جشن بگیریم یا نه؟ از چه زمانی همر بسازیم؟

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• جشن بگیریم یا نه؟ از چه زمانی همر بسازیم؟

سلام

اصولاً مقاله در زمینه رشد افقی (افزایش تعداد دهکده) و رشد عمودی (ارتقا گندمزارهای پایتخت ۱۵ گندمی) زیاد توی آموزش بوده همیشه. منتهی با تغییراتی که در ورژن ۴ و بعدتر در ورژن ۴.۴ جدید (سرورهای ۱ و ۲ سال ۹۵) شده مثل محدود شدن میزان امتیازفرهنگی اثر هنری و افزایش ۴۰ درصدی تولید، یه مقدار محاسبات عوض شده. و خب تا جایی که یادم هست ما تاپیکی نداشتیم که هر سه مورد زیر رو بررسی کنه:

1. فیدر رو چه جوری بالا بکشم؟
      2. جشن بگیریم یا نگیریم؟ جشن بزرگ یا کوچیک؟
      3. از چه زمانی ساخت همر رو شروع کنیم؟

این قضیه توی مقاله «زمان بازگشت سرمایه: کراپ کپ بالا بکشیم یا فیدر ۱۰ کنیم یا اوسیس بگیریم؟» هم درخواست شده.

این سه مورد فوق واقعاً کلیدی هستن و از مورد سوم شروع شدن برای من. یعنی اول می خواستم ببینم چه زمانی برای شروع همرسازی ۲۴/۷ خوب هست، بعد دیدم خب این به رشد اکانت ربط داره که بتونی طوری منابع رو خرج همرسازی کنی که نه همرت استاپ بخوره، نه لاک بشه اکانت از کراپ نیروها، نه اکانت از تب و تا بیافته. و خب رشد اکانت (مورد دوم) هم به گرفتن جشن ربط داره اما در کمال زیبایی با سپری کردن چند ساعتی متوجه شدم که گره ی رشد اکانت در نحوه ی بالا کشیدن فیدر هست!
      ‎2009: eyeDean @ s1.ir (Romans)
      2010: EyeDean @ s8.ir (Romans)
      2011: EyeDean @ travianteam.com (3x, v4, Romans with JTR & E h s a n)
      ‎‎2011:‎‎ Insomniacs @ s2.ir (Teutons! with JTR & E ‎h s a n)‎

Justin Bond wrote:

‎‎
      ‎As my dear departed friend Lotus Weinstock used to say: "I used to wanna change the world. Now I just wanna leave the room with a little dignity‎."‎

لطفاً قبل از ارسال پُست حتماً قوانین انجمن تراوین ایران رو دقیق بخونین. سپاس!
    • فصل اول) بالا کشیدن فیدر

فرض کنین شما بتونین هر ۴ روز یه دهکده جدید بزنین با جشن بزرگ گرفتن. خب دهکده ی جدیدی که زدین بعد از چند روز قراره به تولیددهی خارج از خودش برسه؟ آیا یک ماه طول می کشه یا سه روز؟

خب یه فیدر ۶ گندمی فول ۱۰ با یه واحه ۲۵ درصد به طور متوسط پاپ در رفته تولیدش ۸ الی ۸٫۵ک در ساعت خواهد بود. یعنی حدود ۲۰۰ک در روز. اما هزینه ی بالاکشیدن یه فیدر چه قدر هست؟

من برای پاسخ دادن به این سؤال و سؤال قبلی اومدم و همه ی ساختمونهایی که لازم بود برای بالاکشیدن یه فیدر رو حساب کردم و توی این گوگل اسپردشیت گذاشتم:
      docs.google.com/spreadsheets/d…D5DSOLjE/edit?usp=sharing

خب همون طور که واضحه من ۳ حالت از فول بودن فیدر رو جداسازی کردم.

۱.۱) حالت های مختلف فیدر

۱.۱.۱ - حالت اول) واجبات

در این حالت شما فقط ساختمون هایی که لازم هست برای بهره وری کامل فیدر رو آپ می کنین فقط. همون طور که دیده می شه هزینه این حالت حدود ۱٫۸م منبع هست و پاپ دهکده به ۴۱۸ می رسه و امتیاز فرهنگی تولیدیش ۱۸۹ می شه.

درسته که انبار و انبارغ تا سطح ۱۶ و ۱۵ واجبات نیستن اما خب خداییش باید ساختشون دیگه. اقامتگاه و ۳ مهاجر و همین طور عمارت قهرمان رو هم من جزوی از خود دهکده فیدر حساب می کنم. می شه منظور از اقامتگاه و مهاجرهای اینجا رو مال دهکده قبلی که این فیدر رو تولید کرده در نظر گرفت! من در کل منظورم این هست که می شه ۱٫۸م خرج کرد و یه فیدر زد و خیلی هم خوشحال زندگی کرد و از تولیدش لذت بُرد.

در ادامه و بعد از معرفی دو حالت دیگه به ۳ مدل از بالا کشیدن این دهکده و زمان هاش و هزینه هاش می پردازیم.

۱.۱.۲ - حالت دوم) متوسط

در این حالت که ما اسمش رو می ذاریم متوسط شما یه تلاش کوچیکی برای بالا کشیدن امتیاز فرهنگی و همین طور ساخت تجارتخونه و تالار برای جشن می کنین. این مدلی هست که معمولاً از دهکده ۶ به بعد و تا میدگیم زیاد استفاده می شه.

همون طور که می بینیم در این حالت پاپ دهکده به حدود ۷۰۰ می رسه و امتیاز فرهنگی هم ۵۶۷. کلّ هزینه ها از اول تا اینجا هم رویهم ۲٫۶ک منبع هست.

۱.۱.۳ - حالت سوم) سوپرتزئینی

در حالت سوم، که بیشتر به درد بعد از میدگیم و نزدیکی های اندگیم می خوره، منبع به وفور هست و می شه برای امتیازفرهنگی (یا بگو پاپ بازی!) خودکشی کرد! :دی

در این حالت با صرف ۳ میلیون اضافه (بر حالت متوسط قبل) پاپ دهکده به ۱۰۰۰ می رسه و امتیاز فرهنگیش به ۱۱۷۵.

۱.۲) چه قدر گلد بزنیم؟ یا بذاریم طبیعی بالا بیادش؟

در بخش بالا دیدیم که هر سه حالت مختلف فیدر چه قدر هزینه می بره. و خب مهمترین قسمت قضیه زمان بالا کشیدن هست. ما این مهم رو برای حالت اول (واجبات) در سه روش مختلف بررسی می کنیم.

۱.۲.۱ - روش اول) بدون گلد و کاملاً طبیعی (صفر گلد) - ۱۰ روز یا بیشتر!

در این حالت شما یه دونه هم گلد مصرف نمی کنین و همه چیز رو طبیعی بالا می کشین. پیشنهاد من اینه که حتماً ۲۰ کردن ساختمون اصلی رو حتماً در اولویت بذارین.

طبق عکس بالا و جدول می شه دید که این روش ۳۸۸ ساعت یا حدود ۱۶ روز طول می کشه برای توتن و گول و برای رومن به خاطر ساخت همزمان بیرون و داخل این زمان به ۱۰ روز تقلیل پیدا میی کنه. البته این با فرض این قضیه هست کهه همیشه چیز میز تو صف ساخت باشههه کهه خب الزاماً همیشه مسجل نمی شه.

۱.۲.۲ - روش دوم) نیم گلد - ۱۴۰ گلد (رومن حدود ۸۰ گلد) - دو سه روز!
      در این حالت شما ساختمون های بالای سطح ۵ (بالای ۱ ساعت تقریباً) رو گلد می زنن. توی این روش همون طور که دیده می شه شما می تونین با صرف ۱۳۹ گلد زمان فول ۱۰ شدن (فقط تا واجبات) رو به ۵۱ ساعت یا حدود ۲ الی ۲ و نیم روز کاهش بدین. مجدداً برای نژاد رومن این گلد کمتر می شه (حدود ۸۰ تا) و همین طور زمان ساخت به جای ۵۱ ساعت می تونه به حدود ۲۸ ساعت کاهش پیدا بکنه.

مجدداً فرض بر اینه که پلیر همیشه رو اکانت باشه! وگرنه بسته به آنلاین تایم اکانت این زمان ممکنه بیشتر هم بشه.

میزان منابع لازم در این حالت هم می شه متوسط ۳۵ک در ساعت برای ۵۰ساعت که تدریجاً به اکانت برسه.

۱.۲.۳ - روش سوم) تمام گلد (۲۶۶ تا گلد) - چند ساعته!
      در این حالت شما کلاً با گلد می رین بالا! و خب هزینه گلد می شه ۲۶۶ تا. همین. فرض هم بر اینه که می تونین کلّ اون ۱٫۵م منبع رو دپو کردین و یه ضرب برسونین به دهکده!

~~~~~~~~~~~~~~

خب پس این سه حالت رو یادمون باشه برای آینده:

1. بی گلد: حداقل ۱۰ روز.
      2. نیم گلد (۱۵۰ گلد حدوداً): دو سه روز فول تایم رو اکانت.
      3. تمام گلد (۲۷۰ تا گلد حدوداً): چند ساعته.

Justin Bond wrote:

‎‎
      ‎As my dear departed friend Lotus Weinstock used to say: "I used to wanna change the world. Now I just wanna leave the room with a little dignity‎."‎

پست 1 بار⁦ ویرایش شد، آخرین بار توسط EyeDean: ریسایز عکس ()

• فصل دوم) جشن بگیریم؟ نگیریم؟ کوچیک یا بزرگ؟

حالا که فهمیدیم هر فیدر چه قدر طول می کشه بالا کشیدنش، می شه یه قدم به عقب برداشت و دید که آیا جشن گرفتن به صرفه هست یا نه؟ و جشن کوچیک بهتره یا بزرگ با این تغییرات توی جشن.

من برای این کار هم یه جدول مفصل توی گوگل اسپردشیت درست کردم:
      https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lDXUz8sKUXBk8P05y5SRiMACAqmz5YYO44UrLfeus_8/edit?usp=sharing

که خب اونجا سه حالت زیر رو با هم مقایسه کردم.

۲.۱) مقایسه انواع روش های رشد تعداد دهکده در روز ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ بازی

۲.۱.۱ - بدون جشن و کاملاً طبیعی

خب اگه کسی اصلاً توی کار جشن (و اثر هنری) نباشه و فقط به رشد طبیعی اکانت بسنده کنده (تا حد متوسط که تولید ا.ف. طبیعی هر دهکده حدود ۵۰۰ هست)، قاعدتاً باید:

• تا روز ۱۰۰ بازی (اومدن کتیبه ها) ۱۱ تا دهکده داشته باشه با تولید مفید فیدر حدود ۷۰ک و

• تا روز ۲۰۰ بازی ۱۷ تا دهکده با تولید فیدر ۱۲۰ک
      • و در روز ۳۰۰ بازی ۲۳ تا دهکده با تولیدر فیدر حدود ۱۷۰ک.

کلاً هم هر ۲ هفته یک بار به صورت متوسط یه دهکده جدید زده می شه که زمانش نزدیک هست به زمان بالا اومدن طبیعی یه اکانت. و خب همیشه ۵ک در ساعت باید خرج دهکده فیدر آخر برای بالا اومدن بشه حدوداً.

۲.۱.۲ - با جشن کوچیک

من برای جشن کوچیک فرض کردم که قراره تالار رو تا سطح ۸ بالا ببریم و هر ۱۸ ساعت یک بار جشن کوچیک توی همه ی دهکده ها به جز دو تا آخری بگیریم. در این حالت هر ۲۴ ساعت به اندازه ۶۶۶ تا با جشن و متوسط ۵۰۰ تا یعنی مجموع حدود ۱۲۰۰ تا امتیاز فرهنگی هر فیدر خوب تولید می کنه. و از نظر هزینه هم دائماً حدود ۱۱۵۰ تا منبع در ساعت هر فیدر خرج جشن کوچیکش می کنه (۲۰۳۰۰ منبععع جشن کوچک تقسیم بر ۱۸ ساعت.) این یعنی تولید نهایی هر دهکده به ازای هر فیدر می شه حدود ۶۸۰۰ تا. در چنین حالتی باید:

• تا روز ۱۰۰ بازی (اومدن کتیبه ها) ۱۸ تا دهکده داشته باشه با تولید مفید فیدر حدود ۹۷ک
      • تا روز ۲۰۰ بازی (اومدن نقشه ها) ۳۰ تا دهکده داشته باشه با تولید مفید فیدر حدود ۱۸۰ک
      • تا روز ۳۰۰ بازی باید ۴۲ تا دهکده داشته باشه با تولید ۲۶۳ک در ساعت.

نکته مهم هم اینجاست که شما در هر زمانی جشن گرفتن رو استاپ کنین حدود ۱۱۰۰ تا تولید ضربدر تعداد دهکده ها می یاد روش. یعنی اگه:
      • روز ۱۰۰ بازی دیگه جشن نگیریم تولید می شه حدود ۱۱۷ک.
      • روز ۲۰۰ بازی دیگه جشن نگیریم تولید می شه حدود ۲۱۷ک.
      • روز ۳۰۰ بازی دیگه جشن نگیریم تولید می شه حدود ۳۱۱ک.

۲.۱.۳ - با جشن بزرگ

برای جشن بزرگ فرض کنیم توی هر فیدر به جز آخری تالار قراره تا سطح ۱۵ بالا بره و هر ۳۶ ساعت یه جشن بزرگ برگزار بشه با خرج ۱۰۱ک برای ۲ک امتیاز فرهنگی. در این حالت تولید ا.ف. هر ده حدود ۱۳۳۳ تا برای جشنش هست و فرض کنیم همون ۵۰۰ برای خود عادیش یعنی مجموع ۱۸۳۳ و از نظر هزینه هم دائماً حدود ۲۸۰۰ تا منبع در ساعت هر فیدر خرج جشن کوچیکش می کنه (۱۰۱ک تقسیم بر ۳۶ ساعت). این یعنی تولید هر ده رو می شه ۵۲۰۰ گرفت جشن و پاپ در رفته. در این حالت:

• تا روز ۱۰۰ بازی (اومدن کتیبه ها) انتظار ۲۵ تا دهکده داشته باشه با تولید مفید فیدر حدود ۱۰۱ک
      • تا روز ۲۰۰ بازی (اومدن نقشه ها) انتظار ۴۳ تا دهکده داشته باشه با تولید مفید فیدر حدود ۱۹۳ک
      • تا روز ۳۰۰ بازی باید ۵۹ تا دهکده داشته باشه با تولید ۲۸۰ک در ساعت.

و خب مهم عین حالت قبلی استاپ زدنه هست که اگه جایی دیگه جشن نگیریم به ازای هر دهکده ۲۸۰۰ تا تولید آزاد می شه. یعنی اگه:

• روز ۱۰۰ بازی دیگه جشن نگیریم تولید می شه حدود ۱۷۱ک.
      • روز ۲۰۰ بازی دیگه جشن نگیریم تولید می شه حدود ۳۱۳ک.
      • روز ۳۰۰ بازی دیگه جشن نگیریم تولید می شه حدود ۴۷۳ک.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

نتیجه گیری:

• این که اگه نمی تونین فیدر آپ کنین، اصلاً جشن نگیرین! چون یه عالمه فیدر سطح ۵ واقعاً رو اعصابه و تولیدشون به جایی هم نمی رسه. ایضاً اگه نمی تونین گلد مناسب (در حد حدود ۱۰۰ تا گلد برای هر فیدر) بزنین، خیلی جشن توصیه نمی شه.
      • اگه می تونین فیدر رو با گلد آپ کنین:
        • اگه می تونین بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تا گلد برای بالا کشیدن هر فیدر بزنین: جشن کوچیک.
        • اگه می تونین تا ۲۵۰ تا گلد برای بالا کشیدن هر فیدر بزنین و کلاً دائم رو اکانت هستین: جشن بزرگ.

اما نکته بسیار بسیار مهم قضیه این هست کسی که جشن کوچیک می گیره با کسی که جشن بزرگ می گیره مادامی که دارن جشن می گیرن تولیدشون تقریباً (با تفاوت ۱۰ درصد) برابر هست! (مثلاً تا روز ۳۰۰ بازی با جشن کوچیک شما تولیدت ۲۶۳ک هست از ۴۲ تا دهکده دونه ای ۶۸۰۰؛ و با جشن بزرگ شما تولیدت ۲۸۰ک هست از ۵۹ تا دهکده دونه ای ۵۲۰۰.)

منتهی تفاوت قضیه وقتی هست که شما استاپ بزنی جشن رو! (کوچیک در روز ۳۰۰: ۳۱۱ک؛ بزرگ در روز ۳۰۰: ۴۷۳ک! تفاوت حدود ۶۰ درصدی!)

نمودار زیر رو ببینیم:
      (البته بسته به مصرف اثر هنری و چیزای دیگه ممکنه این نمودار یه کم شیفت داشته باشه در عمل؛ اما کلیت ش همینه)

...

و خب چیزی که در عمل اتفاق می افته اینه که کسی که جشن بزرگ می گیره و تعداد دهکده هاش بالا می ره و گونی گونی گلد می زنه، عملاً در کورس رنک ۱ هست و خیلی بعیده که بخواد حتی تا ساعت های آخر سرور از جشن گرفتن و احیاناً پاپ بازی کردن دست برداره! :دی اینو من تقریباً توی هر سروری که بازی کردم دیدم.

واسه همین اگه فکر نمی کنین که در زمانی از سرور قراره به خاطر منافع ساید شما منابع اکانت تون رو بدین به همسایه تون که کتیبه داره و جشن گرفتن رو استاپ کنین، عملاً فرق خاصی نداره که جشن کوچیک بگیرین یا بزرگ!

Justin Bond wrote:

‎‎

• فصل سوم) همر کی بسازیم؟

در فصل قبلی دیدیم که تولید فیدرها رو می شه چه جوری ارزیابی کرد بر حسب جشن گرفتن یا نگرفتن. همین طور رشد تولیدشون رو و مصرفشون برای بالا کشیدن فیدرهای جدید رو.

توی این فصل می خوایم ببینیم بهترین زمان برای شروع ساخت همر کی هست.

۳.۱) هزینه های همر

قبل از این که حسابی به تفصیل بریم، من یه سری هزینه رو اینجا لیست می کنم که داشته باشیم بعداً! همه محاسبات هم با کمک travian.kirilloid.ru/off_calc.php انجام می شه.

1. همر کپ گرزی:
        • هزینه ساخت ساعتی: ۳۳ک با کاتا، ۳۶ک با رم.
        • گندمخور اضافه روزانه: ۲۱۵۰ متوسط.

2. همر کپ تبری:
        • هزینه ساخت ساعتی: ۳۵ با کاتا، ۳۸ با رم.
        • گندمخور اضافه روزانه: ۱۷۵۰ متوسط.

3. همر نان کپ گرزی (با روشن کردن سربازخونه و اصطبل بزرگ):

• ساخت ساعتی: ۱۱۰ک متوسط.
        • گندمخور روزانه: ۳۸۵۰ متوسط.

4. همر نان کپ تبری (با روشن کردن سربازخونه و اصطبل بزرگ):
        • ساخت ساعتی: ۱۲۰ک متوسط.
        • گندمخور روزانه: ۳۰۵۰ متوسط.

و البته همر تبری (در زمان ساخت برابر) حدود هفت هشت درصد قدرت هجومیش از همر گرزی کمتر هست.

سر گرز یا تبر حالا بحث می شه زیاد کرد، و حتی در ادامه بیشتر می بینیم کدوم بهتره. اما برای راحتی کار من فعلاً روی گرز تمرکز می کنم و متوسط رم و کاتا.

۳.۲) ساخت، در برابر ِ نگهداری!

هزینه ساخت همیشه خیلی راحت هست محاسبه اش؛ چون از اول معلومه و یه جا داده می شه. مثلاً شما می ری پراید می خری می گی آقا این قدر هزینه می خوام بدم نقدی یا قسطی والسلام! اما هزینه نگهداری مثل هزینه بنزین، بیمه، اصطلاک، تعویض روغن، خدا نکرده تصادف، پارکینگ، جریمه، عوارض، ... رو آدم چون اولش نمی ده و بعداً تدریجاً ازش کم می شه سخته بهش نگاه از پیش داشته باشه!

اینجا هم همینه. درسته هزینه ساخت مهم هست، خصوصاً اوایل بازی اما هزینه نگهداری از اون هم مهم تر. مثلاً طرف ۱۰ک گرزی می سازه و خوشحال هم هست و باهاشون هفته ای مثلاً ۱٫۶م منبع غارت می کنه؛ اما نمی دونه که اگه اینا رو نمی ساخت کلاً سود کرده بود چون ۱۰ک گرزی در هفته ۱٫۶۸۰٫۰۰۰ گندم می خورن! یعنی عملاً ظرف ۱۱ روز یه گرزی بیشتر از هزینه ساختش، گندم استعمال کرده!

رو همین حساب هست که همیشه من به دوستانم توصیه می کنم که آقا جون اگه قرار نیست با نیروهات غارت بری، سعی کن به جای این که تو سطح ۱۵ سربازخونه شما ۲۰ روز بسازی و بعد سطح ۲۰ کنی، اول مثلاً یک هفته صبر کنی تا سربازخونه ۲۰ بشه و از اول با سربازخونه ۲۰ بسازی که همون تعداد نیرو رو دیرتر به دنیا آورده باشی و میزان گندم کمتری به اونا داده باشی!

به هر حال،
      این که تولید اکانت به ۳۵ک برسه برای ساخت ۲۴/۷ همر (۲۴ ساعت در روز، ۷ روز هفته = بدون توقف) خب «حداقل» هست، اما این وسط شما منبع واسه رشد خود اکانت هم می خوای -- هم افقی و تعداد فیدر بیشتر که در فصل قبلی بحث شد و هم عمودی برای این که کراپ های کپ ۱۵ گندمی رو تا اندازه خوبی بالا بکشی.

۳.۲.۱ - رشد عمودی اکانت - بالا کشیدن کراپ های کپ

خب هزینه ساخت، و رشد هزینه نگه داری همر رو که بالا دیدیم. هزینه رشد افقی رو هم که فصل قبلی دیدیم. هزینه رشد عمودی اما چیزیه که الآن باید بررسی کنیم.

من برای این کار یه ابزارک توی گوگل اسپردشیت ساختم که اینجاست:
      docs.google.com/spreadsheets/d…TC6UrWGo/edit?usp=sharing
      (پیشنهاد می کنم یه کپی ازش بگیرین و باهاش ور برین.)

توی این ابزارک علی الاصول شما باید بتونین اون بالاش درصد واحه و سطح شروع همر رو انتخاب کنین و بعد بهتون بگه که اولاً اگه اصلاً همر نسازین (یا بسازین و بفرستین توی پارکینگ) و
      فقط تولید کپ رو به رشد خودش اختصاص بدین چند روز طول می کشه تا به هر لوللل برسین. ثانیاً اگه توی فلان سطح (که توی خونه ی J1 می تونین وارد کنین) شروع به ساخت همر بکنین عاقبت کار چه شکلی می شه.

برای مثال طبق عکس زیر اگه شما وارد کنین واحه: ۱۲۵ درصد وسطح گندمزار موقع استارت همر: ۱۳ اون وقت می بینین که شما ظرف ۱۰ روز (از شروع سطح ۱۰ گندمزار) به سطح ۱۳ می رسین. بعدش توی ۵۰ روز آتی داستان که همرت هم روشن هست شما میی تونی کم کم کراپ رو فول ۱۶ بکنی؛ اما در انتها شما کراپ کپت تقریباً لاک هست چون تولیدت (فول ۱۶ می شه ۹۴ک در ساعت تولید) با مصرف گندمخورت (۹۵ک گندمخور ساخته شده در حدود ۴۵ الی ۵۰ روز) برابر هست.

با کمک این ابزار می شه روی رشد عمودی نظر داد. من سر فرصت سعی می کنم بیشتر روی این ابزارک کار بکنم البته.

۳.۳) جمع بندی!
      من به نظرم ساده ترین راه محاسبه ی چشمی/ذهنی با همه ی این تفاسیر این هست که فرض کنیم رشد افقی (فیدرها) هزینه ساخت همر رو می دن و رشد عمودی (کراپ کپ) هزینه نگه داری!
      در این حالت خب واضحه که ما به ۳۵ک در ساعت تولید فیدر احتیاج داریم (پاپ، جشن، و بالا کشیدن فیدر آخر رو بذاریم کنار؛ می شه حدود هفت هشت تا فیدر) و برای کپ هم به نظرم خوبه تولید حداقل ۲۰ک گندم در ساعت باشه.

صد البته این وسط هزاران پارامتر دیگه هم هستن؛ مثلاً اگه پارکینگ موجود هست می شه اون کراپ کپ رو فاکتور گرفت؛ یا اگه غارت می کنیم سود ناشی از غارت رو بذاریم روی تولید فیدرها که زودتر به ۳۵ک در ساعت برسیم.

این بود انشای من!

شاد باشید
      --آیدین

Justin Bond wrote:

‎‎

• ممنون از شما دوست گرامی که وقت گذاشتی و به این موضوع مهم به این خوبی پرداختی.
      سوال : اکانتی که به طور متوسط داره رشد میکنه و تا روز 100 بازی 18 دهکده داره با وجود همر کپ بهتر هست که همر نان کپ رو از چه زمانی استارت بزنه؟
      پیشنهاد میکنم در ادامه به اهمیت تناسب همر و مشخصات همر جنگی و واندرزن هم بپردازین.
    • Se7en wrote:

ممنون از شما دوست گرامی که وقت گذاشتی و به این موضوع مهم به این خوبی پرداختی.
      سوال : اکانتی که به طور متوسط داره رشد میکنه و تا روز 100 بازی 18 دهکده داره با وجود همر کپ بهتر هست که همر نان کپ رو از چه زمانی استارت بزنه؟
      پیشنهاد میکنم در ادامه به اهمیت تناسب همر و مشخصات همر جنگی و واندرزن هم بپردازین.

ممنون از نظرت و سؤال خوبی که پرسیدی.

والله خلاصه بخوام بگم همری که تا روز ۱۰۰ بازی ۱۸ تا دهکده فیدر داشته باشه تولید فیدرش احتمالاً حدود ۱۰۰ک هست و فرض کنیم کپش هم به یه حالت تعادلی رسیده. حالا سؤال شما اینه که با این ۱۰۰ک اضافه در ساعت چه کنیم؟

این سؤال به نظر من خیلی خیلی بسته به شرایط اتحاد داره. چون معمولاً ۱۰۰ روز اول حق النفس هست، ۱۰۰ روز دوم حق الناس، ۱۰۰ روز سوم حق الله! :دی یعنی ۱۰۰ روز اول شما روی اکانت خودت و به صورت تقریباً شخصی بازی می کنی. ۱۰۰ روز دوم در پلن های اتحاد شرکت می کنی و هیجانتت حتماً در قالب کمک به اتحاد (شرکت در جنگ ها، دف رسانی) یا کمک گرفتن از اتحاد (کتیبه، پوش) هست؛ و نهایتاً ۱۰۰ روز سوم هم که واندر هست و کلاً اکانتت صفر هم بشه خیلی مهم نیست اگه واقعاً یه تیم-پلیر واقعی باشی، چون هدف فقط رسیدن به لول ۱۰۰ واندر هست و به قول عطار نیشابوری: فناء فی الله :دی.

روی این حساب توصیه من این هست که روز ۱۰۰ بازی از مسئولین و استراتژیست های اتحاد بپرسیم که اتحاد چی بیشتر لازم داره. یه موقع هست مثلاً ۳ تا انویل تپل دلاور لب مرز می تونه خیلی خیلی خیلی خیلی فوق العاده خیلی بیشتر کمک بکنه تا یه لنگه دمپایی که نتونی حتی گندمش رو هم بدی و اکانتت لاک بشه. یا مثلاً پارکینگ دادن به بچه های دیگه اگه اکانت از مرز جنگی دور هست و نسبتاً امن هست...

من خیلی توصیه نمی کنم بی گدار و بدون هماهنگی بریم سمت همر سوم مگر این که واقعاً اکانت در حالت خیلی خوبی باشه و پارکینگ هم جور باشه.

پیشنهاد میکنم در ادامه به اهمیت تناسب همر و مشخصات همر جنگی و واندرزن هم بپردازین

من در این زمینه ی «تناسب» همیشه جز آدم های یه دنده و جدا هستم! یعنی کلاً به تناسب اعتقاد خاصی ندارم -- مثلاً اگه یه رومن ازم بپرسه دفاع چی بسازم من می گم «۱۰۰ درصد محافظ!». قبلاً هم (توی تاپیک های قبلی آموزش و پرسش و پاسخ) کلی سر و کله زدیم با دوستان قدیم و خب من نظرم همچنان همین هست. دوستان دیگه می تونن مخالف باشن. : )

در مورد همر هم به نظرم یا آدم نسازه، یا اگه می سازه ۲۴/۷ سربازخونه و اصطبل و کارگاه بسازه.

تنها مورد استثناء این هست که اکانت می خواد همر نان کپ بسازه و پتانسیل بالقوه ی اکانتش بیشتر از فقط سربازخونه/اصطبل/کارگاه (ساعتی ۳۵ک) هست و کمتر از هر دوی GB و GS (ساعتی ۱۱۰ک). یعنی بین GB و GS یه انتخاب بیشتر نداره (و یا جفت شون رو تا سطح ۱۰ مثلاً). در این حالت من استفاده از این ابزارک units' attributes calculator برادر کیریللوید رو به شدت توصیه می کنم.

با کمک این ابزارک می شه دید که اصولاً سه تا فاکتور هست در ساختن همر -- منبع، گندمخور، زمان:

• اگه شما مشکل گندمخور و منبع ندارین و می خواین در زودترین زمان به بیشترین قدرت هجومی برسین فرمول a/t خوبه که اکیداً گرزی رو توصیه می کنه. یعنی اول GB رو بزنین؛ یا اگه بین تبر و گرز موندین، قطعاً گرزی. برای باقی نژاد ها هم می شه از همین استفاده کرد، مثل شوالیه یا سزار برای رومن؛ یا رعد در برابر شوالیه برای گول.

• اگه شما مشکل منبع ندارین ولی مشکل گندمخور دارین (پارکینگ تون محدود هست) فرمول a/cu باید استفاده بشه که اولاً تبرزن رو توصیه می کنه و بعد هم شوالیه، و نهایتاً گرزی. چون گرزی واقعاً گندمش دیوانه کننده است!

• اگه هم شما مشکل منبع دارین ولی مشکل گندمخور ندارین (پارکینگ هست ولی خود اکانت تون یه مقدار لاک هست از نظر منابعی) فرمول a/tc رو بزنین که می گه گرزی خیلی خوبه چون به ازای هر ۱۰۰ تا دونه منبعی که پای ساختش می ذارین ۱۶ واحد هجومی می ده که بهتر از ۱۲ برای تبرزن و ۱۰ برای شوالیه هست.

امیدوارم این هم تونسته باشه کمکی بکنه.

مشخصات همر جنگی و واندرزن هم بپردازین

در مورد همر جنگی و واندرزن هم دوباره من قضیه رو به نیاز اتحاد موکول می کنم.

واقعاً یه اکانت پر پتانسیل که از منابع مشترک اتحاد هم استفاده می کنه (چه مستقیم مثل کتیبه و پوش، چه غیرمستقیم مثل غارت ناتارهای مشترک (بعضاً با بات هر نیم ساعت یک بار!) که باعث می شه بقیه اعضای اتحاد کمتر غارت کنن) یه جاهایی بهتره که یک یا دو همر جنگی بسازه تا همر واندرزن. چون با همرهای جنگی بعضاً شما می تونین خیلی بیشتر از صرفاً یه ضرب واندر به اتحاد ضرر بزنین. مثلاً اگه شما بتونین کتیبه جنگ آموز رقیب رو بیارین و اونا رو از نظر ساخت همر عقب بندازین و همرهای واندرزن رقیب ته سرور هر کدوم مثلاً فقط ۶ک کاتا داشته باشن خب بالطبع خیلی مفیدتر از اینه که شما یه همر ۱۰ک کاتا بدین و رقیب هم سه تا همر ۱۰ک کاتا داشته باشه! یا اگه بتونین دو تا همر واندرزن حریف رو چیف/صفر کنین (منفی ۲ همر حریف) خیلی مفیدتره تا این که ۱ دونه به خودتون اضافه کنین! (مثبت یک خودی.)

من کلاً توصیه اکیدم اینه که در مواقعی که اکانت واقعاً اوضاعش خیلی عالی نیست و پارکینگ خودش رو نداره و از اتحاد هم موافقت رو کسب نکرده، الکی نره واندرزن بسازه! این یک اشتباه به شدت مصطلح هست توی تراوین ایران و دهن اتحاد هم سرویس می شه! طرف نمی یاد اول سرور ۱۰ دقیقه جلوی آینه خودش رو نگاه کنه و ببینه که واقعاً خون ش قرمزتر از بقیه نیست که بخواد اون همر واندرزن بزنه و نه کس دیگه ای، بعد تا ته سرور گریه ی اتحاد رو سر پارکینگ و فیک که می یاد روش و دف و لانچ و غارت توافقی و پوش و کتیبه و ... در می یاره... متأسفانه هر سرور حداقل یکی دو تا از اینا مستقیم یا غیرمستقیم به طور من خورده. (اگه اشتباه نکنم به جز اولین سرور والس که واقعاً همه مخلص بودن... یادش بخیر.)

اینم مد نظر بگیریم که،
      اصلاً خیلی از همرهای جنگی خودبخور واندرزن می شن، و باز هم می گم توی تراوین ایران نیاز به پلیر اکتیو که بتونه هی در قالب یه اکیپ سه چهار نفره (یادی کنیم از «این گروه خشن» تری دات -- بهنام اینا) بزنه مثلاً کپ از حریف صفر کنه، خیلی خیلی بیشتر از این هست که شما بری ته بیابون ۲۵۰ روز فقط سیمز بازی کنی و هی تروپ بسازی بفرستی تو پارکینگ و تهش هم لانچ کنی و بیای بگی «یوهاهاها! من ۲۰۰ک گرزی و ۲۰ک کاتا داشتم!».

امیدوارم در این مورد هم تونسته باشم با جواب ندادن مستقیمم جواب خوبی داده باشم. : ) چون واقعاً این جور سؤال ها، خصوصاً از روز ۱۰۰ بازی به بعد، واقعاً فقط محاسبه و ماشین حساب نیست. بلکه خیلی خیلی به شرایط و اتحاد ربط داره. دقیقاً این جور جاهاست که bookworm بودن خالی ره به جایی نمی بره و فوت کوزه گری هم مهم می شه. دقیقاً این جور جاهاست که تراوین خیلی قشنگ می شه چون دیگه فقط یه بازی استراتژی محاسبه و ضرب و تقسیم نیست، بلکه کلی فاکتورهای انسانی و نامعلوم به معادلات اضافه می شه که ظرافت و تجربه و جسارت و ریسک می طلبه!

ارادت
      --آیدین

Justin Bond wrote:

‎‎

• EyeDean wrote:

ممنون از نظرت و سؤال خوبی که پرسیدی.

والله خلاصه بخوام بگم همری که تا روز ۱۰۰ بازی ۱۸ تا دهکده فیدر داشته باشه تولید فیدرش احتمالاً حدود ۱۰۰ک هست و فرض کنیم کپش هم به یه حالت تعادلی رسیده. حالا سؤال شما اینه که با این ۱۰۰ک اضافه در ساعت چه کنیم؟

این سؤال به نظر من خیلی خیلی بسته به شرایط اتحاد داره. چون معمولاً ۱۰۰ روز اول حق النفس هست، ۱۰۰ روز دوم حق الناس، ۱۰۰ روز سوم حق الله! :دی یعنی ۱۰۰ روز اول شما روی اکانت خودت و به صورت تقریباً شخصی بازی می کنی. ۱۰۰ روز دوم در پلن های اتحاد شرکت می کنی و هیجانتت حتماً در قالب کمک به اتحاد (شرکت در جنگ ها، دف رسانی) یا کمک گرفتن از اتحاد (کتیبه، پوش) هست؛ و نهایتاً ۱۰۰ روز سوم هم که واندر هست و کلاً اکانتت صفر هم بشه خیلی مهم نیست اگه واقعاً یه تیم-پلیر واقعی باشی، چون هدف فقط رسیدن به لول ۱۰۰ واندر هست و به قول عطار نیشابوری: فناء فی الله :دی.

روی این حساب توصیه من این هست که روز ۱۰۰ بازی از مسئولین و استراتژیست های اتحاد بپرسیم که اتحاد چی بیشتر لازم داره. یه موقع هست مثلاً ۳ تا انویل تپل دلاور لب مرز می تونه خیلی خیلی خیلی خیلی فوق العاده خیلی بیشتر کمک بکنه تا یه لنگه دمپایی که نتونی حتی گندمش رو هم بدی و اکانتت لاک بشه. یا مثلاً پارکینگ دادن به بچه های دیگه اگه اکانت از مرز جنگی دور هست و نسبتاً امن هست...

من خیلی توصیه نمی کنم بی گدار و بدون هماهنگی بریم سمت همر سوم مگر این که واقعاً اکانت در حالت خیلی خوبی باشه و پارکینگ هم جور باشه.

من در این زمینه ی «تناسب» همیشه جز آدم های یه دنده و جدا هستم! یعنی کلاً به تناسب اعتقاد خاصی ندارم -- مثلاً اگه یه رومن ازم بپرسه دفاع چی بسازم من می گم «۱۰۰ درصد محافظ!». قبلاً هم (توی تاپیک های قبلی آموزش و پرسش و پاسخ) کلی سر و کله زدیم با دوستان قدیم و خب من نظرم همچنان همین هست. دوستان دیگه می تونن مخالف باشن. : )

در مورد همر هم به نظرم یا آدم نسازه، یا اگه می سازه ۲۴/۷ سربازخونه و اصطبل و کارگاه بسازه.

تنها مورد استثناء این هست که اکانت می خواد همر نان کپ بسازه و پتانسیل بالقوه ی اکانتش بیشتر از فقط سربازخونه/اصطبل/کارگاه (ساعتی ۳۵ک) هست و کمتر از هر دوی GB و GS (ساعتی ۱۱۰ک). یعنی بین GB و GS یه انتخاب بیشتر نداره (و یا جفت شون رو تا سطح ۱۰ مثلاً). در این حالت من استفاده از این ابزارک units' attributes calculator برادر کیریللوید رو به شدت توصیه می کنم.

با کمک این ابزارک می شه دید که اصولاً سه تا فاکتور هست در ساختن همر -- منبع، گندمخور، زمان:

• اگه شما مشکل گندمخور و منبع ندارین و می خواین در زودترین زمان به بیشترین قدرت هجومی برسین فرمول a/t خوبه که اکیداً گرزی رو توصیه می کنه. یعنی اول GB رو بزنین؛ یا اگه بین تبر و گرز موندین، قطعاً گرزی. برای باقی نژاد ها هم می شه از همین استفاده کرد، مثل شوالیه یا سزار برای رومن؛ یا رعد در برابر شوالیه برای گول.

• اگه شما مشکل منبع ندارین ولی مشکل گندمخور دارین (پارکینگ تون محدود هست) فرمول a/cu باید استفاده بشه که اولاً تبرزن رو توصیه می کنه و بعد هم شوالیه، و نهایتاً گرزی. چون گرزی واقعاً گندمش دیوانه کننده است!

• اگه هم شما مشکل منبع دارین ولی مشکل گندمخور ندارین (پارکینگ هست ولی خود اکانت تون یه مقدار لاک هست از نظر منابعی) فرمول a/tc رو بزنین که می گه گرزی خیلی خوبه چون به ازای هر ۱۰۰ تا دونه منبعی که پای ساختش می ذارین ۱۶ واحد هجومی می ده که بهتر از ۱۲ برای تبرزن و ۱۰ برای شوالیه هست.

امیدوارم این هم تونسته باشه کمکی بکنه.

در مورد همر جنگی و واندرزن هم دوباره من قضیه رو به نیاز اتحاد موکول می کنم.

واقعاً یه اکانت پر پتانسیل که از منابع مشترک اتحاد هم استفاده می کنه (چه مستقیم مثل کتیبه و پوش، چه غیرمستقیم مثل غارت ناتارهای مشترک (بعضاً با بات هر نیم ساعت یک بار!) که باعث می شه بقیه اعضای اتحاد کمتر غارت کنن) یه جاهایی بهتره که یک یا دو همر جنگی بسازه تا همر واندرزن. چون با همرهای جنگی بعضاً شما می تونین خیلی بیشتر از صرفاً یه ضرب واندر به اتحاد ضرر بزنین. مثلاً اگه شما بتونین کتیبه جنگ آموز رقیب رو بیارین و اونا رو از نظر ساخت همر عقب بندازین و همرهای واندرزن رقیب ته سرور هر کدوم مثلاً فقط ۶ک کاتا داشته باشن خب بالطبع خیلی مفیدتر از اینه که شما یه همر ۱۰ک کاتا بدین و رقیب هم سه تا همر ۱۰ک کاتا داشته باشه! یا اگه بتونین دو تا همر واندرزن حریف رو چیف/صفر کنین (منفی ۲ همر حریف) خیلی مفیدتره تا این که ۱ دونه به خودتون اضافه کنین! (مثبت یک خودی.)

من کلاً توصیه اکیدم اینه که در مواقعی که اکانت واقعاً اوضاعش خیلی عالی نیست و پارکینگ خودش رو نداره و از اتحاد هم موافقت رو کسب نکرده، الکی نره واندرزن بسازه! این یک اشتباه به شدت مصطلح هست توی تراوین ایران و دهن اتحاد هم سرویس می شه! طرف نمی یاد اول سرور ۱۰ دقیقه جلوی آینه خودش رو نگاه کنه و ببینه که واقعاً خون ش قرمزتر از بقیه نیست که بخواد اون همر واندرزن بزنه و نه کس دیگه ای، بعد تا ته سرور گریه ی اتحاد رو سر پارکینگ و فیک که می یاد روش و دف و لانچ و غارت توافقی و پوش و کتیبه و ... در می یاره... متأسفانه هر سرور حداقل یکی دو تا از اینا مستقیم یا غیرمستقیم به طور من خورده. (اگه اشتباه نکنم به جز اولین سرور والس که واقعاً همه مخلص بودن... یادش بخیر.)

اینم مد نظر بگیریم که،
      اصلاً خیلی از همرهای جنگی خودبخور واندرزن می شن، و باز هم می گم توی تراوین ایران نیاز به پلیر اکتیو که بتونه هی در قالب یه اکیپ سه چهار نفره (یادی کنیم از «این گروه خشن» تری دات -- بهنام اینا) بزنه مثلاً کپ از حریف صفر کنه، خیلی خیلی بیشتر از این هست که شما بری ته بیابون ۲۵۰ روز فقط سیمز بازی کنی و هی تروپ بسازی بفرستی تو پارکینگ و تهش هم لانچ کنی و بیای بگی «یوهاهاها! من ۲۰۰ک گرزی و ۲۰ک کاتا داشتم!».

امیدوارم در این مورد هم تونسته باشم با جواب ندادن مستقیمم جواب خوبی داده باشم. : ) چون واقعاً این جور سؤال ها، خصوصاً از روز ۱۰۰ بازی به بعد، واقعاً فقط محاسبه و ماشین حساب نیست. بلکه خیلی خیلی به شرایط و اتحاد ربط داره. دقیقاً این جور جاهاست که bookworm بودن خالی ره به جایی نمی بره و فوت کوزه گری هم مهم می شه. دقیقاً این جور جاهاست که تراوین خیلی قشنگ می شه چون دیگه فقط یه بازی استراتژی محاسبه و ضرب و تقسیم نیست، بلکه کلی فاکتورهای انسانی و نامعلوم به معادلات اضافه می شه که ظرافت و تجربه و جسارت و ریسک می طلبه!

ارادت
      --آیدین

عالی بوود آیدین جان ! خیلی زحمت کشیدی
    • ممنون از پاسختون نه تنها جواب سوال من جواب سوالهای آیندگان که تایپیک رو میخونن هم دادید.:)
      به نظرم روز صد بازی برای اکانت های متوسط که استارت همر کپ رو قبلا زدن و به صورت نان استاپ داره ساخته میشه روز مهمی هست.به قول شما بهترین کار مشورت با لیدرهای اتحاد هست و تنظیم اکانت بر اساس نیاز اتحاد.
      بحث های در مورد تناسب محافظ رو یادم میاد.یادمه یه شبیه سازی انجام داده بودین که چون یه همر بیشتر از پیاده تشکیل شده و فقط با سواره اتک نمیده محافظ خالی بهتر دفاع میکرد تا محافظ با لژیون.
      منظورم از تناسب سه به یک بودن پیاده به سواره و میزان مناسب رم و کاتا برای تعداد مشخص نیرو بود.(همر جنگی)
    • ممنون آیدین جان که وقت گذاشتین و خیلی دقیق مطالب رو بیان کردید،در ادامه بحث مربوط به ارتقای فیدرها ما یه گزینه دیگه هم داریم که مربوط به چیف دهکده هست،در واقع بعد از ارتقای اقامتگاه به سطح 10 در دهکده جدید دو تا انتخاب داریم:
      • ساخت سه مهاجر و تاسیس دهکده جدید
      • ارتقای دارالفنون به سطح 20 و تحقیق و ساخت رئیس یا سناتور

خب حالت اول رو که آیدین زحمتش رو کشید و کامل توضیح داد اما حالت دوم،اینجا شما دو تا انتخاب داری:
      • چیف کردن یه دهکده پاپ در رفته
      • چیف کردن دهکده از ناتارها

خب مورد اول که مشخصه،طبیعتا اگر شما بتونید یک دهکده پاپ در رفته رو چیف کنید خیلی بهتر از اینکه بیاین خودتون یه دهکده جدید بزنید و از 0 شروع کنید به بالا کشیدنش اما میمونه بحث مربوط به ناتار،یعنی ما دهکده جدید بزنیم یا از ناتار دهکده بگیریم؟
      این مورد رو میشه از دو نظر مورد بررسی قرار داد،یکی منابع و یکی هم زمان

از نظر منابع:
      خب برای تحقیق و ساخت رئیس یا سناتور شما باید اول با خرج چیزی حدود 253k منبع دارالفنون رو به سطح 20 ارتقا بدید و بعد حدود 70k منبع برای تحقیق رئیس یا سناتور خرج کنید و در آخر هم حدود 115k منبع برای ساخت رئیس که در مجموع میشه حدود 438k منبع تا اینجای کار.
      با فرض اینکه شما یه دهکده ناتار رو نشون کردین که منابعش سطح 9 هست بعد از تسخیر نیاز دارین منابع رو از 8 به 10 برسونید که برای اینکار حدودا 740k منبع خرج میکنید.
      یا در شرایط ایده آل دهکده مورد نظر شما منابع سطح 10 داره که بعد از تسخیر باید از 9 به 10 ارتقا بدید با خرج حدود 450k منبع.

طبیعتا یه سری ساختمان ها هم اون دهکده داره،فرض رو بر این قرار میدیم که اون ناتار ساختمان های مورد نیاز ما رو خیلی بالا نبرده یا اصلا نساخته،مثلا انبار و انبارغذا رو خیلی بالا نبرده یا چوب بری،ذوب آهن و... رو اصلا نساخته!
      اینجا ما 400k منبع برای اون 12 قلم ساختمان ضروری (حالت اول - واجبات) میزاریم کنار،با فرض اینکه انبارها و ساختمان اصلی و بازار ساخته شدن و چند سطحی هم بالا رفتن.

در مجموع تسخیر دهکده ناتار و ارتقای منابع اون از سطح 8 به 10 و ارتقای ساختمان های واجب به سطح مورد نظر چیزی حدود 1580k منبع و یا از سطح 9 به 10 حدود 1300k منبع واسه ما آب خورده که در مقایسه با زدن دهکده جدید با فرض اینکه شما حدود 1800k منبع خرج میکنی کم و بیش بین 200k تا 500k منبع سود میکنی که احتمالا این مقدار کمی بیشتر هست چون ما فرض رو بر این قرار دادیم که ساختمان های مورد نظر سطح خیلی پایینی دارن.

از نظر زمان:
      نکته حائز اهمیت قضیه بحث مربوط به زمان هست،طبق محاسبات آیدین شما حدود 10-16 روز زمان لازم داری تا منابع و ساختمان های مورد نظرت رو در حالت عادی ارتقا بدی با فرض اینکه همیشه یه بازیکن آنلاین هست اما طبیعتا وقتی از ناتار دهکده میگیری این زمان خیلی خیلی کاهش پیدا میکنه و چندتا مزیت هم داره:

1) شما مجبوری نیستی برای ارتقای منابع و ساختمان ها از سطح 0 خیلی آنلاین باشی و مثلا هر 10-15 دقیقه یه چوب رو به سطح 3 - 4 ارتقا بدی،کاقیه یه منبع رو بزنید سطح 9 و یا 10 بشه و یه ساختمان هم مثلا سطح 10 بشه و برین و چند ساعت دیگه برگردین
      2) بازیکن هایی که با گلد ساختمان ها رو بالا میکشن در اینجا گلد کمتری مصرف میکنن

معایب و محدودیت های گرفتن دهکده از ناتار:
      خب بعضی جاها نمیشه روی ناتارها حساب باز کرد به دلایل مختلفی مثلا:
      • کسی که رفته بیابون دهکده زده طبیعتا ناتار زیادی دور و برش نیست یا کسی که می خواد دهکده لانه زنبوری بزنه الزاماً ناتار زیادی توی 7*7 کپش نیست
      • کسی که حتما میخواد برای هر دهکده حداقل یه واحه بگیره ممکنه همچین ناتاری پیدا نکنه (هم جمعیتش خوب باشه هم نزدیک باشه و هم واحه داشته باشه)
      • دهکده ناتار یه سری ساختمان های اضافی داره که شما باید دونه دونه خراب کنی تا جا برای ساخت ساختمان های ضروری باز بشه
      • ممکنه خیلی به پایتخت شما نزدیک نباشه و محافظت ازش یکم سخت بشه و یا ارسال منابعش به پایتخت یکم مشکل بشه
      • ناتارهای تپل ساید کمتر میشه و این یعنی پایین اومدن حجم غارت (فکر کنید 150 تا بازیکن هر ساید فقط از ناتار دهکده بگیرن)

نتیجه گیری:
      به نظر من گرفتن دهکده از ناتارها بخصوص برای بازیکن هایی که از گلد برای بالا کشیدن فیدر استفاده نمی کنند و یا کسانی که وقت زیادی برای بازی ندارن خیلی عالیه اما اون دسته از بازیکن هایی که با مصرف گلد ظرف 2-3 روز جمعیت دهکده رو به 400 میرسونن شاید خیلی هم به صرفه نباشه مگر اینکه اون دهکده شرایطش ایده آل باشه یعنی هم پاپ خوبی داشته باشه،هم واحه خوبی داشته باشه و هم نزدیک باشه.

موفق باشین

پی نوشت:
      محاسبات به صورت نسبی انجام شده یعنی ما میدونیم وقتی دهکده جدید تاسیس می کنیم باید انبار رو از 0 به 16 برسونیم ولی وقتی از ناتار دهکده میگیریم از سطح ساختمان ها خبر نداریم بنابراین منابع دقیق مشخص نیست،همچنین از نقطه نظرات و محاسبات آیدین هم در این پست استفاده کردیم.
    • ممنون بخاطر مطلب بسیار خوبی که نوشتید و حساب و کتابایی که کردید.

فقط در مورد فیدرها نوشتید انواع که واجبات و متوسط و سوپرتزیینی اسم گذاشتید. میشه به نوعی گفت که در واقع مراحل آپ کردن فیدر با توجه به زمان بازی هست؟؟

من خودم شخصا چون علاقه ای به پاپ زدن و ساختمان بالا آوردن ندارم بجز اون قسمت واجبات فقط بازار رو بیست میکنم.شایدم انبارا رو تکمیل کردم. جلوتر که تایم واندر نزدیک بود برای کمک به واندر ممکنه که تجارتخانه سطح ده هم اضافه کنم بهش.
      به یاد دوستانی که از بین ما رفتند

amir bozorg
      D.K forever

• EyeDean wrote:

ارادت
      --آیدین

سلام
      چند باری بحث زمان استارت زدن همر شد، لازم دیدم تجربه خودم حداقل تو نژاد رومن رو بزارم:

صورت مساله : چجوری میشه با پتانسیل واحد (گلد / منبع / گندم خور) به بیشترین و متعادل ترین اتک پوینت رسید ؟

فرض رو هم بر این میزارم قبول دارید که در یک اتک پوینت کل یکسان ،هرچی تناسب بین اتک پوینت سواره و پیاده بیشتر باشه (به 50/50 نزدیک تر باشه) نتیجه بهتری میگیریم ( اگه این فرض رو قبول ندارید بقیه مطلب رو نخونید)

شکی نیست اینکه اصولا 24/7 بهترین حالت هست و مثلا یه رومن بیاد اون وسط ساخت سواره رو استاپ کنه تا همرش متناسب بشه کاملا اشتباهه ، اصلا هم منظور من این نیست،
      ولی یه موضوعی هست ،میشه این تناسب رو با یه روش دیگه ای به جز استاپ اصطبل هم اصلاحش کرد، لازم نیست حتما صبر کنیم تا زمانی که بتونیم همزمان اصطبل - کارگاه - سربازخونه رو روشن نگه داریم بعد شروع کنیم به همر سازی ...

برای مثال یه رومن اگه بخواد تا قبل کتیبه ها همرسازی کنه و همزمان سواره و پیاده رو 24/7 بسازه باید صبر کنه زیرساخت هاش (اصطبل ، آبشخور، سربازخونه) کامل بشه (فعلا از کارگاه صرف نظر میکنیم) که حدودا 2 میلیون (دقیقش با تحقیقاتش رو ننوشتم چون 100 کی بالا پایین تو اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمیکنه) منبع نیاز داره ، بماند که برای روشن نگه داشتن همزمان اینا ساعتی 32 کی منبع نیاز داره

حالا اگه فرضا قراره از روز 50 بازی شروع کنه و تا 10روز بعد اومدن کتیبه ها که شروع جنگه مدت 60 روز 24/7 بسازه میشه (با کلاهخود سربازها و سوارکاری) :
      travian.kirilloid.ru/off_calc.…&h=20&po&art=100&hm=10,10

که نتیجه این 60 روز عبارت است :

اتک پوینت کل سواره و پیاده برابر است با : 5.4 میلیون
      22 کی پیاده با اتک پوینت 1.9 میلیون
      سزار 15 کی با اتک پوینت 3.5 میلیون

برای این سواره و پیاده باید ساعتی 32 کی و جمعا در 60 روز 47 میلیون منبع برای ساخت نیاز داره
      69 کی گندم خور همر (که البته این گندم خور نهایی هست )

اتک پوینت نهایی 5.4 بسیار هم عالی هست ولی خب میبینیم با این اوضاع اختلاف اتک پوینت سواره وپیاده اختلاف فاحشی داره ، به عبارتی اتک پوینت سواره نظام گران قیمت با هزینه نگهداری بسیار بیشتر، 1.8 برابر پیاده نظام نسبتا ارزون با هزینه نگهداری کمتر

میخوایم ببینیم میشه با همین پتانسیل مصرف شده در بالا (حتی کمتر) به همون اتک پوینت ولی به صورت بالانس (50/50) مفروض میان سواره و پیاده برسیم؟

پیاده: اگه بجای اینکه پیاده رو از روز 50 بازیش استارت بزنه ، بیاد سربازخونه رو از روز 25 م استارت بزنه یعنی در نهایت جمعا 85 روز پیاده بسازه ،
      (استارت زدن پیاده روز 25 بازی اصلا دوشواری نداره ، هزینه زیر ساخت کمتر از 400 کی و ساعتی هم 9.2 کی برای ساخت نیرو لازمه به اندازه ی تولید مفید یه فیدر 9 کراپی 50 درصد واحه )
      travian.kirilloid.ru/off_calc.…=1.44&po&art=100&hm=10,10
      سواره: بجای اینکه سواره رو روز 50 بازی استارت بزنه ، روز 65م استارت بزنه یعنی در نهایت جمعا 45 روز سواره ساخته،
      نتیجه این ترکیب میشه:

اتک پوینت کل 5.4 میلیون
      پیاده 31 کی با اتک پوینت 2.7 میلیون
      سواره 11.5 کی با اتک پوینت 2.7 میلیون
      گندم خور نهایی 65 کی ، منبع مورد نیاز کل 43 میلیون

مزایا:
      - اتک پوینت متعادل سواره و پیاده
      -یه درصد خیلی خیلی کمی صرفه جویی تو منبع
      -میانگین افزایش گندم خور همر طی دوره ساخت کاهش پیدا میکنه (اگه نیاز بود این عدد رو هم تو 5 تا سکانس بندی تو بازه های 15 روز 15 روز میشه حساب کرد)

یا حق
      امیر
      کهنه سرباز شمال شرق

آری! سخت است و طاقت فرسا
      اما نومید نمیشوم ، زیرا آنچه با من است ...
      فراتر از آنست که میگویند!

پست 1 بار⁦ ویرایش شد، آخرین بار توسط G W R ()

• G W R wrote:

میخوایم ببینیم میشه با همین پتانسیل مصرف شده در بالا (حتی کمتر) به همون اتک پوینت ولی به صورت بالانس (50/50) مفروض میان سواره و پیاده برسیم؟

پیاده: اگه بجای اینکه پیاده رو از روز 50 بازیش استارت بزنه ، بیاد سربازخونه رو از روز 25 م استارت بزنه یعنی در نهایت جمعا 85 روز پیاده بسازه ،
      (استارت زدن پیاده روز 25 بازی اصلا دوشواری نداره ، هزینه زیر ساخت کمتر از 400 کی و ساعتی هم 9.2 کی برای ساخت نیرو لازمه به اندازه ی تولید مفید یه فیدر 9 کراپی 50 درصد واحه )
      travian.kirilloid.ru/off_calc.…=1.44&po&art=100&hm=10,10
      سواره: بجای اینکه سواره رو روز 50 بازی استارت بزنه ، روز 65م استارت بزنه یعنی در نهایت جمعا 45 روز سواره ساخته،
      نتیجه این ترکیب میشه:

اتک پوینت کل 5.4 میلیون
      پیاده 31 کی با اتک پوینت 2.7 میلیون
      سواره 11.5 کی با اتک پوینت 2.7 میلیون
      گندم خور نهایی 65 کی ، منبع مورد نیاز کل 43 میلیون

مزایا:
      - اتک پوینت متعادل سواره و پیاده
      -یه درصد خیلی خیلی کمی صرفه جویی تو منبع
      -میانگین افزایش گندم خور همر طی دوره ساخت کاهش پیدا میکنه (اگه نیاز بود این عدد رو هم تو 5 تا سکانس بندی تو بازه های 15 روز 15 روز میشه حساب کرد)

یا حق
      امیر

دو تا چیز رو در نظر نگرفتی امیر جان! اولی فقط یه خطای محاسباتی ساده هست که نتیجه آخرش خیلی تأثیری نداره. دومی ولی خیلی خیلی مهمه.

۱. مجموع گندمی که شما به نیروهات می دی.
      در حالت اول شما کلاً ۶۰ روز شروع می کنی و به ۶۹ک گندمخور می رسی. خب روز اول صفر هست، روز دوم ۶۹/۶۰ک روز دوم ۲*۶۹/۶۰ک و ... (تصاعد حسابی) که نتیجه می شه درواقع گندمخور نهایی ضربدر نصف روزها یعنی ۳۰ روز ضربدر ۶۹ک یعنی حدوداً ۲۰۷۰ک.
      در حالت دوم شما ۳۱ک پیاده داری ظرف ۸۵ روز. یعنی گندمخور پیاده می شه ۳۱ک ضربدر ۴۲٫۵ روز یا ۱۳۱۷٫۵ک. برای سواره شما ۳۴ک رو در ۴۵ روز باید بدی یعنی ۳۴ ضربدر ۲۲٫۵ یعنی ۲۰۸۲٫۵ک گندم در مجموع تمامی مدت.

خب می بینی که حالت دوم بدتر هست. مثال دنیای واقعیش هم این هست که شما وام ۱۵ میلیونی بگیری بعد بهت بگن می تونی ۱۰ ماه ماهی ۱٫۶میلیون بدی (۱ میلیون بهره اضافه ازت بگیرن) یا می تونی ۱۷ ماه ماهی ۱ میلیون تومن بدی (۲ میلیون بهره اضافه ازت بگیرن). اگه بخوای آخرین چکی که داری می نویسی رو حساب کنی خب اولی کمتر هست؛ اما مجموع پولی که دادی دومی بیشتر.
      البته خب اگه بخوای این همر رو لانچ نکنی بلافاصله و بذاری مثلاً ۲ ماه بمونه، آره خب ساعتی ۴ک در طولانی مدت بهتره. اما اگه بخوای بلافاصله لانچش کنی، خب توی این مثال اولی بهتره.

۲. و خیلی خیلی مهمتر! اونم ارزش منبع در طول زمان هست.
      شما داری تولید روز ۲۵ بازی رو با روز ۵۰ بازی یر به یر حساب می کنی و این اشتباه هست! شما اثر تورم رو درنظر نمی گیری. :) توی روز ۲۵ بازی شما به فرض با ۹ک منبع در ساعت یا ۲۱۴ک در روز می تونی ۲ تا جشن بزرگ بگیری و اگه امتیاز فرهنگیت ۲ک باشه عملاً دو روز جلو بیافتی با ۲ تا جشن بزرگ! اما توی روز ۵۰ بازی با ۲ تا جشن بزرگ نصف روز جلو می افتی!
      توی روز ۲۵ بازی قید یه فیدرت رو بزنی یعنی مثلاً ۲۵ درصد سرمایه ات رو گذاشتی کنار؛ روز ۵۰ بازی ۲۵ درصد سرمایه ات ارزشش شاید ۲۰ک در ساعت باشه! برای درک این ۲۵ درصد سرمایه فرض کن که اکانتت رو مثل کیک از وسط ۴ تیکه کرده ان و هر کدوم رو مسئول یه کاری کرده ان. این که شما روز ۲۵ بازی بیای و یکی از این تیکه های ۲۵ درصدی رو انجام بدی عملاً رشدت رو به ۷۵٪ بقیه می رسونه؛ در حالیکه روز ۵۰ بازی همین ۹ک در ساعت شاید بشه ۱۰٪ تولیدت و تو در ۹۰٪ی همسایه ات که داره پاپ بازی می کنه قرار داری.

یه مثال عینی دیگرش هم اینه که من به شخصه تا روز ۴۰ بازی واحه رو قبل از تسخیرش برای فیدرام توسط قهرمان حتماً طوری تنظیم می کردم که اول قهرمان پاکسازی کنه رو عمارتق ۹، بعد گرزی ها اون ۴ک یا ۸ک منابعش رو خالی کنن، بعد عمارتق ۱۰ بشه و هیرو بگیردش! اما الآن (روز ۸۰ بازی) که مثلاً تولیدم ۲۰۰ک یا ۳۰۰ک در ساعت هست، اون ۴ک منبع عملاً می شه تولید «۱ دقیقه اکانت!» و واقعاً حسش نیست اون جینگولک بازی ها رو بکنم.

کلاً به نظرم اثر این تورم رو خیلی جدی بگیر!

Justin Bond wrote:

‎‎