زمان بازگشت سرمایه: کراپ کپ بالا بکشیم یا فیدر ۱۰ کنیم یا اوسیس بگیریم؟

• زمان بازگشت سرمایه: کراپ کپ بالا بکشیم یا فیدر ۱۰ کنیم یا اوسیس بگیریم؟

صورت مسئله:
      وقتی چند تا دهکده آدم داره، چند تا گزینه پیش روش هست. این که منابع پایتختش رو بالا ببره. یا منابع فیدرهاش رو بالا ببره. یا اوسیس برای کپش بگیره. یا اوسیس برای فیدرهاش بگیره. و خب همه ی اینا بر حسب این که دهکده های مذکور چند گندمی باشه هم می تونه متغیر باشه. و خب تعداد حالات خیلی بالا می ره. اما یه حساب سر انگشتی خوبه آدم داشته باشه.

بک گراند:
      چیزایی که ما در دسترس داریم
      ۱) یکی این لینک سایت کیریللوید هست که توش گفته مثلاً اول ۸-۸-۸-۱۰ کنین بعد کارخونه تا ۳ بزنین و ... :
      travian.kirilloid.ru/villages_…pd=1&fl=10,10,10,10&fs=31
      که فارسیش هم اینجا هست:
      زمان ساخت آسیاب ,نانوایی* ,کار خونه

۲) یه تاپیک نیما فرزان داره که مال فروم روسیه هست و این هست:
      چه زمانی سطح عمارت قهرمان را برای پایتخت 15 گندمی بالا ببریم ؟

مشکل:
      خوب دوشواری قضیه اینه که اولاً هیچ کدوم اینا توش ترتیب بالا بردن منابع رو نداره. و اصولاً بین دهکده ها هم مقایسه نکرده.
      و من نوعی نمی دونم واقعاً به صرفه هست پایتختم رو که ۱۵ گندمی هست و در حال حاضر ۱۰۰ درصد اوسیس داره مثلاً از ۱۴ به ۱۵ ببرم، یا فیدرهام رو که اوسیس هم ندارن و مثلاً فقط یه کارخونه دارن از ۹ به ۱۰ ببرم. هوم؟ کدوم بهتره؟ چه قدر بهتره؟

جواب:
      خب یه چیزی ما داریم به اسم «زمان بازگشت سرمایه». این که مثلاً اگه من نوعی ۲۰۰ هزار منبع خرج یه کاری می کنم این ۲۰۰ هزار منبع در چند ساعت به من بر می گرده. به فرض اگه روی یه کاری که در ساعت ۴۰۰ منبع در ساعت تولید می ده (این کار می تونه تو هر دهی به هر مدلی مثل گرفتن واحه یا تأسیس کارخونه یا بالا بردن سطح منابع باشه) سرمایه گذاری کنم، خب بعد از ۵۰۰ ساعت یا حدود ۲۱ روز تازه به سوددهی می رسه! واضحه که این کار بهتر از کاری هست که مثلاً ۱۰۰ هزار منبع سرمایه گذاری کنم در جایی که مثلاً ۱۵۰ منبع در ساعت افزایش تولید به من می ده. چون این کار دومیه بعد از ۶۶۶ ساعت یا ۲۸ روز به من سرمایه ام رو پس می ده و به سوددهی می رسه.
      صد البته کلی فاکتور دیگه هم هست مثل نقدینگی و چیزهای ریزی که می شه بر شمرد. اما خب فعلاً همین زمان بازگشت سرمایه رو در نظر می گیریم و خیلی هم خوب هست!

خب این نمودار حاصل از بررسی سطوح مختلف بر حسب شرایط دهکده هست.

توضیحات نمودار فوق:

• محور افقی سطح های منبع هست. من فرض کردم همیشه مقایسه بین گندمزارها انجام می شه. سایر منابع هم تولید دقیقاً یکسان (مستقل از کارخونه ها و تولید خود اون خونه که عدد ۱۰ روشه!) و هزینه تقریباً یکسان (آهن اینا در حد ۱۰ درصد حداکثر گرونترن) دارن.
        این محور رو تا ۱۶ رفتم علی الحساب. همیشه هم زیاده. چون قسمت مهمش همین پایین هست. عددی هم که هست سطح مقصد رسیدن هست. یعنی دیتای مربوط به ستونی که پایینش ۱۲ هست، مال رسیدن از ۱۱ به ۱۲ هست.
      • محور عمودی به ما می گه که بعد از چند روز هزینه ای که می ذاریم بر می گرده. مثلاً قسمت مهم این قضیه اون نقطه ضربدر قرمز با پس زمینه زرد هست که عددش هم ۱۰.۲۰ هست. یعنی فیلدی که دو کارخونه داشته باشه با پلاس (مثل گندمزارهای فیدر با آسیاب و نانوایی ۵) هزینه ای که برای ۱۰ کردنش می ره (حدود ۲۵ هزار منبع) رو اگه تقسیم بر افزایش تولیدش بکنیم (حدود ۱۰۳ منبع در ساعت) عدد حاصل می شه حدود ۲۴۵ ساعت یا حدود ده روز و یک پنجم روز.
      • این خط های شکسته هم هر کدوم یک حالت دهکده بر حسب اوسیس هاش هست. یعنی مثلاً اگه پایتخت به فرض دو کارخونه داشته باشه با ۵۰ درصد هم اوسیس روش (می شه خط شکسته نارنجی که وسطش دایره تو پر هست) و بخوایم از ۱۳ ببریمش به ۱۴ (می شه ستونی که پایینش نوشته ۱۴) اون وقت هزینه ای که می کنیم تقسیم بر رشدی که در تولید خواهیم داشت، حاصلش برابر با حدود ۲۳ روز خواهد بود!
        خط شکسته های بعد از پلاس هم با فرض روشن بودن پلاس ۲۵ درصد هستند. خط شکسته های «دوکار» با احتساب دو کارخونه هستند. واضحه که اگه مثلاً می خواین برای یه پایتخت ۶ گندمی سطح آهنش رو با کارخونه ۵ و ۵۰ درصد واحه آهن حساب کنین می تونین همون خط «دو کار + ۲۵» رو در نظر بگیرین. چون هر ۲۵ درصد اوسیس مشابه یک کارخونه جدید هست دقیق.

تفسیر فارسی نمودار فوق:

خب چیزی که الآن دیده می شه اینه که یه نرخ طلایی داریم که ۱۰ روز هست حدوداً این زمان بازگشت سرمایه گندمزار سطح ۱۰ در یک فیدر با نانوایی و آسیاب سطح ۵ هست. برای سایر منابع که یه کارخونه دارن این نرخ برابر ۱۲ روز هست (خط سبز با نشان های مثلثی). اگه این فیدر واحه ۲۵ یا ۵۰ درصدی از همین فیلد هم داشته باشه به ترتیب خط پایینی و پایین ترش رو نگاه می کنیم که می شه به ترتیب ۸٫۵ و ۷٫۵ روز حدوداً.
      از اون ور فیلدهای ۱۳ به ۱۴ با واحه های صفر و ۲۵ و ۵۰ و ۷۵ و ۱۰۰ و ۱۲۵ و ۱۵۰ درصد به ترتیب ۳۱ روز (برای صفر درصد)، ۲۷ روز (برای ۲۵ درصد)، ۲۴ روز (برای ۵۰ درصد)، ۲۱ روز (برای ۷۵ درصد)، ۱۹ روز (برای ۱۰۰ درصد)، ۱۷ روز (برای ۱۲۵ درصد) و نهایتاً ۱۵٫۵ روز (برای ۱۵۰ درصد!) طول می کشن تا پولشون در بیاد.

ینی
      با فرض این که هدف بیشینه کردن سود هست و فاکتورهای جانبی (مثل گندمخور منفی و هزینه طلای تعدیل و ...) دخیل نیستند،
      اگه فیدری دارین که هنوز فول ۱۰ نشده
      :
      • کپ ۲۵ و ۵۰ درصد (واحه تسخیر شده منظور است) رو از ۱۱ به ۱۲ بردن اشتباه هست وقتی می شه روی فیدر هم سرمایه گذاری کرد. روی فول ۱۱ نگه دارین حداکثر.
      • کپ ۷۵ و ۱۰۰ و ۱۲۵ درصد رو از ۱۲ به ۱۳ بردن اشتباه هست. روی فول ۱۲ نگه دارین حداکثر.
      • کپ ۱۵۰ درصد رو هم از ۱۳ به ۱۴ بردن اشتباه هست. روی فول ۱۳ نگه دارین.

‎2009: eyeDean @ s1.ir (Romans)
      2010: EyeDean @ s8.ir (Romans)
      2011: EyeDean @ travianteam.com (3x, v4, Romans with JTR & E h s a n)
      ‎‎2011:‎‎ Insomniacs @ s2.ir (Teutons! with JTR & E ‎h s a n)‎

Justin Bond wrote:

‎‎
      ‎As my dear departed friend Lotus Weinstock used to say: "I used to wanna change the world. Now I just wanna leave the room with a little dignity‎."‎

لطفاً قبل از ارسال پُست حتماً قوانین انجمن تراوین ایران رو دقیق بخونین. سپاس!

پست 1 بار⁦ ویرایش شد، آخرین بار توسط EyeDean ()

• حالا اوسیس!

زمان گرفتن اوسیس و هزینه عمارت قهرمان:

حالا بریم سر این که اوسیس ها چه زمانی به صرفه هست؟
      خب تاپیک نیما فرزان سر انگشتی همه چیز رو گفته:

اما این که این اعداد از کجا می یان و این اعداد برای واحه های فیدرها یا کپ های ۶ گندمی چه شکلی هستند رو ما نداریم.

حالت های مختلف واحه از نظر هزینه عمارت قهرمان و درصد واحه به دهکده :

خب برای این منظور من سه مدل عمارت قهرمان رو در نظر گرفتم:

1. عمارت قهرمان برای واحه اول (ع اول) که هزینه عمارت قهرمان سطح ۱ تا ۱۰ رو داره و 114240 منبع هست.

2. عمارت قهرمان برای واحه دوم (ع دوم) که هزینه عمارت قهرمان سطح ۱۱ تا ۱۵ رو داره و 383295 منبع هست.

3. عمارت قهرمان برای واحه سوم (ع سوم) که هزینه عمارت قهرمان سطح ۱۶ تا ۲۰ رو داره و 1595070 منبع هست.

بعد از اون ور سودی که این عمارت قهرمان (واحه) به دهکده می رسونه رو به یه واحدی به نام فیلد تبدیل کردم. یعنی مثلاً ۴ فیلد یعنی واحه ای که روی ۴ تا از فیلدها ۲۵ درصد سود می زنه. مثل واحه ۲۵ خشت برای یه دهکده ۶ گندمی. یا ۱۰ فیلد معناش معادل یه واحه ۲۵ گندم و ۲۵ چوب برای یه ۶ گندمی هست.
      برای سادگی کار من فقط تیپ های زیر رو در نظر گرفتم:

1. ۴ فیلد (۲۵ درصد غیر گندم روی ۶ گندمی)

2. ۶ فیلد (۲۵ درصد گندم روی ۶ گندمی)

3. ۱۰ فیلد (۲۵ درصد گندم و ۲۵ درصد آهن روی ۶ گندمی)

4. ۱۵ فیلد (۲۵ درصد گندم روی ۱۵ گندمی)

5. ۳۰ فیلد (۵۰ درصد گندم روی ۱۵ گندمی)

واضحه که خب این وسط یه سری چیزای دیگه مثل واحه ۵۰ درصد روی دهکده ۹ گندمی (۱۸ فیلد) یا ... محاسبه نشده. اما همین ۵ تا سمپل کمک می کنن بقیه مقدار رو هم بشه حدوداً دید توی نموداری که مد نظر ما هست.

حالا می یایم به تعداد اون ۳ حالت بالا ضربدر این ۵ حالت پایین یعنی ۱۵ تا حالت روی نمودار نرخ بازگشت سرمایه رو حساب می کنیم.

و اما نمودار زمان بازگشت منابع برای تسخیر واحه ها:

لینک نمودار: u1.img7.ir/pI59Q.png

فارسیش چی می شه؟
      خب الان با این نمودار می تونیم ببینیم که مثلاً اگه اولین واحه رو ۳۰ فیلد بخوایم بگیریم باید به خط
      شکسته ی نارنجی ضربدردار (دومین خط از پایین) رجوع کنیم. و می بینیم که اگه مثلاً زمانی که گندمزارها سطح ۷ هست، اگه این واحه رو بگیریم ظرف ۷ روز و یه کم، سود خودش رو در می یاره!
      یا مثلاً اگه روی سطح ۱۲ بخوایم واحه دوم رو که ۶ فیلد هست بگیریم (۲۵ درصد برای کپ ۶ گندمی) اون وقت ظرف ۲۳ روز بازگشت سرمایه خواهیم داشت.

نکته مهمش به نظرم واحه اول برای سطح ۱۰ هست که به ما می گه برای واحه ۴ فیلد: ۱۹ روز، ۶ فیلد ۱۲٫۵ روز، ۱۰ فیلد ۷٫۵ روز، ۱۵ فیلد ۵ روز و نهایتاً ۳۰ فیلد ۲٫۵ روزه سودش در می یاد!
      و از طرف دیگه بهترین واحه دوم برای یه فیدر می تونه یه ۱۰ یا ۱۲ فیلد باشه (۲۵/۲۵ یا ۵۰ گندم) که زمان بازگشت سرمایه اش ۲۵ و ۲۲ روز هست به ترتیب. که خب عملاً واقعاً چیز جالبی نیست!

یه چیز قابل توجه هم اینه که خط های عمودی این نمودار روی خود سطح گندمزار هستند نه بین دو سطح. معناش هم این هست که روی اون سطح گندمزار واحه چه بازگشت سرمایه ای داره. و واحه گرفتن عملی بین دو سطح نیست (برخلاف نمودار بالایی).

Justin Bond wrote:

‎‎
      ‎As my dear departed friend Lotus Weinstock used to say: "I used to wanna change the world. Now I just wanna leave the room with a little dignity‎."‎

• تلفیق دو نمودار بالا

نهایت امر: میکس کردن دو تا نمودار بالایی!
      حالا قشنگ ترین قسمت می رسه! این که دو تا نمودار بالایی رو کنار هم قرار بدیم!

حاصل می شه این:

http://s3.img7.ir/1YUhT.png

چی می گه؟!
      چیزی نمی گه بلکه جواب خیلی از سوالات رو می تونه به زیبایی بده! مثلاً می بینیم با انداختن روی هم این دو نمودار، کلّ تاپیک نیما رو جواب بدیم.
      مثال: می خوایم ببینیم چه زمانی بهترین زمان برای گرفتن واحه اول ۳۰ فیلدی یک کپ ۱۵ گندمی هست. خب کافیه در نمودار سمت راست کارخونه اول رو در نظر بگیریم و بعد تقاطش با «ع اول ۳۰ فیلد» از نمودار سمت چپ رو پیدا کنیم که می بینیم جفت شون روی سطح ۷ به هم می رسن و بازگشت سرمایه ای برابر ۷ روز دارن.
      ینی روی سطح ۷ چه شما بری سطح ۸ چه واحه اول رو (با خرج ۱۱۴ک عمارت قهرمان ۱ به ۱۰) بگیری، هر دو ظرف ۷ روز به سوددهی می رسن. واضحه که اگه بری سطح ۸ و ۸ به ۹ رو مقایسه کنی با واحه اول، می بینی واحه اول به نفع تر بوده در سابق.

مهم ترین قسمت: همین؟!
      نه! جدای از این می شه خیلی چیزها رو خیلی سریع و با چشم مقایسه کرد. و بهترین و مفیدترین تصمیم رو روی اکانت به سادگی و به سرعت گرفت!
      مثلاً من چند تا گزینه دارم:
      1. کپ ۱۵ گندمیم رو که ۱۰۰ درصد واحه داره از ۱۴ ببرم به ۱۵:
        خب توی نمودار سمت راست می بینم دوکار+۱۰۰ که صورتیه هست برای سطح ۱۵ (سطح مقصد) برابر با ۲۶٫۵ روز هست.
      2. می تونم برای کپ ۱۵ گندمیم که فول ۱۴ هست واحه سومش رو که یه ۲۵ درصد گندمی هست بگیرم:
        خب توی نمودار سمت چپ «ع سوم ۱۵ فیلد» (دومین خط آبی از پایین) رو دنبال می کنم و می بینم روی ۱۴ عددش ۲۲ روز هست.
      3. می تونم یه فیدرم رو آهنش رو ۹ به ۱۰ کنم در حالیکه کارخونه ذوب آهنش ۵ هست:
        خب توی نمودار سمت راستی کارخانه اول ۱۰ رو می بینم که ۱۲ روز هست.
      4. می تونم برای یه فیدر ۶ گندمی دیگرم که فول ۹ هست یه واحه ۲۵ گندم و ۲۵ چوب بگیرم:
        خب توی نمودار سمت چپ ع اول ۱۰ فیلد (خط نارنجی وسطی) رو روی ۹ نگاه می کنم و به عدد ۱۰٫۵ می رسم!

خب پس بهترین کار این هست که واحه ۲۵/۲۵ رو بگیرم (ظرف ۱۰٫۵ روز سرمایه ام بر می گرده!) بعدش بهترین کار این هست که اون فیدرم رو آهنش رو ۹ به ۱۰ کنم که ظرف ۱۲ روز بر می گرده. بعد واحه سوم کپ رو بگیرم اگه کار دیگه ای نیست، که ۲۲ روزه به سوددهی می رسه. و نهایتاً آخر آخرش کپم رو گندمزاراش رو از ۱۴ به ۱۵ ببرم.

تکذیب نامه نهایی!
      خب این وسط فاکتورهایی مثل زمان و میزان منابع در دسترس و تعدیل و اتمام ساخت و پاکسازی واحه و ... در نظر گرفته نشده. و خب معمولاً آدم توی هر فیدرش هر لحظه داره یه غلطی می کنه! اما خب این که واقعاً کپ بالا ببریم یا فیدر فول ۱۰ کنیم رو می تونیم اینجا جوابش رو پیدا کنیم که به وضوح فیدر بالا بردن به نفع هست. و بعد واحه اول فیدرها اگه ۲۵ گندم یا ۲۵/۲۵ یا ۵۰ درصد هست. و بعدش کپ رو بیشتر. مگر این که خیلی منابع داریم که خب اون رو هم می شه با اتمام گلد روی فیدرها سریع تر فیدر رو فول ۱۰ کرد. اگه باز هم منبع زیاد بود، دیگه چاره ای نیست جز این که به کپ برسیم.
      باز لازمه ذکر کنم که محاسبات فقط یه جزء ریزی از تراوین هست! یقیناً استراتژی های بلند مدت و شهود کلی روی اکانت خیلی مهم تر هست. منتهی خوبه که حواسمون باشه که زیاد هم پرت برنامه اکانت رو ست نکنیم.

Justin Bond wrote:

‎‎

• اولا دلم نيومد اينجا ازت تشكر نكنم.
      دستت درد نكنه :)
      اين بحث غير از اينكه خودش خيلي قشنگ و كاربرديه، به نظرم استارت خيلي خوبيه واسه بسط دادنش و گرفتن نتايج خيلي كاربرديه به درد بخور.
      مثلا من داشتم رو يه بحثي فكر ميكردم كه تلفيق توليد منابع و توليد امتياز فرهنگي و ... رو كمبو كنه و يه راهكار براي ارتقاي به صرفشون ارائه بده. كه به نظرم تو ادامه ي همين بحث قشنگيه كه خودت شروعش كردي.
      همين مقاله ي قشنگت رو، جا داره كه ادامش بدي. مرسي :)

من با اجازت يه سوال بپرسم:
      تو همين آخر مقالت يه مثال زدي...
      به نظرت اصلا كاري هست كه مدت زمان برگشت سرمايش بيشتر از مثلا كراپ 15 باشه؟
      يعني خب اينطور به نظر ميرسه كه هميشه كاري هست كه بشه انجامش داد كه سرمايمون رو زودتر برگردونه به نسبت كراپ 15.
      كي كراپ 15 رو رسيدگي كنيم بهش؟
    • James wrote:

اولا دلم نيومد اينجا ازت تشكر نكنم.
      اين بحث غير از اينكه خودش خيلي قشنگ و كاربرديه، به نظرم استارت خيلي خوبيه واسه بسط دادنش و گرفتن نتايج خيلي كاربرديه به درد بخور.
      مثلا من داشتم رو يه بحثي فكر ميكردم كه تلفيق توليد منابع و توليد امتياز فرهنگي و ... رو كمبو كنه و يه راهكار براي ارتقاي به صرفشون ارائه بده. كه به نظرم تو ادامه ي همين بحث قشنگيه كه خودت شروعش كردي.

يعني خب اينطور به نظر ميرسه كه هميشه كاري هست كه بشه انجامش داد كه سرمايمون رو زودتر برگردونه به نسبت كراپ 15.

آره خب اینم سوال جالبیه
      فرض بر اینه که منابع برای ارتقاء ها در دسترس باشه،یعنی ده های اول و دوم نیست و اکانت یه مقداری جون گرفته و داریم از منابع خود اکانت استفاده میکنیم،مثل بازیکن هایی که میرن وسط بیابون و غید غارت رو میزنن
      یه ده معمولی رو از 0 به 10 کردن بدون اتمام سریع حدوداً 13/14 روز طول میکشه(آیدین دقیقش چقدره؟)
      اینطور که من متوجه شدم یه کراپ 13 به 14 کردن حدود 14 روز و 14 به 15 کردن حداقل 22 روزی بازگشت سرمایش طول میکشه (راستی آیدین تو این محاسبات اتمام سریع رو حساب کردی یا تایم ساخت هم روش جمع شده ؟)
      حالا ما فرض میکنیم تو بازه های 13/14 روز به امتیاز فرهنگی ده جدید میرسیم که فکر کنم بعد از چند ماه بازه ی کاملا دست یافتنی باشه تو سرور نرمال و یه ده جدید میگیریم،خب حالا ما یه ده داریم که از 0 تا 10 منابع رو بالا بکشیم و همشون هم بازگشت سرمایش زودتر از اون کراپ بالا کشیدن تو کپه و تا این 10 میشه ما یه ده دیگه رو استارت میزنیم. طبق این حساب کتابا قاعدتاً هیچوقت نباید کراپ کپ رو 14 یا 15 کنیم دیگه ؟
      اينا همش فيكه...
      (دكتر شريعتي در حال دف كورديناتوري)
      قبل از شروع هرکاری توی فروم این رو بخونید ثواب داره ----> قوانین انجمن
    • vahid wrote:

یه ده معمولی رو از 0 به 10 کردن بدون اتمام سریع حدوداً 13/14 روز طول میکشه(آیدین دقیقش چقدره؟)

حالا ما فرض میکنیم تو بازه های 13/14 روز به امتیاز فرهنگی ده جدید میرسیم که فکر کنم بعد از چند ماه بازه ی کاملا دست یافتنی باشه تو سرور نرمال و یه ده جدید میگیریم،
      خب حالا ما یه ده داریم که از 0 تا 10 منابع رو بالا بکشیم و همشون هم بازگشت سرمایش زودتر از اون کراپ بالا کشیدن تو کپه و تا این 10 میشه ما یه ده دیگه رو استارت میزنیم. طبق این حساب کتابا قاعدتاً هیچوقت نباید کراپ کپ رو 14 یا 15 کنیم دیگه ؟

حرف شما اگه یه بعدی به قضیه نگاه کنیم صحیح هست ، همونطور که ایدین اولش گفته محاسبات بر مبنای بازگشت سرمایه است ،
      ولی وقتی به عمل میرسه یه سری چیزها تاثیر میذاره که حرف شما رو رد میکنه ، مثل :

- مقدار مصرفتون باید با تولیدتون متعادل باشه ، یعنی در اون حالت مد نظر شما (پیشرفت در سطح)از یه جایی به بعد مقدار مصرفتون خیلی کمتر از تولید میشه و دقیقا این نقطه همون جایی هست که باید ارتقاء کپ صورت بگیره (پیشرفت در ارتفاع )
      یعنی اینکه فرضا شما تولید ساعتی 25 کی یا بالاتر دارید ،مثلا 3 ده فول ، ده 4 تا 80 درصد ارتقاء پیدا کرده 2 تا ده هم دارید که زیر 50 درصد ارتقا داده شدن ،
      خیلی سخت بتونید بدون ساخت فوری این 25 کی تولید رو فقط تو فیدرها خرج کنید و نیازمند ارتقاء ستونی و پیشرفت در ارتفاع هستید ،

- نیاز به تولید گندم بیشتر (یا بهتره بگیم فقط گندم )
      -ساخت فوری ،
      -عدم تعادل منابع ،
      -قدرت انتقال منابع با تاجر
      -همچنین انرژی که میطلبه تا یک ده رو از صفر بیارید فول کنید ، بجای اینکه فقط 6-7 تا کراپ کپ رو یه سطح ببرید بالا ،
      -بار روانی داشتن کپ خوب و مستعد
      و کلی ایتم دیگه،

کهنه سرباز شمال شرق

آری! سخت است و طاقت فرسا
      اما نومید نمیشوم ، زیرا آنچه با من است ...
      فراتر از آنست که میگویند!
    • والا خیلی سخت شد اما حالا سه سوال اگر ما بخوایم با کمترین منابع با کمتریین منابع

بهترین سود رو ببریم چی من خودم وا حه وقتی میگیرم که منابه به سطح 7 یا 8 رسیده باشه و منابع داشته باشم اونم واحه گندمی

اما خوب اگه بشه دید رو کاغذ با مصرف کمترین منابع کدوم به صرفه تره بهتر میشه برای اکانت تصمیم گرفت
    • عکس ها پیدا شد و مجدداً اپلود شد و اینجا قرار داده شد. متشکرم.

و یه نکته دیگه اینکه همه ی اعداد زمان مطلق (مثل ۱۰ روز) همه ۳۰ درصد کمتر هستند در ورژن جدید (سرورهای ۱ و ۲ ایران) به خاطر ۴۰ درصد تولید بیشتر. یعنی اگه چیزی تو نمودارهای بالا ۱۰ روز هست برای ورژن های قبلی، توی این سرور ۷ روز خواهد بود.

Justin Bond wrote:

‎‎

• EyeDean wrote:

صورت مسئله:
      وقتی چند تا دهکده آدم داره، چند تا گزینه پیش روش هست. این که منابع پایتختش رو بالا ببره. یا منابع فیدرهاش رو بالا ببره. یا اوسیس برای کپش بگیره. یا اوسیس برای فیدرهاش بگیره. و خب همه ی اینا بر حسب این که دهکده های مذکور چند گندمی باشه هم می تونه متغیر باشه. و خب تعداد حالات خیلی بالا می ره. اما یه حساب سر انگشتی خوبه آدم داشته باشه.

بک گراند:
      چیزایی که ما در دسترس داریم
      ۱) یکی این لینک سایت کیریللوید هست که توش گفته مثلاً اول ۸-۸-۸-۱۰ کنین بعد کارخونه تا ۳ بزنین و ... :
      travian.kirilloid.ru/villages_…pd=1&fl=10,10,10,10&fs=31
      که فارسیش هم اینجا هست:
      زمان ساخت آسیاب ,نانوایی* ,کار خونه

۲) یه تاپیک نیما فرزان داره که مال فروم روسیه هست و این هست:

مشکل:
      خوب دوشواری قضیه اینه که اولاً هیچ کدوم اینا توش ترتیب بالا بردن منابع رو نداره. و اصولاً بین دهکده ها هم مقایسه نکرده.
      و من نوعی نمی دونم واقعاً به صرفه هست پایتختم رو که ۱۵ گندمی هست و در حال حاضر ۱۰۰ درصد اوسیس داره مثلاً از ۱۴ به ۱۵ ببرم، یا فیدرهام رو که اوسیس هم ندارن و مثلاً فقط یه کارخونه دارن از ۹ به ۱۰ ببرم. هوم؟ کدوم بهتره؟ چه قدر بهتره؟

جواب:
      خب یه چیزی ما داریم به اسم «زمان بازگشت سرمایه». این که مثلاً اگه من نوعی ۲۰۰ هزار منبع خرج یه کاری می کنم این ۲۰۰ هزار منبع در چند ساعت به من بر می گرده. به فرض اگه روی یه کاری که در ساعت ۴۰۰ منبع در ساعت تولید می ده (این کار می تونه تو هر دهی به هر مدلی مثل گرفتن واحه یا تأسیس کارخونه یا بالا بردن سطح منابع باشه) سرمایه گذاری کنم، خب بعد از ۵۰۰ ساعت یا حدود ۲۱ روز تازه به سوددهی می رسه! واضحه که این کار بهتر از کاری هست که مثلاً ۱۰۰ هزار منبع سرمایه گذاری کنم در جایی که مثلاً ۱۵۰ منبع در ساعت افزایش تولید به من می ده. چون این کار دومیه بعد از ۶۶۶ ساعت یا ۲۸ روز به من سرمایه ام رو پس می ده و به سوددهی می رسه.
      صد البته کلی فاکتور دیگه هم هست مثل نقدینگی و چیزهای ریزی که می شه بر شمرد. اما خب فعلاً همین زمان بازگشت سرمایه رو در نظر می گیریم و خیلی هم خوب هست!

خب این نمودار حاصل از بررسی سطوح مختلف بر حسب شرایط دهکده هست.

توضیحات نمودار فوق:

• محور افقی سطح های منبع هست. من فرض کردم همیشه مقایسه بین گندمزارها انجام می شه. سایر منابع هم تولید دقیقاً یکسان (مستقل از کارخونه ها و تولید خود اون خونه که عدد ۱۰ روشه!) و هزینه تقریباً یکسان (آهن اینا در حد ۱۰ درصد حداکثر گرونترن) دارن.
        این محور رو تا ۱۶ رفتم علی الحساب. همیشه هم زیاده. چون قسمت مهمش همین پایین هست. عددی هم که هست سطح مقصد رسیدن هست. یعنی دیتای مربوط به ستونی که پایینش ۱۲ هست، مال رسیدن از ۱۱ به ۱۲ هست.
      • محور عمودی به ما می گه که بعد از چند روز هزینه ای که می ذاریم بر می گرده. مثلاً قسمت مهم این قضیه اون نقطه ضربدر قرمز با پس زمینه زرد هست که عددش هم ۱۰.۲۰ هست. یعنی فیلدی که دو کارخونه داشته باشه با پلاس (مثل گندمزارهای فیدر با آسیاب و نانوایی ۵) هزینه ای که برای ۱۰ کردنش می ره (حدود ۲۵ هزار منبع) رو اگه تقسیم بر افزایش تولیدش بکنیم (حدود ۱۰۳ منبع در ساعت) عدد حاصل می شه حدود ۲۴۵ ساعت یا حدود ده روز و یک پنجم روز.
      • این خط های شکسته هم هر کدوم یک حالت دهکده بر حسب اوسیس هاش هست. یعنی مثلاً اگه پایتخت به فرض دو کارخونه داشته باشه با ۵۰ درصد هم اوسیس روش (می شه خط شکسته نارنجی که وسطش دایره تو پر هست) و بخوایم از ۱۳ ببریمش به ۱۴ (می شه ستونی که پایینش نوشته ۱۴) اون وقت هزینه ای که می کنیم تقسیم بر رشدی که در تولید خواهیم داشت، حاصلش برابر با حدود ۲۳ روز خواهد بود!
        خط شکسته های بعد از پلاس هم با فرض روشن بودن پلاس ۲۵ درصد هستند. خط شکسته های «دوکار» با احتساب دو کارخونه هستند. واضحه که اگه مثلاً می خواین برای یه پایتخت ۶ گندمی سطح آهنش رو با کارخونه ۵ و ۵۰ درصد واحه آهن حساب کنین می تونین همون خط «دو کار + ۲۵» رو در نظر بگیرین. چون هر ۲۵ درصد اوسیس مشابه یک کارخونه جدید هست دقیق.

تفسیر فارسی نمودار فوق:

خب چیزی که الآن دیده می شه اینه که یه نرخ طلایی داریم که ۱۰ روز هست حدوداً این زمان بازگشت سرمایه گندمزار سطح ۱۰ در یک فیدر با نانوایی و آسیاب سطح ۵ هست. برای سایر منابع که یه کارخونه دارن این نرخ برابر ۱۲ روز هست (خط سبز با نشان های مثلثی). اگه این فیدر واحه ۲۵ یا ۵۰ درصدی از همین فیلد هم داشته باشه به ترتیب خط پایینی و پایین ترش رو نگاه می کنیم که می شه به ترتیب ۸٫۵ و ۷٫۵ روز حدوداً.
      از اون ور فیلدهای ۱۳ به ۱۴ با واحه های صفر و ۲۵ و ۵۰ و ۷۵ و ۱۰۰ و ۱۲۵ و ۱۵۰ درصد به ترتیب ۳۱ روز (برای صفر درصد)، ۲۷ روز (برای ۲۵ درصد)، ۲۴ روز (برای ۵۰ درصد)، ۲۱ روز (برای ۷۵ درصد)، ۱۹ روز (برای ۱۰۰ درصد)، ۱۷ روز (برای ۱۲۵ درصد) و نهایتاً ۱۵٫۵ روز (برای ۱۵۰ درصد!) طول می کشن تا پولشون در بیاد.

ینی
      با فرض این که هدف بیشینه کردن سود هست و فاکتورهای جانبی (مثل گندمخور منفی و هزینه طلای تعدیل و ...) دخیل نیستند،
      اگه فیدری دارین که هنوز فول ۱۰ نشده
      :
      • کپ ۲۵ و ۵۰ درصد (واحه تسخیر شده منظور است) رو از ۱۱ به ۱۲ بردن اشتباه هست وقتی می شه روی فیدر هم سرمایه گذاری کرد. روی فول ۱۱ نگه دارین حداکثر.
      • کپ ۷۵ و ۱۰۰ و ۱۲۵ درصد رو از ۱۲ به ۱۳ بردن اشتباه هست. روی فول ۱۲ نگه دارین حداکثر.
      • کپ ۱۵۰ درصد رو هم از ۱۳ به ۱۴ بردن اشتباه هست. روی فول ۱۳ نگه دارین.

سلام.خب پس به این نتیجه رسیدید که فیدر زدن و سرمایه گذاری روی فیدر روش درستیه و کراپ بالا بردن سطح 14 و ...اشتباه هست.
      تنها ادم مجبور باشه یا منابع اضافی میاره باید بره سراغ کپ.
      با هرکس به اندازه شعورش برخورد کن ...

نه به اندازه شعورت !!!
    • POtEntAtE wrote:

سلام.خب پس به این نتیجه رسیدید که فیدر زدن و سرمایه گذاری روی فیدر روش درستیه و کراپ بالا بردن سطح 14 و ...اشتباه هست.
      تنها ادم مجبور باشه یا منابع اضافی میاره باید بره سراغ کپ.

شما چه اصراری داری هی این مطلب رو تکرار کنی؟ این مطلب مربوط به سال 2012 هست و بالا بردن یا نبردن گندمزار داخل کپ به خیلی موضوعات متفاوتی بستگی داره.وقتی امتیاز فرهنگی نمیرسه و بقیه فیدرها هم در حال آپ شدن هست سرباز خونه هم مشغول هست با منابع اضافه باید چیکار کرد؟ اثر هنری خرید و با گلد فیدر کشید بالا؟ حالا یکی که نمیخواد زیاد گلد خرج بکنه گندمزار کپ آپ میکنه.الان این اشتباهه؟

James wrote:

اولا دلم نيومد اينجا ازت تشكر نكنم.

به نظرم ایشون تو این پست به نکته خوبی اشاره میکنه.رابطه بین امتیاز فرهنگی و تولید منابع.سوال هایی که در این زمینه وجود داره ایناس :
      چه زمانی جشن گرفتن رو شروع کنیم ؟ همزمان داخل چند دهکده جشن بگیریم ؟ از چه زمانی جشن بزرگ بگیریم؟ با توجه به هزینه تالار بیست چه زمانی از بازی ارزش داره تالار رو بیست کنیم؟
      به نظرم هزینه کردن برای ساختمانهایی که امتیاز فرهنگی بیشتری تولید میکنن و نحوه جشن گرفتن مثل فوت کوزه گری تراوین میمونه.یه مطلب آموزشی در این مورد داشته باشیم خوبه.
    • Se7en wrote:

به نظرم ایشون تو این پست به نکته خوبی اشاره میکنه.رابطه بین امتیاز فرهنگی و تولید منابع.سوال هایی که در این زمینه وجود داره ایناس :
      چه زمانی جشن گرفتن رو شروع کنیم ؟ همزمان داخل چند دهکده جشن بگیریم ؟ از چه زمانی جشن بزرگ بگیریم؟ با توجه به هزینه تالار بیست چه زمانی از بازی ارزش داره تالار رو بیست کنیم؟
      به نظرم هزینه کردن برای ساختمانهایی که امتیاز فرهنگی بیشتری تولید میکنن و نحوه جشن گرفتن مثل فوت کوزه گری تراوین میمونه.یه مطلب آموزشی در این مورد داشته باشیم خوبه.

من یه مطلب خییییییلیییی مفصل دارم می نویسم راجع به همین قضیه. دیروز نرسیدم تمومش کنم اما تقریباً ۷۰ درصد تمومه. امیدوارم ظرف ۲۴ ساعت آینده بتونم پستش کنم.

Justin Bond wrote:

‎‎

• Se7en wrote:

شما چه اصراری داری هی این مطلب رو تکرار کنی؟ این مطلب مربوط به سال 2012 هست و بالا بردن یا نبردن گندمزار داخل کپ به خیلی موضوعات متفاوتی بستگی داره.وقتی امتیاز فرهنگی نمیرسه و بقیه فیدرها هم در حال آپ شدن هست سرباز خونه هم مشغول هست با منابع اضافه باید چیکار کرد؟ اثر هنری خرید و با گلد فیدر کشید بالا؟ حالا یکی که نمیخواد زیاد گلد خرج بکنه گندمزار کپ آپ میکنه.الان این اشتباهه؟

سلام.ببین عزیزم اگه حرفی هست یا بحثی با این دوست عزیز آیدین به علت این هست که هر وقت بتونه برای بعضی ها که بازی بلد نیستن یا تازه کار هستن پست آموزشی میزاره.خیلی ها هم میخونن و پیروی میکنن از آموزش ها.
      شما هم مثل خیلی ها گفتی بنویسم دیگه.شما کجا اصرار دیدی؟اگه 1و2تا پست که گذاشتم سرور 2 دیدی پس حتما خوندی گفتم شرایط اکانت تو زمان های مختلف هم بستگی داره.
      بحث سر اینه شرایط داشته باشیم بالا بردن کپ درست هست یا...
      درباره سال 2012 هم بحثش بود نمیدونم ما از راند دوم اسپید به این نتیجه رسیدیم.
      حالا شما تو فروم آموزشی دنبال کل کل هستی روی من حساب نکن دوست عزیز. نظرم اینه بری تو فروم سرور 2 اونجا خوراک کل کل هست 99% پست ها کل کل هستش بدون اینکه حتی سرور به میدگیم رسیده باشه و زد و خورد خاصی اتفاق افتاده باشه.

نه به اندازه شعورت !!!
    • من اصلا هدفم کل کل نیست.هدف اینه که چهارتا چیز از هم یاد بگیریم.اما وقتی شما میای سه تا پست در حدود صدوبیست خط مطلب رو با سی و سه چهار کلمه در دو خط زیر سوال میبری آدم میمونه چی بگه.حداقل زحمت بکش اگر احساس میکنی شما چیزیو بلدی که بقیه بلد نیستن یه تایپیک آموزشی باز کن توضیح بده ما هم یاد بگیریم.من این جملرو از شما چند جای دیگه هم دیدم.برا همین میگم چه اصراریه که هی تکرار میکنید.

POtEntAtE wrote:

الان به نظر شما بصورت کلی میشه گفت فیدر زدن همیشه بهتر از بالا تر بردن گندمزار از سطح 14 هست؟

پ ن مدیر عزیز که پست منو به عنوان اسپم پاک میکنی تا وقتی دکمه تشکر وجود نداره تشکر کردن از یه پست اسپم محسوب نمیشه.
    • POtEntAtE wrote:

سلام.ببین عزیزم اگه حرفی هست یا بحثی با این دوست عزیز آیدین به علت این هست که هر وقت بتونه برای بعضی ها که بازی بلد نیستن یا تازه کار هستن پست آموزشی میزاره.

خیر مخاطب های من الزاماً پلیرهای تازه کار و آماتور نیستن. من از پلیرهای بسیار حرفه ای هم یاد می گیرم و چیزایی که یاد گرفتم رو بیشتر تحلیل می کنم و نهایتاً می نویسم و دوستان دیگرم که بعضاً خیلی هم حرفه ای هستن می خونن و یاد می گیرن.

لطفاً «برچسب» نزنین.

بحث سر اینه شرایط داشته باشیم بالا بردن کپ درست هست یا...

در پستی که دارم می نویسم بیشتر می تونیم حرف بزنیم؛ اما علی احساب اگه من الآن یه اکانت دارم به فرض ۱۰ تا فیدر فول داره که دائم دارن جشن بزرگ می گیرن و کراپ هام ۱۴ هست و سربازخونه و اصطبل و کارگاه کپم هم روشن هست، الآن باید اضافه منابع رو چی کار کنم؟

سپاس.

Justin Bond wrote:

‎‎

• درود بر تو آیدین عزیز

راستش من فقط صورت مسئله بحث رو خوندم .. خواستم یه سایت با اجازت تو این تاپیک معرفی کنم اونم اینه :

z5.ifrm.com/30491/40/0/p1206338/cropcalcT44.html

حالا این سایت چیکار میکنه ؟ روند آپ کردن کراپ های کپیتال رو به بهترین نحو نمایش میده ! یعنی شما مشخص میکنی کپیتالت از چه نوعی هست (حتی 6 گندمی) و این سایت میگه چطوری آپ کنی و کی اوسیس بگیری که به صرفه باشه..

البته من خودم همچنان بصورت تجربی اینکارو میکنم ولی خب اینم کار راه بیانداز خوبیه :) پیشنهادمم اینه که دوستان ازش فقط برای کپ 15 کراپ یا 9 کراپ استفاده کنن :)

با تشکر
      مهدی آواتار
    • EyeDean wrote:

خیر مخاطب های من الزاماً پلیرهای تازه کار و آماتور نیستن. من از پلیرهای بسیار حرفه ای هم یاد می گیرم و چیزایی که یاد گرفتم رو بیشتر تحلیل می کنم و نهایتاً می نویسم و دوستان دیگرم که بعضاً خیلی هم حرفه ای هستن می خونن و یاد می گیرن.

لطفاً «برچسب» نزنین.

در پستی که دارم می نویسم بیشتر می تونیم حرف بزنیم؛ اما علی احساب اگه من الآن یه اکانت دارم به فرض ۱۰ تا فیدر فول داره که دائم دارن جشن بزرگ می گیرن و کراپ هام ۱۴ هست و سربازخونه و اصطبل و کارگاه کپم هم روشن هست، الآن باید اضافه منابع رو چی کار کنم؟

سپاس.

آیدین عزیز من تو ریپلی پست life 4 ever اگه اشتباه نکنم هم گفتم برای کسانی که مولتی اکانت دارن و یا منابع اضافی میارن خوبه.دقیقا همین جمله رو گفتم.اولویت و به صرفه تر بودن گفتم با فیدر هست.
      درباره اون دوست عزیز آقای se7en هم همینجا جواب میدم:اشتباه نکن من نه مشکلی دارم با این مقاله آموزشی نوشتن آیدین نه چیزی.اتفاقا خیلی هم خوبه و داره لطف هم میکنه این همه تایم میزاره و مفصل توضیح میده اگه تو 2خط جواب دادم بابت سرور دوم بود که تو جواب پست من گفتن کراپ بهتره و درسته.احتمالا هم شاید متوجه منظور من اونجا نشدن.

نه به اندازه شعورت !!!
    • Av@Ar wrote:

درود بر تو آیدین عزیز

راستش من فقط صورت مسئله بحث رو خوندم .. خواستم یه سایت با اجازت تو این تاپیک معرفی کنم اونم اینه :

z5.ifrm.com/30491/40/0/p1206338/cropcalcT44.html

حالا این سایت چیکار میکنه ؟ روند آپ کردن کراپ های کپیتال رو به بهترین نحو نمایش میده ! یعنی شما مشخص میکنی کپیتالت از چه نوعی هست (حتی 6 گندمی) و این سایت میگه چطوری آپ کنی و کی اوسیس بگیری که به صرفه باشه..

البته من خودم همچنان بصورت تجربی اینکارو میکنم ولی خب اینم کار راه بیانداز خوبیه :) پیشنهادمم اینه که دوستان ازش فقط برای کپ 15 کراپ یا 9 کراپ استفاده کنن :)

با تشکر
      مهدی آواتار

سایت زیر هم که همین کارو میکرد!
      travian.kirilloid.ru/villages_…1.44&fl=10,10,10,10&fs=31
      ولی بحث این تایپیک چیز دیگه ای هست...

پ.ن: سایت معرفی شده شما هم باز نمیشه!
      s1 r1: pouyan.d.n ---> Gauls ---> winer
      ts7 r2: puyan_dorri--->Teutons---> loser

• لطفاً اگه ادعا می کنین که این مقاله ی چهار سال پیش من کپی یا ترجمه ای یک مقاله ی دیگر هست که قبل از زمان ارسال این مقاله (2012-12-19 یعنی بیش از ۴ سال پیش) نوشته شده بود لطف کنین همین جا لینکش رو برای عموم بذارین.

در غیر این صورت من شما رو ریپورت می کنم تا طبق قوانین انجمن با شما به جرم اتهام و افترا حتماً برخورد مناسب بشه.

Justin Bond wrote:

‎‎

پست 2 بار⁦⁩ ویرایش شد، آخرین بار توسط Farsi: حذف پست نقل شده ()