همه چیز درباره کتیبه ها (از طرف EyeDean)

 • به نام خدا
  شاید یکسالی باشه پست آموزشی ننوشتم. تو سرور ۸ ایران (راند اوّل) لیدر کل جنوب شرقی (اتحاد معظم والس) بودم و حسابی سرم شلوغ بود. اما شکر خدا تموم شد و فرصت پیدا کردم باز با اندک تجربه ای که دارم در خدمت دوستان باشم.


  درباره من
  مدیر ارشد بخش آموزش هستم. تو سرور ۸ لیدر کل و در عین حال پلنر جنوب شرقی (ملقّب به والس) بودم که در انتها متای پیروز شد. از نظر کتیبه ها هم توی سرور ۸ (راند اوّل) فکر کنم منسجم ترین اتحاد بودیم.کلاً هم عشق آموزش و مقاله نوشتن دارم و امیدوارم مقالاتم مفید باشه. سرور ۸ هم الآن دو سه روز هست تموم شده و من گفتم تا داغ هستم این مقاله رو بنویسم.

  درباره این مقاله

  تو این مقاله می خوام تمام نکات مربوط به کتیبه ها (کتیبه های میان بازی) رو بنویسم. :) حدود ۶ ماه پیش ما خودمون لنگ کلّی آمار و اطلاعات دقیق بودیم و حالا این اطلاعات رو، به همراه فوت و فن های کوزه گری که ما یاد گرفتیم اینجا می ذارم. هدیه ناقابلی از اتحاد بزرگ والس به تمام بچه های باهوش و بااستعداد تراوین ایران.


  حقوق معنوی
  کپی کردن این مطلب در وبلاگ ها یا وبسایت های اتحادی شخصی تنها با ذکر منبع دقیق (همین تاپیک فروم اصلی) مجاز هست. کپی کردن چاپی و تجاری این مطلب هم مجاز نیست.

 • فصل اوّل) نکات ابتدایی


  کتیبه چیست؟
  چیزی شبیه یک نوشته باستانی توی ذهن نقش می بنده از این اسم. اما در عمل یه خاصیتی هست که روی یک یا همه ی دهکده های شما اثر می ذاره که با دهکده ی عادی متفاوت می شه. مثلاً ساختمون های دهکده مقاومت بیشتری پیدا می کنن، یا سربازهای ساخته شده از اون دهکده سریع تر حرکت می کنن، یا سربازها گندم کمتری می خورن (مثلاً نصف حالت هادی)، یا ...


  ===================================================================


  انواع کتیبه
  در یک سرور ۸ نوع کتیبه وجود داره که ۶ تاش در سه سایز، هفتمی در دو سایز و هشتمی در دو گونه موجود هست.
  سایزهای کتیبه «کوچک»، «بزرگ» و «منحصر» هستند. کتیبه های کوچک فقط در دهکده حاوی کتیبه اثر می کنند (احمق های کوچک استثناء هست) ولی بزرگ و منحصر در تمام دهکده ها.


  انواع متفاوت کتیبه اینها هستند:


  • استحکامات: باعث می شه ساختمون ها و دیوار در مقابل منجنیق های دشمن اثر مقاومتری داشته باشند.
   کوچیکش ۴ برابر می کنه (همون دهکده رو)، بزرگش ۳ برابر و منحصرش ۵ برابر مقاوم تر.
  • چکمه: باعث می شه سرعت حرکت نیروها سریع تر بشه.
   کوچیکش ۲ برابر می کنه (همون دهکده رو)، بزرگش ۱٫۵ برابر و منحصرش ۳ برابر در تمام دهکده ها.
  • مرتاض: باعث می شه نیروها مستقر (و پشتیبان ها) گندم کمتری بخورن.
   کوچیکش نصف می کنه (همون دهکده رو)، بزرگش سه چهارم می کنه و منحصرش نصف در تمام دهکده ها.
  • جنگ آموز: باعث می شه نیروهای سربازخونه، اصطبل و کارگاه زمان ساخت کمتری داشته باشند.
   کوچیکش نصف می کنه (همون دهکده رو)، بزرگش سه چهارم می کنه و منحصرش نصف در تمام دهکده ها.
  • چشمان عقاب: باعث می شه قدرت جاسوس ها بیشتر بشه و علاوه بر اون نوع (و نه تعداد) نیروهای ورودی هم مشخص باشه.
   قدرت جاسوس ها در کوچیک ۵ برابر هست (همون دهکده رو)، بزرگش ۳ برابر و منحصرش ۱۰ برابر در تمام دهکده ها.
  • گیج کننده: باعث می شه اولاً ظرفیت مخفیگاه بسیار بالا بره، ثانیاً منجنیق ها به دهکده تصادفی بخورن و هدفگیری منجنیق ها مؤثر نباشه. البته خود عمارت جادو (اگه کتیبه دست هولدر بره) رو همواره می شه هدف گرفت. و اگه کتیبه منحصر هم نباشه، خزانه رو می شه هدف گرفت.
   ظرفیت مخفیگاه کوچیکش ۲۰۰ برابر (همون دهکده)، بزرگش ۱۰۰ و منحصرش ۵۰۰ هست. منحصرش نمی ذاره خزانه رو هم هدف بگیری.
  • انبار: باعث می شه شما بتونین توی دهکده های عادی (غیر از واندر) انبار بزرگ و انبار غذای بزرگ بسازین.
   کوچیکش در خود دهکده اثر می کنه فقط. بزرگش در تمام دهکده ها. منحصر هم نداره.
  • احمق ها: در دو سایز هست که کوچک و منحصر هست. هر ۲۴ ساعت اثرش عوض می شه و یکی از اثرهای ۶ نوع اوّل (و نه انبار) رو می گیره.
   کوچیکش ممکنه اثر منفی هم داشته ولی منحصرش همیشه اثر مثبت داره. وسعت اثر کتیبه هم (این که فقط دهکده حاوی کتیبه باشه یا کلّ دهکده ها) هر ۲۴ ساعت عوض می شه و ربطی به کوچیک و منحصر بودن نداره. منحصر ممکنه فقط خود دهکده بشه یا کل دهکده ها، کوچیک احمق ها هم ممکنه روی تمام دهکده ها بشه.


  در ادامه درباره هر کدوم از این کتیبه ها جداگانه توضیح داده می شه.
  خاطرتون باشه که اغلب اوقات این شکلی هست که کوچیک خیلی خوب هست برای دهکده خودش. بزرگ خوب (و نه خیلی) هست برای همه دهکده ها، منحصر خیلی خوب هست (مثل کوچیک) روی همه دهکده ها. حداقل برای مرتاض و جنگ آموز و کمی هم بقیه این شکلی هست.


  تعداد کتیبه ها:
  ۶ نوع اوّل هر کدوم ۶ تا کوچیک، ۴ تا بزرگ و یک منحصر دارند.
  انبار ۶ تا کوچیک و ۴ تا بزرگ داره. منحصر نداره.
  احمق ها ۱۰ تا کوچیک داره و یک منحصر.
  کلاً می شه ۸۷ تا کتیبه.


  ===================================================================


  ورود و موقعیت کتیبه ها

  کتیبه های میان بازی معمولاً هفته ۱۸ الی ۲۲ بازی وارد می شن. بسته به زمان ورودشون و همین طور سایز تاپ ارتش های سرور میزان ناتار موجود در دهکده های ناتار حاوی کتیبه متفاوت هست.


  موقعیت کتیبه ها تو سروری که من بازی می کردم (سرور ۸)* این شکلی بود:
  http://up.iranblog.com/images/212qcd21x48znevsphnm.png
  و در سرور قهرمانان (دو ایکس) سری اوّل به نقل از اینجا، این شکلی بود.


  آنچه مسلم هست حدوداً یه تقارن ۱۸۰ درجه نقطه ای در زمینه کتیبه ها وجود داره. یعنی هر جایی فلان نوع کتیبه هست، حول مرکز ۱۸۰ درجه بچرخونی، اون ور هم هست. مثلاً تو سرور ما، جنوب شرقی و شمال غربی هر کدوم دو تا جنگ آموز (یه کوچیک یه بزرگ) داشتن و کاملاً هم قرینه بودند (نسبت به مرکز) و شمال شرقی و جنوبغربی هم هر کدوم دوتا.


  موقعیت کتیبه های منحصر
  اما موقعیت کتیبه های منحصر همواره یه ۷ ضلعی منتظم حول مرکز هست.
  این شکل رو ببینین:  دایره بیرونیه (قرمزه) مال سرور ۸ هست و دایره داخلیه (آبیه) مال سرور قهرمانان. شعاع مال ما حدود 51 بود و مال قهرمانان حدود 36. ترتیب کتیبه ها (این که کدوم این ۷ تا منحصر تو کدوم ربع هست یا بعدیش در جهت عقربه های ساعت کدومه) ثابت نبود. کلاً این شعاع وابسته به پاپ/تعداد اکانت/تعداد دهکده سرور هست به نظرم.


  ارتش ناتارها
  ارتش ناتارها در سرورهای مختلف متفاوت هست و از روی سایز بزرگترین ارتش های سرور (به روایتی ۳۰ ارتش بزرگ، یا ۵۰ ارتش بزرگ، یا ۱۰۰ ارتش بزرگ) ساخته می شه.
  عموماً این شکلی هست که تاپ همرهای هر ربع بخوان برن منحصر بیارن حداکثر ۵۰ درصد تلفات می دن. مثلاً در سرور ۸ تا میدگیم من تاپ همر رومن (همر شماره دو یا سه تو ربع خودم) بودم و این لینک مربوط به آوردن کتیبه منحصر چکمه هست.
  دفاع کتیبه بزرگ کمتر از منحصر و کتیبه کوچیک کمتر از بزرگ هست. مثلاً تو همون سرور ۸ این دفاع کتیبه کوچک هست، این دفاع کتیبه بزرگ.
  استراتژی گرفتن کتیبه رو از ناتار (که بهترین حالتش یه حرکت تیمی هست) در ادامه می گم.
  این هم مال سرور ۷ راند ۱ هست. کوچیک، بزرگ، منحصر. ممنون از jendidiehsan عزیز.


  ===================================================================

  تسخیر کتیبه


  شما می تونین یک کتیبه رو از ناتار، از بازیکن حریف، از بازیکن خودی و یا حتی از دهکده خودی (جابجایی بین دهکده هاتون) بگیرین. هر مدلی که باشه، توش باید هر ۴ شرط زیر رعایت بشه:


  • یک حمله عادی به سمت دهکده حاوی کتیبه (ناتار، یک بازیکن دیگر، یا حتی یک دهکده خودی) بزنید که در آن قهرمان شما وجود داشته باشد.
  • خزانه در همان موج حمله عادی یا پیش از آن (توسط منجنیق های خودی یا شخص دیگری یا با گلد اگه هماهنگ هست) تخریب شده باشد.
  • قهرمان از حمله عادی زنده برگردد.*
  • دهکده ای که ازش مهاجم حمله کرده در زمان لندینگ حمله، سطح لازم خزانه رو داشته باشه. برای کتیبه های کوچیک این سطح ۱۰ هست و برای کتیبه های بزرگ و منحصربفرد این سطح ۲۰ هست. **


  * در مورد آیتم شماره 3 توجه کنید که در یک حمله عادی اگه سلامتی قهرمان به صفر برسه قهرمان می میره. علاوه بر این اگر هم قهرمان یهو بیش از ۹۰ درصد از جونش کم بشه، سکته می کنه! یعنی اگه شما حمله عادی بزنید و تلفات شما ۹۲ درصد باشه، فارغ از سلامتی قهرمان، قهرمان شما می میره. این حمله از Ario Khan در سرور ۸ برای دزدیدن کتیبه جنگ آموز منحصر بفرد نمونه ای از حملاتی هست که دفاع رد می شه و خزانه هم تخریب می شه ولی قهرمان می میره چون از ۹۰ درصد بیشتر یهو تلفات دیده و سکته کرده!
  دقت کنین که قهرمان صفر کیلومتر (مثلاً قهرمان اصلیتون که خفنه وقتی بمیره و نخواین ۳ روز برای زنده کردنش صبر کنین) وقتی بخواد بزنه به دهی که اقامتگاه و دیوار ۲۰ رومن داره ممکنه این شکلی بشین و بعد کتیبه تون بره!


  ** اگه خزانه سطحش کافی نباشه این شکلی می شه. آخرین روزهای سرور ۸ هست و مدافع کتیبه انبار برتر بزرگ داره توی این دهکده ولی گلد مهاجم تموم شده که سریع خزانه رو ۲۰ کنه علی رغم داشتن منبع. دقت کنید که سطح خزانه در زمان نشستن حمله مهم هست. یعنی شما می تونین خزانه تون ۱۸ باشه وقتی برای یه کتیبه بزرگ می رین و تو راه خزانه رو ۲۰ کنین.

 • فصل دوم) معایب، مزایا و روش های گرفتن کتیبه ها


  ==============================================================

  معایب کتیبه یا «من یه مرتاض و یه جنگ آموز کوچیک بگیرم، بس هست برام!»


  کتیبه چیز خوبی هست. روی کاغذ خیلی هم حال می ده. شما به جای ۲۱۶۲ منجنیق در ماه (حداکثر تعداد بدون کتیبه) می تونین ۴۳۰۰ تا بسازین. یا با کمک مرتاض ارتشتون اگه ۱۰۰ک (۱۰۰ هزار) گندم در ساعت می خوره و تولید گندم پایتخت ۱۵ گندمیتون با سطح گندمزارهای ۱۷ و ۱۸ مثلاً ۶۰ هزار گندم در ساعت هست، به جای منفی ۴۰ هزار در ساعت (که با انبار ۲۴۰ک هر ۶ ساعت تعدیل بخواد) می شه مثبت ۱۰ هزار در ساعت که فوق العاده هست!

  اما باید حواستون باشه که

  اولاً منافع کل اتحادتون رو نباید فدای شخص کنین.
  بلوکه کردن دو تا کتیبه فقط برای یه ارتش یه خودخواهی محض هست از نظر اتحاد و ربع خودتون. یکی از افتخارات اتحاد ما تو سرور ۸ (والس) این بود که در ۴۰ روز صلح (حدود ۱۵ اکتبر تا ۳۰ نوامبر) تونستیم ۳ تا جنگ آموز کوچیک رو بین حدود ۳۰ نفر بچرخونیم که هر کدوم صف کارگاه (که مهم تر از همه هست و در قسمت جنگ آموز توضیح می دیم)* رو بچرخونیم. این عکس هاش هست: کتیبه شماره یک و دو و سه.
  کلاً بهترین حالت استفاده از این تیپ کتیبه های عمومی این هست که عام المنفعه باشن. یه اتحاد فقط با متحد بودن به پیروزی می رسه. و ۳۰ تا ارتش با کیفیت ۹۰ درصد خیلی بهتر از ۳ تا ارتش با کیفیت ۹۵ درصد هستند بالطبع. ;) اگه واقعاً تا زمان کتیبه ها هنوز به انسجام درک منافع کلّ* ربع خودتون نرسیده اید و یه جنگ آموز فقط برای خودتون یا خودتون و دو نفر دیگه حداکثر می خواین (نه برای کلّ ربع تون) مطمئن باشین یا کیفیت سرورتون پایینه، یا واقعاً [با عرض شرمندگی] درک درستی از مفهوم اتحاد و همدلی و انسجام ندارین.


  ثانیاً دفاع شدیدی که کتیبه احتیاج داره، ممکنه گند بزنه تو بازی شما.
  کتیبه تو جنگ مثل سگ به خودش فیک و حمله می گیره! :پی تو سرور ما یه بنده خدایی بود به اسم hadi.ali که کتیبه چکمه منحصر داشت. این دوست گلمون از زمانی که کتیبه رو گرفت ۲۰۰ الی ۳۰۰ک دفاع تو کپش پر کرده بود تا موقعی که دو سه ماه بعد کتیبه اش رفت. و گندم منفی شدید باعث شد کلاً نتونه پیشرفت کنه. این بلا سر خود من هم اومد تا اندازه ای. کلاً کتیبه اگه می گیرین باید براش حتماً دفاع ثابت شدید هم جمع کنین و این گندم منفی می تونه کلاً رشد شما رو متوقف کنه! باید تمام فیدرها رو بریزین تو کپ و تعدیل بزنین برای گندم دفاع! البته راهکار هایی هم داره؛ اما عموماً دفاع لازم براش دهن صاف می کنه.


  ثالثاً تابلو می شین و ممکنه قشنگ بزننتون!
  خیلی از بچه های اتحاد ما آخر سرور معتقد بودن اگه هرگز کتیبه نمی گرفتن شاید ارتش شون بزرگ تر بود. گاهی همین تابلو شدن باعث می شه فیدرهاتون رو هم بزنن و تو چشم باشین و دِین به اتحاد داشته باشین و ... . خلاصه این که کلاً بدون کتیبه (یا حداکثر با یه کتیبه انبار) بازی کنین و با GB/GS می تونه گزینه خیلی خوبی هم باشه. تو سرور ۸ کلی از همرها و رمرهای شاخ سرور بدون کتیبه ساخته شدند که از خیلی از کتیبه دارها بزرگتر بودند. :)


  ==============================================================


  روش های گرفتن کتیبه از ناتار:


  با کله:
  خب ساده ترین اینه که با کلّه بزنین همر رو به ناتار و بیارین! هیرو توی همون موج کفایت می کنه. دیوار هم نداره (با این حال اگه لب مرزی هستین دژکوب قدرت هجومی خودش رو داره). خزانه توش هم سطح ۲۰ هست هم برای کوچیک و هم برای بزرگ (می گن). مورال بونوس هم داره. شبیه سازی کنین ببینین چی از آب در می یاد.
  حتماً سعی کنین قهرمانتون ۲۰ درصد حمله عمومی رو داشته باشه و اسلحه سازیتون ۲۰ باشه برای این زمان. یعنی از هفته ۱۵ و ۱۶ دیگه برنامه ریزی ها رو آغاز کنین.


  با کمک چکمه:
  کاری که ما تو والس کردیم این بود که چکمه ۳ ایکس (منحصر) رو سریع گرفتیم. بعد برای گرفتن بقیه کتیبه ها این شکلی بود که منی که چکمه داشتم کاتای خالی می فرستادم (مثلاً ۱۰۰ تا) و کسی که می خواست کتیبه بگیره کلّ تروپش رو جلو می فرستاد (مثلاً ۳ ثانیه قبل از لندینگ کاتاهای من که تمیز کنه) و قهرمانش رو هم بعد از من (۳ ثانیه بعد از من). نکته ای که بود با این روش ما مثلاً از وسط جنوب شرقی در عرض 14 ساعت رفتیم کتیبه منحصر جنگ آموز یا منحصر استحکامات رو ورداشتیم آوردیم!
  تنها بدی این کار این بود که اثر ۲۰ درصد هجومی قهرمان روی تروپ کلینر نمی افتاد، که اون هم بی خیالش شدیم. البته اگه کتیبه کوچیک می بود، یا خزانه کافی داشتیم می شد بگیم قهرمان این بابا جلو بره و یه قهرمان دیگه پشت کاتاها کتیبه رو برداره.


  دقت کنین منجنیق قسمت سختش این هست که تا ۳۰ خونه ای (سطح میدان تمرین) رو ۱۰ ساعته می ره. و برای همین از ربع دیگه بخواین کتیبه بلند کنین این ۱۰ ساعت اذیت می کنه و هست. اما چکمه این ۱۰ ساعتش می شه ۳ ساعت و نیم و بعدش با سرعت ۲۷ (اگه میدان.ت ۲۰ باشه) مثل بنز می تازه منجنیق ها و می تونه پا به پا یا حتی سریع تر گرزدار و بقیه نیروها بره به سمت هدف!


  با چکمه دو ایکس (کوچیک) هم می شد از این کارا کرد. سرعت منجنیق اون موقع می شد ۶ و مثل تبرزن راه می رفت که در نوع خودش هم خوب بود. :)


  کلاً با این روش من یادمه ما تونستیم جمعاً ۵ تا منحصر بگیریم (از ۷ تای موجود) که فکر کنم توی سه یا چهار تاش این شکلی کاتا زدیم و همین طور برای زدن یه چشمان بزرگ هم (که آرماما گرفت) دوباره همین سیستم رو زدیم.


  منجنیق از تو، هیرو از من:
  مثل چکمه اما منجنیق از ۷ در ۷ می ره. یعنی شما تروپ رو خودت می فرستی اما یکی رو پیدا می کنی که ۵۰ تا یا ۱۰۰ تا (حالا بسته به مورال و سطح اسلحه منجنیق و ...) کاتا فقط داشته باشه اون نزدیکی. بهش می گی بین تروپ و قهرمان تو (که مثلاً ۶ ثانیه فاصله دارن) اون وسطش با منجنیق تک هدف خزانه بزنه.


  کمی دل و جرئت هم می خواد البته! چون اگه نگیره (مثلاً منجنیق کم بیاد یا دیر لانچ شه (خوابش ببره) یا کلینر کم بیاد یا خزانه نرسه ۲۰ شه) خیلی ضدحال می شه. ما نخوردیم اما دیدیم کسایی که خوردن چه حالی ازشون گرفته شد.  ==============================================================


  روش های نگهداری و دفاع از کتیبه:


  دفاع ثابت:
  مرسوم ترین روش دفاع از کتیبه، جمع کردن نیروی دفاعی هست. یه مقداری دفاع ثابت (مقیم دهکده) هستند که اصطلاحاً دف پرمننت (permanent def) گفته می شه. یه مقدار هم مال اطراف هستند که در مواقع ضروری افزوده می شه.
  مهم ترین فاکتور برای نگهداری دفاع زیاد برای درازمدت، داشتن انبارغذای بالا هست اگه یه تیم چند نفره و کلی اکانت ندارین. دقت کنین روی یک میلیون و ۵۰۰ هزار انبارغذا و مثلاً ۷۲۰ک انبار شما می تونین تا منفی ۱۵۰ک رو خیلی راحت تحمل کنین و بخوابین. و کاملاً حساب شده برنامه ریزی کنین. به همین دلیل من حتماً گرفتن کتیبه انبار رو پیش از کتیبه عادی توصیه می کنم، خصوصاً برای کتیبه های سفت و سخت مثل چکمه و استحکام منحصر که روشون فیک زیاد می یاد.
  تأمین گندم دفاع ثابت هم به تنهایی و با جانفشانی برای دراز مدت میسّر نیست! اگه واقعاً نمی تونین نگه دارین بدین به یکی دیگه یا به لیدر اتحادتون بگین. و ازش خیلی جدی و مردونه بخواین که یه پوشینگ براتون راه بندازه یا اکانت هایی که براتون دف می سازن و می فرستن رو پسوردشون/جانشینی شون رو بگیرین و خودتون بفرستین. از اونجا که نیرو پیش شما پارک دارن، سیستم گیری نمی ده بهتون.


  جابجایی کتیبه:
  کتیبه هایی که


  ........... ادامه دارد

 • فصل سوم) کتیبه های شخصی و عمومی (کتیبه ها و اتحاد)
  ==============================================================


  برنامه ریزی اتحاد برای گرفتن کتیبه ها


  ورود کتیبه ها ۳ قسمت داره: اول پیام کنار بازی تو صفحه لاگین می یاد. همون روز یا حداکثر دو سه روز بعد ناتارها پراکنده می شن تو نقشه (spawn اصطلاحاً) و دو سه روز الی یک هفته بعد هم آزاد می شن که می شه بهشون حمله زد.
  اینا هم همه به هماهنگی ادمین و تک ساپورت آلمان بستگی داره و دست مولتی هانتر و ... نیست که پس فردا فکر کنین چون شما خزانه کم داشتین پس ادمین خواست حال شما یک نفر رو بگیره و زود یا دیر آزاد کرد!


  =============


  انسجام اتحاد:
  هر ربعی به نظر من باید تا زمان کتیبه ها (ماه چهارم و پنجم بازی، هفته ۱۷ و ۱۸ به بعد) به انسجام عمومی رسیده باشه که بتونه برای کتیبه ها برنامه ریزی بکنه.


  کلاً سه نوع سیستم برای گرفتن کتیبه ها یک ربع می تونه اتخاذ کنه:


  سیستم اول) کیلویی!
  این سیستم یلخی که همه بدوئن دنبال کتیبه می تونه قشنگ گند بزنه به بازی. برای یه کتیبه ممکنه دو نفر برن و کتیبه های مهم منحصر رو از دست بدن. مثلاً والس (ربع جنوب شرقی) با موقعیت سنجی و آمادگی مضاعفی که داشت تونست یه ربع تنها از ناتارها ۵ تا کتیبه منحصر بگیره! و کلّ کتیبه های ربع خودش رو هم که بگیره هیچ، دو تا هم از ربع های دیگه بلند کنه.
  اگه سیستم رو بذارین دست خود پلیرها، مطمئن باشین که ضرر می کنین چون:


  • اولاً دعوا ممکنه بشه بعداً سر کتیبه ها (طرف می گه «من خودم گرفتم، دلم می خواد بدم به دوستم!» در حالیکه دوستش پتانسیل فنی استفاده از کتیبه رو نداره و فقط گند می زنه تو بازی).
  • ثانیاً یه سری همر آس و پاس می شن (طرف ۳ بار ارتشش می دوئه دنبال کتیبه اما قبلش یکی دیگه کتیبه رو بلند کرده!) و آخرش علی رغم شایستگی ای که داره طرف ممکنه کتیبه گیرش نیاد.
  • ثالثاً همه می رن سمت مرتاض و جنگ آموز و بقیه کتیبه های مهم (مثل چشمان عقاب بزرگ یا منحصرها) رو ربع های آینده نگر می یان می برن و شما به راحتی آخر بازی رو از دست می دین. :)


  یه سیستم نیمه کیلویی (نیمکیلویی :دی) هم هست که ۳دات تو سرور راه انداخت اون هم این بود که اومد فقط مرتاض ها و منحصر ربعش رو MM کرد تو تمام شاخه ها که این رو فلانی می خواد بگیره (حالا یا بر حسب شناخت شخصی یا قدرت) و کسی طرفش نره. بقیه رو هم فی امان الله گذاشت. بالطبع سر کتیبه های عام المنفعه اش (مثل انبار) یا کتیبه های اند گیمش (مثل استحکام ۳ ایکس) ممکن بود یا درگیری پیش بیاد، یا کسی سراغش نره. و خب کمی نارضایتی جمعی هم می تونست ایجاد کنه (که کرد تا حدی).  سیستم دوم) شایسته سالاری
  برنامه والس این بود که آمار تمام همرهای اتحاد رو جمع کرد و توی یه فایل اکسل مرتب کرد و بعد بر حسب مجموع قدرت هجومی ارتش از بالا اومد پایین و به هر کسی می گفت از بین کتیبه های باقی مونده کدوم رو می خوای.
  کلاً سیستم بدی نبود نسبت به زمان خودش. اما مشکلی که پیش اومد این بود که


  • اولاً به عنوان مثال تو کلّ SE یه جنگ آموز کوچیک بود که مثلاً همر رتبه دوی اتحاد می خواست اون رو بگیره و باهاش ۳۰ ساعت فاصله داشت با منجنیق! و این وسط ممکن بود ربع های دیگه اون کتیبه رو بقاپه!
  • ثانیاً توی این سیستم با همرهای موجود (بزرگترین ارتش ها) مستقیماً رفتیم زدیم به ناتار. در حالیکه در سیستم ایده آل بهتر (سیستم سومی) می شد این قدری اعضا اعتماد و فداکاری داشته باشن که حاضر باشن همر کوچیک ها (حتی شده دو یا سه همر ۶ تا ۸ک پیاده) بزنن به ناتار و بعد کتیبه رو بدن به بیگ همرها که سوپرهمر بشن به فرض.  سیستم سوم) هماهنگی و فداکاری عالی
  تو این سیستم شما آمار همرک های انتحاری رو در می یاری و مثلاً برای متوسط ۲۰ الی ۲۵ کتیبه ربع، حدود ۴۰ الی ۵۰ همرک انتحاری پیدا می کنین. همرک یعنی از ۴ک و ۱ک سواره تا ۸ک پیاده و ۲ک سواره به فرض. پسورد تمام اینا رو هم می گیرین. بعد مشخص می کنین که کدوم ها برای کدوم کتیبه برن و کی ورش داره.
  زمانی که کتیبه ها آزاد شد (که اون روز باید دم به دقیقه حاضر و منتظر باشین، ممکنه صبح باشه یا ظهر یا عصر) شما سریع حملات رو لانچ می کنین و کتیبه ها رو مثل بنز درو می کنین از نقشه.
  خوبی این سیستم این هست که


  • اولاً همرهای شما حفظ شده. شما به جای این که یه همر 25 / 8 (۲۵هزار پیاده و ۸ هزار سواره) رو که می تونه خیلی براتون مفید باشه در ادامه، از دست بدین و بشه یه 12 / 4 به فرض، می تونین به جاش همرک هایی رو بزنین که بعداً خیلی راحت بازسازی می شن.
  • ثانیاً در سوت ثانیه همه کتیبه هاتون جمع آوری (collect) می شه و حتی می تونین برای بقیه کتیبه های لب مرز یا ربع های دیگه هم پلن بریزین.


  اما نکته ای که هست اینه که مراماً شما تو هفته ۱۷ بازی بتونی اینقدر بسترسازی اعتمادی کنی که این همه همرک بهتون پسورد بدن و خالصانه و مخلصانه در اختیار اتحاد باشن، سخت هست انصافاً.
  ما برای گرفتن ۴ تا نقشه ی ساخت واندر آخر بازی این سیستم رو زدیم و عالی هم جواب داد. ولی خب اون آخر بازی بود بعد از ۸ ماه جنگیدن و شناخت و پلن و اعتماد و ...
  نکته سخت دیگه ی این روش هم خزانه ۲۰ هست. کتیبه کوچیک رو شما می تونی بگی یکی نزدیک بگیره با خزانه ۱۰ و بده بقلی. چون کلاً 322ک منبع بیشتر نمی خواد. اما برای کتیبه های بزرگ و منحصر نمی صرفه (و حتی نمی شه!) دو تا خزانه ۲۰ دست به دست کنی. چون کلاً خزانه ۲۰ حدود سه میلیون و ششصد هزار منبع (و سه تا انبار سطح ۲۰ توی دهکده) می خواد که کار راحتی نیست. اینجور جاها (برای کتیبه های بزرگ و منحصر) باید روش با کمک چکمه یا منجنیق از تو، هیرو از من که در ادامه معرفی می شه رو بزنین. :)


  ==============================================================


  چرخش کتیبه ها


  دسته بندی کتیبه ها:
  کتیبه ها رو می شه از نظر نیاز به چرخش و فایده برای عموم/خواص به چهار دسته تقسیم کرد.

  • کتیبه های عام المنفعه ثابت: مرتاض
  • کتیبه های عام المنفعه چرخشی: جنگ آموز (علی الخصوص کوچیک)، انبار (علی الخصوص کوچیک)
  • کتیبه های شخصی: احمق ها
  • کتیبه های شخصی مهم: چشمان عقاب بزرگ و منحصر
  • کتیبه های مأموریتی: چشمان عقاب کوچک، چکمه ها
  • کتیبه های کم ارزش: استحکام کوچیک و گیج کوچیک
  • کتیبه های پایان بازی: استحکامات بزرگ و منحصر، گیج کننده بزرگ و منحصر


  دقت کنین که بعضی کتیبه ها ممکنه در دو دسته قرار بگیرن و اینجا فایده کلی ترشون نوشته شده. مثلاً مرتاض منحصر جزو مهمترین کتیبه های پایان بازی هست، اما در طول بازی باید عام المنفعه ثابت باشه.

  و اما توضیحات اینا از نظر عمومی/خصوصی بودنشون.
  توضیحات فنی کتیبه ها در فصل های آتی هست. اینجا فقط کاربرد عمومی/خصوصی شون و تصمیم گیری های اتحادیشون رو می گیم.

  ۱- کتیبه های عام المنفعه ثابت: مرتاض
  کسی که مرتاض می گیره خب خوش به حالش هست! مثال زدم، تولید کپش ۶۰ک گندم هست و ارتشش ۱۰۰ک. تفاوت مرتاض کوچیک داشتن و نداشتن می شه مثبت ۱۰ ک (که فیدرهاش آزاد هست برای دف سازی یا ساپورت یا ...) و منفی ۴۰ ک (باید همه فیدراش رو بریزه این تو و کلاً تروپسازیش قفل می شه).
  اما خب بهترین کار بالطبع اینه که مرتاض عالم المنفعه باشه! یه راه خوب برای این کار اینه که یه دهکده رو توش یه عالمه انبار و انبارغذای بزرگ بسازین و بشه یه پارکینگ خیلی گنده. در زمان صلح ما، من این نقش رو کم و بیش تونستم اجرا کنم. البته اگه کسی می بود که اون دهش رو سربازسازی نمی کرد و مثلاً می تونست سربازخونه و کارگاه رو هم تخریب کنه و انبارغ بزرگ بسازه خیلی عالی تر می شد. من ظرفیت انبارغم یه زمانی ۲ میلیون و ۱۰۰ بود و شده بود ۱٫۹۰۰ به خاطر میدان تمرین چون کسایی که پارک کرده بودن دهکده می دادن که برم ازشون غارت کنم.
  مثلاً طرف ۴۰ک تروپ پارک می کرد (می شد ۲۰ک گندمخور تو مرتاضک) و به جاش ۳ تا فیدر می داد که غارت کنم. نرخ رو هم ۶۰ درصد گذاشته بودیم عرفاً که اگه کسی نداد کار لنگ نمونه. من تونستم این شکلی خیلی راحت ۴۰ روز حدود ۷۰۰ک گندمخور رو نگه دارم و حدود ۱۲ الی ۱۵ نفر سود کنن.


  در زمان جنگ البته این کار خیلی خطرناک هست چون فیک می یاد. اما می شه روی دفاع این کار رو کرد. یعنی مثلاً یه سدّ دفاعی با یک میلیون دفاع به فرض اینجا ساخت! همین یک میلیون رو (اگه از نزدیک جمع آوری بشه) در زمان های حساس اگه اتحاد بتونه بک کنه و هر جایی بفرسته، واسه خودش خیلیییییییییییی حرف خواهد بود و اتحاد بسیار قوی خواهد شد با همچین کاری. تازه اگه پارکینگ عظیم دفاعی باشه آبشخور هم لازم نیست. می تونه یه گول با رعد باشه. دقت کنین که گندم شدید رو باید حتماً با غارت طرف تهیه کنه و به صرف تاجر نمی شه قضیه رو واگذار کرد.


  مرتاض منحصر
  معمولاً کسی که مرتاض منحصر رو می گیره می تونه مثل یک دایه ی عظیم کلّ اتحاد رو ساپورت کنه! کافیه هر دهش رو به یه عده بده که توش پارک کنن و خودشون گندم/منابعش رو بدن. حتی می تونه دهکده هاش رو تخریب کنه و بره تو هر منطقه یه دهکده (۱۵ گندمی هم بود یا نبود خیلی فرقی نداره، اما ۱۵گ بهتره) چیف کنه. اما خب نیاز داره به:


  • انبار و انبارغ بزرگ تو فیدرها. که با یه کتیبه بزرگ انبار می تونه با پشتیبانی منطقه ای ظرف سه روز الی یک هفته تأمین بشه.
  • گلد کافی برای تعدیل تو فیدرها. (دُنگی می شه گلد خرید).
  • اعتماد کافی اعضا. چون اصولاً پسورد/جانشینی باید به همه داده بشه و این وسط ممکنه یکی خائن از آب دربیاد و ... توی سرور ۸ کسی که مرتاض منحصر داشت، خائن بزرگ شد و اول جنگ ربع خودش یه همر که تو اوسیسش بود رو به دشمن لو داد که بیان بزنن!


  کاربردهای اند گیم (رو واندر)ش رو هم در انتها (کنار استحکامات و گیج کننده) می گم.


  ادامه اش در پست بعدی...

 • ... ادامه فصل سوم)


  ۲- کتیبه های عام المنفعه چرخشی: جنگ آموز (علی الخصوص کوچیک)، انبار (علی الخصوص کوچیک)
  ما برنامه ای که داشتیم این بود که جنگ آموز ۷۲ ساعت (تو صلح) دست هر کسی می گشت (۴۸ ساعت اکتیو یعنی). زمان بندی رو هم از ۱۰ روز قبل به طرف اعلام می کردیم و طرف تمام انبارهاش (و انبار بزرگ هاش) رو پر می کرد (اصطلاً منبع دپو می کرد) برای کتیبه. که وقتی کتیبه می اومد دستش همه منابع رو می ریخت تو کارگاه و ... .
  برنامه هم این بود که کارگاه تا دو ماه (یک ماه بعد از اومدن واندرها) پر بشه دو ایکس. بعد اگه اضافه منابع اومد سربازخونه و اصطبل هم پر بشه. هر کسی هم در زمانی که نوبت بقیه بود معمولاً دو سه تا فیدر می داد به ملت که غارت کنن، و زمانی که نوبت خودش می شد حدوداً بیست سی تا فیدر پر هم بقیه بهش می دادن (باز پس دادن منابعی که قبلاً داده بود) و به این شکل می تونست تو عرض ۴۸ ساعت یهو ۱۰ الی ۱۵ میلیون منبع بریزه تو کارگاهش و به فرض کارگاه رو تا ۴۰ روز سریع پر کنه. دقت کنین که کارگاه دو ایکس خیلی مهم هست. همری که ۴ ماه تروپ بسازه ولی کارگاه دو ایکس، برابر هست همری که ۶ ماه یک ایکس بسازه! چون مثلاً تأثیر یه ارتش 80 / 40 / 6 با ارتش 60 / 30 / 8 برابر هست روی واندر (حدودی گفتم).


  بعد که جنگ آموزهای ما دست همه چرخید، سری دوم ۴۸ ساعته می دادیم برای تکمیل قضیه یا احیاناً دو ایکس ساختن پیاده نظام.
  خیلی مهم هست که این ۷۲ ساعت الکی الکی (سر این که گلدم تموم شد، خونه نبودم، دوآلم شهرستان بود) نشه یهو ۴ یا ۵ روز. چون اگه یه نفر تو صف طویل این کار رو بکنه، دیگه از اون به بعد باب می شه! و کلی حرف و حدیث پیش می یاد. برای همین این قانون باید شدید و اکید (strict) باشه!


  جابجایی جنگ آموز بزرگ و منحصر کمی سخت تر هست چون خزانه ۲۰ می خواد. اگه صلح صلح باشه، می شه این کتیبه ها رو بذارین توی یه فیدر و بدین هی ملت بیان چیف کنن. :) ما معمولاً برای جنگ آموز منحصر (به دلیل سختی جابجایی و ...) ۵ روز الی یک هفته رو می ذاشتیم که دنگ و فنگش هم زیاد بود!* صد البته معمولاً کسی که جنگ آموز منحصر می گیره تابلو می شه که نان کپ داره همر می سازه و خب دردسر خودش رو داره. :)


  انبار
  انبار و انبارغذای بزرگ واقعاً* پیشنیاز نگهداری هر کتیبه ای هست خصوصاً در زمان جنگ. برای همین باید برنامه چرخش سریع این کتیبه (و پوشینگش) بین کسایی که قراره کتیبه سنگین نگه دارن (با حداقل ۱۰۰ک الی ۲۰۰ک دفاعی) برقرار بشه. و اون اوّل کار یه بچه نیاد بگه آقا می خوام گندمزار آپ کنم، کتیبه بدین! :پی سرور یک راند اول بدون کتیبه مردم گندمزار ۱۹ هم می کردن! اینجا برای ۱۶ و ۱۷ بچه سوسول کتیبه انبار می خواد! :دی
  دقت کنین که کسی که کتیبه انبار می گیره حتماً باید بازرسی بشه. کتیبه انبار کوچیک تو فیدر نباید بره عموماً (حتی اگه همر باشه، چون ممکنه تابلو بشه!). گندمزارهای طرف باید فول ۱۷ باشه. اسلحه و زره سازی و عمارت قهرمان و تجارتخونه و دارالفنون و قصر هم نباید داشته باشه طرف (گاهی واقعاً با تخریب اینا کار طرف راه می افته و انبار بزرگ براش تو اولویت نیست). قصر رو کسی فقط باید داشته باشه که ۳ چیف می خواد. عمارت قهرمان و خزانه هم برا جفتش یه اسلات کافی هست. سنگبری هم توی اواخر بازی (که موج ها همه ۲۵۰ تایی می شه) واقعاً کاربردی نداره.
  مجدداً زمان بندی کتیبه انبار کوچیک خوبه ۴۸ یا ۶۰ یا ۷۲ ساعت باشه ولی جداً باشه. کسی اون وسط ناز کرد یا نگرفت نوبتش می پره. هر انبارغ حدوداً 666ک منبع می خواد و انبار بزرگ 1 میلیون. با یه دپوی شخصی (و کمک ساده ی دو سه تا همسایه) عموماً می شه خود طرف راحت کارش رو بکنه. به هیچ وجه هم خوب نیست برای انبار MM ارسال منابع زده بشه (واقعاً زشته و تبعیض به وجود می یاره).
  ضمناً یکی از راه های شناسایی افراد همردار این هست که کتیبه انبار می گیرن. ؛-) پس اگه همر مخفی هست کسی، بهتره انبار اینا بهش ندین. :)


  کتیبه انبار برتر بزرگ هم بهترها گه تو صلح هست توی یه دهکده باشه و چیف بشه. کلاً یکی از مزایاش این هست که کسی که کپش پر هست (کتیبه داره یا دفاعی سنگین داره) رو می شه بهش انبار بزرگ تو فیدر بدیم (چه با چیف چه با خزانه ۲۰) و توی کپش انبار بزرگ اینسرت کنه!
  هولدرهای واندر هم یا ساپورترهای طلایی (که واندر تو ۱۳در۱۳شون می افته) خیلی خوبه که بهشون انبار بزرگ داده بشه که منبع دپو داشته باشن برای تزریق به واندر. کلاً ولی کوچیکش خیلی باارزش تر از بزرگش هست در حالت کلی.


  ۳- کتیبه های شخصی: احمق ها
  در مورد این کتیبه در ادامه توضیحات فنی می دم. کلاً چرخش این کتیبه ها طبق برنامه خیلی راحت نیست مگر در حالتی که جنگ آموز موجود نباشه و بخوان استفاده جنگ آموزی ازش بکنن. که در اون حالت هم شاید لازم بشه یک هفته کتیبه دست یکی بمونه و یه روزی (که معلوم هم نمی کنه) جنگ آموز بشه! کلاً بهتره خیلی اتحاد روش سرمایه گذاری نکنه، اما مواظب هم باشه باندبازی سرش راه نیافته. :دی
  مواقعی هم که ۳ ایکس چکمه می شه برای خفت کردن خیلی مفید هست. کلاً خوبه که دست همرهای جنگی باشه بیشتر (و نه واندرزن) که باهاش مانورهای جالبی بدن.
  احمق های منحصر برای واندر واقعاً چیز خوبی هست. رقیب اگه بخواد با اطمینان حمله کنه معمولاً همیشه روی این حساب می کنه که ممکنه این کتیبه استحکام بشه! برای همین رمر رو می فرسته که خب چیزی هست که شما می خواین! مرتاض شدنش هم خوب هست. و از همه بهتر چشمان عقاب شدنش که می تونه شما رو از فیک های روی نقشه کمی مطمئن کنه. البته نباید گول چشمان رو خورد! ما سر همین اشتباه کتیبه احمق های منحصرمون رو دزدیدن! که در بحث فنی این کتیبه توضیح می دیم.


  ۴- کتیبه های شخصی مهم: چشمان عقاب بزرگ و منحصر
  چشمان عقاب بزرگ باعث می شه که کمی حاشیه امنیت برای دارنده کتیبه ایجاد بشه. مخصوصاً توی سرورهای ایران که فیک با رئیس و یا قهرمان اصلاً باب نیست. صد البته با حملات عقابی (بدون قهرمان) شخص به شدت در معرض تخریبیده شدن هست و نباید دفاع رو فراموش کنه، اما خب کلاً مفید هست.
  ما توی اتحادمون کتیبه چشمان بزرگ رو داده بودیم به اکانتی که جنجال برانگیزترین و فیک-گیرترین اکانت بود. رقبای ما هم با داشتن این کتیبه حاشیه امنیت خوبی ایجاد کردند و تقریباً هر اکانتی که این کتیبه رو داشت از مزان گرفتنش خیلی خسارت جدی ای ندید چون حمله به این کتیبه بالقوه کمی ترس برای مهاجم می یاره.
  این که ما کپ رنک یک سرور رو (که چشمان منحصر داشت) چه جوری زدیم و این که کتیبه منحصر چشمان رو چه جوری دزدیدیم تو بحث فنیش توضیح می دم.
  ضمناً دارنده کتیبه بزرگ و منحصر چشمان، برای نگه داری کتیبه های کوچکی که فقط باید حفظ بشن (علی الخصوص نقشه اضافی واندر) خیلی خوب هستند. چون اگه کسی بخواد با قهرمان و به قصد دزدیش بیاد سریع جابجا می شه. اما خب کلک هایی در همین راه هم می شه زد. ؛-)
  منحصرش رو هم کسی می گیره باید حداقل تو دو سه تا ۱۵ گندمیش مدام جاسوس بسازه و جاسوسی بکنه. تأثیر ۱۰ ایکس عملاً به مثابه ۱۰۰ ایکس هست که توضیحش رو در ادامه می دیم!


  ۵- کتیبه های مأموریتی: چشمان عقاب کوچک، چکمه ها
  کسی که چشمان عقاب کوچک می گیره باید حداقل ۱۰ک جاسوس متمرکز داشته باشه و پسوردش رو به لیدر/تیم لیدری بده که در مواقع لازم بیان استفاده کنن. نفرات یدک بعدی هم خوبه که تو صف باشن با جاسوس متمرکز که این که جاسوس هاش شوهر داده شد، کتیبه بره برای بعدی! :دی (یا یک دهکده دیگه از همین اکانت). جاسوس ها حتماً باید اسلحه ۲۰ باشن.


  یه کاربرد دیگه این چشمان هم اینسرت کردن روی کپ هایی هست که روشون حمله شدید داره می یاد. مثلاً یهو دارن ۴ جا از شما رو تو فاصله ۴۸ ساعتی می زنن. اگه بتونین تو دو جاش سریع چشمان کوچیک بذارین (۲۴ ساعت فعال می شه) راحت می تونین یا ببینین تارگت هست (قهرمان و ...) یا فیک هست. البته اگه حریف شما باهوش باشه و بدونه که می خواین این کار رو بکنین بدتر می تونه بچزوندتون! (که تو سرورهای ایران هنوز خیلی باب نیست این چیزا).


  چکمه
  استفاده از چکمه برای غارت اون هم در زمان جنگ خیلی ضایع هست! چکمه (خصوصاً بزرگ و منحصر) باید دست یکی باشه که دائم خفت گیری کنه و دهن رقیب رو آسفالت کنه. چکمه منحصر رو تو سرور ۸ یه بازیکن قوی به اسم hadi.ali از من دزدید و چون نزدیک مرکز بود، خواب رو بر همه بسته بود! واقعاً دمش (از نظر فنی) گرم. :)
  اصولاً کسی که چکمه می گیره تو جنگ، بهتره که حداقل ۱۰۰ الی ۲۰۰ک دفاع ثابت داشته باشه (با انبارغ مناسب). ثانیاً آگاه باشه که همرش تحلیل می ره بدون شک. ثالثاً لب مرز باشه که سریع بتونه نیرو تو واحه و کپ خفت کنه. رابعاً کتیبه جاسوس هم داشته باشه. خامساً تو اتحاد رقیب هم جاسوس داشته باشه!
  رعد گول برای خفت گیری با چکمه مناسب هست اما خیلی مردنی هست. شوالیه رومن خیلی مناسب هست اما دیر بازسازی می شه. شوالیه توتن و گرزدار هم خوب هستند اما سرعتشون کم هست به نسبت. این که نزدیک مرز باشه و دفاع خوبی داشته باشه خیلی مهم هست.


  با چکمه کوچیک خیلی کارهای زیادی می شه کرد. این ایده که همر رو لانچ کنی و یکی از زیرت بکشه (تو دقایق آخر) و تو خزانه دوباره بالا بیاری برای دزدیدن کتیبه خیلی خوبه! دقت کنین که چکمه باعث می شه یه ۵ ساعت حتماً تو تارگت های بالای ۳۰ خونه آدم جلو بیافته (کاتا برسه به میدان تمرین) و کلاً هم برای کارهای دیگه سرعت عمل رو از حریف به زیبایی می گیره.
  در اندگیم هم بد نیست برای لانچ حملات همردارها بهشون چکمه داده بشه که گندم منفی کمتری توی راه تحمل کنن و مهاجم هم نیاد برای صفر کردن تو راه.


  ۶- کتیبه های کم ارزش: استحکام کوچیک و گیج کوچیک
  این دو کتیبه بالقوه واقعاً ارزش زیادی ندارن. می دونیم که اگه مهاجمی به مدافع دارای گیج کننده حمله کنه، اگه بیرون دهکده رو هدف بگیره (منابع) بیرون می خوره و اگه داخل رو بگیره داخل و خزانه رو هم می تونه بگیره! یعنی اگه کسی ۹ موج دوبل کاتا به بیرون بزنه کراپ لاک می شه مدافع!
  یه تأثیر بی مزه روی مخفیگاه هم این کتیبه داره که برای کسی که فیک رو واحه اش می ذارن زیاد شاید شاید یه تأثیری داشته باشه!
  البته اوایل میدگیم استحکام کوچیک با کمک سنگبری باعث می شه کاتای بیشتری برای تخریب لازم باشه که مهاجم اگه درست برنامه ریزی کنه، تو موج اول با کاتای لازم (با فرض سنگبری ۲۰ و خزانه که می تونه (با ایده mba1 تو ۳دات که قشنگ بود خدائیش) تا بالاتر از ۱۰ مثل ۱۵ هم بیاد برای مقاومت بیشتر!) کتیبه رو بدزده و بقیه موج هاش بدون استحکام بخوره.
  دقت کنید که تو واندر نمی شه خزانه ساخت پس فکر گذاشتن این کتیبه ها تو واندر رو هم از سر بیرون کنین!


  اما خب کلاً نقش «کتیبه» رو دارن. این نقش شامل چی هست؟


  • یه سری جاها که سیستم گیر ارسال منابع می ده، می گن (فریار می گه) اگه دهکده گیرنده کتیبه (هر چیزی) توش باشه اون گیر رو دیگه نمی ده.
  • به بچه کوچولو می شه از اینا داد دلش خوش باشه!
  • جلوی صفر کردن رو می گیره. مخصوصاً زمانی که مدافع چشمان عقاب بزرگ/منحصر داره و می بینه دارن روی یه فیدرش بدون قهرمان برای صفر کردن می یان، یه دونه از اینا می ذاره و می ره پی کارش. فوقش فیدر (همر نان کپ) رو شخم می زنن، ولی حذف (روستا کاملاً نابود شد) نمی شه. :) چون دهی که توش کتیبه باشه پاپش صفر می مونه ولی حذف نمی شه.


  ۷- کتیبه های پایان بازی: استحکامات بزرگ و منحصر، گیج کننده بزرگ و منحصر
  استحکامات واقعاً بلای جون هست! تو آخر بازی کاربرد داره قشنگ مخصوصاً توی سرور با دفاع سنگین (متوسط چهار میلیون به بالا در اوایل و اواسط واندرها!)
  استحکامات روی خود واندر اثر نمی ذاره اما روی دیوار واندر و همین طور انبارها تأثیر می ذاره. روی سطوح بالای واندر هم که انبارها تارگت می شن (به صرفه تر هست نسبت به واندر برای زمانی که واندر رو عقب می ندازی)، این کتیبه خیلی به کار می یاد.


  اما حفظ کردنش (خصوصاً استحکامات منحصر ۵ ایکس) تا اند گیم واقعاً دردسری هست. خود گرفتنش هم نیاز به یه آدم از خود گذشته داره که حاضر باشه همرش رو بزنه به ناتار که چیزی بگیره که واسه خودش حتی یه ذره هم سود نداره و کاملاً برای اتحاد هست.


  گاهی واقعاً بهتر هست بذارین رقیب تون این کتیبه ها (خصوصاً استحکامات) رو بگیره و شما یه ماه مونده به آخر بازی انتحاری برید بیارینش. چون تأمین دفاع شدیدش واقعاً سخت هست و بعضاً باید یه اکانت و کلی ساپورت رو وقف این کتیبه بکنین.


  دقت کنید که توی سروری که دفاع کم هست (متوسط یک و دو میلیون) و رمرها راحت دیوار رو پایین می یارن، خیلی هم کتیبه استحکامات مهم نیست. :)


  معمولاً هم کسی که رو واندر استحکام می سازه انبارها رو کوچیک می سازه. صرفاً معمولاً. :)


  گیج کننده
  بزرگش که عین کوچیک خیلی کاربرد نداره. البته اون نقش های «کتیبه» بودن مثل جلوگیری از صفر شدن رو داره. مثلاً سه دات سر صفر شدن کپ siwann که یه گله آدم داشتن می ریختن سرش یه کتیبه گیج کننده بزرگ اینسرت کرد تو کپ سیوان و از مهاجمین کسی خزانه ۲۰ نداشت که کتیبه رو برداره، در نتیجه دهکده پاپش صفر شد ولی destroy نشد!


  گیج منحصر ولی خوبی ای که داره اینه که باعث می شه برای گرفتنش لازم باشه کپ شخم زده بشه. البته مهاجم اگه عاقل باشه می دونه فقط تو رو شخم بزنه کافیه که خزانه تخریب بشه (حدود ۱۰ موج که قهرمان و خزانه آخراش باشن و اینسرت هم نشه. یا توسط دو سه نفر).


  در طول بازی (مید گیم اینا) کسی که گیج منحصر داره به عنوان مدیر کتیبه ها می تونه فعالیت کنه (زمان ما ariabarzan بود) که خب تک موج معمولاً نمی شه ازش کتیبه گرفت. در اند گیم هم کمی حاشیه امنیت روی نقشه ایجاد می کنه و نهایتاً توی واندر اگه انبار بزرگ زده بشه با گیج کننده (یه سری سطح ۱۵ و ۱۶، یه سری سطح یک) می تونه مفید باشه.


  مرتاض منحصر
  مرتاض منحصر جزو کتیبه هایی هست که هم در مید گیم نقش بسیار حیاتی ای داره هم در اند گیم. در مید گیمش رو گفتیم. اما در اند گیم توی سرورهایی که آخرش به دو سه هزار پلیر تو کل سرور می رسه و اوضاع دفاع هم چنگی به دل نمی زنه حیاتی هست.
  حساب کنین اگه کلّ توانی که یه ربع برای درازمدت داره، یک میلیون گندم منفی واندر هست، کتیبه های دیگه تا ۲م دفاع می تونن تحمل کنن اما مرتاض منحصر تا ۴م! این تفاوت واقعاً نقش داره تو کل دفاع و همین طور روی حملات ناتارها.
  سرورهایی که دفاع واندرش کم هست (اکثر سرورهای جدید ایران) و مثلاً با ۵۰۰ الی یک میلیون دفاع می رن به جنگ ناتار، معمولاً هر حمله ناتار بین ۵ الی ۱۵ درصد دفاع ازشون می کشه! همین حملات تدریجاً خیلی ضربه می زنه. اما اگه دفاع سنگین باشه (مثلاً اوّل کار دو میلیون باشه و بعد تا ۴ میلیون بره)، همین حملات ناتار هم تأثیر کمتری داره.


  البته باید توجه داشت که مثل کتیبه های دیگه خیلی راحت نمی شه جابجاش کرد یه ۲۴ ساعت (مثلاً وقتی فیک خیلی زیاد هست روی کتیبه و روی واندر فیک نیست یا کم هست) چون دفاع واندر به فنا می ره!


  کلاً روی سرورهایی که کم دفاع دارن و مشکل گندم و ... هم دارن مرتاض منحصر به نظر من (نظر شخصی من صرفاً) بهترین هست. بعد از اون در سطوح پایین واندرها (دفاع کم و حملات به نقشه/انبارها) گیج کننده و سطوح بالا با دفاع بهتر، استحکامها. :)