آموزش: انواع دهکده ها از نظر کاربرد (هجومی / دفاعی / فیدر / ...)

 • مقدمه


  سلام دوستان،
  تو این پست می خوام یه مقدار انواع مختلف دهکده رو بررسی کنم و درباره نحوه ساختن ارتش هجومی و دفاعی بنویسم.


  هدف از نوشتن این مقاله اینه که
  شما پس از خوندنش با انواع دهکده آشنا بشین و بتونین روی دهکده های کنونی و آینده تون بهتر سرمایه گذاری کنین. چون این که تو هر دهکده تون نصف دفاعی داشته باشین، نصف هجومی باعث می شه که شما خیلی بازیکن ضعیفی بشین! و بالطبع بدونین چه زمانی به چه تیپ دهکده ای (دور یا نزدیک؟ گندمی یا غیر گندمی) احتیاج دارین.


  این مقاله برای کسایی مفیده که
  حداقل دو یا سه تا دهکده داشته باشن. و بخوان یه مقدار با ایده و تفکر بازی کنن.
  ضمناً محتوای این مقاله برای اواسط تا اواخر بازی هست و نکات مربوط به دهکده های پشتیبان WW رو به طور مستقیم نداره.


  منابع این مقاله
  گفته ها و تجربیات شخصی هست.


  سایر مراجع در همین زمینه
  مقاله بسیار خوب نیمای عزیز: انواع دهکده ها و حداقل ساختمانهای مربوطه
  دو تا مقاله از بابک عزیز: ترکیب یه Hammer چی میتونه باشه؟ و چه دهکده ای رو برای تربیت ارتش هجومی یا Hammer انتخاب کنیم

  انواع دهکده ها از نظر کاربرد (بحث ما)


  دهکده ها رو از نظر کاربرد به دسته های زیر می شه تقسیم کرد:


  • دهکده همر (hammer) (یا چکش): جایی که توش شما بزرگترین ارتش تون رو می سازین
  • دهکده دفاعی: جایی که توش شما نیروی دفاعی می سازین
  • دهکده فیدر (feeder): جایی که شما منابعش رو برای دهکده های دیگه دائم مصرف می کنین (مثلاً به همر می دین)
  • دهکده پارکینگ: جایی که شما توش نیروهاتون رو پارک می کنین که گندم بخورن فقط!
  • دهکده غارت: جایی که شما توش نیروی غارتگر می سازین


  دقت کنین که یه دهکده می تونه خیلی راحت چند تا نقش داشته باشه -- مثلاً هم پارکینگ باشه، هم فیدر. (البته یه سری نقش ها رو نمی شه ادغام کرد؛ مثل پارکینگ و همر).
  هم چنین یه بازیکن می تونه یه سری از این دهکده ها رو نداشته باشه (مثل غارت) یا از یکی شون چند تا داشته باشه (مثل پارکینگ).


  تقسیم بندی ساختاری
  توجه داشته باشین که ما یه تقسیم بندی دیگه دهکده ها رو هم داریم و اون از نظر «ساختار» هست که به سه دسته ۶ گندمی، ۹ گندمی و ۱۵ گندمی تقسیم می شن (و خود ۶ گندمی به ۴ زیردسته عادی، آهنی، چوبی، استاندارد) که توی این تاپیک یه مقدار بهش اشاره شده.


  تقسیم بندی پایتختی
  نهایتاً می شه دهکده ها رو به دو دسته پایتخت و غیرپایتخت تقسیم کرد.
  در پایتخت شما می تونین
  ۱) منابع رو از سطح ۱۰ هم فراتر ببرین،
  ۲) مطمئن باشین که تسخیر نمی شه.
  ۳) اما یه بدی که داره اینه که سربازخونه و اصطبل بزرگ توش نمی تونین بسازین.


  پایتخت گندمی
  خیلی خوبه که پایتخت رو همیشه یه دهکده گندمی بکنین که تولیداتش بیشتره. دقت کنین که با ساخت تمام کارخونه ها، شما ۲۵ درصد به تولید چوب و خشت و آهن اضافه می کنین اما ۵۰ درصد به تولید گندم. پس خوبه که تعداد خونه هایی که تولیدشون ۵۰ درصد اضافه می شه بیش تر باشه تا جای ممکن.
  البته نقش واحه ها رو هم جدی بگیرین. یه ۹ گندمی با ۱۲۵ درصد واحه، شاید بهتر از یه ۱۵گندمی با ۲۵ درصد واحه باشه! خودتون حساب کنین. البته واحه اول ۱۲۰هزار منبع، دومی ۴۰۰ هزار منبع و سومی حدود یک میلیون منبع می خواد برای ارتقا عمارت قهرمان!

 • نوع اول) دهکده همر


  معنای لفظی:

  همر (Hammer) به معنای چکش (که مثل پتک می کوبه تو سر مدافع!) هست. و ما توی این مقاله به یه ارتش بزرگی که یه بازیکن تهاجمی می سازه می گیم. البته همر به معانی دیگه ای هم تو بازی اطلاق می شه که سروک تو این پست توضیح داده.

  هدف:

  هدف اصلی این دهکده اینه که برای شما یه ارتش خیلی بزرگ بسازه.
  اگه دقت کنین یه جنگ بزرگ بین «بهترین» ارتش مهاجم و «کل» ارتش مدافع شکل می گیره. این «کل» می تونه شامل ارتش فک و فامیل و در و همسایه و هم اتحادی های مدافع هم بشه! پس در واقع برای این که شما بتونین یه دهکده رو خوب بزنین، باید ارتش هجومیتون بتونه راحت بر «کل» ارتش مدافع (و احیاناً رفقاش) غلبه کنه.


  ضمناً می تونین با یه ارتش بزرگ تو منطقه خودتون راحت مقتدرانه سلطنت کنین و نهایتاً هم به عنوان یکی از نابودکنندگان بزرگ (چه ناتار، چه ارتش دشمن) شناخته بشین.  = ارتش هجومی بزرگ-- مشکل اصلی: گندم =

  ارتش هجومی بزرگ یا همر مهم ترین دغدغه اش گندم هست. دقت کنین که برای یه شمشیرزن رومن به فرض شما باید یک بار ۶۰۰ تا منبع بدین (موقع ساخت). اما برای نگهداریش هم باید هر ماه ۷۲۰ تا گندم بدین! برای یه موجودی مثل شوالیه سزار، هزینه نگهداری حدود ۳۰۰۰ منبع در ماه هست. یعنی به طور متوسط اگه شما برای ساخت یه ارتش ۳ میلیون منبع هزینه می کنین، باید هر ۲۵ روز، ۳ میلیون تا گندم هم به خورد این*ها بدین!

  حالا یه نگاهی به انواع دهکده ها میندازیم. دهکده معمولی با آسیاب و نانوایی و پلاس (یا واحه گندمی ۲۵درصد) حدود ۲۵۰۰ تا گندم تولید می*کنه در سطح ۱۰. اگه به فرض ۷۰۰ تاش رو بذاریم برای جمعیت خود دهکده، چیزی که می مونه ۱۸۰۰تاست.
  خب با ارتشی که مصرفش ۱۸۰۰ باشه، از یکی دو ماه دیگه مگس هم نمی شه پروند! این ارتش مثلاً هست ۱۰۰۰ تا شمشیرزن + ۲۵۰ تا شوالیه (یا ۴۰۰ تا رعد). این رو اگه باهاش حمله کنی به یه بازیکن عادی (که مثلاً روی هم ۵ک دفاع داره)، ارتشت له و لورده می شه! حتی اگه مدافع ۲۵۰۰ تا سرباز پیاده گول (یا ۱۸۰۰ تا محافظ رومن) هم بذاره جلوی این ارتش، باز مهاجم به کل نابود می شه و یک میلیون منبعش به فنا می ره!
  پس می بینیم که دهکده معمولی اگه توش ارتش هجومی (به اندازه ای که گندم همون دهکده اجازه می ده) بسازین در حالت عادی به هیچ دردی نمی خوره.

  اما چه باید کرد؟
  ارتش بزرگ رو خوبه
  یا توی پایتخت بسازین،
  یا توی پایتخت پارک کنین.
  پایتخت جاییه که می تونین منابع رو از سطح ۱۰ بالاتر ببرین. به طور عادی معمولاً با جون کندن و بدبختی می شه تا سطح ۱۴ مزارع رو بالا برد (هزینه سطح ۱۵ یه گندمزار، ۳۱۰هزار منبع هست). تو سطح ۱۴ تولید خام به جای ۲۰۰، مقدار ۶۳۵ هست. یعنی تولید مجموع گندم یه دهکده ۶ گندمی می شه یعنی ۳۱۷درصد. که تقریباً یعنی ۸۰۰۰ گندم در ساعت. ۱۰۰۰ تاش رو بذاریم برای جمعیت و ریخت و پاش (جاسوس اینا!) می شه ۷۰۰۰ گندم. خب ۷۰۰۰ گندم ارتش قابل قبولی هست (۴۰۰۰ پیاده*نظام، ۱۰۰۰ سواره)، اما بازم خیلی شاخ نیست.

  همر در پایتخت:

  این مقاله رو حتماً بخونین:
  چه دهکده ای رو برای تربیت ارتش هجومی یا Hammer انتخاب کنیم

  خوبی این که همر در پایتخت باشه اینه که

  • شما سربازاتون همیشه سر جای خودشون هستن و لازم نیست گندم جابه جا کنین.
  • هر وقت بخواین آماده برای آتیش کردن هستن سربازاتون. مثلاً اگه یهو یکی به موبایلتون زنگ بزنه که به فلان جا حمله کن!
  • دهکده شما قرار نیست (نمی شه که) چیف (همون تسخیر) بشه. در حالی که اگه همر شما تو پایتخت نباشه، ممکنه دهکده تون وقتی نیروها بیرونن (باری حمله یا پشتیبانی) چیف بشه سریع و همه نیروهاتون بمیرن (نیروهای دهکده به هنگام تسخیر همه می میرن).


  بدی این کار هم (که مزایای ساختن همر در دهکده غیر پایتخت به شمار می ره) اینه که

  • نمی تونین سربازخونه و اصطبل بزرگ بسازین تو پایتخت. و اواخر کار وقتی شما نیاز دارین ارتش همر رو خیلی بزرگ کنین، واقعاً کم می یارین. اون جا دیگه بحث زمان فقط مطرح هست نه منبع.
  • اگه پایتخت شما گندمی (خصوصاً ۱۵ گندمی) باشه شما منابع رو خیلی راحت ندارین، و باید دائم هی منبع از بیرون بیارین بریزین توش.
  • همه بازیکن های سرور معمولاً ارتش شون رو توی پایتخت گندمی می سازن. برای همین خیلی لو می ره و تجربه جدیدی هم نیست! شاید بد نباشه به عنوان یه تجربه خوب همر تو غیر پایتخت رو هم بشناسین (اگه قصد دارین سالها تراوین بازی کنین :)) ).  حل مشکل گندم
  ۱) پایتخت رو حتماً و حتماً دهکده گندمی انتخاب کنین. ۹ گندمی در سطح ۱۴ مزارع می تونه ارتش ۱۱۰۰۰ گندم رو ساپورت کنه. و ۱۵ گندمی حدود ۱۹۰۰۰ گندم.
  ۲) دقت کنین که واحه (متروکه) خیلی مهمه. یه ۹ گندمی با ۱۲۵٪ واحه گندمی می تونه بیش تر از یه ۱۵گندمی با ۲۵٪ گندم تولید داشته باشه (البته عمارت قهرمان سطح ۲۰ هم خدائیش گرونه!).
  ۳) شما می تونین اضافه بر ظرفیت دهکده نیرو تولید کنین و ارتش رو در دهکده های دیگه پارک کنین (پشتیبان بفرستین). با این کار به ازای هر دهکده می تونین حدود ۱۸۰۰ نیروی بیش تر بسازین که برای اواسط بازی (الآن ها) ایده ی بدی نیست.
  ۴) شما می تونین خیلی راحت تا ۳۰۰۰ گندم منفی در ساعت رو ساپورت کنین. فقط کافیه که تولیدات سایر منابعتون رو به گندم تبدیل کنین (تو بازار) یا از دهکده های دیگه گندم بریزین تو دهکده تون.

  = مشکل دوم: زمان ساخت =

  یه سربازخونه سطح ۲۰ در هر روز حداکثر می تونه ۲۶۷ شمشیرزن رومن یا ۳۵۶ شمشیرزن گول یا ۴۲۶ تبرزن بسازه. این یعنی شما اگه ارتش اصلی خودتون رو که مثلاً*۱۰۰۰۰ نیرو داشته باشه وسط بازی از دست بدین، برای ساختن این ارتش، شما به ۳۷، ۲۸ و ۲۳ روز (رومن، گول و توتن) ساخت و ساز بدون توقف احتیاج دارین!
  پس هر چه سریع تر برای ساختن ارتش هجومی تون اقدام کنین و سطح سربازخونه و اصطبل رو هم تا ۲۰ بالا ببرین.

  = مشکل سوم، منابع =
  برای اینکه سربازخونه سطح ۲۰ شما دائم بچرخه، شما باید در ساعت ۶۶۰۰ منبع (رومن)، ۸۰۰۰ منبع (گول)، ۸۷۰۰ منبع (توتن) توی سربازخونه بریزین. این معمولاً تولیدات ۳ تا دهکده هست. اگه بخوایم اصطبل رو هم بیاریم تو کار، اون هم حدود ۱۰ الی ۱۳هزار منبع در ساعت می خواد. یعنی برای این که ارتش هجومی شما مدام در حال ساخت و ساز باشه باید تولیدات ۲۰هزار منبع در ساعت بهش تزریق بشه.
  اگه بتونین روزی ۲۵۰ک منبع غارت کنین (متوسط هفته ای ۱۷۵۰۰۰۰ منبع) کافیه ۳ تا دهکده «فیدر» هم بذارین کنار دست این دهکده تا ارتش شما تمام وقت ساخته بشه.
  پس می بینیم وجود دهکده فیدر و غارت بالا لازمه ی ساختن ارتش بزرگ هست.

  تعدد همر ها!
  برخی بازیکن های بزرگ، بیش تر از یه ارتش بزرگ می سازن. معمولاً با زیر ۵ یا ۶ دهکده توصیه می شه که یه همر بسازین و حتی اگه دهکده گندمی دارین، ازشون به عنوان پارکینگ یا دهکده غارت استفاده کنین.
  اما اگه تعداد دهکده هاتون زیاده و می تونین ۲ تا سربازخونه و اصطبل سطح ۲۰ هر دو دهکده رو ۲۴ ساعته روشن نگه دارین (با غارت و دریافت از دهکده های فیدر؛ هر کدوم در روز ۴۷۵هزار منبع می خوان)، پس بسم الله!

  خوبی داشتن چند همر اینه که:

  • می تونین همزمان دو تا دهکده [اصلی] یه بازیکن رو بزنین. مثلاً یه شب اگه ساعت ۳ تا ۷ صبح ساعت امن شما برای حمله هست، با یه همر شما باید دو بار برین و بیاین که اگه ۲ ساعت با طرف فاصله داشته باشین، طرف احتمالاً بیدار می شه!
  • سرعت ترمیم شما بالا می ره. چون خسارت کل به ۲ تا ارتش وارد می شه و ۲ تا ارتش به صورت موازی می تونن ترمیم بشن.
  • اگه یه وقتی خدا نکرده اواخر بازی توی جنگ یهو جلوی شما اینسرت کردن و کل ارتش شما به فنا رفت، بدبخت نمی شین! چون می تونین با اون یکی همر ادامه بدین.
  • دامنه حرکات شما زیاد می شه. مثلاً اگه بخواین تا شعاع ۳ ساعته با منجنیق (۲۱×۲۱) رو تخلیه کنین، با دو تا همر مساحت دو برابر رو می پوشونه!
  • کلی کلاس داره! :D


  بدی داشتن چند همر اینه که:

  • یقیناً یه جایی شما حساب می کنین که اگه به جای دو تا ارتش با ۴۰۰۰ شمشیرزن و ۱۰۰۰ شوالیه، شما یه ارتش با ۸۰۰۰ شمشیرزن و ۲۰۰۰ شوالیه می داشتین، چه قدر خسارت کم تر بود! پس وقتی برین سمت دو تا همر که بتونین تو این لحظه به خودتون بگین «اما من که همیشه سربازخونه ام روشن بود و از نظر زمانی نمی تونستم به ۸۰۰۰ شمشیرزن برسم!».  ساختمون های لازم برای ساختن همر

  • سرباز خونه و اصطبل سطح ۲۰. و اگه پایتخت نیست، بعد از این که سربازخونه عادی کاملاً پر شد و طول صفش به مرور داشت زیاد می شه (مثلاً رسید به ۲۴۰ ساعت صف ساخت)، سربازخونه و اصطبل بزرگ.
  • کارگاه سطح ۲۰ (البته تعجیلی تو سطوح آخر نیست، چون معمولاً* قرارنیست ۲۴ ساعته دژکوب و منجنیق ساخته بشه)
  • اسلحه سازی. (نیازی نیست پول و هزینه تون رو صرف زره سازی بکنین. همر که قرار نیست دفاع بکنه!)
  • حداقل دو انبار و سه انبار غذای سطح ۲۰. چون ممکنه گندم تون منفی بشه و لازم داشته باشین کلی گندم بریزین. هم چنین نباید منابعی که از دهکده فیدر می یاد با انبار پر مواجه بشه!
  • میدان تمرین تدریجاً سطح ۲۰ (برای اعزام به دور دست ها!)
  • عمارت قهرمان حداقل سطح ۱ برای کنترل قهرمان و سطح ۱۰ یا ۱۵ برای تسخیر واحه
  • آسیاب و نانوایی سطح ۵
  • بازار برای تعدیل منابع
  • در صورتی که دهکده ۱۵ گندمی نیست، ۳ کارخانه


  این می شه خودش ۱۴ساختمون. با سه کارخونه می شه ۱۷ تا. با سربازخونه و اصطبل بزرگ می شه ۱۹ تا. که کلاً یه تا جای خالی می مونه که توش می تونین اگه پایتخت هست سنگبری بزنین یا دارالفنون رو تخریب نکنین یا دفتر تجارت بزنین یا تالار (برای افزایش قدرت رئیس اگه دارین). یا در ادامه خزانه. یا انبار غذاهای بیش تر.


  نیروهای لازم در دهکده همر

  توی دهکده همر اصلاً نباید نیروی دفاعی بسازین. بلکه نیروی دفاعی رو باید از دهکده های دیگه به عنوان پشتیبان بیارین.

  راجع به ترکیب همر پست بابک هست: ترکیب یه Hammer چی میتونه باشه؟

  اگه الآن تصمیم گرفتین که یه دهکده رو همر کنین، سعی کنین نیروهای مدافعش رو بفرستین جاهای دیگه که مشکل گندم پیش نیاد. منتهی حواس تون باشه که باید بتونین سریع همیشه تو دهکده همر مدافع بیارین (اگه حمله شد) چون دهکده همر به دلیل داشتن نیروی متخصص تهاجمی، بسیار آسیب پذیر هست. مخصوصاً شب ها که شما خوبین. :p


  تا چه زمانی نیرو بسازیم تو همر؟
  بالطبع گندم عامل اساسی توقف شماست. منتهی اولاً گندمزارها رو می تونین آهسته آهسته ارتقا بدین. ثانیاً دهکده های پارکینگ (در ادامه معرفی می شن) بگیرین، ثالثاً تو بازار گندم بخرین. اگه هر ۱۲ ساعت به اکانت تون سر می زنین، تا گندم منفی ۱۰۰۰ یا منفی۲۰۰۰ خیلی مشکل جدی نخواهید داشت (با کمک بازار).

 • نوع دوم) دهکده دفاعی

  هدف:

  هدف اصلی این دهکده اینه که نیروی دفاعی برای شما بسازه و نگه داری بکنه.


  تفاوت دفاع و حمله:
  دقت کنین که توی دفاع مهم نیست که شما نیروهاتون رو توی کدوم ده ساخته باشین، چون همه رو می تونین یه جا پشتیبان بفرستین.
  البته اگه یه دشمن حرفه ای بهتون حمله بکنه و به همه دهکده های شما حمله fake بکنه، شما باید بتونین سریع نیروها رو بین دهکده ها جابه جا کنین.


  چه دهکده ای برای دفاعی خوب است؟
  کلاً تو هر دهکده ای می شه دفاع ساخت اما دهکده های گندمی (و پایتخت) رو خوبه برای ارتش هجومی بذارین. دقت کنین که دهکده ی دفاعی ای که نیروهاش هدر نرن و بخوان بخوابن، بعد از اتمام ساخت نیرو تبدیل به دهکده فیدر می شه. پس خوبه دهکده ای رو انتخاب کنین که بتونه فیدر خوبی باشه.
  رو این حساب، هم برای اینکه فیدر خوبی باشه و هم برای این که بشه سریع دفاعی ازش رسوند به همر، به نظرم خوبه همیشه از دهکده های مجاور همر استفاده بشه برای دفاعی.


  منابع نیروی دفاعی
  از اون جا نیروی دفاعی هر دهکده محدودیت گندم داره، و شما لازم نیست ۲۴ ساعته نیرو بسازین، می شه از تولیدات خود دهکده استفاده کرد. اگه دهکده تمام ۱۰ باشه، در ساعت حدود ۳۵۰۰ تولید داره که باهاش می شه حدود ۹ تا یا ۱۰ تا پیاده نظام مدافع در ساعت ساخت و در عرض یک هفته پرش کرد. پس معمولاً توی ساخت نیرو خیلی مشکل منبع نباید باشه.  یه دهکده پیاده نظام دفاع تمام، یکی سواره نظام؟ یا هر دهکده از هر دو نوع؟
  به این سؤال خیلی نمی شه جواب قطعی داد. ساخت دهکده های خاص منظوره (مثلاً یکی فقط نیزه دار بسازه، یکی فقط دلاور) خوبیش اینه که شما هزینه اضافی آپدیت زره سازی نمی دین.
  اما بدیش هم اینه که از اون جا که معمولاً نیروهای یه دهکده با هم «گروهی» حرکت می کنن، شما توی دفاع ممکنه یه مقدار ناهماهنگ بشین. مثلاً یه جایی فقط با دلاور دفاع کنین (بقیه نیروها دیر برسن یا پخش و پلا باشن) در حالیکه مهاجم ارتشش سواره نظام هست بیش تر.


  از یه دهکده همه رو بسازیم و پارک کنیم؟ یا هر ده برای خودش؟
  مشابه سؤال قبلی، خوبی این کار تو هزینه زره سازی و خرج های مشابه (مثلاً سربازخونه سطح ۲۰ برای ساخت سریع) هست. اما این کار بدی های زیادی هم داره:
  * اگه اون دهکده شما چیف (تسخیر) بشه، وقتی نیروهاش بیرون هستن، رسماً بدبخت می شین! دقت کنین که ممکنه یه رومن حرفه ای بتونه حتی توی یه موج با ۳ تا سناتور و جشن بزرگی که گرفته، دهکده شما رو تسخیر کنه. حتی تو همون موج ممکنه کاتاهای تخریب اقامتگاه/قصر رو هم بذاره. پس فکر نکنین تسخیر الزاماً چیز عجیب و شاخداری هست!
  * راحت نمی تونین جابه جا بشین. مثلاً برای جابه جایی نیرو بین دو تا دهکده باید حتماً اول نیروهاتون بیان تو دهکده دفاعی اصلی و بعد دوباره برن که خیلی زمان می بره (در مقایسه با وقتی که یکی از اون تا دهکده جزو ۵ تا یا ۱۰ تا دهکده دفاعی شما باشن.)
  * سرعت ترمیم شما پایین می یاد. چون آمادگی زیرساختی (مثل آپدیت زره سازی، یا سطح سربازخونه و اصطبل و انبار) رو فقط برای یه دهکده مهیّا کردین. و مثلاً اگه بخواین یهو ۱۰هزار تا مدافع بسازین (فقط از یه دهکده) کلی طول می کشه و بدبخت می شین!


  چه نیرویی بسازیم؟ نسبت ساخت پیاده/سواره مدافع
  به نظرم بهتره به جای این که دنبال یه نیروی متخصص بگردیم، بیایم برای دفاع جلوی پیاده نظام و سواره نظام به طور جداگانه بررسی کنیم که چه نیروهایی کلاً مفیدن.


  دفاع جلوی پیاده نظام

  در اوایل بازی
  که هزینه مهم هست، نسبت «دفاع جلوی پیاده / قیمت» مهم هست. این نسبت می گه برای مثلاً ۱۰۰۰ واحد قدرت دفاعی، اگه شما روی کدوم نیرو سرمایه گذاری کنین، هزینه کمتری باید (از نظر منابع ساخت)*بدین.
  این جا می تونین جواب این سؤال رو ببینین. (من یه ضربدر ۱۰۰۰ هم کردم که اعداد واضح تر باشه).
  محافظ رومن ارزش ۱۴۱ داره. بعدش پیاده نظام گول با ۱۲۷ امتیاز. بعدش کاهن با ۱۰۶ و نیزه دار با ۱۰۳ و دلاور با ۱۰۰ رتبه های سوم تا پنجم رو دارن.

  در اواسط و اواخر بازی
  این جا مشکل شما منبع ساخت نیست، چون کلی دهکده و غارت دارین. این جا مشکلی اصلی هزینه نگه داری یا گندم هست و برای همین نسبت «دفاع جلوی پیاده / گندم مصرفی» رو می سنجن. چون طبق محاسباتی که قبلاً گفته شده معمولاً هر نیرو به اندازه هزینه ساختش در یک ماه گندم می خوره.
  این جا می تونین جواب سؤال برای اواسط و اواخر بازی (نسبت گندم) رو ببینین. (این بار من یه ضربدر ۲ هم کردم که اعداد، با حفظ نسبت بین شون، واضح تر بشن).
  محافظ رومن ارزش ۱۳۰ داره. بعدش کاهن امتیازش ۱۱۵ هست و دلاور ۱۰۰. شمشیرزن رومن و پیاده نظام گول هم مشترکاً با ۸۰ امتیاز در رتبه های چهارم و پنجم قرار دارن.
  (امتیاز محافظ رومن با پیاده نظام گول رو مقایسه کنین!)


  جمع بندی
  محافظ رومن کلاً خیلی مناسبه. بعدش می شه به کاهن و دلاور اشاره کرد و نهایتاً پیاده نظام گول.  دفاع جلوی سواره نظام


  در اوایل بازی
  محاسبات این جاست. (دفاع جلوی سواره نظام / قیمت × ۱۰۰۰)
  نیزه دار با ۱۷۶ امتیاز در صدر هست. بعدش فلنکس (پیاده نظام گول) با ۱۵۹ و لژیونر رومن با ۱۲۵ هستن. و بعد با یه فاصله نسبتاً زیاد از این ۳ بازیکن برتر، شوالیه گول و محافظ رومن با ۸۴ و ۷۶ امتیاز می یان که خب خیلی قابل توجه نیستن.


  در اواسط و اواخر بازی
  محاسباتش این جا انجام شده. (دفاع جلوی سواره نظام / مصرف گندم × ۲)
  نیزه دار با ۱۲۰ امتیاز در صدر. بعدش شوالیه گول با ۱۱۰ امتیاز. لژیونر و فلنکس با ۱۰۰ امتیاز مشترکاً سوم و چهارم. بعدش هم که اختلاق می افته با نفر پنجم که محافظ هست با ۷۰ امتیاز.  جمع بندی
  نیزه دار توتن اول! بعد شاید بشه گفت شوالیه گول و فلنکس. و بعد از اون ها هم لژیونر رومن.  چیدمان مناسب مدافعین هر نژاد


  با بحث های بالا، می شه برای هر نژاد این جمع بندی رو داشت:


  برای رومن
  - محافظ رومن واقعاً چیز باحالی هست. با این که تخصصش رو پیاده نظام هست، ولی جلوی سواره نظام هم خوب دوام می یاره.
  - لژیونر نیروی مدافع جلوی سواره نظام برای رومن هست روی کاغذ! (به قول فردوسی پور). و خب آچارفرانسه هم هست!
  - گول اعداد و ارقام دفاعی شوالیه و سزار و شمشیرزن رو نخورین. واقعاً خیلی بهتره از این موجودات برای دفاع استفاده نشه!
  نتیجه: نسبت ۳ به ۱ محافظ به لژیونر. توصیه می شه یه رفیق توتن خوب هم داشته باشین که ازش نیزه دار بگیرین. البته یه اشکال رومن کلاً اینه که همه مدافعینش خودشون پیاده هستن و تو سربازخونه تولید می شن و برای همین سرعت ساخت اولیه و ترمیم یه مقدار کند هست (در نظر بگیرین اگه لژیونر تو اصطبل تولید می شد، سرعت ساخت ارتش دفاعی می تونست دو برابر باشه!)


  برای گول
  - گول، بر خلاف رومن و توتن، در اصل ۳ نوع مدافع داره که فلنکس و کاهن و شوالیه هستن.
  - فلنکس مدافع خوبی هست، اما خب بیش تر به درد جلوی سواره نظام می خوره. کاهن جلوی پیاده نظام خوب ظاهر می شه. شوالیه هم که قلدر جلوی سواره هست.
  - ترکیب کاهن و فلنکس خوبه. با نسبت برابر یا کاهن بیش تر. این ترکیب معمولاً ارزون هست و زود به دست می یاد.
  - ترکیب کاهن و شوالیه هم خیلی خوبه. با نسبت ۳ کاهن به یک شوالیه. این ترکیب هم سریع هست، هم به دلیل سرعت بالا برای غارت فارم های تمام عیار مناسبه. شوالیه ضمناً تو جنگ هم می تونه شرکت بکنه. اما بدی این ترکیب اینه که چون همه چی تو اصطبل ساخته می شه، برای ساخت اولیه و ترمیم یه مقدار کند هست.
  برای پیدا کردن نسبت ها خوبه که مصرف گندم مدافع جلوی پیاده نظام به طور متوسط ۳ برابر مصرف مدافع جلوی سواره نظام باشه.
  - ترکیب شوالیه و فلنکس هم بدک نیست. می تونین امتحان کنین. اما خب به خوبی دو تا ترکیب قبلی نمی شه.
  - فلنکس خالی هم بد نیست. مخصوصاً اوایل بازی که تحقیق ها سخت هست. اما خب فلنکس به درد غارت نمی خوره اصلاً و جلوی پیاده نظام هم خیلی ماهر نیست.


  البته چون گول نیروی مدافع اکیداً برتر نداره، توصیه می شه که یه دوست توتن (برای نیزه دارش، کنار کاهن تون) و یه دوست رومن (برای محافظ هاش، اگه کاهن ندارین!) تو منطقه و نزدیک خودتون (مثلاً تو ۷×۷) داشته باشین.


  برای توتن
  - نیزه دار جلوی سواره نظام عالیه! باهاش می تونین دوست خیلی ها بشین تو منطقه.
  - دلاور نیروی خوبی برای دفاع جلوی پیاده نظام هست. و به خاطر سرعت و سایز جیب بالاش، به درد غارت از فارم های ناب هم می خوره. البته اگه در عمل بتونین از محافظ رومن کمک بگیرین یا کاهن، خیلی نتیجه مناسبی می گیرین.
  نسبت ساخت: برای ۳ دلاور، ۲ نیزه دار.
  اگه یه دوست رومن برای گرفتن محافظ داشته باشین (یا گول با کاهن)، می تونین دفاع مناسبی بکنین.


  نهایتاً: نقل و انتقال بین نژادها!
  تو دسته بندی های بالا، معمولاً گفته شدن که «یه دوست از فلان نژاد» می تونه کمک بکنه که ترکیب دفاعی خوبی داشته باشین. اما در کنار همه این ها سعی کنین «واقع بین» باشین به جای «زیبا و ایده آل گرا» بودن! کسی نمی یاد به ارتش شما مدال «زیبایی» و «هارمونی» بده، پس خیلی دنبال ایده آل نرین. سعی کنین بتونین خوب دفاع کنین و راحت مدافعین خودتون رو جا به جا کنین.
  ترجیحاً سعی کنین وقتی تو جنگ نیستین از جاهای خیلی دور نیرو نگیرین چون جا به جاییش یه مقدار خسته کننده ست (بین دهکده ها). و البته شاید هم حیف نون باشه. اما اگه یه رفیق تو ۷×۷ داشته باشین (از یه اتحاد دیگه) که جانشین هم باشین، عملاً می تونین روی این حساب کنین که شما هر کدوم مجموع ارتش رو دارین! (حواستون باشه اتحادهاتون با هم درگیر نشن البته! : )) ).  تعداد دهکده های دفاعی
  دهکده همر که معلومه چی و چند تاست. دهکده غارت رو هم که می شناسیم.
  ضمناً می دونیم که دهکده دفاعی بعد از این که نیروهای دفاعیش رو ساخت، دیگه تبدیل به فیدر می شه. پس تعداد دهکده های دفاعی رو می شه بر اساس سایر دهکده ها به دست آورد.


  در حالت کلی خوبه که بسته به سرعت رشد منابع و میزان غارت، دهکده[های] همرتون رو در ابتدا تعیین کنین. و اگه لازم بود دهکده غارت رو هم کنار بذارین. نهایتاً ببینین برای همرتون علی الحساب چند تا پارکینگ می خواین. مثلاً اگه دارین تو پایتخت ۶ گندمی همر می سازین، احتمالاً تا اواسط بازی به یکی دو تا پارکینگ احتیاج دارین. اینها رو کنار بذارین و بقیه رو دفاعی کنین.


  دقت کنین که اگه همین الآن تو همرتون دفاعی ساختین (و نمی دونستین کار بدی هست)، می تونین اون ها رو توی دهکده های نزدیک پارک کنین تا بتونین با خیال راحت همر رو رشد بدین.

 • نوع سوم) دهکده فیدر

  هدف:

  این دهکده به عنوان تولید کننده منبع به شمار می ره.
  اگه دقت کنین یه دهکده عادی ۱۸تا فیلد داره. تو سطح ۱۰ همه ۲۰۰ تا تولید دارن که می شه ۳۶۰۰. با کارخونه های هر منبع این تولید به ۴۵۰۰ می رسه. با یه واحه هم می تونه به ۵۰۰۰ برسه. از این میزان ما به طور متوسط ۵۰۰تاش رو می ذاریم برای مصرف جمعیت می مونه. ۴۵۰۰ منبع در ساعت.
  این یعنی ۱۰۸هزار منبع در روز و ۷۵۰ هزار منبع در هفته. یعنی شما چه دو تا دهکده فیدر تپل داشته باشین، چه هفته ای ۱/۵میلیون منبع غارت کنین فرقی نداره (حالا غارت رو انتخاب می کنین یا دهکده؟ :D)


  ضمناً معمولاً دهکده های ۶ گندمی به عنوان فیدر انتخاب می شه.  امور نظامی در دهکده فیدر
  اصولاً دهکده فیدر می تونه پارکینگ خوبی هم باشه. با تولید عادی ۱۵۰۰الی ۲۰۰۰ گندم در ساعت، می شه یه تعداد خوبی دفاع هم توش پارک کرد.


  تو بخش قبل هم گفتیم که دهکده دفاعی ای که توش نیرو به اندازه کافی ساخته بشه و اشباع بشه، می شه فیدر.


  توی این دهکده ها خوبه پتانسیل دفاع بالا باشه (دیوار بالاخص).


  تعداد دهکده های فیدر
  هر چی بیش تر بهتر!
  گفتی تولید یه دهکده فیدر ۴۵۰۰ منبع در ساعت هست. توی این پست هم من یه محاسباتی کردم که نشون می ده یه همر عادی (بدون سربازخانه و اصطبل بزرگ) در ساعت ۱۹۰۰۰ منبع می خواد (برای ساخت ۲۴ ساعته پیاده و سواره هجومی). پس برای بالا نگه داشتن یه دهکده همر تپل، خوبه که حداقل ۴ تا فیدر بهش بدین. البته اگه فقط پیاده نظام می سازین، با دو تا فیدر هم کار راه می افته. و صد البته سهم غارت خود همر رو هم نباید نادیده گرفت.


  اما خب کلاً بهتره اگه بیش از ۵ تا فیدر برای یه دهکده (بدون سربازخونه و اصطبل بزرگ) می سازین، به فکر خرج کردن منابعش هم باشین! :دی  ساختمون های لازم برای ساختن در این دهکده

  بازار و تجارت خانه تا سطح ۱۰ یا ۲۰ خیلی مهم هستن.
  هم چنین انبار و انبار غذا تا سطح ۲۰ (یا حتی ۲ تا).
  اگه فیدرتون دفاعی نیست، لزومی به ساخت زره سازی و اسلحه سازی (مگر برای رفع پیش نیازی) نیست.
  دیوار بالا.
  حداقل یک واحه. (که اگه دیدین منابعتون داره سر ریز می شه، از دهکده همر به واحه خودی حمله کنین تا یه درصدی از منابع رو انتقال بدین)
  ضمناً اگه بهتون حمله نمی شه و دارین برای «روز مبادا» کار می کنین، مخفیگاه نسازین! واقعاً نمی صرفه ؛-)


  ایده: اگه منابعتون متناسب با نیازتون نیست (مثلاً همیشه چوب کم می یارین) به جای این که پیشنهاد بازار رو با تاجرهای خود فیدر بذارین (که انتقال رو کند می کنن)، می تونین منابع رو بفرستین به دهکده همر (مصرف کننده منابع) و از تاجرهای همر، که معمولاً بیکار هستن، برای تجارت استفاده کنین. و تاجرهای فیدر رو فقط برای انتقال بذارین.  نیروهای لازم برای ساختن در این دهکده

  قبلاً هم گفته شد. دهکده فیدر ۳ حالت می تونه داشته باشه نیروهاش:


  • نیرو اصلاً نداشته باشه و گندمش رو هم بفرستین به دهکده های مصرف کننده مثل همر.
  • نیروی جاهای دیگه توش پارک شده باشن و عملاً پارکینگ باشن.
  • خودش نیروی دفاعی ساخته باشه و اشباع شده باشه (مثلاً ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ تا مدافع پیاده توش باشه).


  تو دو حالت اول که بحثی نیست سر نحوه نیرو ساختن. حالت سوم هم توی پست بالایی (دهکده دفاعی) توضیح داده شده.

 • نوع چهارم) دهکده پارکینگ

  هدف:

  تو این دهکده قراره نیرو پارک بشه. منظور از پارک شدن اینه که نیروها از جای دیگه برای پشتیبانی به این محل فرستاده بشن تا گندم شون رو از این جا بخورن.


  مشکل اصلی، امنیت
  مهم ترین مشکل دهکده پارکینگ، امنیتش هست. چون اگه لو بره، برای شبیخون بهترین قربانی هست! پس سعی کنین وقتی دهکده پارکینگ داشته باشین که بدونین احتمال حمله بهتون زیاد نیست.  تعداد دهکده های پارکینگ
  پارکینگ ها اصولاً دو نوع هستن:

  پارکینگ دفاعی:

  جایی که نیروهای دفاعی قراره پارک بشن. اصولاً نیروهای دفاعی رو می شه تو هر دهکده ای که می سازین همون جا بذارین باشه. پس این نوع پارکینگ خیلی کاربرد نداره. یا بهتر بگیم برای حالتی کاربرد داره که شما بخواین مدافعین تون رو توی یه دهکده (متمرکز) بسازین. یا از دهکده های مدافعین (که چسبیده به همر هستن) برای پارکینگ هجومی استفاده کنین.


  پارکینگ هجومی:
  جایی که شما نیروهای هجومی رو پارک می کنین. یه سری از بازیکن ها بعد از دهکده دهم الی پانزدهم دیگه فقط تو ۷×۷ همر خودشون دهکده می سازن که پارکینگ همر شون باشه.


  پارکینگ فیدر می شود
  دهکده ای که گندمی نباشه، معمولاً بعد از ساخت و ساز خودش دیگه با پارک شدن نیروها تبدیل به فیدر می شه. البته ۱۵گ رو شاید بشه خیلی هم فیدر ندونست اما ۶گ و حتی ۹گ معمولاً فیدر می شن.


  چه دهکده ای مناسب پارکینگ هست؟
  اصولاً هر پارکینگی که ظرفیت بیشتری داشته باشه، بهتره. ظرفیت پارکینگ هم تولید گندمش هست. پس دهکده های گندمی، بعد از این که به مصرف همر، غارت و احیاناً دفاعی رسیدن بهترین پارکینگ ها هستن.


  ساختمون های لازم برای ساختن در این دهکده

  اصولاً سربازخونه و اصطبل و زره و اسلحه سازی و اینای بالا برای پارکینگ ضرورتی نداره. اما اگه می خواین جمعیتش بره بالا از این چیزا هم خوبه بسازین.
  از اون جا که گفتیم پارکینگ، تبدیل به فیدر می شه، پس ساختمون های لازم اون رو هم داره.
  چون ممکنه بهش شبیخون زده باشه، دیوار بالا هم خیلی مفیده.


  نیروهای لازم برای ساختن در این دهکده

  سعی کنین توی پارکینگ جاسوس زیاد داشته باشین که تابلو لو نره! بقیه نیروها هم که قراره از بیرون بیان پس فرقی نداره.

 • نوع پنجم) دهکده غارت (یا ارتش دوم)

  هدف:

  ارتش هجومی کمکی شما قراره توی این دهکده ساخته بشه.


  فایده ی ارتش هجومی کمکی (ارتش دوم):

  • اگه ارتش بزرگ شما یه زمانی کلاً توی یه حمله انتحاری به فنا بره، شما از زندگی (و غارت) عقب نمی افتین!
  • می تونین برای پاکسازی به فرض، دو تا دهکده از یه نفر رو با هم بزنین.
  • پتانسیل ترمیم سریع ارتش رو خواهید داشت.
  • می تونین توی این دهکده فقط نیروی متخصص غارت (مثل رعد) تربیت کنین و فقط باهاش به غارت بپردازین و اصلاً پیاده نظام هم نسازین.
  • اگه یهو فارم های شما شاخ بشن و جلوتون نیرو بکّارن و شما خسارت بدین، از زمان عقب نمی افتین. چون به فرض یه رومن برای ساخت یه ارتش ۱۵ هزار پیاده، باید دو ماه بدون وقفه تو سربازخونه سطح ۲۰ نیرو بسازه. و خب اگه یهو ۵۰۰ تا نیروش کشته بشه، دو روز عقب می افته. دو روز عقب افتادن واقعاً اواخر بازی خیلی مهمه. در حالیکه تو ارتش دوم اگه نیروهاش بمیرن فقط از نظر منبع ضرر می کنه (چون ۲۴ ساعته اون جا نیرو نمی سازه و «زمان» فاکتور اساسی نیست). دقت کنین که یکی از حربه های تضعیف کردن نامحسوس یه بازیکن اینه که به فارم هاش دفاع بفرستین. درسته که خسارت زیادی ممکنه بدین (به دلیل نبودن دیوار، یا این که بقیه حمله کنن)، اما نیروهای طرف هم تدریجاً کشته می شه و کسی بوئی نمی بره که کار شما بوده.


  چه زمانی بریم سراغ ارتش دوم؟
  دقت کنین که ارتش هجومی کمکی (یا ارتش دوم) فقط زمانی مناسبه که شما سربازخونه سطح ۲۰ همر (ارتش اول) رو بتونین همیشه تا دو سه روز پر نگه دارین.
  زودتر از این زمان، نصف کردن نیروهای هجومی واقعاً اصلاً عقلانی نیست. اصلاً. اصلاً!


  چه نوع دهکده ای مناسب ارتش دوم هست؟
  اصولاً چون توی این دهکده هم قراره نیروی هجومی زیادی ساخته بشه، دهکده گندمی بسیار توصیه می شه. خصوصاً ۱۵گندمی.


  تعداد دهکده های ارتش دوم
  حداکثر یه دهکده واقعاً کافیه. مگر این که بتونین دو تا سربازخونه سطح ۲۰ رو دائم بالا نگه دارین که اصلاً توصیه نمی شه. پس ارتش دوم حداکثر یکی! اون هم وقتی که مشکل شما در ارتش اول زمان هست. یا می خواین غارت هاتون رو از جاهای دیگه بکنین.


  ساختمون های لازم برای ساختن در این دهکده

  سربازخانه و اصطبل ۲۰. آبشخور برای رومن ها خیلی حال می ده!
  اسلحه سازی بالا.
  انبار و انبار غذا بالا (چون حیفه که منابع رو بیارن و انبار جا نداشته باشه و بریزه بیرون!)


  بازار و تجارت خونه (چون بعد از یه مدت منابع غارت شده رو شاید بخواین بدین به دیگران).  نیروهای لازم برای ساختن در این دهکده


  توی این دهکده بهتر نیروهای متخصص غارت بسازین در درجه اول. این نیرو برای رومن شوالیه هست. برای گول، رعد. و برای توتن می تونه گرزدار (فینگیلی زودبازده! :cool:) یا شوالیه یا دلاور باشه. دلاور نیروی سریع و با جیب بالایی هست منتهی قدرت حمله خوبی نداره و اگه به مدافع بخوره، ممکنه زود به فنا بره!


  اگه قراره تو این دهکده فقط غارت بکنین که سواره نظام خیلی مناسبه. مخصوصاً از اواسط بازی که باید به فارم های ۲۰ الی ۶۰ فرسخی خودتون بزنین (چون همه فارم ها پاک کردن و رفتن!). با این حال اگه می خواین کم کم تبدیل به ارتش بشه، می تونین از نیروهای پیاده نظام هم استفاده کنین.
  نیروی پیاده نظام رومن می تونه لژیونر باشه یا شمشیرزن. لژیونر توی دفاع جلوی سواره خوب عمل می کنه اما عملاً به صرفه نیست برای جنگ. سرعت و سایز غارتش هم از شمشیرزن کمتره.
  برای گول نیروی پیاده نظام فقط شمشیرزن مناسب هست.
  برای توتن هم گرزدار چیز خوبی هست (اگه می خواین خیلی سریع و دائم حمله کنین). تبرزن هم، اگه می خواین این ارتش تبدیل به ارتش هجومی (و نه صرفاً غارت) بشه خیلی مناسب هست.

 • یه جمع بندی بکنیم:

  ۱) چرا باید نوع دهکده هامون رو مشخص کنیم؟


  خوبه که شما کاربرد هر دهکده رو بدونین تا بتونین توی دفاع و حمله موفق باشین. بالطبع اگه توی یه دهکده هم نیروی هجومی بسازیم و هم دفاعی، از نظر مصرف گندم به مشکل بر می خورین. این می شه که نمی تونین یه ارتش بزرگ (مثلاً ۵هزار الی ۲۰هزار نفره مثلاً) بسازین و توی جنگ ها هم همیشه بازنده خواهید بود. ضمناً توی دفاع هم وقتی بهتون قراره حمله بشه، خیلی راحت نیروهاتون تلف می شن و همه زحماتتون بر باد می ره.


  یا مثلاً برای زیبایی کار شما تو هر دهکده ۱۰۰۰ تا مهاجم می سازین! بالطبع اگه جنگ بشه و شما ده تا دهکده داشته باشین، نمی تونین از پس یه مدافع با ۵۰۰۰ نفر بر بیاین. اما اگه همه این ۱۰هزار تا مهاجم رو یک جا ساخته باشین، راحت می تونین اون ۵هزار مدافع رو بزنین.  ۲) یه مرور کلی (نکات تستی شب امتحان!)

  همر:
  به دهکده ای که توش ارتش بزرگ هجومی می سازیم می گیم همر. خوبه که فقط توی همر (یا حداکثر توی همر + دهکده غارت) نیروی هجومی ساخته بشه و جای دیگه اصلاً ساخته نشه.
  همر خوبه گندمی باشه (اگه سرور اولتون هست). همر خوبه که دائم سربازخونه اش روشن باشه.


  دهکده دفاعی:
  دهکده ی دفاعی خوبه توش فقط مدافع ساخته بشه و سطح زره سازیش هم بره بالا. خوبه طوری برنامه ریخته بشه که لازم نباشه نیروی دفاعی جای دیگه ای پارک بشه. چرا که «دفاع» یه فریضه ناخواسته و یهویی هست! و شما باید سریع بتونین نیروها رو توی یه دهکده بریزین. از این رو، اگه بخواین از پارکینگ اول درشون بیارین، خیلی دیر ممکنه بشه.


  دهکده فیدر:
  دهکده ای که کارش تولید منابع و رسوندن به دهکده مصرف کننده (غالباً همر) هست رو می گن فیدر. خوبه فیدرتون نزدیک همر باشه و انتقال منابع رو سریع انجام بده.
  فیدر می تونه پارکینگ یا دفاعی هم باشه.


  دهکده پارکینگ:
  جایی که نیروها رو توش پارک می کنین (تا از اون جا گندم بخورن). خوبه که لو نره!


  دهکده غارت:
  دهکده ای که نیروهای متخصص غارت (سریع با جیب گشاد) داره و باهاش می رین غارت. این نیرو برای رومن شوالیه هست، برای گول رعد، برای توتن هم دلاور (جایی که مطمئن باشین نیرو نیست) و شوالیه.
  خوبه با همرتون ترجیحاً غارت نرین؛ چون اگه جلوتون اینسرت کنن (یهو نیرو بذارن) نیروها تلف می شه. و ما فرض کردیم که شما تنها مانع تون برای ساخت ارتش بزرگ زمان هست (مثلاً*۴ تا فیدر برای همر دارین).  ۳) حالا چی کار کنیم؟


  = اگه اول کار هستین (مثلاً سرور جدید) =


  اصولاً تا وقتی کمتر از ۳۰۰ تا نیرو دارین خیلی مهم نیست که دهکده تون چی باشه.


  بعدش اگه تو کار حمله هستین و روزی بالای ۶ ساعت (الی ۱۸ ساعت!) هستین:


  • سعی کنین سریع یه دهکده گندمی بگیرین. توش شروع به ساختن نیروی تهاجمی (فقط تهاجمی) بکنین. توی دهکده اول تون مدافع بسازین.
  • دهکده سوم رو یه فیدر برای گندمی بگیرین (مخصوصاً اگه ۱۵گندمی هست و طلا ندارین).
  • دهکده چهارم به بعد رو می تونین گندمی نزدیک بگیرین یا فیدر بزنین. اما تا زیر ۵ دهکده به فکر سناتور و تسخیر نباشین (مگر این که می دونین دارین چی کار می کنین و حساب کتاب کردین!)


  اگه تو کار دفاع هستین و روزی یکی دو ساعت فقط بازی می کنین:


  • اگه دهکده گندمی دم دست دارین که همون کار بالا رو بکنین. اما اگه فاصله تون با دهکده گندمی بیش تر از سه چهار خونه هست و می دونین که کلی قلدر تو محل هستن، بهتره بی خیالش بشین و دهکده دوم رو کنار اولی و ۶ گندمی بزنین. اصولاً می گن «زن خوشگل، زود از دستت در می یاد»؛ حالا جریان ۱۵گندمی ایه که بخواین جلوی کلی بازیکن خفن بگیرین!
  • توی دهکده اول یه مقدار مهاجم بسازین برای غارت و اینا. توی دهکده دوم ولی فقط مدافع بسازین.
  • دهکده های بعدی رو هم چسبیده بگیرین.
  • سعی کنین فقط توی دهکده اول تون نیروی تهاجمی بسازین و الکی پایتخت رو هم منتقل نکنین.
  • اگه جایی لنگ امتیاز فرهنگی موندین و همه منابع ۱۰ بود، می تونین منابع دهکده اول رو بالا ببرین. همین طور اگه گندم کم اومد.
  • اگه تو دهکده اول نیروی دفاعی دارین، جاهای دیگه پارک کنین (مگر این که خطر این هست که یه شب بهتون حمله بکنن!). در این حالت خوبه که همه نیروها رو شب ها یه جا جمع کنین که قدرت دفاعشون تصاعدی بالا بره.


  = اگه وسط کار هستین (مثلاً تو ماه های سوم تا ششم) و تازه این مقاله رو خوندین =


  همر کی باشه:


  در ابتدا دهکده های گندمی رو شناسایی کنین. دهکده هایی که دارین و یا حداکثر تا یک هفته دیگه یقیناً می تونین بگیرین


  اگه دهکده گندمی دارین:

  • تولید گندم در سطح ۱۰ رو با واحه هایی که دهکده ها دارن محاسبه کنین و اونی که بیش تره رو بکنین همر. مثلاً یه ۹ گندمی با دو تا واحه ۵۰٪ گندم شاید (صرفاً شاید) بهتر از ۱۵گندمی باشه. اما خب عموماً ۱۵گندمی اگه دم دست هست خیلی بهتره.
  • این دهکده رو بذارین همر. و تا جایی که مشکل گندم نداره (گندمزارهای تمام ۱۰) توش فقط نیروی مهاجم (ترجیحاً پیاده نظام اگه منبع کم دارین) بسازین (چون سواره نظام رو بعداً هم می شه ساخت و زمان خیلی کم نمی یاد).
  • عمارت قهرمان رو تا سطح ۱۰ بالا ببرین و واحه گندمی رو هم اگه داره بگیرین. اگه دو تا واحه گندمی داره، تا عمارت قهرمان ۱۵ هم برین (اما برای ۲۰ عجله نکنین که خیلی گرون هست!)
  • اگه پایتخت تون جای دیگه ای هست (و گندمزارهای بالا داره)، تا زمانی که گندم این دهکده منفی ۲۰۰۰ نشده، بذارین همون پایتخت بمونه، بعد یهو پایتخت رو عوض کنین و سعی کنین سریعاً گندمزارهاتون رو بالا بیارین.
  • به ساختن تمام وقت نیرو ادامه بدین.


  اگه دهکده گندمی ندارین:


  • پایتخت تون رو برای همر انتخاب کنین.
  • تمام مدافعین همر رو توی جاهای دیگه پارک کنین (البته اگه بهتون حمله نمی شه).
  • تا منفی ۲۰۰۰ پایتخت نیروی هجومی (ترجیحاً با نسبت سه به یک در پیاده به خشن ترین سواره) بسازین.
  • گندم زارهای پایتخت رو دائم ارتقا بدین.
  • سعی کنین دهکده های مجاور رو بگیرین. اگر هم خواستین تسخیر کنین حتماً سعی کنین داخل ۷×۷ باشه.
  • وقتی دیدین مدافع به اندازه کافی دارین، دهکده های بعدی رو پارکینگ هجومی همر بکنین.  ۴) دهکده های آتی رو چی بزنیم؟


  درسته که تسخیر خیلی خوبه (مخصوصاً وقتی سناتور و رئیس زیاد دارین)، و صد البته بالا آوردن یه دهکده هم خیلی خسته کننده هست. منتهی توجه داشته باشین که مکان دهکده خیلی به کاربردش ربط داره!
  مثلاً فیدری که ۱۰ تا خونه با همر فاصله داشته باشه، کاملاً اذیت می کنه. یا دهکده ی دفاعی ای که با دهکده های دیگه خیلی فاصله داشته باشه و جابه جا کردن نیرو توش سخت باشه. یا مثلاً ۱۵ گندمی ای که با شما ۲۰ تا خونه فاصله داره و ممکنه خیلی راحت از چنگ تون در بیارن!


  دقت کنین که فرق ۱۵گ با ۶گ اگه قراره پایتخت نباشن هیچ کدوم فقط تأثیر نانوایی هست!
  چون گندمی محصولی هست که ۵۰٪ کارخونه داره ولی بقیه منابع ۲۵٪. بین ۱۵گ و ۶گ هم ۹ تا خونه گندمی اختلاف هست که می شه تولید ۱۸۰۰ در ساعت (در سطح ۱۰) و تأثیر نانوایی روش هم می شه ۴۵۰ منبع در ساعت که می شه حدود ۱۰هزار منبع در روز.
  پس بعد از تثبیت پایتخت، در حالتی که طلا برای تعدیل داشته باشین یا بازار و تاجرهاتون خبره باشن، و واحه هم کم نداشته باشین، یه دهکده ۶گ چسبیده شاید خیلی هم بدتر از یه ۱۵گ اون سر دنیا نباشه!


  با این تفاسیر،


  • اگه می بینین سربازخونه همر شما دائم نمی چرخه و منبع کم می یاد: حتماً دهکده بعدی رو یه ۶گندمی چسبیده بهش بزنین.
  • اگه سربازخونه دائم می چرخه و منبع اضافه می یاد (یا فارم زیاده)، می تونین به سمت دهکده غارت یا همر ۲ حرکت کنین (و فیدرهای اون ها).
  • اگه حس می کنین شرایط مناسبی ندارین و بهتون ممکنه حمله بشه، برین تو کار دهکده دفاعی. ترجیحاً هم جایی رو انتخاب کنین که بتونه راحت به بقیه دفاع بفرسته و بگیره. مثلاً وسط.
  • ...


  ۵) خسته نباشم!
  = چرا این مقاله رو نوشتم =
  نوشتن این مقاله برام یه مقدار کار وقت گیری بود. اما حس می کردم لازم هست. مخصوصاً بعد از بررسی کردن کلی از دهکده های دوستان که تو اکثرشون هم دفاع بود هم حمله! و بدون هیچ حساب و کتابی نیرو ساخته بودن.
  بچه هایی که پلاس دارن و می دونن لینک لشکریان کجاست (رو کلمه «دهکده ها» کلیک کنین تو ستون سمت راست، بعد منوی پنجم) حتماً براشون جالبه که دهکده های یه سری از دوستان تمام خونه های اون ماتریسش پر بود. مثل این یکی که خیلی جالب بود:  در حالیکه برای یه بازیکن حرفه ای باید هر سطر اون ماتریس حداکثر سه چهار خونه اش پر باشه!
  عملاً این دوست ما با این که ۷۵۰۰ تا تبرزن داره، اما نمی تونه به راحتی از پس یه ارتش با ۴۰۰۰ دفاع بر بیاد!


  = تقدیم به =
  این رو اوایلش وقتی توی ۳دات بودم شروع کردم. به تشویق نیما (Farzan) که لیدر ۳دات بوده و هست. و می خواستم به بچه های ۳دات تقدیمش کنم!
  اما قسمت این بود که وقتی اومدم بیرون از اون اتحاد (و حالا که خیلی ها می گن «تو که برای ۳دات کاری نمی کردی!») تمومش کنم. :D  = کپی کردن =
  من که می دونم پس فردا کل این مقاله از هزار تا وبلاگ و وبسایت سر در می یاره در حالیکه من حتی یه «و»ش رو هم از جایی کپی نکردم! :p
  خواهشاً اگه این رو کپی کردین یه لینک به همین صفحه هم بدین که کسی اگه سؤالی بکنه یا چیزی رو بگه من اصلاح کنم، در تماس باشه. ممنون. شاد باشین.

 • همون طور که دیدین بین پست های من فاصله افتاد -- خدائیش تایپ کردن این همه چند روز طول می کشید و من هم فرصتم زیاد نبود. تو این مدت یه سری از دوستان مطالبی گفتن که این جا می ذارم. :)


  خوب ممنون آیدین جان خیلی جالب بود
  ولی خوب وجود چندیدن همر در اثر پر شدن یک همر (اشباع شدنش رو هم بگین)چون اصولا وقتی من بازی میکردم با تمام این کار ها باز هم 15 گندمی اشباع میشد و مجبور به دو همره میشدم البته این راه هم بود اون یکی 15 گندمی رو فیدر کنم ولی خوب همه دنبال 15 گندمی و دنبال چیف و کاتا حالا این نظر من بود ولی نظر شما که بسیار با تجربه ای بسیار متین و قابل احترام است پس دو همر شدن هم خوبه ولی چند همر شدن خیلی بهتره چون شما میگید که به صورت موازی نیرو سازی میهش دور و ور هر همر میشه 2 تا فیدر برای تامین ساخت تا 3 همر کاملا مستقل از هم ولی قدرتمند داشت ببخشید اگه اشتباهی در این متن من رخ داده


  دوستان لطفا تشکر در پیام خصوصی/مهمان لطفا


  این هم نظریه.
  گرچه کنترل چند همر (و روشن نگه داشتن دائم سربازخونه ها) برای بازیکنی که اولین سرورش باشه سخته قطعاً.  در مورد دهکده های ۶ گندمی غیر متوازن از نظر سایر منابع:


  دهکده هایی که از لحاظ منابع نا متوازن هستن ( ۵ خشتی, ۵ چوبی, ۵ آهنی, ۹ گندمی, ۱۵ گندمی ) احتیاج به وقت زیادی برای مدیریت دارن ، چون وقتی یک فیلد به یکی از منابع اضافه میشه از اونور از یکی دیگه از منابع یک فیلد کم میشه ، پس اول کار احتیاج به پوشینگ داری که اون تولید کم رو جبران کنی ، بعد از اینم که به لولهای بالا میرسه معمولا اون منبعی که توازن به نفع اونه خیلی سریع تر به سمت اورفلو شدن میره مخصوصا اگه oasis های مربوط به اون منبع رو هم بگیری,بحث دهکدههای گندمی که جداس ، ولی برای فیدرها معمولا دهکده های معمولیه متوازن رو میگیرن ، البته اینم بستگی به روش بازی و برنامه ریزی هر بازیکنی داره ، مثلا خود من با اینکه الان دارم این توصیه رو میکنم یک ۵ خشتی و یک ۵ آهنی واسه فیدر ۱۵ گندمیم گرفتم که هرکدوم oasis های تخصصی مربوط به خودشون رو هم داره ، ولی دیگه ۲۴ ساعته تاجرام دارن میرن و میان


  ممنون از توضیح خوبت.


  در مورد گرز دار برای غارت:


  گرز دار یک نیروی غارتی به حساب میاد ، معمولا از گرز دار تا حدی استفاده میکنن که به تبرزن برسن ، بعد از اون دیگه کل وقتشون رو روی تبرزن میذارن ، چون با مصرف گندمه برابر نیروی هجومیه بیشتری داره و این نکته در اواخر بازی و موقعی که ارتش بزرگی داری خیلی مهم میشه


  در مورد hammer و ۹ گندمی:


  سرباز خانه و اصطبل بزرگ فقط تو دهکده های غیر پایتخت قابل ساخت هستن ، و برای ساختن یک همر قوی شما نیاز داری که به این ۲ ساختمان برسی ، برای پارک کردن نیروهات میتونی از دهکده های دیگت و دهکده های هم اتحادی هات استفاده کنی
  هیچ دهکده ای به تنهایی قادر به نگهداری و تامین غذای یک hammer بزرگ نیست ، حتا پایتخت ۱۵ گندمی


  در این که پایتخت ۱۵ گندمی باشه فکر کنم تفاهم داشته باشیم. پس بحث سر اینه که آیا همر همین پایتخت ۱۵ گندمی (که منابعش تا سطوح بالاتر از ۱۰ می رن) باشه یا جای دیگه.
  خب شما می گی که بهتره همر جای دیگه باشه به خاطر امکان سربازخانه و اصطبل بزرگ. منتهی توی این سرورها ایران، چون خیلی ها اولین سرورشون هست، بهتره براشون که یه بار همر توی پایتخت رو تجربه بکنن و بی خیال سربازخانه و اصطبل بزرگ بشن. البته اگه کسی واقعاً اون قدر حرفه ای هست که می تونه مدیریت کنه همر در غیر پایتخت رو (دائم پارک کنه، جابه جا کنه) خب صلاح خودش رو بهتر از ما می دونه.  من و نیما (Farzan) یه بار یه محاسبه سرانگشتی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در حالت خیلی عادی چیف کردن دهکده شش و نه و ۱۵ گندمی با جمعیت زیر ۷۵۰، ۵۵۰ و ۳۵۰ (به ترتیب) خیلی به صرفه نیست. این رو در نظر بگیرین که بعد از چیف شدن یه دهکده یه لول از همه زندگیش می یاد پائین!
  البته اگه می تونین کسی که جمعیت کل ش از شما بیشتره رو چیف کنین، دیگه این یه لول رو پائین نمی یاد و دهکده سالم می مونه (فقط دیوار و ساختمون های خاص نژادش خراب می شه).


  سلام وقتی که یه بازی کن تو 2-3 روز 4148839 منبع غارت می کنه و تولید و تعدیل و تجارت هم بهش اضافه میشه پس دلیلی نداره که مشکل گندم پیش بیاد فقط لازمه که تو hummer 5 تا انبار غذا سطح 20 داشته باشیم و درضمن اگر کسی 3*3 Hummer رو بگیره مشکل دفاع - پارکینگ و فیدرش هم حل میشه درضمن دهکده های چسبیده به هم مشکل زمان ندارن


  بحث درستیه. قطعاً تو سرورهای ایران احتمالاً یه ارتش ۱۰۰هزار نفری (مصرف گندم) یه ارتش خیلی خوب در پایان سرور خواهد بود. گندم این ارتش رو می شه از ۱۰ تا فیدر و یه غارت مناسب (تو مایه های همین عددی که گفتنی) به دست آورد.


  منتهی مشکل اینه که این منابع همه گندم نیستن. این که بتونی توی یه ۱۲ ساعت یک میلیون و دویست هزار منبع رو گندم کنی یه مقدار سخته و تقریباً مجبوری انبار بالا داشته باشی و مدام تعدیل منابع کنی با طلا.

 • اولا که خیلی تشکر میکنم از پست بسیار خوبت آیدین جان. که به نظر من اگه یکی فلسفه این پست رو درست متوجه بشه، زمین تا آسمون بازیش فرق خواهد کرد. و بدون شک همین فلسفه این پسته که از یه بازیکن میتونه یه بازیکن خوب بسازه. مهم اینه که فلسفه این پست رو یک بازیکن درست متوجه بشه و نه اینکه جمله به جمله اش رو.


  دوست داشتم یه سری مطالب هم من متذکر بشم. البته مطالبی که گفته میشه با یک دید دیگه داره گفته میشه. آیدین اول صحبتاش گفته که این مطالب برای چه کسانی نوشته شده است. نکاتی که الان ذکر میشه شاید برای کسانی به درد بخوره که با تراویان آشنایی بیشتری دارند. واسه همینم هست که شاید بعضی جاها تفاوتهایی احساس میشه. همچنین تفاوت دیگه ای که دیده میشه اینه که نوشته های من بیشتر مربوط به اواسط بازی میشه تا اوایل بازی.


  من همون بخشبندیهایی که آیدین عزیز درست کرده رو یه سری نکات بهش اضافه کردم.
  وگرنه چیزی که من اینجا نوشتم اصلا کامل نیست و صرفا یک بخشیه که به نظرم بشه به صحبتهای تقریبا جامع آیدین اضافه کرد.


  [B]نوع اول) دهکده همر[/B]


  1) توی این مقاله اونطوری که باید به اهمیت دژکوب، منجنیق و کلا کارگاه اشاره نشده است. و بیشتر به سربازخانه و اصطبل بها داده است.
  استفاده نکردن از کارگاه ضعفیه که توی خیلی از بازیکنان خوب اتحادهای بزرگ سرور 1 ایران و حتی کام دیده ام.


  شما توی شروع بازی اونقدر به دژکوب و منجنیق شاید نیاز نداشته باشید ولی توی اواسط بازی تنها چیزی که باعث میشه شما برای اتحادتون توی حملات تاثیرگذار باشید، کارگاهه. شما توی جنگهای اواسط بازی نیروهاتون رو 30 ساعت میفرستید اونورتر که بتونند دهکده حریف رو تخریب کنند. بنابراین وقتی این همه راه رو طی میکنید، اصلا درست نیست که فقط 2 تا مثلا گندمزار بزنید. شما باید چند موج منجنیق دار بفرستید که نیاز به تعداد زیادی منجنیق خواهید داشت.


  اگر حملاتتون روی پایتخت بخواهد باشد که تعداد منجنیقها با توجه به سنگبری باید خیلی بیشتر باشه. در پایان بازی هم که شما باید حداقل 2000 منجنیق داشته باشی وگرنه برای تیمت برای حمله به ww مفید نمیتونی باشی.


  دژکوب هم اهمیت بسیار زیادی داره که افراد کمی رو تو سرور ایران دیدم که اهمیت دژکوب رو درک کرده باشند.
  2 )
  توی مقاله بسیار خوب آیدین نوشته شده که :
  "سرعت ترمیم شما بالا می ره. چون خسارت کل به ۲ تا ارتش وارد می شه و ۲ تا ارتش به صورت موازی می تونن ترمیم بشن. اگه یه وقتی خدا نکرده اواخر بازی توی جنگ یهو جلوی شما اینسرت کردن و کل ارتش شما به فنا رفت، بدبخت نمی شین! چون می تونین با اون یکی همر ادامه بدین."  در حالی که شما وقتی دو تا ارتش میسازید، هدفتون اینه که یه ارتش بزرگ درست کنید، بنابراین باید نهایت سعیتون رو بکنید که یکی از ارتشهاتون اصلا خسارت نبینه تا در زمان مناسب ازش استفاده کنید و این هنر شماست که چطوری این کار رو انجام بدید. از اون طرف قضیه حمله با ارتش غیر پایتخت همیشه خطر لو رفتن همر شهر غیر پایتخت و تسخیر شدن رو داره.


  مطلب بعدی اینکه کسی ارتش شما رو اینسرت نمیکنه مگه بحث تسخیر باشه که قبل از شما یک ارتش بزرگ قراره که نیروهای دفاعی رو نابود کنه و سطح وفاداری رو بیاره پایین و بعدش شما که ارتش کوچکی دارید دهکده را تصرف کنید.


  3) راجع به همری که توی شهر غیر پایتخت هم ساخته میشه فقط این نکته رو اضافه کنم که خیلی بهتره که نزدیک پایتخت باشه تا هم پایتخت پارکینگ مناسبی براش باشه و هم در حال حرکت منابع رو از پایتخت بشه سریع به این شهر انتقال داد .


  نوع دوم) دهکده دفاعی


  چه دهکده ای برای دفاعی خوب است؟


  دهکده 6 گندمی یا 9 گندمی یا 15 گندمی؟  الف) ده 6 گندمی


  مزیت 6 گندمی:
  همونطور که آیدین گفت خوبیش اینه که منابع ساخت نیرو از خودش تامین میشه.


  معایب 6 گندمی:
  شما فرض کنید 5 هزار نیروی دفاعی لازم دارید. اگه 5000 هزار نیرو رو توی 6 گندمی بسازید، اونوقت گندم شما توی این شهر منفی خواهد شد. 3 راهکار وجود داره:


  الف) باید هر روز به این دهکده گندم بفرستید.
  خسته کننده شاید باشه.


  ب) نیروها رو ببرید توی یک گندمی پارک کنید.
  بدیش اینه که وقتی که خودتون یا هم تیمیتون نیاز به نیروی دفاعی داره، شما یکبار باید از پارکینگ نیروها رو خارج کنید بعد منتظر بشوید که نیروها برسند و بعد نیروها را ارسال کنید که این زمان اضافی شاید باعث بشه که نیروهاتون سر موقع به دهکده مورد نظر نرسند.


  ج) یک 6 گندمی دیگه هم انتخاب کنید و اونجا رو هم دفاعی کنید. 2500 تا این دهکده و 2500 تا اون دهکده بسازید
  اصلا راه خوبی به نظر نمیاد زیرا شما هزینه ارتقای زره سازی و میدان تمرین رو اگه در نظر بگیرید میبینید که اصلا به صرفه نیست ( مگر اینکه اینقدر منابع داشته باشید که واقعا بخواهید یک ده دفاعی دیگه اضافه کنید به دهکده های دفاعیتون که هر چی بازی جلوتر میره عملا اینطوری میشه)


  [B]ب) ده 15 گندمی:[/B]


  مزیت:
  شما تمام 5000 نیروتون توی 15 گندمی آماده هستند و به هر جا که بخواهید و هر لحظه که بخواهید ارسال می کنید و نیازی نیست که به این دهکده گندمی ارسال کنید.


  معایب:
  برای ساخت نیروی دفاعی باید به این دهکده از فیدرها منابع تزریق شود.
  خسته کننده است و اگه پیگیر نباشید، ساخن نیروتون شاید متوقف هم بشه.


  ج) دهکده 9 گندمی
  که در واقع یک مصالحه و یک حالت بینابینی است بین 6 گندمی و 15 گندمی  پیشنهاد من:


  پیشنهاد من اینه که از هر 3 نوع دهکده 6 گندمی، 9 گندمی و 15 گندمی برای شهرهای دفاعی استفاده کنید تا معایب اونها دیده نشه. و از هر کدوم وقتی احتیاج دارید استفاده کنید. تا اکانتتو ضعفی نداشته باشه.


  چه نیرویی بسازیم؟ نسبت ساخت پیاده/سواره مدافع


  برای رومن
  رومیهایی که در نزدیکیشون خطری وجود نداره و در صورتی که بهشون حمله میشه (از دوردست) میتونند از دوستان گول و تیوتن خود نیزه دار و سرباز پیاده بگیرند اصلا نیاز به ساخت لژیونر ندارند و فقط روی مخافظ کار کنند.


  برای گول
  تنها ترکیب مناسب همون کاهن و سرباز پیاده است. این رو میشه با یه ارتش متعادل توی شبیه ساز امتحان کرد. مخصوصا اینکه شوالیه گول اگر هم مناسب باشه واسه اواسط بازی شاید مناسب باشه با توجه به هزینه اش که توی اواسط بازی هم چون با ارتشهای متعادل به شما حمله میشه و نه فقط با یک ارتش سواره نظام، لذا ترکیب کاهن و سرباز پیاده بدون شک بهترین ترکیب است.


  برای توتن
  نسبتی که برای دلاور و نیزه دار گفته شده به نظر من برای اواسط بازی به بعد مناسب نیست. هر چی بازی جلوتر میره. رومنها باید گرایش بیشتری به ساخت محافظ، گولها سرباز پیاده و توتنها نیزه دار داشته باشند. بنابراین این نسبتها عوض خواهند شد.


  مطلب مهم اینه که محافظ نیروی کندرویی است و کاهن و دلاورند که باید ضعف محافظ رو در حمله هایی که فرصت کافی برای دفاع نیست بپوشونند. بنابراین همیشه باید یک حداقل تعدادی از این نوع سواره رو هر توتنی یا هر گولی در اختیار داشته باشه و در صورت از دست دادن اونها، دوباره اون نوع سواره نظام رو تا اون تعداد حداقل بسازه.


  تعداد دهکده های دفاعی


  بحث خیلی قطعی نمیشه کرد. ولیخوب تا اواسط بازی به نظرم حداقل یک سوم دهکده ها باید دفاعی باشند و هر چی بازی جلوتر میره این نسبت افزایش پیدا میکنه و تا اواخر بازی به حداقل دو سوم دهکده ها باید برسه.  ادامه خواهد داشت .....

  اگر میخواهید به قوانین انجمن آگاهی داشته باشید، کافیست اینجا را کلیک کنید.
  در صورتی که نمیخواهید از قوانین انجمن آگاهی داشته باشید، حواستون باشه روی اینجا کلیک نکنید.

 • خيلي عذر ميخوام از بزرگاني مثل آقا نيما و آيدين جان
  اما به نظرم يه نوع دهكده رو بهش توجه نكردن!


  ببينيد اين نوع دهكده رو ميشه گفت من خودم ابداع كردم و از حضار ميخوام راجع بهش نظر بدن!
  البته شايد بهش اشاره شده و من نديدم ;)  دهكده جاسوس ها


  به نظر من هيچ كس نيست كه اهميت جاسوس رو درك نكنه:
  1)آمار دشمن رو در بياريد
  2)دشمن آمار شمارو در نياره


  به نظر من (به عنوان يه بازيكن مبتدي) ميتوان جاسوس هارو توي يه دهكده ساخت!اين دهكده خيلي مهمه
  شايد بگيد اينجوري ديگه دهكده پتك بدون جاسوس ميمونه...جواب: خير شما جاسوس هارو در دهكده ها پخش ميكنيد و در موقع نياز پس ميكشيد و جاسوسي ميكنيد!


  خوبي اين روش اينه:
  مثلآ طرف 100 تا جاسوس داشته باشه و شما 5*50 در دهكده هاي مختلف...وقتي ازش جاسوسي كنيد در 5 موج 50 تايي هيچ كدومشون بر نميگردن!اما اگه توي يه دهكده 250 جاسوس داشته باشين اينجوري ديگه آمار رو بدست مياريد!


  منتظر تحليل هاي شما هستم! ;)

  HYBRID -P.S /S2R1
  Anti.Weak /S1R2
  Gile_mard/S2R3
  به امید پیروزی ACE

 • بسیــــــــــــــــــار پست خوبی بود.
  ولی 2 نکته رو در مورد نژاد توتن یادت رفت بگی:
  1- نژاد توتن همرشو تو پایتخت نمیزنه..! چرا؟؟( مخصوصا تو ورژن 3.5)
  2- نژاد توتن اصلا نیروی دفاعی نمی سازه..! چرا؟؟
  خودتون جوابشو پیدا کنید.
  در مورد پست قبل از من:
  جاسوس رو باید توی دهکده دیگه ای ساخت و زره سازی رو 20 کرد و حرف از 100 تا 200 تا نیست.. حرف از 6000 تا و 8000 تا است.


  در کل من نمیدونم چرا اینجا اعداد اینقدر پایینه؟؟؟ دژکوب 500 تا منجنیق 2000 تا.... نیرو دفاعی 5000 تا ... فعلان 10000 تا...
  دوستان در اند گیم یه صفر باید به تمام اعداد فوق اضافه کنید.


  باتشکر
  iSohrab


 • شما تعداد زیاد جاسوس رو برای ۲ چیز نیز داری


  ۱. برای این که دشمن نفهمه ازش جاسوسی کردی


  که اگه فقط ۱۰ تا جاسوس تو شهرش داشته باشه ۱۰۰۰ تا جاسوس هم بفرستی میفهمه


  ۲. برای این که از وضعیت شهرش سر در بیاری


  فرض می کنیم دشمن شما ۲۰ ساعت با شما فاصله داره، شما جاسوس هاتو میفرستی تا برات خبر بیارن ... فکر میکنی این خبر به دردت می خوره ؟


  جوابش منفی، چون تو ۲۰ ساعت خیلی اتفاقت میفته و خیلی چیزا میتونه عوض بشه


  پس جاسوس به دارد این کارم نمیخوره


  .........


  پس نتیجه میگیریم تعداد زیاد جاسوس به درد نمیخوره


  و همون تعدادی که تو شهر های تهاجمی یا تدافعی ساخته می شه کاملا کفایت میکنه و نیازی به ساختن شهر جاسوس نیست

  LIVE FOR HONOR,
  FIGHT FOR DEATH,
  LOVE ONCE,
  AND NEVER FORGET !

 • از نیما (Farzan) عزیز، مهبد، فربد، سهراب، البرز و سایرین که نظر دادن راجع به این پست تشکر می کنم.
  ببخشید که یه سری پست ها رو پاک کردم، چون به نظرم بهتره این تاپیک یه جمع بندی کلی باشه تا وقتی یه تازه وارد این مطالب رو می خونه، بتونه راحت مطلب رو بگیره و درگیر بحث های جانبی و نظرات شخصی نشه.


  اگه کسی مثل نیمای گل لطف کنه و باز مطالب من رو مفصل و با استدلال تکمیل کنه، خیلی خوشحال می شم. :)


 • موافقم.
  جاسوس اصولاً چیزیه که می یاد و می ره معمولاً. و ازش تعداد بالا ساخته نمی شه توی یه دهکده. برای همین آپدیت کردن سطح زره و اسلحه اش هم خیلی به صرفه نیست (حتی تو پاپ هم نشون داده نمی شه!)


  به نظرم خوبه بیایم جاسوس رو دو نوع کنیم:
  ۱) جاسوس مدافع
  این جاسوس قراره تو خونه بمونه که ازتون جاسوسی نشه یا اگه شد، مطلع بشین. سطح زره سازی این جاسوس باعث می شه که تعداد بیشتری مهاجم رو بکشه (جاسوس مدافع هیچ وقت در عملیات جاسوسی نمی میره). پس اینا سطح زره سازی می خوان.
  ۲) جاسوس مهاجم
  این جاسوس ها برای عملیات اعزام می شن. گاهی مواقع لازمه که جاسوس ها تعدادشون زیاد باشه تا بتونین سد دفاعی جاسوسی رو بشکنین. غالباً تو اوایل mid-game با ۱۰۰ تا جاسوس و بعدش با ۵۰۰ تا جاسوس می شه سدهای عادی رو شکست. سطح اسلحه سازی این جاسوس ها کمک می کنه که به هنگام حمله کمتر کشته بشن (در مقابله با جاسوس های مدافع دشمن). پس اینا سطح اسلحه سازی و دور هم بودن می خوان.


  پس جمع بندی اگه بکنیم می شه این که دو تا راه حل داریم.


  • تو هر دهکده جاسوس بسازیم:

   • مزایا: می شه راحت از هر دهکده جاسوس فرستاد بیرون (برای جاسوسی از فارم ها و یا پشتیبان فرستادن به رفقا). برای رومن اگه تو همر ساخته بشه، معمولاً چون آبشخور داره، مصرف کم می شه.
   • معایب: سطح اسلحه/زره رو نمی صرفه آپدیت کنیم. زمان ساخت اصطبل رو (اگه تو همر بسازیم) می گیره.  • تو یه دهکده بسازیم و جاهای مختلف پارک کنیم:

   • مزایا: خود ساختن جاسوس زمان می گیره (اشغال زمان ساخت اصطبل) و برای همین خوبه که زمان دهکده های همر رو (که حیاتی و مهم هست) به اینا اختصاص ندین. آپدیت اسلحه/زره می صرفه.
   • معایب: باید نیروها رو از پارک در آورد اگه لازم بشه. اگه اون دهکده چیف بشه جاسوس های جاهای دیگه هم می پّرن!
  در کل فکر کنم راه دوم خیلی بهتر باشه. :)


 • من خودم ار روش دوم استفاده می کنم ولی به نظرم حالت سوم ( ترکیبی ) مناسب تر باشه یعنی به این شکل که بخشی از جاسوس های دهکده ها رو ار خودشون و بخش دیگه رو از اون دهکده مخصوص تامین کنیم. نیازی هم نیست که در تمام دهکده ها ارتقا زره سازی رو داشته باشیم همون ارتقا زره سازی در اون یک دهکده تا حدی تاثیر خودش رو می گذاره.

  خوشحال می شم هم بازی هام رو تو فروم پیدا کنم:

  S1R1 PurpleButterfly
  S2R1 Dragonfly
  S3R1 Leonardo
  S6R1 Dragonfly
  S8R1 Hooshmandx
  S2R3 Brainiac

 • در مورد جاسوس های مهاجم که حرفی نیست باید هر کسی برای خودش تربیت کنه به میزان لازم,در مورد جاسوس های مدافع یه راه دیگه ای که من به رومی ها و گول ها پیشنهاد میکنم و الان هم دارم رو اکانت خودم اجرا میکنم اینه
  با توجه به اینکه خبر چین های رومی و گول ۲ گندم مصرف میکنن ولی جاسوس توتن ۱ گندم, در دهکده های تدافعی، فیدر و پارکینگ جاسوس تربیت نکنید به جاش از یکی از دوستای توتن ( سروک :d ) بخواید که بهتون جاسوس پشتیبانی بده برای اون دهکده ها اینجوری یه مقدار خوبی هم در منابع ( خرج تحقیق خبرچین و تربیت اون به تعداد لازم ) و هم در مصرف گندم صرف جویی میکنین

  اينا همش فيكه...
  (دكتر شريعتي در حال دف كورديناتوري)

 • در مورد جاسوس های مهاجم که حرفی نیست باید هر کسی برای خودش تربیت کنه به میزان لازم,در مورد جاسوس های مدافع یه راه دیگه ای که من به رومی ها و گول ها پیشنهاد میکنم و الان هم دارم رو اکانت خودم اجرا میکنم اینه
  با توجه به اینکه خبر چین های رومی و گول ۲ گندم مصرف میکنن ولی جاسوس توتن ۱ گندم, در دهکده های تدافعی، فیدر و پارکینگ جاسوس تربیت نکنید به جاش از یکی از دوستای توتن ( سروک :d ) بخواید که بهتون جاسوس پشتیبانی بده برای اون دهکده ها اینجوری یه مقدار خوبی هم در منابع ( خرج تحقیق خبرچین و تربیت اون به تعداد لازم ) و هم در مصرف گندم صرف جویی میکنین


  بسیار ایده ی زیبایی هست. ممنون وحید جان. :)
  به نظرم اگه توی اتحادهای محلی یه همچین کسی پیدا بشه و کلی جاسوس تولید کنه، برای آپدیت زره سازی هم کافیه از همه مشتری ها یه مقدار اشانتیون اعانه بگیره :d خیلی راحت همه سود می کنن ;)

 • در مورد جاسوس های مهاجم که حرفی نیست باید هر کسی برای خودش تربیت کنه به میزان لازم,در مورد جاسوس های مدافع یه راه دیگه ای که من به رومی ها و گول ها پیشنهاد میکنم و الان هم دارم رو اکانت خودم اجرا میکنم اینه
  با توجه به اینکه خبر چین های رومی و گول ۲ گندم مصرف میکنن ولی جاسوس توتن ۱ گندم, در دهکده های تدافعی، فیدر و پارکینگ جاسوس تربیت نکنید به جاش از یکی از دوستای توتن ( سروک :d ) بخواید که بهتون جاسوس پشتیبانی بده برای اون دهکده ها اینجوری یه مقدار خوبی هم در منابع ( خرج تحقیق خبرچین و تربیت اون به تعداد لازم ) و هم در مصرف گندم صرف جویی میکنین


  بسیار ایده ی زیبایی هست. ممنون وحید جان. :)
  به نظرم اگه توی اتحادهای محلی یه همچین کسی پیدا بشه و کلی جاسوس تولید کنه، برای آپدیت زره سازی هم کافیه از همه مشتری ها یه مقدار اشانتیون اعانه بگیره :d خیلی راحت همه سود می کنن ;)


  آره خوب پیشنهاد خوبیه ولی اگه طرف یهو تصمیم بگیره حذف اکانت کنه و به هیچ صراطی هم مستقیم نباشه و حاضر نشه اکانتش رو بده دست یکی دیگه قیافه کل محله دیدنی می شه! : )) علی الخصوص اگه طرف به عنوان مثال تو کار تجارت نیزه دار هم بوده باشه!

  خوشحال می شم هم بازی هام رو تو فروم پیدا کنم:

  S1R1 PurpleButterfly
  S2R1 Dragonfly
  S3R1 Leonardo
  S6R1 Dragonfly
  S8R1 Hooshmandx
  S2R3 Brainiac

 • آره خوب پیشنهاد خوبیه ولی اگه طرف یهو تصمیم بگیره حذف اکانت کنه و به هیچ صراطی هم مستقیم نباشه و حاضر نشه اکانتش رو بده دست یکی دیگه قیافه کل محله دیدنی می شه! : )) علی الخصوص اگه طرف به عنوان مثال تو کار تجارت نیزه دار هم بوده باشه!


  در مورد نیزه دار نظری ندارم ولی در مورد جاسوس میتونم بگم که:
  خوب شما از هر کسی که نمیگیری اینا رو ، از یه توتن گردن کلفت اتحادتون میگیری که پایهٔ بازی تا آخر سرور هست
  در صورت پیش اومدن اون شرایطی هم که شما گفتی, به هر حال شما یک دهکده ( حداقل ) دارید که توش جاسوسهای تهاجمی به تعداد بالا تربیت کردید برای استفادهٔ شخصی, از اونا یه چند تایی رو پشتیبانی میفرستید اون دهکده هایی که قراره جاسوس هاش بپره, به همین سادگی به همین خوشمزگی:d

  اينا همش فيكه...
  (دكتر شريعتي در حال دف كورديناتوري)

 • من هم خیلی از شما عذر میخوام که یه مسئله ای رو اضافه میکنم البته به عنوان یه بازیکن مبتدی:o.یکی دیگه از مشکلاتی که تبدیل یه دهکده 15 گندمی پایتخت به همر داره اینه که برای بالا بردن سطح گندمزارها نیاز به چندین انبار هست که مسلما جلوی ساخت دیگر ساختمان های مهم یه دهکده همر رو که حداقل 19تا هست رو اشغال میکنه. به نظر بنده بهتره که از 15 گندمی پایتخت به عنوان فیدر یا پارکینگ واسه یه دهکده همر که نزدیک بهم هستن استفاده کنیم.