هم می تونید نیرو های مدافع رو ببینید.
  س مزیت داشتن اردوگاه سطح 20 چیست؟
  ج شما مي تونين با یک حمله، 2 بار شکلیک کنید + دقت منجنیق ها هم اضافه می شود (البته این طور هست که نصف شون یه هدف رو می زنن و بقیه یه هدف دیگه رو. یعنی قدرت کل شون در مجموع زیاد نمی شه -که بخوان دوبار شلیک کنن-).
  س اگه آبخوری رو به سطح 20 برسونیم و بعداً خراب بشه. آیا تاثیرش که کم شدن مصرف گندم سزاره و یا این که سرعت ساخت سواره رو کم می‎کنه، از بین میره؟
  ج حتی اگر هم یک سطح تخریب شود. باز هم تاثیر آن کم می شود.
  س محاسبه ی عملکرد دژکوب ها در جنگ به چه صورت است؟
  ج منبع: این طور نیست که اول همه بشینن نگاه کنن و کف بزنن و سوت بزنن که دژکوب ها دیوار رو خراب کنن، و بعد جنگ شروع بشه!در عمل، دژکوب ها یه حالت بینابینی دارن. یعنی حدوداً اول یه تقریبی از درصد جنگ زده می شه (مثلاً نسبت قدرت مهاجم به مدافع) و اون قدر از دژکوب ها می میرن، بعد بقیه دژکوب ها سعی می کنن تخریب کنن.


  س سطح آهنگری منجنیق ارزش داره بالا ببریم؟ چقدر روی تخریبش تاثیر داره؟
  ج منجنیق در حالت عادی قدرت حمله ش 75 هست که با سطح آهنگری سطح 20 میشه 124.7. شما بستگی به وضعیت آهنگری بقیه نیروهاتون و میزان استفادت از منجنیق می تونین تصمیم بگیرین به دردتون میخوره یا نه.
  س من نیرو هامو میفرستم به روستایه آ بعد به روستایه آ حمله می کنم آیا به من امتیاز دفاعی و هجومی اضافه می شه؟
  ج برای شما فقط امتیاز هجومی اضافه می شه.
  س اگه یه نفر با منجنیق به قصد خراب کردن یکی از ساختمان ها به کسی حمله کنه و در همین موقع اون ساختمون در حال ارتقای سطح باشه چی پیش میاد؟
  ج اگر قبل از ارتقاع شما را کاتا کند و ساختمان را تخریب کامل نماید به علت این که در حال ارتقا بوده اید برای شما ساخت سطح 1 در نظر گرفته شده و سطح 1 در حال ساخت می باشد و اگر بعد از ارتقا باشد که دیگه حرفی توش نیست که تخریب کامل می شود.
  س چرا وقتی نیرویی رو پشتیبانی می کنم به ده دومم، تو اردوگاهش نمی شه اون نیروها که پشتیبانی شدن رو از ده اول بفرستم برای حمله؟
  ج وقتی نیرویی رو برای پشتیبانی می فرستید، دیگه هیچ کاری به غیر از بازگرداندن نیروها نمی تونید بکنید (البته قهرمان رو اگر با زدن اون تیک مخصوص موقع پشتیبانی فرستاده به دهکده ی دیگه ی خودتون بفرستید میتونید باهاش از اون ده حمله کنید) .
  س لند و لانچ چیست؟
  ج اگه «اسم» باشه، همون سرزمین هست. اما در بازی معنای «فعل» (verb)ش به کار برده می شه. landing به معنی نشستن هست. مثل هواپیماها که موقع فرود می گن Landing. یا اون اولش می گن do not use your laptop during take off and landing که منظور از take off بلند شدن از زمین و منظور از landing نشستن به زمین هست.در بازی هم منظور از landing لحظه رسیدن نیروها به هدف است (گاهی به جای آن از اصطلاح نشستن نیز استفاده می شود).توی بازی به لحظه ای که شما حمله رو ست می کنی (می فرستی) می گن «launch time». و مثلاً می گن «تا ۹۰ ثانیه بعد از لانچ تایم شما می تونین حمله رو کنسل کنین». launch هم در لغت به معنی «عازم کردن» و «روانه کردن» هست. مثل launching the missiles (پرتاب کردن موشک ها). و البته این با lunch (به معنی ناهار -- غذای ظهر) فرق داره!
  س تله ساز چگونه ساخته می شود؟
  ج این ساختمان فقط برای نژاد گول ها می تواند ساخته شود. پس از اینکه اردوگاه رو ساختید، می تونید مانند هر ساختمان دیگری آن را بسازید.
  س فرض کنید اگر 10 تا نیروی دیگه بسازید تولید گندم منفی می شه. در این صورت که گندم منفی می شه، بازم می شه ساختمان ها رو آپدیت کرد؟
  ج اگر با ارتقا دادن آن ساختمان یا منبع، تولید گندم شما (بدون احتساب لشگریان موجود در دهکده) صفر یا منفی نشود، می توانید ارتقا دهید و در غیر این صورت، بازی به شما اجازه ی ارتقا نخواهد داد.


  س در همر چه نیرو هایی رو اول تحقیق کنم؟ در سایر دهکده ها و ده اول چه طور؟
  ج در مورد همر: برای رومن سزار/شوالیه ی عادی (این، در انتخاب به شما کمک می کند) + شمشیرزن، برای توتن تبرزن/گرزدار + شوالیه ی توتن و برای نژاد گول رعد/شوالیه ی گول + شمشیرزن. برای همه ی نژادها قهرمان و منجنیق و دژکوب بسیار حیاتیست. البته ممکن است شما بخواهید در همرتون رئیس/رئیس قبیله/سناتور هم داشته باشین (این مورد زیاد حیاتی نیست، ولی توصیه می شه -چون چیف کردن نیاز به ارتش بزرگ داره و اگه رئیستون رو بتونید همراه چند موج قبلش بفرستید عالی می شه-). البته مورد اخیر با چیف کردن دهکده های خودی برای خالی شدن اسلات ممکن می شود. جاسوس/ردیاب/خبرچین هم که جایگاه ویژه ای در دهکده ی همر دارد. توصیه ها: 1(به خصوص این پست).
  دیگر دهکده ها: باز هم همون تاپیک.
  اولین دهکده: این دهکده معمولاً آشی می شود که تا مدتی فقط باید بیایید و جمعش کنید! از هر نوع نیرویی (البته غیر از رئیس و منجنیق و دژکوب) در این دهکده لازم است که تحقیق شود. موارد استثنا هم بسته به ا
  ستراتژی بازیتون ممکنه تحقیق بشن.
  س چرا دیوار سطح 20 (آخرین سطح ) برای من %81 امتیاز دفاعی داره؟ اون 19% بقیه رو چه طوری می شه به دست آورد؟
  ج اصلاً قرار نیست که به شما 100% امتیاز دفاع داده بشه! دیوار هر نژاد امتیاز دفاعی خاصی در هر سطح داره که برای دیوار گلی توتن (مقاوم ترین و با کمترین امتیاز دفاعی -محاسبه ی امتیاز دفاع: -1.02^لول×100-)، پرچین گول (کمتر مقاوم و با امتیاز دفاعی بیشتر -محاسبه ی امتیاز دفاع: -1.025^لول×100-) و دیوار شهر رومی ها (کمترین مقاومت و با بیشترین امتیاز دفاعی -محاسبه ی امتیاز دفاع: -1.03^لول×100-)
  ـــــــــــــــــــــــــ
  ناتار ها و عمارت جادو و کتیبه ها

  توصیه میشود , توصیه میشود 2.


  س مي خواستم بدونم وقتي يک نفر نقشه ی ww داره از كجا بفهميم؛ يا اين كه لول ww رو از كجا ببينيم چنده؟ كلا آخر بازي چه طوريه ؟
  ج به قسمت "شگفتی جهان" در آمار برید. نقشه داشتن و یا نداشتن بازیکنان رو هم در آخر بازی در خزانه میتونید ببینید.لازم به ذکر هستش که تا قبل از اومدن نقشه ها بازیکنان قادر به ارتقای WW های تسخیر شده نیستند.

  س اگه ما یه کتیبه ی ساخت لشکریان سریع تر داشته باشیم و سربازخونه رو با اون تا مدتی روشن بذاریم، بعد از این که کتیبه رو از دست دادیم هنوز اثرش می مونه یا نه؟ یعنی تا وقتی که سربازخونه رو با کتیبه روشن گذاشتیم می تونیم ازش استفاده کنیم یا فقط تا وقتی که کتیبه توی شهر هست می شه ازش استفاده کرد؟
  جاثر کتیبه تا زمانی است که در دهکده ی مورد نظر وجود داشته باشه، یعنی به محض دزدیده شدن آن، اثر آن هم تمام می شود.اگر شما سربازخونه رو زمان داشتن کتیبه تا چند روز روشن کرده باشید ، بعد از رفتن کتیبه تا زمان تموم شدن ساخت و ساز سفارش داده شده با کتیبه ، نیروها با سرعت سریعتر ساخته خواهند شد.
  س مي خواستم بدونم به محض اين كه یه عمارت جادو به لول 100 رسيد بازي تموم مي شه؟
  ج بله، و در آن زمان یک نامه از طرف ادمین به همه ی بازیکنان ارسال می شه که تو اون نفرات برتر سرور رو اعلام می کنه و داستان پایانی رو (که بیشتر جنبه ی تفریحی داره). بعد همه ی اکانت ها غیر فعال می شن ( انگار بن شدن) و بعد از یک هفته سرور ریست می شه (روز از نو ، روزی از نو).


 • ساختمان ها

  س می خواستم بدونم فایده زدن تالار و برگزاری جشن تو دهکده چیه؟ چه وقت می صرفه تالار رو ساخت؟
  ج احداث تالار باعث می شه رشد امتیاز فرهنگی شما بیشتر بشه. جدا از این، کاربرد اصلی تالار، جشن گرفتن تو اونه. جشن کوچک 500 امتیاز و جشن بزرگ 2000 امتیاز به شما اضافه می کنه که در طول جشن گرفتن و به صورت تدریجی به شما داده می شه. وقتی شما به زمانی از بازی می رسین که تهیه ی منابع جشن براتون سخت نباشه (مثلاً دو دهکده ی منابع سطح 10 در سرورهای معمولی)، اگر می خواهید دهکده ای بسازید یا چیف کنید (بسته به استراتژیتون) شک نکنید که باید جشن بگیرید. یکی از کاربردهای جشن بزرگ، هنگامی است که می خواهید دهی رو چیف کنید و یا داره با چیف به شما حمله می شه. اگه در این زمان ها جشن بزرگ بگیرید، کارکرد رئیس/رئیس قبیله/سناتوری که از همون دهکده حمله می کنه 5% بیشتر و عملکرد رئیس/رئیس قبیله/سناتوری که به اون دهکده حمله می کنه 5% کمتر می شه. مدت زمان جشن ها در لول های مختلف تالار رو می تونید از اینجا ببینید.
  س با ساختن کدوم ساختمون ها جمعیت بیشتری به دهکده اضافه می شه؟
  ج به طور کلی، بازار، سربازخانه، سفارت، اردوگاه (به خاطر منابع کمی که می خواهد) و اصطبل و کارخانه ها در سطوح اولیه ی خود نسبت به منابعی که می گیرن، بیشتر جمعیت افزایش می دن. اما توصیه می شه که به فکر افزایش جمعیت صرف نباشید.


  س تمامی مکان های خالی که می شد در آن ساختمان احداث کرد، تمام شده است؛ اما هنوز ساختمان هایی که بهشان نیاز دارم را نساخته ام. الآن چه ساختمان هایی را تخریب کنم؟
  ج بهترین کار اینه که اگه بهتون زیاد حمله نمی شه و یا به ارتشتون اعتماد نسبی دارید، مخفیگاهتون اولین گزینه برای تخریبه (البته اگه هم زیاد بهتون حمله می شه، داشتن مخفیگاه زیاد مؤثر نیست و باید به جای تخریب ساختمان، به فکر ارتش و رهایی یافتن از فارم بودن باشید). گزینه ی بعدی با توجه به نوع دهکدتون (رجوع کنید به قسمت ساختمان های ضروری) می تونه متفاوت باشه: مثلاً ممکنه شما (اگه مؤسس اتحاد نیستید) سفارتتون رو تو یه ده دیگه بسازید و تو ده اول خرابش کنید. یا آهنگری تو اون دهکده لازم نباشه (و خرابش کنید) یا بعد از انجام دادن همه ی تحقیق ها، دارالفنون یا آهنگری رو تخریب کنید. البته در این بین باید به امتیاز فرهنگی هم فکر کرد و این که مثلاً با تخریب دارالفنون سطح 20، شما باید هزینه ی بیشتری رو برای جشن و تأمین امتیاز فرهنگی مورد نیازتون بدین. توصیه می شود.
  س اگه من در دهکده ام جشن برگزار کنم بعد از پایان جشن امتیاز فرهنگی اضافه می شه؟
  ج بله (برای جشن کوچک 500 امتیاز و برای جشن بزرگ 2000 امتیاز)، البته تأثیر جشن بزرگ روی رئیس/رئیس قبیله/سناتور (یعنی 5% کاهش تأثیر رئیس مهاجم به اون دهکده و 5% افزایش تأثیر رئیسی که از اون دهکده حمله می کنه) در طول جشن می باشد.

  سیاست و استراتژی بازی


  س به نظر شما اول بازی ادم بهتره جمعیت زیاد کنه یا ارتش؟
  ج البته بستگی به استراتژی بازیتون داره. اما تجربه همیشه نشون داده که برای توتن، ارتش (در کنار گندم و غارت بالا) بسیار مهمتره تا افزایش منابع. این ارجحیت در نژادهای روم و گول به ترتیب کمتر است، ولی باز هم سبک های بازی موفق و خاصی وجود دارند که در اون ها توصیه می شه در اول بازی به ارتش بیشتر بها بدید. چیزی که همه روش اتفاق نظر دارن اینه که ارتش بدون غارت هیچ فایده ای نداره. پس نتیجه می گیریم که هر چه بیشتر می تونید به اکانتتون سر بزنین، باید بیشتر به فکر ارتش باشید و بالعکس.


  ــــــــــــــــــــــــــــ

  منابع و بازار و خرید و فروش منبع
  س پس از عوض کردن پایتخت، چه اتفاقی برای منابعی که سطح آن ها بالای 10 است رخ می دهد؟
  ج به محض خارج شدن آن دهکده از پایتخت بودن، کل منابعی که بالای سطح 10 هستند به سطح 10 باز می گردند و سنگبری هم محو می شود. همچنین اگر در دهکده ی جدید سربازخانه ی بزرگ/اصطبل بزرگ وجود داشته باشه اون ها محو می شن.
  س ارتقا منابع چه طور پیش بره بهتره؟
  ج در توتن: چوب، خشت، آهن، گندم هم به مقدار لازم
  در گول: خشت، چوب و گندم به مقدار لازم
  در روم: آهن، چوب، خشت، گندم به مقدار لازم.
  البته اگر شما طالب نیرو هستید، بهتره که چوب و آهن ارتقا داده بشه، اما اگر به دنبال ارتقا و افزایش منابع هستید، خشت
  [U].[/U] توصیه می شود.
  س من هیچ کاری نمیتونم بکنم همش این پیام میاد: «تولید گندم شما منفی می باشد به این دلیل شما هیچوقت منابع کافی برای انجام اینکار را نخواهید داشت.» چی کار کنم؟؟
  ج باید از تعدیل منابع (به کمک طلا) استفاده کنید و یا با استفاده از غارت منابع مورد نیاز برای ارتقا رو به دست بیارید. همین طور می تونید از کسی بخواهید تا برای شما (کمتر از تولیدات 24 ساعتش) منابع ارسال کنه. (منظور از منبع، گندم است).

  س مقدار تولید گندم من به طور ناگهانی خیلی بیشتر شده، چرا؟
  ج
  احتمالاً سربازان شما در جنگ کشته شده اند و مصرف گندم شما کمتر شده است. همچنین ممکن است با گرفتن واحه یا احداث آسیاب/نانوایی و یا فعال کردن پلاس، تولید گندم شما به طور ناگهانی افزایش پیدا کند.


  ـــــــــــــــــــــــــ


  س بهترین راهکار برای ساپورت 15 گندمی چیست؟
  جبهترین کار اینه که 15 گندمی رو نزدیک به یکی از ده هاتون بنا کنید تا هر وقت لازم شد بتونید در کمترین زمان به اون جا نیرو و منابع اعزام کنید (مخصوصاً این که 15 گندمی به شدت احتیاج به این دو داره). حتی برخی بازیکنان (مخصوصاً اگه دهکده ی 15 گندمی نزدیک خوب -واحه دار- پیدا نکنند) ابتدا یک یا چند دهکده ی 6 گندمی نزدیک جایی که می خوان 15 گندمی بسازن، می سازن تا بلافاصله بعد از بنا کردن 15 گندمی شروع به بالا بردن منابع و ساختمان ها بکنند (واحیاناً با منجنیق و صفر شدن جمعیتش از دستشون در نیاد). همچنین می تونید از یکی دیگر از اعضای اتحادتون (هر چه به مرکز محدوده ی اتحاد نزدیک تر باشید، این مورد بیشتر توصیه می شود)؛ یعنی نزدیک یک عضو دیگر اتحادتون دهکدتون رو بسازید (تا در صورت نیاز به شما نیروی کمکی بفرسته). البته این مورد با تداخل فارم ها مشکلاتی رو ایجاد می کنه.
  نکته ی بعدی اینه که لیستی از افراد اتحادتون که نزدیک به دهکدتون هستن تهیه کنید. و در آخر بهتره دشمنان اتحاد (یا خودتون) رو که قبلاً براتون دردسر درست کردن رو هم شناسایی کنید
  .


  سمنظور از سیستم محدودیت ارسال منابع چیست؟
  جبرای ارسال منابع یکطرفه به یک بازیکن دیگر محدودیت هایی وجود داره . این محدودیت های کمی پیچیده
  هستند .برای اینکه بتونید دوباره منبع ارسال کنید باید چند روز منتظر بمانید
  برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی این سیستم به
  این لینک مراجعه کنید.

 • قهرمان ، ماجراجویی ها ، آیتم ها و حراجی


  این پست و این پست شدیدا توصیه میشه.


  س قهرمانم مرده. چطور میتونم زندش کنم؟


  ج روی عکس قهرمانتان کلیک کنید ، پس از ورود به صفحه جدید کلیک سبز " زنده کردن قهرمان " را انتخاب کنید
  باید منابع کافی برای زنده کردن قهرمان داشته باشید تا این کلید سبز دیده شود. همچنین اگر شما آیتم سطح رو داشته باشید میتونید ازش برای زنده کردن قهرمان به صورت آنی استفاده کنید و نیاز به منابع هم ندارید.

  سچطور میتونم برای خودم حیوون هایی برای دفاع از دهکده ام بگیرم؟


  جبا دو بار کلیک بر روی قفس در گنجینه قهرمان ، قفس را به قهرمانتان اضافه کنید ، با این قفس ها قهرمان میتواند در حمله هایی که به آبادی های تسخیر نشده ( نه ماجراجویی ها ) صورت میگیرد ، حیوانات آبادی را به تعداد قفس ها زندانی کند و به دهکده بیاورد.


  سطریقه ی بازسازی نیرو ها به وسیله ی چسب زخم به چه شکل هستش؟
  جهر نوار زخم یک نیرو را تا سقف 25% بازسازی میکنه . یعنی اگر 100 نیروتلفات بدید ، 30 چسب زخم داشته باشید ، 25 نیرو بازسازی میشه و 5 چسب باقی میمونه . ولی اگر 10 چسب داشته باشید ، فقط 10 نیرو بازسازی میشه.


  سچرا امروز به من هیچ ماجراجویی داده نشده؟ چرا دو تا ماجراجویی هستش که هیروی من منابع میاره و آیتم نمیاره؟
  جماجراجویی برای هر اکانت از همان اول سرور اختصاص داده شده ، فقط طبق یک زمان تعیین شده ماجراجویی جدید به شما داده میشود.
  اگر در حال حاضر ماجراجویی ندارید باید صبر کنید تا زمان تعیین شده فرا برسد . برای دیدن تعداد ماجراجویی ها در هر روز میتونید به این
  لینک توجه کنید .
  Adventure Spawn Rate مربوطه به این موضوع هستش.
  آیتم هایی که از ماجراجویی بدست میارید کاملا شانسی است ، و هیچ فردی قدرت دخل و تصرف در آیتم هایی که شما بدست میارید را ندارد.

  سمنظور از این که زره ی سبک 4 واحد خسارت وارده رو کاهش میده و 10 واحه سلامتی در روز میده چیه؟
  جیعنی این زره در حالت هم ۱۰ دصد ترمیم قهرمان در روز رو زیاد می کنه هم خسارت وارده بر قهرمان رو ۴ واحد کاهش می ده. یعنی اگه در عملیاتی قهرمان قرار باشه ۱۰ واحد جونش کم بشه، با به تن داشتن این زره تنها ۶ واحد جونش کم می شه. اگه کمتر از ۴ واحد هم قرار باشه جونش کم بشه، اصلاً کم نمی شه!


  سمن دو دهکده A و B دارم که با هم 12 ساعت فاصله دارن. میخوام خیلی سریع قهرمان رو که الآن توی دهکده A هست به B منتقل کنم. چطوری این کار رو کنم؟
  جمیتونید قهرمانتون رو به صورت تکی و به صورت حمله به یه آباده بفرستید تا کشته بشه.بعد به دهکده B برید و از سطل که جزو آیتم های قهرمان هست استفاده کنید. مشاهده خواهید کرد که قهرمان شما بلافاصله در دهکده B ظاهر میشه.


  سدر 10 ماجراجویی اول چه چیزهایی گیرم میاد ؟
  جدر تمامی ماجراجوییها سلامتی قهرمان شما کم میشود و همچنین قهرمان شما تجربه میگیرد . در 10 ماجراجویی اول قطعا شما موارد زیر را خواهید داشت:
  1 ماجراجویی که توش
  هیچی گیرتون نمیاد.
  1 اسب قهرمان
  2 بار منابع میارید.
  2 بار نقره میارید.
  1 بار با خودتون نیرو میارید ( دقیقا 3 تا نیرو)
  1 بار با خودتون تعدادی قفس میارید.
  1 کتاب دانش
  1 بار هم مقداری پماد میارید.
  که جمعا 10 ماجراجویی اول شما تکمیل خواهد شد.


  سچرا قهرمان من میمیرد یا سلامتی آن کاهش پیدا میکند؟
  جیک فاکتور اساسی برای کاهش سلامتی قهرمان، قدرت قهرمان است. هر چه قدرت قهرمان بیشتر باشد، مقدار کاهش سلامتی قهرمان در یک ماجراجویی کمتر خواهد بود . لازم به ذکر است که با گذشت زمان ، ماجراجوییها سخت تر و سختتر میشوند و دقیقا به همین علت است که شما باید قدرت قهرمان خود را در طول سرور افزایش دهید. این افزایش قدرت میتواند از طریق قابلیتهای خود قهرمان و یا مجهز کردن قهرمان به آیتمهایی که روی قدرت قهرمان تاثیر دارند، صورت گیرد.


  ستفاوت بین ماجراجویهایی با خطر بالا یا خطر عادی چیست ؟
  جدو تفاوت بین این دو نوع ماجراجویی وجود دارد. اول اینکه ماجراجوییهای با خطر بالا، حدودا 2 برابر ماجراجوییهای عادی به تجربه قهرمان اضافه میکنند. ثانیا مقدار آسیبی که به قهرمان میزنند و موجب کاهش سطح سلامتی میشوند بیشتر از ماجراجوییهای عادی میباشد.


  ستفاوتهای بین قهرمانهای نژادهای مختلف چیست ؟
  جهر نژادی دو فاکتور مخصوص به خود دارد که قهرمانش با نژادهای دیگر تفاوت پیدا کند. اولین فاکتور آیتمهاییست که برای آن قهرمان میتوان خریداری کرد. ( 5 آیتم مخصوص برای قهرمان هر نژاد وجود دارد که فقط برای آن نژاد میتوان خریداری کرد) دومین تفاوت تواناییهای خاص خود قهرمان آن نژاد است. این تواناییها عبارتند از:
  قهرمان رومی: افزایش 100 تایی قدرت هجومی، به جای افزایش 80تایی قدرت در هر بار اضافه کردن قدرت هجومی.
  قهرمان توتن: وقتی که قهرمان توتن به همراه نیروها برای غارت فرستاده میشود ، 20درصد بیشتر از ظرفیت مخفیگاه نیروها میتوانند غارت کنند.
  قهرمان گول: قهرمان گول با اسب سرعتش 5 تا بیشتر خواهد بود ( 10 تا برای سرور اسپید)


  سچقدر طول میکشد تا یک قهرمان زنده شود ؟
  جکافیست سطح قهرمان رو با عدد 1 جمع کنید تا مقدار زمان لازم برای زنده شدن قهرمان به ساعت بدست آید. مثلا در صورتی که سطح 2 باشد، 3 ساعت طول میکشد. البته این زمان ماکزیمم 24 ساعتی دارد. یعنی برای قهرمانهای بالاتر از سطح 23، بیست و چهار ساعت طول میکشد تا قهرمان زنده شود. ( در سرورهای اسپید این ماکزیمم برابر 12 ساعت است)

  سآیتمهای سبک، متوسط و سنگین قهرمان چه زمانی به بازی می آیند؟
  جمنظور از آیتمهای سبک و عادی و سنگین را با مثال ابتدا توضیح میدهیم، با سیستم جدید ورژن 4، قهرمان سه نوع آیتم میتواند داشته باشد که یکی از همه ضعیفتر، یکی متوسط و دیگری قویترین است. مثلا شمشیر کوتاه لژیونر، شمشیر لژیونر و شمشی بلند لژیونر را داریم.
  شمشیر کوتاه لژیونر به قهرمان 500 قدرت اضافه میکند ضمن اینکه به هر لژیونر نیز 3 تا هم در دفاع هم در هجوم امتیاز اضافه میکند. ( آیتمهای گروه 1)
  شمشیر لژیونر به قهرمان 1000 قدرت اضافه میکند ضمن اینکه به هر لژیونر نیز 4 تا هم در دفاع هم در هجوم امتیاز اضافه میکند. ( آیتمهای گروه 2)
  شمشیر بلند لژیونر به قهرمان 1500 قدرت اضافه میکند ضمن اینکه به هر لژیونر نیز 5 تا هم در دفاع هم در هجوم امتیاز اضافه میکند. ( آیتمهای گروه 3)
  با چنین تعاریفی زمان ظهور آیتمهای گروه های مختلف به شکل زیر است:


  آیتمهای گروه 1 – تا روز 75 بازی
  آیتمهای گروه 2- از روز 75 تا 165
  آیتمهای گروه 3 – از روز 165 به بعد.
  این مقادیر برای سرورهای نرمال است . برای سرورهای 2x، این اعداد نصف خواهند شد و برای سرورهای اسپید یک سوم. یعنی برای سرور اسپید به جای اعداد 75 و 165، اعداد 25 و 55 را خواهیم داشت.

  سمنظور از قابلیت انباشته شدن برای آیتمها چیست؟
  جمنظور اینه که شما میتونید چند تا از اون آیتم رو در فضای مربوط به آیتمهاتون داشته باشید و بتونید بیشتر از یکی رو در یک زمان استفاده کنید. مثلا قفس قابلیت انباشته شدن دارد، بنابراین شما میتوانید در یک زمان هر چقدر که بخواهید از این آیتم برای قهرمانتون استفاده کنید ولی مثلا کلاه خود قابلیت انباشته شدن ندارد و شما نمیتوانید در یک زمان از چند کلاه خود استفاده کنید.

  سبه من حمله شد ولی قهرمانم دفاع نکرد چرا؟
  جشما برای اینکه بخواهید زمانی که به شما حمله میشه، قهرمانتون دفاع کنه، گزینه"
  قهرمان شما همیشه با لشکریان باقی خواهد ماند." را از صفحه مربوط به قهرمان فعال کنید. دقت کنید به صورت عادی، زمانی که شما ثبت نام میکنید، این گزینه روی "هنگامی که حمله‎ای به این دهکده انجام شود قهرمان مخفی خواهد شد" است.


  سدر روز صلح مي شه ماجراجويي کرد ؟
  ج بله.

  سايا ممکن است کسي در ماجراجويي ايتم هاي نژاد هاي ديگر را به دست آور مثلا توتني کمان رعد به دست بياورد ؟
  جخير هر نژاد آيتم هاي خاص خود را به دست مي آورد.


  سچطوري منابع توليدي قهرمان رو عوض کنم ؟
  جروي عکس قهرمان کليک کنيد در ميانه صفحه روی فلش کنار "خصوصیات" کلیک کنید. منبع مورد نظر را انتخاب کنيد و ذخیره تغییرات رو بزنید.

  ساگه قهرمان رو به ده دوستم بفرستم اونجا منابع توليد مي کنه ؟
  جقهرمان تنها در دهکده هاي خودي که به آن ها تعلق دارد توليد منابع مي کند.


  سحيوناي اسیر شده با قفس نیاز به گندم ندارن؟
  جخیر.


  ساگر حیوونای اسیر شده رو آزاد کنیم قفس هامون تعمیر میشن؟ حیوون های اسیر شده گریز میکنن؟
  ج1-خیر 2-خیر.

  سچرا حراجی برای من فعال نیست ؟
  جباید ده ماجراجویی رفته باشید.
  س تاثیر بعضی آیتم های قهرمان مثل کفش سربازی که روی تمام نیروها تاثیر میزارن ، روی تمام نیرو های اکانت و یا تمام نیروهای دهکده هست؟
  جخیر .این آیتم ها فقط روی نیروهای همراه قهرمان تاثیر میزارن.


  سمنظور از این که با استفاده از اثر هنری میشه به اندازه تولید تمامی دهکده ها امتیاز فرهنگی به دست آورد چیه؟
  ج یعنی هر اثر هنری ای که مصرف میکنید ، به شما امتیاز فرهنگی ای معادل جمع تولید روزانه امتیازفرهنگی شما در تمام دهکده ها میده.

  سچه زمانی بهترین زمان خرید و فرومش جنس در حراجی هستش؟
  ج بهترین زمان برای خرید آیتم ها ، زمان های خلوتی حراجی هست که معمولا 4 تا 7 صبح هستش .
  بهترین زمان فروش هم زمان هایی هستش که حراجی شلوغ و پر متقاضی هستش.
  دقت کنید که بعد از به فروش گذاشتن آیتم ، 24 ساعت(در سرور نرمال) طول میکشه تا به فروش بره. و مثلا اگر میخواید که جنس شما بین ساعات 8 تا 9 شب بالا باشه ، باید ساعت 9 شب امشب اون رو به فروش بگذارید.


  سقدرت دفاع لشگریان طبیعت چقدره؟
  جاز این لینک استفاده کنید.

 • ـــــــــــــــــــــــــ
  عمارت قهرمان و واحه


  س آیا قهرمان در هر دهکده به طور مجزا می تواند سرزمین متروکه بگیرد؟ آیا من تو هر کدام از دهکده هام که سطح عمارت قهرمان رو به 10 برسونم می توانم در 7×7 آن دهکده سرزمین متروکه بگیرم یا فقط در کل بازی می شود 3 تا سرزمین متروکه گرفت؟
  ج قهرمان در هر دهکده به طور مجزا سرزمین متروکه (واحه) می گیرد. برای این کار باید سطح (لول) عمارت قهرمان(هیرو) حداقل 10 باشد و همچنین شما باید نیرو های واحه ی مورد نظر رو به طور کامل از بین ببرید و قهرمان را با یک حمله ی عادی روانه ی واحه کنید و این گونه واحه گرفته می شود. هر دهکده حداکثر می تواند 3 واحه داشته باشد. که در لول 10 یک واحه در لول 15 یک واحه و در لول 20 یک واحه می تواند بگیرد. گفتنی است تمامی واحه ها به شرطی امکان گرفتن آن وجود دارد که در 7×7 دهکده باشد.
  شما به طور نامحدود می تونید واحه داشته باشید. فقط برای هر دهکده 3 عدد!
  مثال: یک فرد 10 دهکده دارد که در تمامی ده ها لول عمارت هیرو 20 است. این فرد می تواند حداکثر 30 تا واحه داشته باشد.

  س چه جوری می تونم واحه ای که توسط بازیکن دیگری تسخیر شده رو تسخیر کنم؟
  ج برای گرفتن واحه ای که تسخیر شده، شما باید اگر احیانا نیرویی در آن است را بکشید و سپس فقط هیرو را ارسال کنید. معمولاً پس از 3 الی 4 بار فتح خواهد شد. (لول عمارت هیرو هم باید سطح مناسبی داشته باشه)
  همون طور که این جا هم می تونید بخونید، در صورتی که دهکده صاحب واحه فقط همین یک واحه رو داشته باشه، ۳ حمله لازمه. در صورتی که ۲ تا واحه (همون دهکده دقیقاً) داشته باشه و این واحه یکی از اون دو تا باشه، ۲ حمله لازمه. اگه ۳ تا واحه داشته باشه، یک حمله کافیه.

  س آیا 25 % ی که با گرفتن واحه به تولیدات اضافه می شه، به کل دهکده ها اضافه می شه یا فقط به همان دهکده اضافه می شه؟
  ج فقط به همون دهکده اضافه می شه و نیازی هم به استخراج نداره (به صورت خودکار به تولیدات دهکده اضافه می شه).
  س من قبلا از توی قصر سطح 15 رئیس ساختم. حالا در دهکده ی جدیدی که بنا کردم دارالفنون را به سطح 20 رسوندم و اقامتگاه را به سطح 10؛ اما وقتی وارد دارالفنون می شم تا رییس را تحقیق کنم خبری از رییس نیست. باید چی کار کنم؟ مشکل کجاست؟ در ضمن من در این دهکده مهاجر نساختم.
  ج شما باید پیش نیاز های رئیس را بسازید (مثل اردوگاه سطح 10 برای رومن و گول و سطح 5 برای توتن).
  س تو 7×7 من یه 50% گندم واحه هست که پره جک و جونوره. اینا هم سواره یا پیاده نظام سرشون می شه یا فقط قدرت حمله مهمه؟
  ج این قانون برای کل نیرو هاست. یعنی سواره/پیاده بودن سرشون میشه!


  س وقتی یک واحه تسخیر نشده رو خالی می کنیم و نمی گیریمش، منابعش کی پر می شه؟
  ج هر 24 ساعت همه ی منابع پر (1000 تا از هر منبع برای واحه 25% و 2000 تا از هر منبع برای واحه 50%) می شوند.


  س من دیروز یک واحه گرفتم. اگه بهش حمله کنم، منابعی که بهم میده از خود واحه کم می شه یا این که از من کم می شه؟
  ج از منابع دهکده ای که با اون واحه رو گرفته اید کم می شه و پس از بازگشتن نیروها، به دهکده ای که از اون جا حمله کرده اید اضافه می شه.


  س وقتی یک واحه رو تسخیر کردم، دیگه جک و جونور توش رشد نمی کنه؟
  ج خیر.


  س عمارت قهرمان در ده دوم چه فایده ای داره؟
  ج برای تسخیر کردن واحه از ده دوم و افزودن به تولیدات آن ده .

  س متروکه وفاداری داره؟
  ج اگه تحت تملک بازیکنی باشه، بله. در این حالت (همون طور که این جا هم می تونید بخونید)، در صورتی که دهکده صاحب واحه فقط همین یک واحه رو داشته باشه، هر حمله 40، در صورتی که ۲ تا واحه (همون دهکده دقیقاً) داشته باشه و این واحه یکی از اون دو تا باشه، ۲ حمله لازمه تا وفاداریش صفر بشه. اگه ۳ تا واحه داشته باشه، یک حمله کافیه. هر ساعت هم یک درصد به وفاداری واحه اضافه می شه.


  س آیا ممکن است که ما در ده اول یک واحه را تسخیر کنیم. می توانیم از دهکده های دیگر خودمون که در 7*7 واحه است، تسخیر کنیم؟ برای تسخیر از طریق ده های دیگر چیکار کنیم؟
  ج 1. بله.
  2. بله. روش: ابتدا قهرمان رو به اون جا انتقال بدید و سپس طبق معمول آن را تسخیر کنید (با کشتن همه ی جونورهاش و اگه قبلاً تصاحب شده، کم کردن وفاداریش).

  س من یه 15c (دهکده ی 15 گندمی) دارم. می خوام با قهرمان سرزمین متروکه بگیرم. دور و برم همش 25% هستند. با ده اولم بگیرم یا دومی؟
  ج ببینید که اگه با کدوم دهکده بگیرید در دراز مدت بیشتر به شما افزایش تولیدات می ده. مثلاً در اینجا گرفتن واحه ی گندمی(واحه ای که تولیدات گندم میده) با 15 گندمی بهتر است.
  س برای هر دهکده می شه سه تا آبادی تسخیر نشده گرفت یا تو کل دهکده ها می شه سه تا آبادی تسخیر نشده گرفت؟
  ج در هر دهکده ای که شرایط تسخیر کردن واحه (حضور قهرمان و داشتن عمارت قهرمان سطوح 10 و 15 و 20 -هر کدام یک واحه- و بودن واحه در 7×7 همون دهکده) رو فراهم کنید، می تونید از اون دهکده سه تا واحه بگیرید. یعنی در مجموع می توانید حداکثر 3×تعداد دهکده هاتون واحه داشته باشید.
  س من یک واحه گرفتم؛ حالا اگر کنسلش کنم می تونم بجاش یک واحه دیگه بگیرم؟
  ج بله. فقط آزاد شدن واحه چند ساعتی طول می کشه.


 • چیف(تسخیر دهکده)


  توصیه میشود
  س در نزديکي من يکی هست که 7 دهکده داره و من مي خوام پايتختش رو چيف کنم آيا همچين چيزي امکان داره يا نه؟
  ج خیر، پایتخت چیف نخواهد شد، اما می توان دهکده ای که پایتخت نیست رو چیف کرد و در چیف محدودیت مکانی وجود ندارد. شما برای چیف نیاز به رئیس/رئیس قبیله/سناتور دارید.
  سمن مي خوام دهکده ی يکي از دوستانم رو چيف کنم ولي مشکل اينجاست که در اون دهکده حدود 5000 نيرو است که براي پشتيباني به من ارسال کرده. مي خواستم بپرسم اگر من دهکده اش رو چيف کنم چه بلايي سر نيروهايش مي آيد؟
  ج همه ی نیرو های ایشون که در دهکده ی مذکور ساخته شده اند بلافاصله محو می شوند.


  س یه 15 یا 9 گندمی بخوام بگیرم چه باید بکنم؟
  ج از 15/9 گندمی یاب کلوپ طلایی که کنار نقشه میاد استفاده کنید.
  دو حالت داره:
  1. سرزمین های خوب اشغال شده اند که راهش چیف است.
  2. سرزمین خالی وجود دارد که با سه مهاجر و یک «اسلات خالی» آن جا را تصرف می کنید.
  البته با استفاده از کلوپ طلایی هم می تونید راحت تر از این سایت یه 9/15 گندمی پیدا کنید.
  یا می‎تونین وقتی روی نقشه ی تراوین هستید موس رو روی متروکه های اطرافتون نگه دارین تا کنار نقشه نوعش رو بنویسه (15-1-1-1 و 9-3-3-3 مد نظر هستند).

  س پس از این که یک دهکده رو چیف کنیم، نیرو هایی از اون دهکده که قبل از چیف شدن بیرون از دهکده بودن چی می شن؟
  ج بلافاصله و تماماً نابود می شن (سکته می زنن)!
  س اگه دهی رو چیف (تسخیر) کنم، به من امتیاز فرهنگی ای علاوه بر اون هایی که از قبل داشتم به من می ده؟
  ج خیر، تنها به رشد امتیاز فرهنگی در روز امپراطوری شما کمک می کنه (بسته به سطح ساختموناش -روی هر ساختمون کلیک کنید به شما رشد امتیاز فرهنگی رو تو ستون CP می گه-).  ـــــــــــــــــــــــــ
  منابع


  س در دهکده ای که پایتخت نیست می شه به جز منابع (آهن-چوب-خشت-گندم)، بقیه چیزها مثل عمارت قهرمان و ... رو بالاتر از سطح 10 برد یا نه؟
  بله، می شه همه ی ساختمان ها ( به جز منابع و آن هایی که سطح کلی آن ها از 10 بیشتر نیست -مثل لیمونادسازی و کارخانه ها-) رو تا سطح 20 بالا برد.
  سمن مقدار تولید گندمم منفی شده، چی کار باید بکنم؟
  ج کار خاصی نباید بکنید! تنها کاری که باید بکنید این است که حواستان به موجودی انبار غذای آن دهکده باشید تا احیاناً به صفر نرسد (در غیر این صورت سربازان شما تلف خواهند شد). این امر با انتقال دادن گندم از طریق بازار به آن دهکده یا غارت امکان پذیر است. با ارتقا دادن گندمزارها یا آسیاب/نانوایی یا فعال کردن پلاس گندم یا گرفتن یک واحه می توانید دوباره این مقدار را مثبت کنید.

  س تفاوت سرورها با یکدیگر در چیست؟
  ج چند نوع سرور داریم مثل :
  1. سرور معمولی: پس از 300 روز از شروع سرور، WW (شگفتی جهان) آزاد می شه.
  2. سرور اسپید (speed): سرعت ساخت و ساز و تولید منابع سه برابر سرورهای معمولی است و سرعت حرکت لشکریان و حداکثر تعداد تله های قابل ساخت در یک تله ساز دو برابر است.

  و ... .

  س آیا می تونم از یک سرور با سرورهای دیگه ارتباط داشته باشم؟
  ج خیر، هر سرور به طور جداگانه ثبت نام و بازی می شه و تنها خود بازی در آن ها یکسان است (و نه بازیکنان ).


  س آیا می صرفه آدم 4-5 تا شمشیرزن از دست بده که متروکه ی بغلش رو همیشه غارت کنه (بدون گرفتن با قهرمان)؟
  ج با محاسبه ای ساده می توان فهمید که حدود 2400-3000 منبع (برای شمشیرزن رومن) از دست می دید. با توجه به اینکه هر واحه 25% از هر منبع 1000 تا داره و 50% 2000 تا داره و هر 24 ساعت یکبار پر می شه، می شه نتیجه گرفت که اگه شما یه بار این تلفات رو بدید و بعد با زمان بندی مناسب از زیاد شدن دوباره ی حیوانات جلوگیری کنید، به صرفه است .


  س نسبت تولید منابع و جمعیت چگونه است به عبارت دیگر به ازای چقدر از جمعیت میزان تولیدی منابع باید چقدر باشد؟
  ج این مطلب فقط در اوایل بازی قابل بررسیه! در واقع این مورد بر می گرده به تفکر شما. فقط تا جایی می گم که تا حدی باید منابع رو ارتقا بدید که اگه یه روز حمله کردن مقدور نبود (مثلاً جنگ اتحادها یا روز صلح)، فلج نشید و بتونید تا حد زیادی به روال عادی کارتون ادامه بدین. معیار دیگه اینه که اگه شما جمعیت خوبی دارید، در حالی که سطح ساختمون ها رو بیخودی بالا نبردید (مثلاً سربازخونه و اصطبل و بازار و دارالفنون و ساختمون اصلی و سفارت -اگه مؤسس نیستید- در سطوح بالا، تو اول بازی به درد نمی خوره) می تونید بفهمید که کارتون درسته!
  س من ذخیره گندمم (با توجه به این که حمله ای هم بهم نمی شه و مخفیگاه زیاد دارم) خود به خود کم می شه. مشکل کجاست؟
  ج احتمالاً تولید گندم شما منفی شده است. با ساخت سرباز زیاد و ارتقا ندادن گندمزار متناسب با آن این اتفاق می افتد. هم اکنون تنها کاری که باید بکنید این است که حواستان به موجودی انبار غذای آن دهکده باشید تا احیاناً به صفر نرسد (در غیر این صورت سربازان شما تلف خواهند شد). این امر با انتقال دادن گندم از طریق بازار به آن دهکده یا غارت امکان پذیر است. با ارتقا دادن گندمزارها یا آسیاب/نانوایی یا فعال کردن پلاس گندم یا گرفتن یک واحه ی گندمی یا استفاده از تعدیل منابع می توانید دوباره این مقدار را مثبت کنید.

 • قصر و اقامتگاه و مسائل مربوط به آنها

  س من چه طوری می تونم پایتخت خود را تغییر بدم؟
  ج تو ده دوم قصر بسازید ... بعد برید تو قصر>>قسمت مدیریت و گزینه ی «این دهکده را پایتخت کن» را فعال کنید و اگر هم در پایتخت قصر زدید. باید اول قصر را تخریب کنید تا بتوانید قصر را در دهکده ی دیگری بسازید. (چون در کل امپراطوری تنها می توان یک قصر ساخت)  س اقامتگاه با قصر چه فرقی داره؟ از نظر کمتر صرف کردن منابع برای ساختشون کدوم بهتره؟
  ج قصر منابع بیشتری می خواهد و در عوض در سه سطح 10، 15 و 20 هر کدام یک اسلات خالی می دهد، در صورتی که اقامتگاه ارزان تر است و تنها در سطوح 10 و 20 اسلات خالی می دهد. با ساختن قصر شما می توانید آن دهکده را پایتخت کنید. در هر دو می توان مهاجر و رئیس ساخت و برای دهکده ی اول اقامتگاه بهتر است.
  س الان 4 دهکده دارم و چون در دهکده اولم فضاي خالي کم آوردم مجبور شدم اقامتگاه سطح 10 رو تخريب کنم؛ آيا اين مشکلي به وجود نمياره؟
  ج خیر.
  س امتیاز فرهنگی چیست؟
  ج امتیاز فرهنگی یا culture points (همون CP): در اثر ساخت هر ساختمان/منبع و یا ارتقا دادن آن ها و همین طور برگزار کردن جشن در تالار جشن و استفاده از کلاه افزایش امتیاز فرهنگی قهرمان و یا استفاده از آثار هنری، مقداری به امتیاز فرهنگی اضافه می شود.
  تنها در صورتی که امتیاز فرهنگی امپراطوری شما به حد مشخصی برسد می توانید دهکده ی جدید بنا یا تسخیر کنید.


  س اگه من تو دهکدم اقامتگاه سطح 3 داشته باشیم می تونم قصر هم درست کنم؟
  ج خیر! ابتدا باید اقامتگاهتان را تخریب کنید (یا با منجنیق خود/دوستتان یا با داشتن ساختمان اصلی سطح 10 در همان دهکده و تخریب سطح به سطح) و سپس قصر را احداث کنید. البته می تونید تو هر دهکده ی دیگه ای که اقامتگاه نداره قصر بسازید (البته فقط یک قصر می تونید بسازید).
  س اگه قصر رو تو ده دوم بزنم، پایتخت خود به خود عوض مي شه يا بايد كاراي ديگه اي هم بكنم؟ اين رو هم بگم كه تو ده اولم گندمزار هام سطح 11 هست؟
  ج باید پس از احداث قصر، گزینه ی «پایتخت کردن این دهکده» را در قسمت مدیریت که داخل قصر هست انتخاب کنید. با این کار منابع دهکده ی اولتون که بیشتر از سطح 10 بوده به سطح 10 بر می گرده و سنگتراشی در پایتخت قبلی و سربازخانه ی بزرگ/اصطبل بزرگ در پایتخت جدید (در صورت وجود) محو می شن.
  س من می خوام مهاجر بسازم ولی می ترسم که بهم حمله بشه و مهاجرام کشته بشن. آیا می شه هر مهاجری رو که ساخته شد ببریش سرزمین متروکه؟
  ج خیر، نمی شه و باید هر سه تا کامل بشن. برای حفظ اونا می تونین فقط با مهاجراتون به دهکده ی یکی از دوستان گولتون (که تله هم داره) حمله کنید (از قبل باهاش هماهنگ کنید) تا تو تله هاش بیفتن. هر وقت لازمشون داشتی بهش می گی که آزادشون کنه.
  و یا یه راه ساده اینه که گریز کلوپ طلایی رو (اگر دارید) فعال کنید.

  س من الان چهار تا دهکده دارم. در دو دهکده ی اولم اقامتگاه سطح 10 درست کردم و دهکده ی بعدی رو ساختم و در دهکده ی سومم قصر ساختم و رسوندم به سطح 10 و دهکده ی چهارم رو ساختم.
  الان در دهکده اولم دارالفنون رو سطح 20 کردم و رئیس رو تحقق کردم. حالا فهمیدم برای ساخت رئیس باید اقامتگاه رو به سطح 20 برسونم. این کار خیلی برام سخته (اقامتگاه سطح 20 فقط 63 هزار تا چوب می خواد). راه حل دیگه ای هست ؟!!!
  ج فقط می تونید: تو دهکده ای که قصر داره، دارالفنون و اردوگاه با سطح های مناسب رو فراهم کنید و قصر رو به سطح 15 برسونید یا تو دهکده ی چهارمتون این کار رو با اقامتگاه سطح 10 بکنید و یا بی خیال چیف بشید! اینکه کدوم روش رو انتخاب کنید، بستگی به دهکده ی مورد نظر شما برای چیف کردن داره و ارتش هر دهکده (بهتره رئیس تو دهی ساخته بشه که خودش یا دهی نزدیک به اون ارتش هجومی خوبی داشته باشه -چون چیف کردن اغلب نیاز به ارتش خوب داره- و همچنین به ده هدف نزدیک باشه). __________________


 • متفرقه
  س
  چه طور می تونم رتبه ی خودم رو تو غارت، مهاجمين، مدافعين و پيشرفت كننده های هفته ببينم؟
  رتبه ی شخص ديگه رو چه طور؟
  ج برید تو قسمت آمار.روی "تاپ 10" کلیک کنید.
  بهتون می گه چه قدر غارت کردید، چه قدر کشتید و چند تا پیشرفت داشتید تو هفته.
  هر هفته این تاپ ریست می شه و این ساعت معمولا 00:30 شب دوشنبه است.
  البته رتبه ی کلّ (از اول بازی) خودتون رو برای غارت نمی تونید ببینید و برای مهاجمین و مدافعین هم از همون "تاپ 10" استفاده کنید.


  س منظور از کوارتر ها بع) های بازی چیه؟
  ج بازی متشکل از چهار ربع هستش.
  Y X
  (-/-)
  جنوب غرب
  (+/-)
  جنوب شرق
  (-/+)
  شمال غرب
  (+/+)
  شمال شرق


  س به عنوان یه بازیکن تازه وارد یه سری راهنمایی های اولیه میخواستم.
  جاول از ساختن مخفیگاه شروع کنید ، مخفیگاه بسازید و ارتقا بدید تا منابعتان حفظ شود ، وقتی به شما حمله میشود ، سعی کنید منابع را مصرف کنید مثلانیرو بسازید یا اینکه منابع ارتقا بدید .شروع به ساخت نیرو کنید ، وقتی بهتون حمله میشه نیرو ها را از ده خارج کنید مثلا به عنوان پشتیبان برای همسایتون بفرستید و بعد از حمله زود پس بگیرید وقتی که پای اکانت نیستید محاسبه کنید چه زمانی بر میگردید ، به یک جایی که مطمئنید ضعیفه جوری حمله کنید که وقتی شمابه اکانتتون میرسید نیرو هاتون هم باهاتون به ده برسند تمام این کارا مستلزم اینه که شما برای بازی وقت بزارید  س برای شکایت از مولتی هانتر یک سرور باید چی کار کرد؟
  ج سمت راست همه ی صفحات اکانتتون، یک قسمت است به اسم پشتیبانی که هنگام کلیک بر روی آن سه تا نهاد پاسخگو هستند.
  ساپورت، مولتی هانتر، و ادمین (که باید برای شکایت از تیم مدیریت تراوین از این طریق اقدام فرمایید). همچنین این ایمیل
  admin@travian.ir


  س فارم یعنی چی؟
  ج فارم در لغت به معنای مزرعه و در اصطلاح به معنی اکانت یا دهکده ای است که توان دفاع از خود را ندارد و همواره مورد تهاجم و غارت همسایگان قرار می گیرد.


  س اين هايي كه می گن رتبه ی 800 تو مدافعين هستم يا فلانی رتبه ی 15 تو غارت هست، چه طوری می گن؟
  ج رتبه 800 مدافعین منظورشون دفاع کلّه (از اول سرور)!
  در مورد دوم هم یا توی یه هفته ی معین می گن که مثلاً این هفته رنک 8 غارته؛ یا به طور کلی می گن که طرف جزو 10 تا غارتگر خوب سروره! برای دیدن رتبه های کلی (مهاجمین و مدافعین -این رتبه ها برای پیشرفت و غارت وجود ندارد-) باید برید تو آمار، بالای اون پنجره سه تا عکس وجود داره. به جز اون کاپه بقیه رو بزنی اونا رو نشونت میده.


  س چطور پسورد اکانتم رو تغییر بدم؟
  ج از سمت جپ زیر عکس قهرمان روی نام اکانتتون کلیک کنید ، در صفحه جدید به قسمت اکانت برید
  از پایین صفحه میتونید پسورد را تغییر دهید.


  س برای فهمیدن زمان شروع یا ریست سرور باید چه کار کنیم؟
  ج یه روشی هست که می تونید با نگاه کردن به آخرین مدال های گرفته شده بفمید؛ مثلا، آخرین مدال گرفته شده مربوط می شه به هفته ی 10 پس 10×7=70.
  س چگونه بفهمم بن شده ام؟
  ج وقتی بن می شید، اگه برید توی نقشه و بر روی یکی از دهکده های خودتون کلیک کنید، زیر عکس دهکده ی شما گزینه لشگرکشی و فرستادن تجار خاموش هست. روش دیگر اون هم این که وقتی می رید یه حمله کنید یا یک ساختمونی رو ارتقا بدهید. به شما پیام می دهد که شما بن شده اید.
  س دلیل جریمه شدن از طرف مولتی هانتر را باید از کجا فهمید یا این که باید از خودش بپرسیم؟
  ج شما می توانید نامه ای Multihunter بزنید (با انتخاب موضوع مناسب برای نامه) و علت را جویا شید. مولتی هانترها موظفند طی 24 ساعت به نامه ی شما پاسخ دهند.
  س اصلاً نمی تونم وارد اکانت خودم بشم. علت آن چیست؟
  ج حالات زیر ممکن است به وجود بیاید:
  1. ممکن است بیش از 3 نفر در اکانت شما باشند. 2. ممکن است رمز/اسم اکانت را اشتباه وارد کرده باشید.
  3. شاید سرور در حال آپدیت باشد (که در این صورت از مدتی قبل به صورت عمومی اعلام خواهد شد).


  س اگه کسی به اکانتش سر نزنه ، بعد از چند روز اون اکانت حذف میشه ؟
  ج اکانت با جمعیت مساوی یا کمتر از 10 بعد از 1 هفته حذف می شود.
  اکانت با جمعیت مساوی یا کمتر از 50 بعد از 2 هفته حذف می شود.
  اکانت با جمعیت مساوی یا کمتر از 100 بعد از 3 هفته حذف می شود.
  اکانت با جمعیت مساوی یا کمتر از 250 بعد از 4 هفته حذف می شود.
  اکانت با جمعیت مساوی یا کمتر از 500 بعد از 5 هفته حذف می شود.
  اکانت با جمعیت مساوی یا کمتر از 1000 و بیشتر بعد از 6 هفته حذف می شود.
  در آخر این که: اکانت هایی که توسط مولتی هانتر جریمه شده اند بعد از 3 هفته غیر فعال بودن حذف می شوند
  .


  سآیا همه ی بازیکن ها توسط مولتی هانتر کنترل می شوند؟
  ج نفرات برتر سرور همیشه و به طور مرتب چک می شن و بقیه، هم به صورت اتومات و هم به صورت دستی چک می شن و مولتی هانتر اگه خلافی ببینه برخورد می کنه و نفرات تاپ تن نیز به طور دقیق بررسی می شوند.


  س اگه بخوام تو یه سروری با کسی کنار هم بیافتیم باید چه کار کنیم؟
  ج این کار روش مطمئن ندارد، اما زمان فعال سازی اکانت مهم است و شما هم باید یک منطقه (مثلاً همه شمال غرب) را انتخاب کنید.


  س نوب کیست؟
  ج Newbie or Noob (تازه کار- آماتور) به معنای عضو جدید است. اصطلاحی عامیانه برای یک تازه وارد در اینترنت می باشد (البته بیشتر در بازی های آن لاین). این واژه بیشتر جنبه ی تحقیر آمیز دارد.


  سآیا مولتی هانتر می تواند وارد اکانت ما شود؟
  ج خیر مولتی هانتر مجاز نیست از شما پسورد درخواست کند . مولتی هانتر به وسیله ابزار های خاص اکانت شما را چک می کند و نیاز به ورود به اکانت شما ندارد.


  س توی پروفایل بعضی از بازیکن ها آن قدر مطالب گذاشتن که نصفش توی صفحه جا نشده و رفت زیر اون خط های بغل. چه جوری می شه اون جا رو دید؟
  ج دكمه چپ موس رو نگه داشته بعد به اون سمت بكشيد. پس از اینکه انتخاب شد، اون رو تو یه نرم افزار ویرایش متن (مثل note pad) کپی کنید.


  س تاپیکی برای معرفی اصطلاحات بازی؟
  ج توصیه می شود.


  س من جانشین یکی از هم اتحادی هام هستم، آیا می تونم هم زمان هم با اکانت اون آنلان بشم و هم با اکانت خودم ؟
  ج
  اگه با دو مرورگر مختلف کانکت بشید, میتونید همزمان در یک جهان در دو اکانت لاگین کنید.


  س مولتی هانتر باید بگه چه مدت بن می شی یا نه؟
  ج بن شدن به خاطر رسیدگی به جریمه است. مدت زمان بن بودن به همکاری شما بستگی داره و پس از اعمال مجازات (کم شدن جمعیت و ارتش و ...)، آزاد خواهید شد.


  س کسی که بن میشه چه کارهایی میتونه انجام بده؟
  ج تقریباً هیچ کاری! منابع تولید می شن و انبارها احتمالاً پر می شن (بسته به مدت بن بودن). شما هم فقط می تونین نگاه کنین و نامه نگاری.
  س امکان دارد جمعیت یک نفر صفر بشود؟
  ج بله، ممکن است در اثر حمله با منجنیق، تمام ساختمان ها و منابع یک نفر نابود شود و تنها روستایش صفر شود. البته تنها دهکده ی یک بازیکن صفر می شود، اما محو نمی شود؛ در حالی که اگر جمعیت پایتخت و یا ده دیگری صفر شود و آن دهکده تنها دهکده ی بازیکن نباشد، محو می شود.
  س چه جوری مي شه با كد هايي، رنگ متن هاي توضيحات اتحاد و پروفايل يك اكانت رو عوض كرد؟
  ج البته تو پروفایل نمی شه رنگی نوشت، ولی توضیحات اتحاد رو می شه .
  با [ color=blue ] (و آخرش [ / color ] (کلاً بدون space) متن تون رو آبی بنویسین. به جای blue از رنگ های عادی دیگه (مثل red یا green) هم می تونین استفاده کنین.